
Днями політичний світ Європи сколихнула новина: чеський прем’єр-міністр подав у відставку. В причинах і наслідках цього кроку розбиралися журналісти«Громадського».
Як ідеться в матеріалі Володимира Єрмоленка і Остапа Яриша, подібна заява для держави є дійсно гучною. За законом, прем’єр-міністр відіграє ключову роль для здійснення внутрішніх реформ у державі, навіть більшу, ніж має славнозвісний прихильник Путіна – президент Мілош Земан. До слова, Богуслав Соботка засуджує подібні вподобання очільника держави.
Журналісти стверджують, що в «корені» відставки Соботки є його протистояння з мінфіном Чеської Республіки Андрєєм Бабішем, відомим своїми значними статками. Пан Богуслав, імовірно, пішов на такий крок із тактичних помислів: зійшовши з однієї «колії», Бабіш і Соботка перестають бути конкурентами, й останній має можливість вільно критикувати дії першого.
Наразі важливим питанням є реакція президента на подібну заяву прем’єр-міністра. Тут уже, як вважають експерти, багато шляхів: дострокові вибори, пропозиція Соботці допрацювати до виборів у статусі «в.о.», звільнення Бабіша тощо.
Як стверджують журналісти, Земан і Бабіш не є партнерами, однак і не ворогують. У них чимало спільного – кримінальне минуле та погляди на устрій країни сьогодні. Якщо президент займає почесне перше місце популіста країни, то міністр фінансів у цьому рейтингу заслужено отримує срібло.
Спрогнозувати позитив чи негатив від відставки Соботки наразі неможливо. Однак експерти переконують, що вплив буде відчутним. Кінцеві результати протистояння будуть відомі вже в жовтні, після виборів.