Невже ВІЛ-інфіковані можуть народити здорових дітей?

Про те, чи варто виноградівцям боятися ВІЛ/СНІДу, районний часопис вміщував матеріал у позаминулому році. Наразі ми вирішили поцікавитися тим, яка ж ситуація в нашому районі стосовно ВІЛ-інфікованих дітей? Коментар на цю тему «Новинам Виноградівщини» надав лікар-інфекціоніст, завідувач кабінетом «Довіра» Василь КОРОЛЕВИЧ:

– На даний час наш район відноситься до найблагоприємніших. Бували й гірші часи. Приміром, протягом одного року від ВІЛ-позитивних жінок народилося аж п’ятеро діток. Наразі ті, які народилися від ВІЛ-інфікованих жінок,  наприкінці минулого року були зняті з обліку, бо минув 18-місячний термін (це період, протягом якого, як вважається, з дитячого  організму мають вивестися всі антитіла). Щоправда, недавно народилася дитинка, яку ми взяли на облік, бо вона вважається умовно позитивною. Я більш ніж упевнений в тому, що її мати приймала специфічне лікування. А, отже, дитина буде здоровою.

В інших районах краю більше ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД. Думаю, через те, що там люди масовіше виїжджають на заробітки і звідти привозять такі ось «подарунки». Але потрібно розуміти, що є різниця між офіційною статистикою і реальною. Адже, згідно чинного законодавства (стосовно ВІЛ-СНІДу), якщо людина не хоче ставати на диспансерний облік, її ніхто не має права примусити. Тому наші цифри треба помножити на 10-20. Люди не стають на облік, бо бояться розголосу.

Втім, у такому разі можна звернутися до кабінету «Довіра» в іншому районі, аби там обстежуватися й лікуватися. Хоча інформація стосовно наших хворих абсолютно конфіденційна.  У Виноградові, приміром, є подружжя ВІЛ-інфікованих, яке лікування отримує з Києва, там же стоїть на обліку й обстежується. Наші люди ще психологічно не готові до європейського сприйняття цих хворих. Я ж вважаю, що з точки зору епідеміології туберкульоз набагато гірший за ВІЛ-інфекцію, ризики інфікування якої чітко обмежені.

Слід зазначити, що, завдячуючи обласному центру профілактики та боротьби зі СНІДом, в Ужгороді є єдине в Україні  відділення, де можна зробити (причому безкоштовно) штучне запліднення ВІЛ-інфікованим, які хочуть і, таким чином, можуть мати здорових дітей. А загалом усім жінкам, які обстежуються під час вагітності і в них виявлено ВІЛ-позитивний статус, ми пропонуємо стати на диспансерний облік і отримувати відповідне лікування. В таких випадках діти, як правило, народжуються здоровими.

Темпи поширення ВІЛ-інфекції дуже стрімко зростають, із року в рік збільшуються в рази. Закарпаття виграє лише в тому плані, що в нас мало ін’єкційних наркоманів, тобто, основний шлях передачі ВІЛ-інфекції випадає (тут переважає статевий). Адже традиційно в нашому краї більше вживають алкогольні напої.

Хочу підкреслити, що діагноз ВІЛ-інфекція не означає крах життя. Попереду – різні схеми обстеження і специфічне лікування. Виявляємо ж інфікованих, як правило, тоді, коли вагітні стають на облік і здають відповідні аналізи. Або ж, коли люди обстежуються для виїзду за кордон. Я ж, користуючись нагодою, прошу звертатися до нас для обстеження всіх, хто повернувся із заробітків. Маємо для цього швидкі тести, завдячуючи керівництву обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом, яке вишукало благодійні кошти для їх придбання. Це зручно для трудових мігрантів і їх найближчого оточення – аналіз готовий буквально через 10-15 хвилин. А тенденцію щодо поширення ВІЛ/СНІДу маємо саме за рахунок заробітчанства.

Був у нас і такий випадок, коли молодий чоловік працездатного віку, повернувшись із сезонних заробітків (з Харківщини), помер від СНІДу. А років 6-7 тому одна з жінок померла від СНІДу через півтора місяці після народження дитини, яка залишилася сиротою. Між іншим, про своє ВІЛ-інфікування людина може і не знати. Проте бувають й інші випадки. Приміром, ВІЛ-позитивна жінка, яка знала про свій статус, стояла в нас на обліку, але приховувала вагітність і звернулася до нас лише на сьомому місяці виношування плоду. Ми призначили їй специфічне лікування, та через два тижні вона народила. Звісно ж, дитинка була інфікованою. Але навіть такі діти мають шанс народитися здоровими.

Для цього ВІЛ-інфіковані жінки (і навіть хворі на СНІД) мають вчасно стати на облік і під час вагітності приймати специфічну терапію (лікування безкоштовне і з дотриманням конфіденційності). За власним спостереженням скажу, їхні діти повністю здорові і на даний час зняті з обліку (гірше, коли ВІЛ-позитивними є і чоловік, і дружина). Власне, діти, зняті з нашого обліку, відвідують дитсадки і школи. Законодавча база зобов’язує медпрацівників зберігати щодо них конфіденційність. Але повторюся: гепатити В і С, а також туберкульоз в аспекті зараження в рази страшніші та агресивніші за ВІЛ-інфекцію.

Проте й легковажити нею не можна. А наш кабінет тому й названий «Довіра», аби не відлякувати громадян, які мають бажання обстежитися. Цікаво, що коли я починав роботу, то це захворювання було властиве для асоціальних верств населення з дуже низьким рівнем культури і доходів. Наразі все кардинально змінилося – на облік до нас стають переважно люди з середнім статком (здебільшого заробітчани). Але картина насправді прихована і не відповідає дійсності.

Підготувала Ганна КОБАЛЬ

Новини Виноградівщини 

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Треба було давно арештувати Медведчука і його прихвостнів, щоб не дозволити їм руйнувати Україну зсередини на користь руських окупантів. За грати колаборантів!!!...
Гардистон (2018-03-23 10:42:12)
Досить одного разу з"їздити за кордон на заробітки, щоб зрозуміти, що тамтешні пани ставляться до українців як до робочої скотини. Така "демократична" Європа......
Запорожець (2018-03-23 10:37:46)
Краще б розповіла, як вона під час полону та тримісячного "сухого голодування" наїла такі цицьки і таку дупу - напевно харчувалася московськими пряниками......
Веркблей (2018-03-23 10:34:17)
Псевдореформатори-євроінтегратори перетворили Україну у рядюжку, об яку витирають ноги зайди з усьго світу. Досить вже плазувати і гнобити населення України!...
Запорожець (2018-03-22 11:50:00)
І одразу активістів охрестили "націоналістами"... Краще б чинну владу і євро-бізнесменів назвали тими, хто вони є насправді - сіоністами....
Одесский дворник (2018-03-22 11:46:56)