До Ужгорода з районів на навчання щоденно доїжджають 1607 школярів!

Освіта Ужгорода, як і інші напрямки життя нашого древнього міста, далі вдосконалюється й оновлюється. Яких змін зазнала ця сфера останнім часом? Як розпочався для шкіл і виховних закладів 2013 рік? Якими здобутками сьогодні вже можуть похвалитися освітяни? Про все це — у розмові з начальником управління освіти Ужгородської міської ради Оксаною Бабунич.

Закарпаття: 5— На цей час освіту Ужгорода творить мережа, що охоплює 51 навчальний заклад, з них 28 — загальноосвітні і 23 — дошкільні навчальні заклади, — починає розмову Оксана Юріївна. — Що ж стосується наповнюваності, то в міських школах є 500 класів, до яких зараховані 13 284 учні. Підсумувавши ж показники дошкільної освіти, маємо цифру 206 дошкільних груп, які відвідують 5539 дітей. Така мережа затверджується щорічно до першого вересня. На території Ужгорода діють також 85 груп продовженого дня. Ще півгрупи в нас функціонує на базі ЗОШ № 14.

— Які конкурси серед педагогів проводяться в Ужгороді?

— До таких належать “Вчитель року”, “Класний керівник року” і “Вихователь року”. Стосовно змагання за звання вчителя року, треба сказати, що тепер у нас пройшов перший тур XVIII Всеукраїнського конкурсу. Відбувалося все у два етапи: теоретичний і практичний. Під час першого, теоретичного етапу вчителі подавали свої творчі напрацювання і демонстрували власні здобутки у сфері науки.

Інформація, яку презентували вчителі, була абсолютно різною: хтось подав методичний збірник, а хтось — збірник завдань для учнів. Після опрацювання матеріалів компетентним журі у складі представників управління освіти Ужгородської міської ради ми відбираємо найкращі, а їх автори стають учасниками наступного — практичного етапу конкурсу. За якістю виконання цих матеріалів у нас складається враження про професіоналізм учителя. Другий етап має на меті проявити вміння вчителів працювати з аудиторією. Тут з’ясовується рівень комунікабельності і навики знаходити спільну мову зі своїм колективом чи класом. Коли другий етап змагань добігає кінця, ми зазвичай проводимо суперфінал конкурсу, де учитель презентує ту зі своїх сторін, котра під час першого і другого етапів залишилася на задньому плані. Мова йде про артистизм і сценічність.

Участь у цьогорічних змаганнях взяли четверо вчителів: учитель угорськомовної гімназії Ференц Біро (за напрямом “Інформатика”), вчителька ЗОШ № 12 Мар’яна Капраль (”Фізика”), вчителька ЗОШ № 8 Вікторія Дудинська (”Іноземна мова: французька”), вчителька НВК “Гармонія” Світлана Шеньо (”Музичне мистецтво”). Ці вчителі поїхали і на обласні змагання, щоправда далі, на всеукраїнські змагання, цього року не пройшов жоден з них. За таким же принципом вже у 2013 році ми провели конкурс “Класний керівник року”.

Однак треба зазначити, що згідно з положенням, в якому прописана процедура проведення цього конкурсу, ми організували тільки його перший етап. За підсумками І туру всеукраїнського конкурсу “Класний керівник року” перемогу здобули троє учасниць. Це класний керівник 9-го класу НВК “Гармонія” Алла Голич, класний керівник 7-А класу ЗОШ І-ІІІ ступенів № 7 Інга Гулей і класний керівник 5-Б класу ЗОШ І-ІІІ ступенів № 19 Валентина Мендел. Що ж до всеукраїнського професійного конкурсу “Вихователь року”, то він проводився тепер уперше, згідно з розпорядженням Міністерства освіти і науки України.

Ми ж можемо стверджувати, що для Ужгорода він не є інноваційним. Управління освіти Ужгородської міської ради проводить цей конкурс від 2009 року, коли було затверджене положення про його проведення на території Ужгорода. Цього року конкурс набув статусу державного і вже матиме продовження в області і на теренах України. Участь у ньому взяли вихователі Тамара Бертич (ДНЗ № 39), Вікторія Микулець (ДНЗ № 21), Володимира Коваль (ДНЗ № 42) і Алла Петрів із ДНЗ № 40, яка представлятиме Ужгород на обласних змаганнях. Решта учасниць стали лауреатами конкурсу й отримали відповідні дипломи про участь у ньому.

— Нещодавно в Ужгороді добіг кінця другий етап конкурсу науково-дослідницьких робіт учнів — членів Малої академії наук. Розкажіть про нього.

— Участь у другому етапі конкурсу МАН взяло 48 дітей. У першому заїзді взяли участь 17 дітей, з яких 10 здобули призові місця. За результатами конкурсу на всеукраїнські змагання за напрямом “Інформатика” поїде учень ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 Н. Курпас. У другому заїзді взяли участь 10 учнів, з них восьмеро посіли призові місця, а троє учнів здобули першість і представлятимуть Ужгород на всеукраїнському рівні. Це учениця Ужгородської гімназії Н. Голубка (”Світова література”), учень ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 О. Арокгаті (”Англійська мова”), учень Ужгородської лінгвістичної гімназії В. Студеняк (”Німецька мова”).

Під час третього заїзду участь у змаганнях взяли 10 учнів, які вибороли сім призових місць і два перші. На всеукраїнську олімпіаду поїдуть учениця ЗОШ І-ІІІ ступенів № 15 (”Медицина”), і учень БПЛ “Інтелект”, котрий боротиметься за першість із валеології. У четвертому заїзді, що відбувся зовсім нещодавно, свої знання демонстрували 11 учнів, з яких дев’ять посіли призові місця і три перших місця. Це учні Ужгородської гімназії, ЗОШ І-ІІІ ступенів № 19 і ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5.

Цього року ми вперше змінили структуру проведення змагань. У нас проводилося попереднє оцінювання робіт, потім учні писали контрольні роботи за обраним напрямом, а тоді був уже сам захист науково-дослідницької роботи. За результатами цих конкурсів ми обирали тих, хто поїде на обласний конкурс. Сподіваємося, що ці нововведення будуть позитивними і збільшать наші шанси посісти перші місця на всеукраїнських змаганнях. А перемога в конкурсі МАН третього, тобто всеукраїнського, етапу — це гарантовані додаткові 50 балів учневі під час ЗНО; за друге місце школяр здобуває додатково 40 балів, а за третє — 30 балів. До того ж це неабияк позитивно впливає на розвиток дитини як дослідника, адже одним з основних блоків конкурсу МАН є презентація власних досліджень.

— Пані Оксано, розкажіть про інновації в освітній сфері Ужгорода.

— Ми намагаємося впроваджувати інновації якомога ширше в усіх сферах діяльності закладів, починаючи із застосування інформаційно-комунікативних технологій і завершуючи новітніми підходами до навчання і виховання наших дітей. У багатьох закладах плідно розвивається міжнародна співпраця, що має на меті саме вдосконалення освітньої сфери Ужгорода.

Вона завжди дає позитивний результат. Традиційно хороший досвід міжнародних зв’язків мають Ужгородська гімназія, ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5, ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3, Лінгвістична гімназія, ЗОШ І-ІІІ ст. № 15. Дружні стосунки з “Корпусом Миру” підтримує НВК “Гармонія”. Розвиває міжнародну співпрацю і ЗОШ І-ІІІ ступенів № 14.

Ці міжнародні зв’язки теж деякою мірою є інноваціями, оскільки вони не передбачені жодною з державних програм. Нещодавно ми також проводили семінар-практикум, під час якого представники однієї з фірм презентували вчителям і керівництву шкіл пристрій під назвою “Активатор інтерактивної поверхні”. Він дозволяє зробити будь-яку рівну світлу поверхню інтерактивною.

Інтерактивною дошкою може стати стіна кабінету, двері, фліпчард чи натяжний екран. Цей новітній пристрій синхронізується з ноутбуком через протокол “bluetooth” і обмінюється даними з системою завдяки технології з застосуванням інфрачервоного випромінювання.

Для України така річ не є новою, та для наших вчителів її призначення ще залишається загадкою. Якщо до інтерактивних дощок ми вже звикли, то до цього пристрою ще треба буде призвичаюватися. Впроваджувати можна багато чого, але система освіти в Україні загалом є стандартизованою. Окремі речі, звісно, можна оновлювати, та деякі з них усе ж варто залишати незмінними. Не слід також забувати, що основною формою нашої роботи залишається сам урок. І доки не зміниться класно-урочна система, доти ми змушені втискатися в 45 хвилин часу, аби за цей період діти якісно засвоїли якомога більше інформації. І знову ж таки, інновації — інноваціями, але в центрі навчально-виховного процесу в нас залишається сам учитель.

— Що нового у проведенні уроків фізкультури, у поділі учнів на групи?

— Минулий рік у нас розпочався з того, що на порядку денному постало питання про скасування оцінювання на уроках фізкультури, хоч насправді це не є надто актуальним. Але серед всеукраїнських предметних олімпіад цього року з’явилася й олімпіада з фізкультури. Її метою є пропаганда фізичної культури і спорту.

Ми повинні прищепити учням думку про те, що спорт — це, насамперед, шлях до здоров’я. Розподіл учнів на групи під час уроку фізкультури є дуже ефективним. Він дозволяє дозувати фізичні навантаження для учнів, зважаючи на їхній стан здоров’я, травми чи інші, серйозніші захворювання, які тягнуть за собою обмеження фізичного навантаження. У зв’язку з цим уже тривалий час ідеться про те, що 1-го вересня дитина має йти до школи з довідкою від лікаря, у якій спеціаліст сам встановлює групу для занять фізкультурою.

Ця довідка є обов’язковим документом для включення дитини до тієї чи іншої групи. Наголошую, цей документ є дуже важливим, оскільки в разі його відсутності вчителі фізкультури не можуть розподілити фізичні навантаження цій дитині так, як це потрібно. А стан здоров’я дітей, на жаль, не є надто добрим, тож нам перш за все треба зробити так, щоб уроки фізкультури приносили користь, а не були загрозою для самопочуття учнів. Станом на кінець 2012 року в місті було 3575 учнів, які зараховувалися до підготовчої групи (обмеження занять фізкультурою на певний період); у спеціальній групі (обмеження у зв’язку з інвалідністю та іншими захворюваннями) налічувалося 743 учні; до основної групи, яка передбачає звичайне навантаження, були зараховані 8919 учнів.

— Чи багато в міських школах і дошкільних закладах дітей, які живуть у районі і щодня добираються до Ужгорода?

— Чесно кажучи, ці показники вражають. Щоденно автобуси привозять до Ужгорода на навчання 1607 школярів і 343 вихованців дитячих дошкільних закладів. Основна маса цих школярів добираються до міста з Баранинців (180 учнів), Минаю (374), Оноківців (116), Розівки (113) і Сторожниці (237 школярів); до дитячих садочків найбільше діток їдуть теж із Минаю (79 вихованців) і Сторожниці (55 малюків). І тут хочу сказати, що, попри всілякі чутки, ми завжди відкриті для мешканців району. Ми приймали, приймаємо і будемо приймати діточок без жодних ексцесів. Та все ж закликаю батьків, які віддають свою дитину до навчального закладу, звертати увагу не тільки на те, де розташований заклад і скільки часу до нього їхати, а й подумати про напрям, за яким проводиться навчання в ньому. Багато шкіл і дитячих садків у місті спеціалізовані: є заклади зі спортивним, гуманітарним чи математичним профілем навчання. Спеціалізація закладу — це певним чином шанс для батьків, котрі бачать у своїй дитині схильність до того чи іншого предмета, правильно спрямувати її, щоб розвивати здібності у школі чи ще в дитячому садку. Крім того, у спеціалізованому закладі і вимоги до учнів набагато вищі, аніж у звичайних школах. А серед дошкільних закладів є такі, в яких функціонує програма для діток із вадами мови, зору чи опорно-рухового апарату. Але якщо дитина здорова, а сім’я мешкає в районі, звідки рукою подати до закладу з якимсь із вищезгаданих спрямувань, — на мою думку, є сенс возити дитину трохи далі і не займати важливе для когось місце. На жаль, розуміють це не всі, проте ми це терпляче пояснюємо, стараємося знайти спільну мову з батьками. Такі групи і заклади не є дуже поширеними, саме тому там кожне місце — на вагу золота.

— А чи справно функціонує система харчування в дитсадках і школах?

— Ми намагаємося її контролювати і робити якісно кращою, з дотриманням норм. Харчування, як і інші складники освітнього процесу, потребує фінансової підтримки. Важливою проблемою тут є баланс між грошовою і натуральною нормами. Я хочу подякувати батькам і батьківським комітетам за допомогу, яку вони надають закладам для зміцнення їх матеріально-технічної бази і для підтримки в належному стані груп і класів. У закладах, де використання батьківських коштів перебуває на контролі, запитань з приводу нераціонального використання коштів взагалі не виникає. У більшості дошкільних закладів уже тривалий час працює охорона, послуги якої теж оплачуються за кошти від батьківського комітету, оскільки бюджетом така стаття витрат не передбачена. Але її значущість дуже помітна. Охорона нам потрібна, аби зробити середовище, в якому діти перебувають протягом дня, безпечним і щоб запобігти матеріальним збиткам, які можуть бути завдані закладу вночі. Маю на увазі, помальовані стіни, побиті вікна, зламані лавиці й гойдалки. Користуючись нагодою, хотіла б повідомити, що на цей час багато міських навчальних закладів володіють Інтернет-сайтами, які висвітлюють результати їхньої роботи. Там батьки зможуть побачити на фотографіях і своїх діток. Також в Інтернет-ресурсах можна ознайомитися з розкладом занять і структурою закладів.


Голос Карпат

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2019-06-25
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)