Юрій Бідзіля: "Як все починалось 15 років тому"

Юрій Бідзіля: "Як все починалось 15 років тому"

Сьогодні в Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція присвячена 15-річчю кафедри журналістики Ужгородського національного університету. Розповісти про те, як все починалось та про теперішню роботу відділення прийшли завідувач кафедри журналістики та декан філологічного факультету Юрій Михайлович Бідзіля, доценти кафедри журналістики Галина Василівна Шумицька, Галина Валентинівна Шаповалова, Ярослава Михайлівна Шебештян, Володимир Юрійович Тарасюк та старший викладач Василь Іванович Путрашик.

На зустрічі були присутні й інші викладачі відділення журналістики, студенти та випускники, багато з яких вже працюють у сфері медіа. Через те, що більшість присутніх тим чи іншим чином пов’язані з кафедрою журналістики УжНУ, атмосфера у прес-клубі була по-дружньому теплою.

Першим слово взяв керівник та один із засновників кафедри Юрій Михайлович Бідзіля:

            «15 років тому ми отримали ліцензію на право впровадження освітньої діяльності за напрямом «журналістика». Кафедру ми почали відкривати у 1995-96 навчальному році. З цим було пов’язано багато складнощів різного роду. Нас не дуже хотіли приймати у навчальну площину, оскільки вважали, що ми, філологи, не зможемо працювати так, як цього потребує специфіка підготовки майбутніх представників ЗМІ. Крім того, на той час був усталений стереотип, що журналістика — ідеологічна професія, адже у другій половині 90-их років ми ще жили під впливом пострадянського синдрому, так нас сприймали і в Європі. Цей вплив, звісно, був виражений і в навчальній діяльності України, хоча тоді вона і була вже незалежною. Уже діяли факультети журналістики у Львові, Києві та Дніпропетровську. Згодом відкрилося, а точніше сказати поновилося, відділення журналістики у Харкові. Фактично ми стали п’ятими, серед існуючих на тепер близько п’ятдесяти навчальних закладів, які готують спеціалістів у галузі журналістики».

Завідувач кафедри розповів про значний вклад у створення відділення журналістики Валентини Володимирівни Барчан, котра на той час очолювала філологічний факультет. «Вона була не лише ініціатором, а й тим, хто «брав» Київ. Столицю дійсно приходилося «брати» — спочатку нам не давали навчальні плани, які ми згодом самостійно формували, запозичуючи найкраще в дніпропетровських, львівських та київських колег. Ще однією перепоною стало те, що нас не сприймали у закарпатському інформаційному просторі, як гідних для того аби готувати журналістів».

Одним із вагомих на всеукраїнському рівні наслідком того, що викладачі кафедри журналістики УжНУ самостійно розробляли навчальні плани є велика кількість практик для студентів: після кожного навчального року літня практика у друкованих ЗМІ, а на 4-му курсі — на радіо та телебаченні. Такої насиченої практичної підготовки студентів немає більше в жодному вузі країни.

Бажання навчити якнайкраще та підготувати справжніх професіоналів рухало кафедрою від початку, що підтверджує активна участь у різноманітних тренінгах, курсах, конференціях, конкурсах.

Телерадіоцентр, що зараз є гордістю відділення, колись був захаращеною кімнатою з поламаним обладнанням та зіпсованою підлогою. У кращій ситуації опинилась редакція університетської газети «Погляд», що з’явилась через рік після відкриття відділення: її обладнали новим, на той час, комп’ютером, ксероксом та принтером.  

Першим науковим здобутком кафедри вважається участь у міжнародній науковій конференції, що відбулась у Львові. На ній виступили Юрій Михайлович Бідзіля, Галина Валентинівна Шаповалова, Володимир Юрійович Тарасюк та Віталій Йосипович Жугай. На пленарному засіданні відзначили майже всіх виступаючих із боку Ужгородського національного університету, як людей, котрі підготували надзвичайно ґрунтовні наукові доповіді. Таким чином, ужгородське відділення журналістики починало завойовувати повагу науковців з усієї України.

Наступним важливим етапом розвитку кафедри стало отримання ґранту від американського посольства. Здобувши можливість забезпечити студію потрібним технічним обладнанням, декан філологічного факультету разом з теперішнім завідувачем телерадіоцентру «Медіаперспективи» Іваном Івановичем Бабущаком власноруч створили належні для використання та зберігання апаратури умови. 

Продовжувалась участь кафедри у численних проектах, зокрема, угрудні 2005 року кафедра журналістики виборола право стати учасником Проекту Тресту Всесвітньої служби Бі-Бі-Сі / Європейського союзу / TACISWST«Розвиток медіанавичок – Україна». У рамках цього Проекту майже всі викладачі пройшли стажування у Тресті Всесвітньої служби Бі-Бі-Сі в Лондоні.

Також нещодавно відбувся завершальний етап міжнародного проекту«Особливості викладання журналістики, новітніх медіа та комунікацій в умовах сучасного інформаційного ринку», участь у якому взяли тренери з Швеції.

Наразі кафедра складається із дванадцяти викладачів, котрі прагнуть якнайкраще готувати журналістів до майбутньої професійної діяльності.

«Насичене життя на відділенні журналістики повністю є заслугою колективу, — говорить Володимир Юрійович Тарасюк. — Працівники кафедри, будучи спеціалістами з різних галузей, разом створюють ту ауру, яка забезпечує успішний навчальний процес та проходження практики. Звичайно, в нас не все ідеально: є випускники, якими ми пишаємося менше, є ті, кого ми згадуємо з гордістю. Всі ми люди і не можемо бути однаково хорошими фахівцями. Зараз часто дзвонять із редакцій під час, наприклад, літньою практики і кажуть: «кого Ви нам прислали?». Я прошу назвати прізвище студента і виявляється, що це першокурсник. Зрозуміло, що під час перших спроб не можна і не потрібно вимагати багато, адже це лише перші кроки у журналістиці. Від нас одразу вимагають готових професіоналів, але такого не буває».

Галина Василівна Шумицька на зустрічі акцентувала увагу присутніх на тому, що навчальний процес і його організація на відділенні журналістики УжНУ постійно змінюється. «У нинішніх умовах, — говорить Галина Василівна, — вони здійснюються таким чином, аби студент був націлений на виготовлення якісного професійного медіа-продукту: чи друкованого тексту, чи телесюжету, чи радіосюжету, чи матеріалу для інтернет-видання. Наша робота спрямована на те, щоб студент міг взяти участь у процесі виготовлення медійного продукту від початку до кінця. Завдяки цьому ми маємо хороші показники».

На завершення розмови Галина Валентинівна Шаповалова додала: «Ми намагаємось відгукуватися на все найновіше, що відбувається в інформаційному просторі і задіювати отриманий від міжнародної співпраці досвід у процесі навчання. Все таки, головне в нашому житті це люди, наше бажання працювати та самовдосконалюватись».

Користуючись нагодою, викладачі відділення журналістики філологічного факультету УжНУ запросили усіх на день відкритих дверей, котрий відбудеться 18 грудня о 12 годині у приміщенні інституту економіки та міжнародних відносин (колишній економічний факультет). На заході відбудеться презентація фільму присвяченого 15-річчю кафедри, зйомки якого здійснювали викладачі та студенти відділення журналістики.

текст — Юлія Юрковецька

фото — Галина Михайлова

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-22
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)