В обласній філармонії Закарпаття звучали «Образи Срібної Землі»

В обласній філармонії Закарпаття звучали «Образи Срібної Землі»

Концертна програма передостаннього концерту ХІІІ фестивалю класичної та сучасної музики «Музичне сузір’я Закарпаття», яка прозвучала у великому залі Закарпатської філармонії, мала глибоко символічну назву  — «Образи Срібної Землі». Три  масштабні музичні твори, які прозвучали в залі в  101-у річницю з дня народження фундатора  професійної музичної культури Закарпаття другої половини ХХ століття, композитора, піаніста, фольклориста, диригента, педагога, музично-громадського  діяча  Дезидерія Євгеновича  Задора, не випадково виявились глибоко взаємопов’язаними .

Розпочався     концерт  музичним  твором  керівника фестивалю, відомого сучасного композитора Віктора Теличко, твором, який безпосередньо пов'язаний з іменем Дезидерія Задора.

Камерна  симфонія «Ремінісценції»  Віктора Теличко   в  4-х  частинах   для  камерного  оркестру — оригінальний  музично-меморіальний  цикл  пам’яті  чотирьох видатних діячів професійної  музичної культури Закарпаття другої половини ХХ століття:  Петра Милославського, Іштвана Мартона, Семіраміди Хосроєвої, Дезидерія Задора. В чотирьох частинах  камерної симфонії,  крім  виразного багатоманітного авторського тематичного матеріалу,  послідовно  використовується  прийом  музичного цитування:  наприклад, в заключному розділі 1-ї Ремінісценції   пам’яті Петра Милославського -  улюблена пісня «Тихо, тихо Дунай воду несе»( початок пісні ви гравійований на могилі Милославського); в 2-й Ремінісценції пам’яті Іштвана Мартона – фрагменти з його Меси та  Симфонієти,  а також відома закарпатська народна пісня «Гей, на високій полонині»;  в 4-й Ремінісценції пам’яті Дезидерія  Задора –  основний мотив останнього твору композитора – цимбальної п’єси «Імпровізація»  і початок  заключної  партії  Сонати  для  фортепіано.

Особливий  музичний прийом  використаний  для  написання  3-ї Ремінісценції  пам’яті Семіраміди Хосроєвої  – основною темою цієї частини стала   музична  анаграма   на  ім’я «Семіраміда»:  сі – мі – ре – мі – до, яка в різних варіаціях проводиться послідовно по окремим партіям, а потім сходиться в кульмінаційному унісоні оркестру.

Пронизують всі чотири частини камерної симфонії  тривожно — болісні  кластери  різної  тривалості і фактурної щільності –  періодичне нагадування  про  непоправні втрати.

Саме струнним інструментам – по особливому  теплим і щирим, емоційним  та багатобарвним -  автор  довірив цю непросту музичну сповідь  про чотири  яскраві особистості, чотири постаті, які назавжди ввійшли  в історію професійної музичної культури Срібної Землі.  А сповідь ця виявилась напрочуд виразною, різноплановою, масштабною і вагомою.

Пошуки невідомих музичних творів Дезидерія Задора силами членів Закарпатської організації НСКУ продовжуються вже багато років. Їх результатом, зокрема, стало віднайдення, публікація і виконання в Ужгороді і Києві Сонати для фортепіано,   сюїти  «Полонинські картинки» для камерного оркестру в 4-х частинах, романсів на слова угорських поетів, хорових обробок, фортепіанних мініатюр, творів для скрипки, кларнету.

  В концерті фестивалю «Музичне сузір’я Закарпаття» відбулася важлива всеукраїнська прем’єра одного з останніх творів Дезидерія Євгеновича – симфонічно-вокальної сюїти «Біля колиски»,  який був створений Д. Задором 40 років тому для камерного оркестру, мецо-сопрано і баритону на матеріалі народних колискових  Карпат  та на слова Миколи Петренка в 6  частинах.

Твір був виконаний всього двічі і тільки у Львові, а згодом ноти твору  зникли.  Та завдяки  тривалим наполегливим  пошукам  партитура і партії нарешті були знайдені, і   в концерті ХІІІ фестивалю сучасної та класичної музики «Музичне сузір’я Закарпаття» відбулась   довгоочікувана прем’єра в Закарпатті, в Ужгороді, силами закарпатських музикантів. Публіка високо оцінила виконання цього твору солістами: заслуженою артисткою України Оксаною Ільницькою-Хархаліс (мецо-сопрано) та молодим обдарованим співаком Володимром Фогелем (баритон) у супроводі камерного оркестру Закарпатської філармонії (художній керівник – заслужений артист України Владислав Юрош) під диригуванням  Вікторії Свалявчик – Цанько.  

І завершив концертну програму «Образи Срібної Землі» твір молодого композитора – нашого земляка Романа Меденці, який присвячений пам’яті Дезидерія Задора і написаний для фортепіано та цимбал — 2-х сольних інструментів, для яких Задор написав чудові інструментальні Концерти. Приємно, що цей твір Романа Меденці  минулого року був відзначений обласною премією ім. Д. Задора.

Концерт-фантазію Романа Меденці пам’яті Д. Задора для фортепіано, цимбал та симфонічного оркестру натхненно виконали  солісти – Олександра Баганич (фортепіано), Леонтій Ленарт(цимбали), симфонічний оркестр Закарпатської філармонії.  Диригент – Вікторія Свалявчик – Цанько, яка на протязі всього концерту сприяла розкриттю музичного змісту прем’єрних творів закарпатських композиторів.

Якщо концерт в Галереї  Ілько 18 жовтня презентував перлини  світової музичної класики, то концерт 20 жовтня «Образи Срібної Землі» вагомо і достойно розкрив духовне  багатство і майстерність закарпатської  професійної композиторської традиції.

Наталія Піцур, музикознавець.

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)