«Карпатський Єврорегіон» відзначив 20-ти річчя

 

Нинішнього  року минає 20 років з дня  створення   Міжрегіональної Асоціації «Карпатський Єврорегіон», в якій зараз головує  угорська сторона.

З цієї нагоди міжнародний секретаріат асоціації за підтримки  Міністерства закордонних справ Угорщини під дивізом «Нашеспільне минуле — наше спільне майбутнє» провів 11 квітня у м. Ніредьгазі конференцію. В її  роботі  взяли участь і численні представники Закарпатської області, яка  у 1993 році однією з перших вступила до цього  міжрегіонального  об’єднання.

У виступах політиків та науковців, таких як доктор Іштван Шулі-Закар, Надзвичайний та Повноважний посол України, генеральний  директор Інституту транскордонного співробітництва Сергій Устич, представник уряду європейського комісара  по  Дунайській стратегії Балаж Медєші, національний координатор у Вишеградській групі, заступник держсекретаря Міністерства закордонних справ  Угорщини Золтан Оркені та інших,  було дано  об’єктивний аналіз як позитивних напрацювань  асоціації, її досягнень, так і упущених  можливостей. Найголовніше, виступаючі  акцентували увагу на пропозиціях щодо  підвищення  ефективності цієї  громадської інституції на  сучасному  етапі.  Адже  надворі нині зовсім  інші  реалії, ніж у 1993 році.  І  перед єврорегіоном постають  інші завдання, ніж були  тоді.  На  цьому  наголосив у своєму вітальному слові  і голова  Ради «Карпатського Єврорегіону», голова загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег  Оскар Шестак.  Це, насамперед,  комплексна  інтеграція, відродження економічної активності регіонів, залучення нових інвестиційних ресурсів у їх розвиток, здійснення  екологічних та освітніх програм, відновлення  культурної спадщини та  підтримка туристичних можливостей регіонів.

Як  зазначив у своєму  виступі  заступник  голови закарпатської  обласної ради Андрій Сербайло, за  цей  період   «Карпатський  Єврорегіон» став  повноправним  суб’єктом європейської  транскордонної  політики, дієвим партнером  у багатогранній  діяльності регіональних влад  по розбудові і розвитку  об’єднаної Європи. Він у повній мірі  підтвердив  своє призначення  щодо  єднання  народів  сусідніх  країн не лише  в питаннях   економіки,   але  і в новому розумінні життя,  світу,  позитивно сприяв  складним процесам  переоцінки  багатьох   моральних, духовних  цінностей,  взаємовідносин  між людьми, які склалися  за повоєнні десятиліття  в умовах  тоталітаризму.

Єврорегіон послужив  ефективним  робочим інструментом багатогранного і багатовекторного міжрегіонального  співробітництва в   Карпатському  регіоні в цілому. Наприклад,  співпраця у рамках у «Карпатського  Єврорегіону» сьогодні активно допомагає органам  регіональної  і місцевої влади Закарпаття вирішувати  виробничі, економічні  проблеми, сприяє утвердженню національної єдності та міжнаціонального взаєморозуміння,  розширенню культурних та наукових контактів і дружніх відносин з багатьма регіонами європейських країн. Саме  через інституції  «Карпатського Єврорегіону» Закарпаттям  встановлено  партнерські зв’язки не тільки з областями Саболч-Сатмар-Берег, Гевеш та  Боршод-Абауй-Земплен Угорщини,  а й з Кошицьким та Пряшівським самоврядними краями Словаччини, Марамурешським та Сату-Марським повітами Румунії, Підкарпатським воєводством Польщі. Більше  того, посередництвом цих регіонів ми  знайшли  й інших зацікавлених партнерів у Польщі,  Чехії, Австрії,  Німеччині, Хорватії.

Ця співпраця дає реальні результати в економічній та соціальній сферах нашої області: зростає зовнішньоторговельний оборот між прикордонними  регіонами цих  країн, збільшуються  обсяги  їх інвестицій в економіку нашого  краю.

Більше  того, саме завдяки  спільній участі наших прикордонних регіонів лише за  останні 7 років  вдалося реалізувати  більше 50 проектів у сфері туризму, захисту довкілля, освіті, охороні здоров’я, енергозбереження  за програмами Європейського  Союзу.  Більш  прозорими і  відкритими стали кордони між країнами  регіонів-учасників  «Карпатського Єврорегіону». Адже членами «Карпатського Єврорегіону» був ініційований  режим  малого  прикордонного  руху, який тепер  успішно застосовується не тільки Угорщиною, а й Словаччиною та  Польщею на кордоні з Україною. Ведеться  розбудова  існуючих, відкриваються  нові пункти  пропуску/

Разом з тим, виступаючі вказували на необхідність реформування «Карпатського “врорегіону». Адже деякі його члени  участі у діяльності робочих органів не беруть. На  базі окремих з них формуються інші міжрегіональні об’єднання. Крім того появилися нові форми європейської міжрегіональної інтеграції  на  основі  нових норм європейського  права.

В нових політичних умовах перед єврорегіоном на  перший план постають практичні завдання. А тому настала необхідність реорганізувати його організаційну  структуру.  Головування Угорщини у Вишеградській групі відкриває нові  можливості для «Карпатського Єврорегіону»  в  рамках реалізації Дунайської стратегії та  програм Європейського Союзу.  Вони охоплюють багато  економічних, соціальних, екологічних, культурних питань, розвитку  людських ресурсів і безпеки, зокрема протипаводкових заходів, які можливо  вирішити  в разі активного  застосування  інструментів співпраці регіонів різних країн для підвищення їх  спроможності. 

 «Карпатський єврорегіон» за 20 років виробив  модель такої співпраці, реалізації проектів і промоцій. І  за  час  свого  головування  у Вишеградській четвірці Угорщина  докладатиме зусиль для посилення інтеграції, транскордонної співпраці з регіонами сусідніх країн, зокрема України.

Висловлені учасниками  конференції пропозиції стануть  основою для прийняття  відповідних рішень  Радою «Карпатського Єврорегіону» щодо  подальшого структурного  удосконалення, які  найближчим  часом  угорська сторона  має  намір запропонувати для затвердження.  

Треба знайти оптимальний варіант структури «Карпатського Єврорегіону», який  би дав найбільший  ефект, підкреслив при заключному  слові голова ради цього  об’єднання  Оскар Шостак. 

Прес-служба облради

 

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)