Лавини Закарпаття забирають життя(ФОТО)

 

На Закарпатті розпочався сезон лавинонебезпеки в горах. Серйозним попередженням, сигналом для фрірайдерів та туристів, які просто люблять прогулюватись по засніженим горам стала лавина, яка зійшла з гори Гемба, на Міжгірщині, 12 січня. Двоє необережних туристів потрапили під неї.

Один відбувся серйозними травмами – переломами обох ніг (мешканець Полтави, 1986 р.н.), проте вижив, а другого рятувальники знайшли мертвим (житель Київа, 1986 р.н.). Як повідомив журналісту інтернет-видання «Час Закарпаття» начальник гірської пошуково-рятувальної частини управління МНС у Закарпатській області Віктор Опаленик, двоє туристів-сноубордистів сплутали дорогу через сильний туман (була майже нульова видимість) і замість того, щоб спускатись у бік села Пилипець вони почали рухатись у бік села Березняки Свалявського району. Там їх і застала лавина. Рятувальники припускають, що туристи самі ж могли спровокувати лавину, підрізавши її на одному з нависаючих карнізів. Лавина пронесла їх на чималу відстань, до самого лісу. Полтавчанина вдалося врятувати через те, що він відправив своїм товаришам смс-повідомлення про те, що трапилося. А от киянина лавина не пошкодувала. Його рятувальники знайшли на 100 метрів нижче від того місця, де було знайдено знесиленого та травмованого сноубордиста з Полтави. Куртка киянина стирчала з-під снігу. Коли рятувальники почали розкопувати, то зрозуміли, що він мертвий.

На фото: Закарпатські рятувальники транспортують одного з туристів,
що потрапив під лавину на г.Гемба

Не виключено, що це не останні трагічні випадки після сходу лавини, адже за прогнозами Закарпатського гідрометцентру впродовж 15-16 січня на Закарпатті очікується потепління, у тому числі і в горах, де падатиме сніг з дощем, а це означає, що кількість лавин неодмінно збільшиться: «Наразі на Закарпатті спостерігається третій, а місцями четвертий рівень лавинної небезпеки в горах, утім, з дня на день очікується п’ятий рівень лавинної небезпеки, який є найвищим. Я б дуже хотів попросити туристів утриматися від походів на високогір’я. Щодо гірськолижних трас, то можна кататися лише в їхніх межах і ні в якому разі не виходити за ці межі. Особливо це стосується Боржавських полонин, де в нас є найбільше лавинонебезпечних місць. Йде потепління, сніг з дощем буде в горах. Це все разом спровокує лавини. Туристи й далі не розуміють усієї небезпеки. Я позавчора спускався з гори Гемби, де працював, там була нульова видимість, ризик лавин, а назустріч мені йшли невідомо звідки 20 молодих людей. Я їм пояснив як вони ризикують, але вони сприйняли мою інформацію не дуже серйозно», - попереджає Віктор Опаленик.

На фото:  фрірайдери катаються на небезпечних схилах Боржавських полонин

Лавина на горі Гемба, що зійшла 12 січня, була вже другою лавиною, що зійшла на Закарпатті у цьому році. У Закарпатському гідрометцентрі «Часу Закарпаття» повідомили, що раніше була зафіксована ще одна потужна лавина, яка на щастя, нікого не зачепила. Вона зійшла 7 січня з висоти 1200 метрів у районі гори Томнатик і мала об’єм близько 600 метрів кубічних. Також у відділі гідропрогнозів Закарпатського гідрометцентру розповіли, що за минулорічну зиму на Закарпатті зійшло усього 26 лавин (зареєстрованих). Із них було 15 хуртовинного типу і 11 – лавини з мокрого снігу. Загалом же в Закарпатській області зареєстровано близько 1000 лавинонебезпечних схилів.

Карта лавинонебезпечних місць Закарпатської області

Цікаво, що найбільша снігова лавина на Закарпатті зійшла у далекому 1988 році біля гори Стій. Вона завалила ліс на площі 16 гектарів, а відстань пробігу лавини склала 3,5 кілометри. На думку лавинологів, лавинна активність на Закарпатті набагато зросла у 30-ті роки XX століття, після збільшення вирубки лісів.

Що робити людині у разі сходження снігової лавини, або білої смерті, як її часто називають гірські рятувальники? На це питання однозначної відповіді немає ніхто. Не існує єдиних універсальних правил порятунку у сніговій лавині. Велику роль у цьому випадку відіграє вдача, фортуна. Проте є деякі правила, які виробили ті люди, яким вдалося вижити в лавині. Закарпатські рятувальники радять у разі сходження снігової лавини уникати паніки та старатися втриматися на поверхні лавини. Почувши шум лавини, слід негайно заховатися за скелю, чи за шось інше. Якщо не пощастить і лавина усе-ж-таки досягне свою жертву, то головним завданням є уберегти дихальні органи від сніжного пилу. У кожному кубічному метрі лавини може бути від 2 до 300 кілограмів снігу, який може рухатись з величезною швидкістю. У таких умовах радять виконувати плавальні рухи у снігу, створивши простір навколо обличчя та грудної клітини. Після сходу лавини не можна дозволяти собі заснути.

На фото: зсув пластів снігу на горі Гемба

Випадки загибелі туристів через лавину на Закарпатті – непоодинокі. Найбільше жертв лавина на Закарпатті спричинила у 2006 році. Тоді, у березні, під неї потрапили 8 чоловік – усі працювали на митниці у Чернівецькій області. Вдалося дивом врятуватися лише трьом із них, п’ятеро – померли. Туристи заблукали через раптову хуртовину і потім пішли у невідомому напрямку на зустріч своїй смерті, яка застала їх в долині Урда, на Рахівщині.

У 2009 році снігова лавина на Закарпатті, поблизу гори Петрос, забрала життя 44-річному туристу із Житомира.

У 2010 році біля тої-таки гори Петрос лавина накрила 4-х сноубордистів, вони вижили, але отримали переломи рук та ніг.

У грудні, 2010 року лавина вбила 26-річного киянина, який самотужки приїхав підкоряти вершини Закарпаття. Він розклав палатку, щоб захиститися від раптової завірюхи. Лавина засипала його разом із наметом (див.фото).

На фото: Закарпатські рятувальники розгрібають з-під снігу тіло киянина

У 2010 році, на Міжгірщині, уночі, поблизу гір Стій та Великий Верх, лавина накрила 4-х рятувальників, які вирушили на пошуки заблукалих туристів. Один із них – найстраший, 65-річний командир рятувального загону Василь Вербищук загинув, причому його тіло знайшли лише через 10 днів пошуків: син Вербищука помітив шапку з-під снігу. Приблизно одну хвилину продовжувалася боротьба рятувальників із потужним об’ємом снігу. За цей час лавина протягнула їх майже на 1 кілометр униз та викинула у величезну ущелину. От як описує цю небезпечну зустріч з лавиною, яка ледве не стала для нього фатальною, рятувальник та тренер-інструктор одного з гірськолижних курортів Закарпаття Іван Кіс:

«Після того, як один із нас вигукнув, що йде лавина. Я одразу ж почав тікати, поки мене не підкосило, ніби як косою. Потім лавина мене забирала то уверх, то униз. Було неймовірно страшно, я задихався. Пам’ятаю, як у якийсь момент я втратив свідомість, а потім знову прийшов у себе від того, що сніг почав мене душити. Я летів головою донизу, мені не вистачало кисню і я приклав до обличчя руки, щоб захистити дихальні шляхи. У цей момент я почав рухатися, звернувся калачиком і лавина мене викинула наверх. Лавина йшла недовго – хвилину, але здавалося, що за цю хвилину пройшла ціла вічність. Хто був у лавині, той знає яким вона є безпощадним хижаком».

На фото: Та сама ущелина, де лавина поховала закарпатського рятувальника

Одного з рятувальників (Володимира Щербину) вдалося знайти завдяки тому, що у нього на голові світив ліхтарик, який так і залишився світити після сходження лавини. Світло пробивалося з-під снігу і колеги відкопали його живим. Ось, що згадує після зіткнення з лавиною самВолодимир Щербина:

«Мене, мабуть врятував рюкзак, який тримав мене нагорі лавини. А от лижі, які залишилися прикріпленими тягнули мене донизу. Під низом снігового потоку – на мене б чекала смерть. Було досить важко. В голову йшли погані думки, але я подумав, що мені ще рано гинути і вирішив, що лавина не повинна бути сильнішою за мене. Я тримався з усіх сил бути нагорі лавини, гребсти руками і мені це вдалося. Також мене врятував ліхтарик, який я досі ношу з собою».

В основному люди гинуть від незнання інструкцій по техніці безпеки та елементарних норм поведінки у лавинонебезпечних районах. Як правило, більшість постраждалих – новачки, які й не задумовуються про наслідки свого авантюризму:

«Я катаюся на Боржавських полонинах. За багато років, я вже знаю де є лавинонебезпечні схили, а де нема, знаю правила поведінки в засніжених горах. Окрім того слідкую за повідомленнями МНС про лавинонебезпеку. Екстрим люблю, але не настільки, щоб гасати по лавинам, тому стараюся бути обережним. Я нерідко бачу в горах сноубордистів, які отримують задоволення від того, щоб підбити якусь лавину і втекти від неї на сноуборді – я не розумію таких людей», – розповідає фрірайдер-сноубордист Євген.

Попереджувальний знак про лавину (Боржавські полонини)

Туристи, що йдуть в гори, особливо взимку, повинні реєструватися в гірських пошуково-рятувальних пунктах, яких на Закарпатті є 8. Проте це роблять далеко не всі. Більше того, мало хто звертає увагу на знаки «Обережно! Лавини», які стоять на найнебезпечніших місцях закарпатських гір. За кордоном за катання у недозволених, «диких місцях» передбачені величезні штрафи, у нас же їх поки що немає. Окрім того, збільшились би шанси туристів на виживання, якби вони купували собі лавинні датчики. Тоді б і пошуки рятувальників не перетворювалися б у пошуки голки у копиці сіна.  Рятувальники  нагадують туристам, що життя туристів у їхніх руках, а не в руках рятувальників.

 

Відомі цитати про снігові лавини:

“Невинный на вид белый снег – это не волк в овечьей шкуре, а тигр в шкуре ягненка”. (исследователь лавин Матиас Здагарский)

 «Снег – это снег, где бы он не падал, а лавины говорят на всемирном языке насилия…Если и есть что-то общее во всех встречах человека с лавиной, то это полная неожиданность для жертвы…» (Отуотер Монтгомери – исследователь лавин, писатель)

 «Казалось бы, холод, присущий снегу, должен был сообщить ему оцепинелость зимы, а белизна – неподвижность савана. Однако это опровергается стремительным движением лавины. Лавина – это снег, ставший огненной печью. Она ледяная, но все пожирает». (Виктор Гюго)

 Пропонуємо вперше переглянути науково-популярний документальний фільм про закарпатські лавини “Под лавиной”, знятий у 2011 -2012 р.р. У фільмі зокрема детально розповідається про трагічний випадок, який стався у березні 2010-го року, коли під лавиною загинув закарпатський рятувальник…

 

 

Час Закарпаття

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)