Кому вигідний скандал навколо Народної

Кому вигідний скандал навколо Народної

Пани чубляться – у холопів чуби тріщать. Саме такий висновок напрошується після скандальних подій минулих вихідних, коли міліція, аби вгамувати незгодних із реконструкцією площі Народної, кількох особливо активних протестувальників силоміць відвезла у відділок. Чим далі, тим більше політиканів прилипають до теми головної площі області, а ситуація в геометричній прогресії обростає абсурдом.

У конфліктних ситуаціях завжди варто беземоційно аналізувати події і робити висновки на «холодну голову». А ще – подумати, кому вигідно роздмухувати полум’я скандалу.

Фактор перший: сигнал Януковичу

Нині влада Закарпаття «двопалатна». Тільки «палати» наші «заточені» не під ідеологію, а під двох вождів, які перетягують між собою  куцу ковдру влади – офіційної і тіньової, а отже – можливостей, повноважень, грошей і… людей. Ділиться все – «ваші»-«наші» посади, бізнесмени, ЗМІ. Жорстко і категорично: хто не з нами, той проти нас. Той ворог. І – «лейбу» на чоло.

Що б не було: якщо для одних біле, то для інших – нема вибору – однозначно чорне. У ситуації з Народною представники обох полюсів теж категоричні та чи не головний аргумент у кожного «а й зато!» Головне – не результат, а процес.

Щойно бурхливий початок робіт на Народній прокоментував губернатор Олександр Ледида, як візаві – голова облради Іван Балога звернувся до прокурора з вимогою дати оцінку законності реконструкції. Після суботніх подій з міліцією – заява Івана Балоги, в якій реконструкція вже – не багато, не мало, а «злочин проти закарпатців». Оперативно на події відреагував і Балога-старший. Як завжди – у Фейсбуці.

Зауважте: жоден інший нардеп від Закарпаття (серед яких є й опозиційні до нинішньої влади), крім Віктора Балоги, не втрутився у конфліктну ситуацію й не став захищати тих кількох активістів, що разом зі «свободівцями» зупиняли техніку, яка почала працювати на Народній. При цьому, як не крути, треба визнати, що активісти порушували рішення суду.

Питається – чому не зреагували нардепи? Бо, вочевидь, по-перше, не вважають за потрібне грати на руку Балозі, а, по-друге, не бачать сенсу захищати сумнівні з точки зору закону дії протестувальників.

Однак Балоги і далі кричать, що міліція і влада здійснюють злочин проти ужгородців. Варто очікувати, що надалі (наприклад, після суду над протестувальниками) кричатимуть ще голосніше. І ось чому.

Найближчим часом Закарпаття має відвідати президент Янукович. Це не секрет, в ОДА підтверджують інформацію. Однак поки що не ясно, коли він має приїхати, дата візиту вже кілька разів перекладалася, тепер йдеться про останню десятиденку жовтня.

До приїзду президента, як відомо, традиційно готують великі об’єкти, аби було де перерізати червону стрічку. В області два такі все ще підганяють під здачу – хірургічний корпус обласної лікарні в Ужгороді і комплекс у Тереблі для переселенців із Солотвина. А на третьому об’єкті для президента – оновленій Народній площі – особливо наполягає губернатор. Значить ідея погана. І противники реконструкції у соцмережах, вже не криючись, закликають: давайте усілякими методами заважати, щоб Ледида не встиг похвалитися Януковичу реконструйованою площею.

Це і є, мабуть, найголовніший результат, якого, використовуючи войовничих активістів, добивається Балога. Останнім часом «регіонали» дуже серйозно на всіх фронтах «прижали» мукачівського нардепа. Він втрачає не тільки політичну вагу, а й контроль над прибутковими бізнес-сферами. Вийти з глухого кута Балога може лише одним способом – якщо його звідти випустить Янукович.

А як змінити гнів президента на милість? Найпростіше – показати, що ти впливовіший за нинішнього губернатора. Схоже, що, увімкнувши підконтрольні медіа-ресурси, хитро маніпулюючи довірливими активістами, долучивши до «священної війни» за Народну «свободівців», готових заради скандалу хоч у вогонь кидатися, Віктор Балога сподівається зірвати реалізацію проекту Ледиди. Логіка проста: дивіться, шановний пане Президенте, хто ґазда на Закарпатті; губернатор, якщо я не дозволю, не може навіть площу перед своїми вікнами привести в порядок, а ви хочете довірити йому результат на майбутніх виборах…

Утім, Балога вже стільки назаявляв у Фейсбуці, та й у владу нині йому йти так не вигідно, що виходом для нього стала б навіть просто заміна губернатора, аби тільки новопризначений дав «наростити м’язи», насамперед фінансові.

Фактор другий: перспектива Чубірка на виборах мера

Якщо проаналізувати, чиї люди найголосніше кричать проти реконструкції Народної і звідки йде допомога протестувальникам, та просіяти, відділивши зерно від полови, повідомлення у ЗМІ (наближених до «губернатора» Ледиди) про організаторів «бунту», то можна з майже цілковитою впевненістю назвати ще одну людину, зацікавлену в тому, аби конфлікт на Народній не стихав. Це Володимир Чубірко – птах набагато нижчого польоту, ніж Балога і Ледида, який, проте, давно мріє злетіти у крісло мера Ужгорода. І завжди веде свою, особливу гру.

Саме депутата обласної ради від Єдиного Центру Володимира Чубірка деякі ЗМІ називають «смотрящим» Балоги в Ужгороді. І заявляють, що він координує роботу активістів, віддає команди юристам і погоджує інформаційні матеріали в пресі. На площі біля облдержадміністрації – практично вся його команда.

Цитуємо karpatnews.in.ua: «Серед тих, кого вдалося помітити біля головної площі Закарпаття, був Віктор Щадей – ідеолог «Єдиного Центру» і колишній секретар Ужгородської міськради, який консультує пана Чубірка вже більше 3 років. Там же – Костянтин Куцов – давній помічник Володимира Чубірка. З журналісткою Аллою Хаятовою Чубірка також пов’язують давні тісні стосунки. Її вважають людиною Володимира Чубірка. Зазначимо, що колишній прес-секретар мера Ужгорода (як, втім, і Віктор Щадей) пішла від Віктора Погорєлова відразу ж після того, як «Єдиний Центр» втратив більшість у сесійному залі міської ради. Там же і юрист Олександр Волосянський, якого у свій час Чубірко завів до складу Ужгородського міськвиконкому.

Команда Балог відкрила для свого протеже всі підконтрольні клану ЗМІ. Вони шляхом грубих маніпуляцій пробують створити видимість невдоволення громадськості реконструкцією головної площі Закарпаття. Мета всіх нинішніх дій – гранично ясна. Балоги, використовуючи Володимира Чубірка і десяток ручних активістів, будь-що хочуть повернути собі вплив над Ужгородом. Адже не за горами – у 2015 році, вибори до місцевих рад. Не секрет, що Володимир Чубірко «спить і бачить» себе в мерському кріслі. Логіка: «чим гірше в Ужгороді, тим краще для представників клану», залишає йому хоч примарні шанси поборотися за крісло мера», – пише сайт, підконт­рольний губернатору.

Купка тих, хто називає себе «активістами», «захисниками» площі – одні й ті ж обличчя, які «мелькають» в усіх гучних конфліктах. На жаль, молоді люди не дають собі звіт, що їх використовують. Як «гарматне м’ясо». І якраз ті, хто затямив: найбільші гроші можна заробити на політиці.

Юні максималісти отримують кураж, адреналін, почуваються благородними рятівниками й працюють на «картинку» – численних фотографів і телевізійників. Дуже вже професійно, просто натхненно стогнав Волосянський, коли його затримала міліція. Роллю захопився настільки, що вже навіть екс-секретар міської ради Щадей втратив «пульт управління» й на «задньому плані» телекартинки чути, як він істерично волає: «Саша, всьо! Не треба! Саша, нафіга це?! Саша, ну нашо?!».

Фактор третій: недооцінка наслідків оточенням Ледиди

На наш погляд, є ще одна причина нинішнього конфлікту на Народній. Схоже, оточення Олександра Ледиди не прорахувало можливі сценарії розвитку подій і недооцінило суперника. Відповідно, й недопрацювало. А там, де не вистачає розумних аргументів, беруть силою.

Маємо тверде переконання: люди губернатора могли підготувати громадськість, пояснити, що, як і за чиї гроші має бути зроблено на площі, провести громадські слухання, внести зміни в проект у суперечливих моментах і здобути переконливу, а головне – чисту перемогу. Бо ж ідеться всього-навсього про облагородження голого поля. Це не автозаправка біля вікон квартири чи багатоповерхівка на місці вирізаного скверика…

Наразі мусимо констатувати: через протистояння двох політиків страждає імідж Ужгорода. А ужгородцями намагаються маніпулювати, постійно наголошуючи, що ті, хто не виступає проти реконструкції, мало не виродки, які не люблять своє місто. Ідіотизму вистачає в усіх – одні починають роботи у неділю вранці; інші влаштовують «похорони»; перші подають до суду з абсурдною вимогою, аби активісти позапихали назад кілки, якими «розкреслили» площу будівельники, хоча екскаватори теж не їхали б по кілках. А обласна організація Народного руху вирішила, щоправда з суттєвим запізненням, наздогнати «поїзд» – -надцятого з початку конфлікту дня раптом написали звернення президенту, Генпрокурору, в Кабмін, Мін'юст, мовляв, в Ужгороді відбувається… наруга над державним символом – гербом-тризубом. Його вздріли на площі – колись, за губернаторства Балоги, посеред трави висадили чорнобривці за контурами тризуба.

Тішить, що ці потуги, попри все, безрезультатні – протестувальників не більшає. Лише невеликий загін істериків, готових іти проти бульдозерів, аби збулися плани шефа. І це радує – ужгородці виявилися набагато розсудливішими й мудрішими.

 

Назар Цифра, газета «Унґвар» 

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-20
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)