Чимало сучасних проблем УжНУ — результат "некомпетентного, неефективного і нечесного менеджменту"

Проминуло рівно сто днів від появи наказу міністра освіти і науки, молоді та спорту Дмитра Табачника про призначення Віталія Ніколайчука виконуючим обов’язків ректора Ужгородського національного університету. Яким цей символічний проміжок часу виявився для нового керівника, дізнаємось у розмові з ним.

— Віталію Івановичу, знаю, що з перших днів своєї роботи на посаді в.о ректора УжНУ ви стикнулися з цілою низкою проблем практично в усіх сферах функціонування ввіреного вам навчального закладу. Нині вас впору називати антикризовим менеджером. Погоджуєтеся з таким визначення вашої сьогоднішньої роботи?

— Мабуть, воно є занадто гучним. Насправді доводиться щоденно затрачати багато зусиль для налагодження механізму прийняття оптимальних управлінських рішень. Усі наявні проблеми Ужгородського національного університету доти були породжені некомпетентним, неефективним і нечесним менеджментом. Не хочу деталізувати у чому це проявилося, бо про це вже чимало сказано. Зараз час не безкінечних балачок, а рутинних дій та постійних кроків на покращення як стану будівель, так і матеріально-технічної бази.

— Візуально цього літа УжНУ перетворився свого роду на будівельний майданчик, починаючи з ректорату – з креативного дизайну огорожі та прилеглого скверика, де незабаром буде встановлено пам’ятник видатному художнику Гаврилу Глюку. Різного виду ремонтні роботи охопили значну частину будівель, де знаходяться, зокрема, фізичний, біологічний, хімічний, медичний факультети…

— Ми повинні раціонально використати літню пору, щоби студенти почали новий навчальний рік у кращих умовах, аніж мали доти. Ось чому буквально днями приступили до заміни старих вікон у головному корпусі, котру фінансує спільна чесько-українська програма міжрегіональної співпраці. А недавно ми переселили медичний пункт у капітально відремонтоване приміщення у студентському гуртожитку №2. Також завершуємо трудомістку реконструкцію сходів у будівлі на набережній Незалежності, де знаходиться медичний факультет. Крім того, створили належні умови для зберігання прекурсорів на хімічному факультеті. Доти це проблема роками висіла над університетом Дамокловим мечем.

— Однією з головних проблем попереднього керівництва УжНУ була фактична відсутність контактів та співпраці із Міністерством освіти і науки, молоді та спорту. Знаю, що нещодавно ви мали вже другу зустріч із Дмитром Табачником. Стосунки налагоджуються?

— Зараз ці контакти і стосунки є дуже конструктивними, а співпраця і взаємодія – результативною. Міністр Дмитро Табачник  і перший заступник Міністра Євген Суліма ввімкнули «зелене світло» для успішного розв’язання всіх невідкладних питань Ужгородського національного університету, зокрема щодо акредитації та ліцензування окремих напрямів і спеціальностей, відновлення правопорядку, подолання фінансової кризи. Так само конструктивно взаємодіємо з Державною інспекцією навчальних закладів України, котра виявила у лютому цього року істотні порушення в управлінській діяльності УжНУ. Їх довелося оперативно виправляти в останні три місяці.

— Чи відчуваєте допомогу та сприяння від інших гілок влади, в першу чергу на місцевому рівні…

— Постійно. Причому як від перших осіб – голови облдержадміністрації Олександра Ледиди, голови обради Івана Балоги, Ужгородського міського голови Віктора Погорелова, так із боку депутатського корпусу Ужгородської міської ради і Закарпатської обласної ради, тобто від представників різних політичних партій. Фактично вирішення нагальних проблем Ужгородського національного університету об’єднує всіх небайдужих до освітньо-наукових перспектив Закарпаття.

— У травні та червні над УжНУ нависла загроза невиплати зарплат та стипендій. Нині ця проблема вирішена? І яких заходів було вжито з метою економії, можливо, необґрунтованих витрат вишу?

— Так. Вирішена. Не буду розкривати таємниць, але нам це вдалося без жодних ризиків для університету. Нині ми оптимізуємо фінансово-господарську діяльність з метою перейти від «бюджету проїдання» до «бюджету вкладень у розвиток». Раніше університет нагадував великий колгосп, де, гріх приховувати, мали місце факти, м’яко кажучи, не зовсім легальної «підприємницької діяльності» мимо рахунку університету. Як інакше можна характеризувати таку ситуацію, коли розбазарено власність університету на десятки мільйонів гривень. Ми рішуче поклали цьому край, а правоохоронні органи поставлять остаточну крапку.

— Окрім плати за навчання та коштів, яке надає Міністерство, вищий навчальний заклад може й сам заробляти. Є ідеї щодо «позабюджетного» наповнення фондів університету?

— Це істотне збільшення частки неосвітніх послуг, наприклад, перехід плавального басейну, стадіону і спортивних залів, ботанічного саду, зоологічного музею та подібних підрозділів на незбитковий режим. Для цього шукаємо і знаходимо серед наших працівників ініціативних людей з організаційними здібностями. Маємо вже перші результати. Так, басейн протягом уже першого місяця роботи в новому режимі перестав бути збитковим. Отак поступово, крок за кроком наповнимо наш спеціальний фонд.

— Ще однієї нагальною проблемою УжНУ є зміцнення матеріальної бази університету, реконструкції навчальних корпусів, гуртожитків тощо. Які перспективи у цьому напрямку?

— Поки що проводимо всі ремонти на основі спонсорської допомоги. Вони в розпалі, про це я вже казав, а попередні підсумки підведемо наприкінці серпня.

— Чому попередні?

-Бо чимало роботи буде й у вересні та жовтні, зокрема, щодо покращення умов для функціонування медичного пункту в студентському гуртожитку №5. Зауважу тільки, що наразі вже йдеться про залучення сотень тисяч гривень. До того ж, ми дуже скоро будемо мати ще один студентський гуртожиток – №6, або ж додатково запропонуємо потребуючим студентам ще близько 250 місць. Водночас довелося відселити десятки сторонніх осіб, які проживали у студентських гуртожитках, причому багато з них навіть без належно оформлених ордерів.

— Завершується вступна кампанія-2012. Знаю, що в попередні роки на низці спеціальностей спостерігався недобір студентів, навіть на державне замовлення. Якими вам бачаться перспективи у цьому році? Що робиться, аби вступники звернули свою увагу на УжНУ?

— Наше кредо: університет створений для студентів. Він не може в принципі існувати без студентів. Тому, по-перше, зменшили оплату за навчання на контрактній основі. По-друге, взялися за істотне покращення умов навчання і проживання в гуртожитках. По-третє, модернізуємо весь навчальний процес і якість викладання окремих дисциплін, приміром, за літо ми збагатіли на декілька нових мультимедійних систем, які використовуються для унаочнення лекційного матеріалу. По-четверте, уважно відстежуємо громадську думку, що сигналізує про «гострі кути» в житті університету, та негайно виправляємо помилки. Крім того, звичайно, проводимо інтенсивну роз’яснювально-агітаційну кампанію особливо щодо тих спеціальностей, де є значне державне замовлення, проте вони у суспільстві вважаються не зовсім престижними, хоча дуже необхідні з точки зору розвитку краю та держави загалом.

— Вже незабаром УжНУ проходитиме чергову акредитацію. Як вважаєте, чи готові факультети та кафедри університету до такої перевірки?

— Готуємось, причому дуже ретельно. Це складна «внутрішня кухня». Але до кінця поточного року розв’яжемо всі проблемні питання. Тож, акредитацію пройдемо успішно.

Час Закарпаття

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)