15 років виповнилось з набрання для України чинності Конвенції про захист прав людини

Сьогодні виповнюється 15 років набрання для України чинності Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Про це сказав міністр юстиції Олександр Лавринович, повідомили УНН у прес-службі відомства.

Міністр нагадав, що з набранням Конвенцією чинності для нашої держави, Україна визнала для себе обов’язковою юрисдикцію Європейського суду, в країні було запроваджено механізм гармонізації правової системи нашої держави з нормами й стандартами Ради Європи.

З метою усунення порушень прав людини державою вживаються заходи як індивідуального характеру, спрямовані на усунення конкретного порушення, визначеного в рішенні Європейського суду з прав людини, так і заходи загального характеру, спрямовані на усунення підстави для надходження до Європейського суду аналогічних заяв проти України.

Так, щодо заходів індивідуального характеру, станом на вересень 2012 року на виконання рішень Європейського суду державою було сплачено скаржникам 127 953 689,32 грн. грошової компенсації.

Одночасно державою вживаються заходи загального характеру, спрямовані на усунення підстави для надходження до Європейського суду аналогічних заяв проти України.

Так, в Україні здійснюється експертиза нормативно-правових актів щодо відповідності Конвенції та практиці Європейського суду законопроектів, які подаються Урядом до Верховної Ради України, а також підзаконних нормативних актів, на які поширюється вимога державної реєстрації. Станом на вересень 2012 року  Міністерством юстиції було надано більш як 11 000 висновків, понад 600 з яких містили обґрунтування щодо невідповідності нормативних актів вимогам Конвенції.

З метою усунення підстав для систематичної констатації порушень, що зумовлюються невідповідністю законів вимогам Конвенції, в Україні було розроблено та внесено низку змін до законодавства, зокрема:

— запроваджено нову процедуру виконання рішень судів стягнення коштів з державних органів (державних установ, організацій, підприємств) (Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року);

— заборонено перегляд кореспонденції осіб, які тримаються під вартою або відбувають покарання, адресованої Європейському суду та захиснику або отриманої від них (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права на листування осіб, які тримаються під вартою, та засуджених осіб» від 21 січня 2010 року);

— процедуру екстрадиції приведено у відповідність до вимог Конвенції. Так, Закон України «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України щодо видачі особи (екстрадиції)» від 20 травня 2010 року запровадив у рамках кримінального процесу чітко регламентовану процедуру екстрадиції, що забезпечує захист прав та інтересів осіб, щодо яких вирішується питання про видачу;

— у законодавчому порядку скорочено строки розгляду справи в апеляційній та касаційній інстанціях і заборонено апеляційним судам відправляти цивільні та господарські справи на новий розгляд (Закон України «Про судоустрій і статус суддів»), що забезпечує усунення проблеми недотримання вимоги розгляду судами справ у розумний строк;

— запроваджено порядок інстанційного судового оскарження рішень судів у справах про адміністративні правопорушення (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» від 24 вересня 2008 року);

— внесено зміни до порядку поміщення дітей у приймальники-розподільники для дітей (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо поміщення дітей у приймальники-розподільники для дітей» від 9 вересня 2010 року).

В Україні забезпечено переклад та оприлюднення рішень Європейського суду. Переклади остаточних рішень Європейського суду щодо України українською мовою публікуються в «Офіційному віснику України», а також розміщуються на офіційному сайті Міністерства юстиції. Крім того, стислий виклад рішень Європейського суду публікується в газеті «Урядовий кур'єр».

Також Міністерством юстиції забезпечується видання спеціалізованого журналу «Практика Європейського суду. Рішення. Коментарі» з метою поширення українською мовою рішень Європейського суду, в яких викладені його правові позиції, актуальні для правовідносин між особою та державою.

Довідка:  як відомо,  Україна підписала указану Конвенцію, ставши повноправним членом Ради Європи. При цьому наша держава визнала для себе обов’язковою юрисдикцію Європейського суду.

Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод була ратифікована Верховною Радою України 17 липня 1997 року та набрала чинності для України 11 вересня 1997 року.

Конвенція має на меті забезпечити загальне та ефективне визнання і додержання європейськими державами проголошених документом прав людини — права на життя, права на свободу та особисту недоторканність, права на справедливий суд, права на повагу до приватного і сімейного життя, права на шлюб, права на ефективний засіб юридичного захисту, права на свободу думки, совісті і релігії, права на свободу вираження поглядів, права на свободу зібрань та об'єднань, права на відступ від зобов'язань під час надзвичайної ситуації. Конвенцією встановлюються заборони на катування, рабство і примусову працю, дискримінацію, зловживання правами, обмеження політичної діяльності іноземців. Документом також проголошується неможливість покарання без закону та встановлюються межі застосування обмежень прав.

Джерело:  УНН

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-06-21
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)