Досліджувати метеорити, що впали на Закарпатті приїжджав Жюль Верн (Частина 1)

Мало хто з нас хоча б раз у житті не бачив, як у нічному небі яскраво спалахує і падає зірка. Це явище цілком природнє і, як правило, не несе людям особливої загрози. Кожен рік на Землю, в середньому, паде 5800 метеоритів. Більшість з них згорає ще у шарах атмосфери, інші – долітають до землі, зазвичай, у вигляді маленьких плавлених камінців чи заліза.

Про падіння метеоритів люди знали з часів глибокої давнини. Найдавніша згадка у руських літописах припадає на 1091 рік. У деяких стародавніх народів метеорити протягом віків були предметом шанування та поклоніння як «посланці бога». Перший хрестовий похід 1095 року розпочався саме після падіння метеориту. Люди сприйняли його, як боже благословення для походу. Метеорити зберігали у храмах, носили при богослужіннях. На місцях їхнього падіння нерідко споруджували храми. У місті Мекка, в Саудівській Аравії, досі поклоняються кам’яному метеориту. Дуже довго вчені не вірили у те, що камні можуть падати з неба.

«Вони мають вік 4,5 мільярди  років. Тобто якраз метеорити роповідають нам  про ті події, які були при зародженні чи при формуванні нашої сонячної системи і нашої Землі. Склад метеоритів дуже нагадує різні шари нашої Землі, але всередині деяких з них трапляються речовини, яких на нашій планеті не маєі», – розповідаєВіталій Єпішев – астроном, член Міжнародного астрономічного союзу, науковий керівник лабораторії космічних досліджень УжНУ.

На території України відомо про падіння більш ніж 40 метеоритів. Це лише ті, що знайшли. Багато є таких, що досі лежать десь у лісах, впали в озера чи ріки та інші важкодоступні місця. Сьогодні вченим відомо про три види метеоритів: кам’яні, залізні та залізо-кам’яні. Останнім часом на Землю також почали падати так звані «кріометеорити» – гігантські льодові глиби, які все ще не поспішає визнавати офіційна наука.

 

Найбільший в Європі метеорит – впав на Закарпатті

У 1866 році найбільший в Європі метеоритний дощ, що дістав назву – Княгиня, «пролився» на околиці закарпатського села Княгиня. З неба тоді впало більше тисячі каменів різної ваги, – від кількох грамів до сотень кілограмів, які розлетілися на величезній території.  Княгинський метеорит впав 145 років тому, коли село ще належало до Австро-Угорщини. Зараз тут навіть найстаршим жителям важко пригадати розповіді своїх бабусь та дідусів про це явище. Люди говорять про великий страх та величезну чорну хмару, яка утворилась після падіння метеорита.

Метеорит, який мільярди років до того блукав у космосі – свідок утворення планет Сонячної системи і космічних катаклізмів, вибухнув на висоті сорока кілометрів над землею. «Ця місцевість, поблизу села Княгиня, є такою собі астроблемою, тобто це те місце, куди швидше за все вже не один раз падали метеорити, це місце «приваблює» космічні об’єкти і, можливо, саме тому за розповідями місцевих жителів, закарпатське село Княгиня, колись називалося селом «Зоряне», – розповідає Ольга Копач – начальник відділу рекреації, пропаганди та екоосвіти Ужанського нацпарку.

У те, що з неба може впасти каміння, в ті давні часи вірили не всі, а ті хто вірив, вважали метеорити – «посланцями Бога». Тоді звичним явищем для людей був дощ у вигляді води, тому у 1866-му ні в кого і гадки не було, що з неба може пролитися дощ із каменів, що були охоплені вогнем та димілися. В той час метеорити були ще маловідомі та практично не вивчені.

«Цей страшний вибух, який відбувся над Княгинею спричинив великий страх у місцевого населення, вони це признавали, як кінець світу, лягали на Землю та молилися. Залишилися згадки у старих листах жителів села про цю подію. Вибух стався 9 червня, 1866 року, близько 16.00. В той день небо було безхмарним, була спека. Тому люди в будинках не сиділи. Більшість селян працювали на польових роботах. Дивно себе поводили у той день тварини. Близько 16.00 інспектор з охорони лісів, Антонін Покірний оглядав лісову територію поблизу села, в урочищі Чорні млаки. Коли це сталося, він не вірив своїм очам і ховався від смертельного каміння в укритті. Збереглися записи очевидців в яких згадувалося про те, що було важко дихати через пилову хмару, яка накрила небо. Люди згадували і про тремтіння землі і все це тривало довго. А через кілька хвилин після вибуху вітер наповнив повітря запахом сірки» – говорить Іван Шелепець – дослідник, голова екологічного клубу.

 

Очевидці про падіння з неба 1200 вогняних каменів різної величини

За падінням метеоритного дощу спостерігали десятки тисяч людей. Не лише жителі Західної України, а й Словаччини та Угорщини. Художники-очевидці з міст Капушани та Пряшева одразу ж після вибуху боліда зробили малюнки, які збереглися і дійшли до наших днів (див.фото).

«За даними пана Пукача, який склав план-схему місця падіння – його годинник показував 16.05 хвилин за місцевим часом, ось що сказано в повідомленні: я спостерігав у небі під кутом 30 градусів блискавку за якою рухались клуби чорного диму, це супроводжувалося сильним гуркотом, що тривав приблизно хвилину, хмари диму кружляли над місцем падіння ще 4-5 хвилин», – цитує очевидця місцева вчителька та жителька села Княгиня, Василина.

З неба того дня впало близько 1200 каменів різної величини. Найбільший уламок, що долетів до землі мав вагу 286 кілограмів. Знайшов його випадково місцевий житель під час сінокосу. Після падіння уламок занурився у грунт на глибину до трьох метрів. Про знахідку довідався лісничий з Великого Березного Антонін Покірний, котрий, за «пару волів» купив і перепродав придбаний метеорит Імператорському музею у Відні. Саме цей кусок до сьогодні зберігається і є гордістю Віденського природничо – історичного музею.

Загальна маса всіх зібраних каменів на місці падіння склала майже 500 кілограмів. Невідомо чи хтось постраждав. Дослідники припускають, що каміння не зачепило людей через те, що падало переважно на полях та в лісі.

 

Жюль Верн на Закарпатті та будинки у формі метеориту

Лише у наш час Княгинський метеорит стає об’єктом уваги. Сьогодні його уламки зберігаються у 104 музеях світу. Деякі власники будинків біля села Княгині продають їх за завищеними цінами, називаючи місце падіння метеорита – місцем сили. До метеоритного дощу почали вже зрідка водити туристів. На місці падіння покладено знак. На честь Княгинського метеорита назвали мотель. А найближчим часом деякі будівлі на Березнянщині будуть нагадувати своїм виглядом метеоритний дощ – такий задум скульпторів: «Усі наші бесідки, різні будівлі могли б своїм виглядом чимось нагадувати символ цього метеорита, тому є вже задуми, щоб найближчим часом почати робити загострені колиби та навіси, які будуть нагадувати метеорит», - розповідає Ольга Копач – начальник відділу рекреації, пропаганди та екоосвіти.

По сьогоднішній день на місці падіння метеорита в селі Княгиня Великоберезнянського району можна зустріти шукачів метеоритних каменів. Півтонни каменів осіло в музеях різних країн світу, але багато уламків – досі в землі. На одному з інтернет-аукціонів житель міста Берегово пропонує 164-грамовий шматок метеорита “Княгиня” за 4500 доларів. Такі повідомлення – непоодинокі.

Княгинський метеорит є особливо цінним для науковців. Швидко знайдене, щойно випавше каміння з космосу ще не зіпсоване природними процесами Землі, тож про таке каміння науковці можуть дізнатися більше. Саме тому вже за кілька днів після його падіння на місце виїжджали цілі групи вчених.

Зовсім нещодавно стало відомо про те, що у 1892 році побував навіть відомий французький письменник – фантаст Жюль Верн. Сам факт, що така видатна постать побувала на Закарпатті можна назвати сенсаційним. За деякими даними саме після відвідин села Княгині та падіння Княгинського метеориту Жюль Верн написав свій популярний фантастичний роман «У погоні за метеоритом». У романі звичайно ж письменник додав свою фантазію і перетворив звичайний метеорит на метеорит із чистого золота, який впав на Землю та викликав світову фінансову катастрофу.

Після падіння Княгинського метеориту було зібрано близько тисячі частин, які розійшлися по багатьох, головним чином, зарубіжних музеях. Найбільший уламок сьогодні зберігається у Віденському музеї природної історії (див.фото).

 

Чарльз Дарвін про фотографії  Княгинського метеориту, який приніс із собою космічні рослини, корали та молюски

 

 

Швидше за все Княгинський метеорит, як і багато інших космічних тіл, прилетів до нас із поясу астероїдів, який розташований між орбітами Марса і Юпітера. Звідти – прилітають до нас більшість метеоритів та астероїдів. Вважається, що цей астероїдний пояс є уламками колись існуючої планети Фаетон, зруйнованої гравітаційним полем Юпітера. Існує версія, що саме на цій загадковій планеті існувало життя, слабкі сліди якого потрапляли і потрапляють зараз разом з метеоритами до нас на Землю.

Сьогодні вчені також розглядають метеорити, як одну із причин зародження життя на Землі. Це так звана гіпотеза панспермії, згідно з якою життя на Землю було занесене з глибин космосу метеоритами. Ще у першому столітті до нашої ери древньогрецький філософ Метродот писав, що вважати Землю єдиним населеним світом у безкінечному просторі було б такою ж кричущою безглуздістю, як стверджувати, що на величезному засіяному полі міг би вирости тільки один пшеничний колосок.

            Імовірно, що Княгинський метеорит, який впав у 1866-му році міг принести на Землю рештки позаземних організмів. Кілька років тому журналісти телепрограми «Територія загадок», мукачівського телеканалу «М-студіо», аналізуючи старі архівні документи, випадково знайшли номер журналу «Science» (Наука) за 1881 рік. У ньому було опубліковано матеріал під назвою: “Дарвін і відкриття доктором Ганом викопних організмів в метеоритах”. У цьому матеріалі описано листування між відомим Чарльзом Дарвіном і Отто Ганом (німецький геолог), який стверджував що в метеориті “Княгиня” в 1880 році, після його докладного вивчення, у деяких уламках він знайшов частинки позаземних коралів, паразитів і рослин. Докази (мікрофотографії див.фото) Ган передав відомому зоологу Вейнлендеру, який підтвердив це відкриття. А після цього і сам Чарльз Дарвін, який вивчив знімки Гана, написав йому: «Здається важко буде сумніватися, що на ваших фотографіях дійсно є зображення живих істот і якщо вам вдасться переконати деяких вчених, то ви напевно зробили одне з найбільших відкриттів за усю історію людства!».

Чарльз Дарвін назвав це відкриттям, оскільки угледів на фотографіях із уламків Княгинського метеориту – організми. Йому невідомо було: живіце організми, чи мертві. Але це вже не так важливо, оскільки ці фото говорять хоча б про те, що метеорити мають здатність у космосі, на великі відстані переносити організми, що не завжди згорають, коли метеорит входить у шари атмосфери. Також ці фото говорять про те, що Земля – не єдина планета у космосі, де є життя. Єдине, що поки невідомо – чи можуть метеорити переносити саме живі (а не мертві) організми у суворих умовах космосу: «Це вже не легенди, це майже теорія, що і в кометах, і в метеорах знаходять речовини, що є основою живих організмів, там є сполуки, які потім входять в білкові тіла. Життя не виникло лише на нашій планеті і лише в тих умовах, які були створені на Землі. Воно є атрибутом всесвіту, воно є у космосі», – стверджує астроном Віталій Єпішев.

До слова, Отто Гану у ті часи так і не вдалося переконати усіх вчених у правдивості своєї знахідки. Знайшлися ті, хто підтримав Гана, але в той же час дехто навіть не ознайомився з доказами позаземного життя на Княгинському метеориті, написавши Гану відповідь: «Земля є унікальним місцем у Всесвіті і Земля – це єдине місце в космосі, де може існувати життя».

Якщо на цих фотографіях дійсно зображені рештки організмів, то, можливо, Княгинський метеорит, який впав в українських Карпатах є одним із перших, на якому вчені виявили ознаки життя, яке існує в космосі.

Завтра, 5 січня, читайте продовження статті про метеорити, які падали на Закарпатті, зокрема, про досі не знайдений на Перечинщині загадковий «Карпатський болід», на Рахівщині – «Боркут» та про прогнози закарпатських астрономів щодо метеоритної загрози.

 

«Час Закарпаття»

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-22
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)