Закарпатці в новому році матимуть право на безкоштовного адвоката

Закарпатці в новому році матимуть право на безкоштовного адвоката

 

З нового, 2013, року згідно із Законом України «Про безоплатну правову допомогу», громадяни України матимуть право на безкоштовні адвокатські послуги. Хто саме зможе скористатися ними та куди для цього потрібно звертатися — у розмові з начальником головного управління юстиції в Закарпатській області Петром Ільницьким.

З 1 січня 2013 року в Україні почне діяти Закон «Про без­оплатну правову допомогу». Розкажіть, Петре Михайловичу, що таке безоплатна правова допомога і як вона надавати­меться?

— Цей закон набрав чинності ще в липні 2011 року. Але впродовж більше року відбувалося поетапне введення в дію його положень. Саме з січня на­ступного року люди зможуть отримувати безоплатну правову допомогу в спе­ціально створених для цього центрах. Безоплатну правову допомогу поділя­ємо на первинну і вторинну. Первинна охоплюватиме такі види правових по­слуг, як надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (окрім процесуальних), надання допомоги в за­безпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації. Вторинна безоплатна правова допомога включа­тиме захист від обвинувачення, здій­снення представництва інтересів осіб у судах, інших державних структурах, ор­ганах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складання документів процесуального характеру.

Усього в Україні буде діяти 27 центрів безоплатної правової допомоги. Один з них — в Ужгороді, на площі Народній, 4. Що стосується Закарпаття, то з 2014 року ще один такий центр буде відкрито в м. Хуст. Наразі ми провели перший конкурс з відбору адвокатів, з якими цей центр укладе угоди на постійній та тимчасовій основі. Зараз обрано вже 29 фахівців.

Безоплатна правова допомога надаватиметься тільки затрима­ним чи нею може скористатися й позивач?

— Позивачі зможуть безкоштовно скористатися правовою допомогою, яка надаватиметься у новостворених центрах, тільки з січня 2014 року. До того часу допомога надаватиметься тільки відповідачам. Але в той же час, на території України наразі працюють 747 громадських приймалень. На Закарпатті така структура працює при управлінні юстиції. Тож усі, хто звертається сюди, можуть отримати будь-яку правову кон­сультацію на безоплатній основі.

А як щодо іноземних громадян?

— Кожна людина при затриманні або вже в процесі розгляду справи має право вибирати собі захисника самостійно. Однак, якщо затриманий громадянин іноземної держави вкаже на те, що він є фінансово неспроможним оплачува­ти послуги адвоката, законодавством передбачено забезпечення безко­штовними адвокатськими послугами й громадян іноземних держав.

У який спосіб людина зможе скористатися безоплатною правовою допомогою?

— Людина зможе безпосередньо сама звернутися у центр безоплатної правової допомоги, де його співробітник запро­понує захисника із загального реєстру адвокатів. Якщо людина є затриманою, то упродовж години орган, який провів затримання, зобов’язаний повідомити про це до центру безоплатної правової до­помоги. Якщо виявиться, що затриманий підпадає під ту категорію, яка може безко­штовно отримати юридичну допомогу, то до цієї людини буде надіслано адвоката.

Чи можливо відмовитися від адвоката або змінити свого за­хисника?

— Кожна людина має право відмови­тися від адвоката і захищати себе сама. Так само затриманий може відмовитися від безкоштовної правової допомоги, а натомість скористатися послугами свого адвоката. Про це складається від­повідний документ. Утім, є випадки, при яких правовий захист є обов’язковим. Це тоді, коли людина взята під варту, коли санкція статті, за якою вона затри­мана, передбачає пожиттєве позбав­лення волі, це малолітні особи, інтереси яких мають захищатися адвокатами.

Якщо адвокат не сповна на­даватиме безкоштовну право­ву допомогу, яким чином це контролюватиметься? В якому порядку розглядатимуться заяви потерпілих? І які заходи вживатимуться по відношенню до таких адвокатів?

— Нещодавно у дію вступив Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Згідно із ним, буде створено дисциплі­нарну комісію, яка розглядатиме і скарги людей щодо якості наданої безоплатної правової допомоги. Якщо людина, яка отримала правову допомогу, залишиться незадоволеною її якістю, то зможе звер­нутися з відповідною заявою до центру безоплатної правової допомоги. Звідти заяву буде направлено на розгляд квалі­фікаційно-дисциплінарної комісії. Щодо заходів, які вживатимуться стосовно таких адвокатів, то комісія може навіть тимча­сово призупинити їхню діяльність, якщо буде підтверджено, що допомога була надана несповна.

Петре Михайловичу, якими можуть бути підстави для відмови в наданні правової допомоги?

— Скористатися первинною без­оплатною правовою допомогою може будь-хто. На цьому етапі, як я вже казав, людина може отримати юридичну кон­сультацію, роз’яснення тощо. Що стосується вторинної безоплатної правової допомоги, то скористатися нею зможуть не всі. Саме на безкоштовній основі юри­дична допомога передбачена для таких категорій громадян, як малозабезпечені, одинокі, інваліди, особи, які затримані в адміністративному порядку, особи, яких взято під варту. Тому людині потрібно буде надати підтверджуючі документи, що вона є інвалідом, або що її дохід не дозволяє оплачувати послуги адвоката.

Джерело: Сніжана РУСИН, газета “Новини Закарпаття”

 

 

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)