Кому із закарпатських письменників поталанило отримати кошти на видання своїх творів

Кому із закарпатських письменників поталанило отримати кошти на видання своїх творів

У четвер, 29 травня, у Закарпатській облдержадміністрації під головуванням першого заступни голови ОДА Андрія Сербайла відбулося засідання експертної ради з питань видання творів закарпатських авторів.

Членів експертної ради поінформовано про пропозиції щодо видання книг за Програмою підтримки видання місцевих авторів, популяризації закарпатської книги та  сприяння книгорозповсюдженню на наступний рік.

На розгляд представникам експертної ради представлено 20 рукописів. З них 17 – прозових  і 3 – поетичні. Серед прозових творів — 2 публіцистичні – В.Мишанича «Митці Закарпаття. Літературні портрети» та  В.Горвата «Пікнік на узбіччі як дзеркало нової епохи».

Один рукопис художньо-публіцистичний — це художньо-документальна повість про колишнього редактора газети «Закарпатська правда» О. Коробка. Також  3 художні рукописи:  повість для молоді (М.Бугір «Обраний»),  повість для підлітків (Ю.Тарасюк «Острів»), казки для дітей (О.Фулитка «Театр казок»).

Підготовлено 6рукописів науково-популярних видань, зокрема, про історію Закарпаття (С. Пап «Велика боротьба»), мистецтвознавча розвідка з історії Ужгородського кафедрального собору М.Приймича «Хрестовоздвиженський кафедральний собор в Ужгороді», етнографічне дослідження В.Коцана «Традиційний народний одяг Закарпаття ХІХ – першої половини ХХ  століття», науково-аналітичне дослідження творчості М.Дем’яна, перше видання-аналіз дизайнерського книжкового мистецтва на Закарпатті творчості М.Дем’яна («Митець з Гуцульського Парижа»), монографія про народну демонологію Н.Вархол «Народна демонологія русинів-українців Словаччини»), видання спортивної тематики (С. Поляк, О. Тріфан «М’ячеві ігри на Закарпатті. Волейбол».

Подані рукописи про діяльність розвідгрупи«Закарпатці» Василь Ловга «Десант над Менчулом». А також одне мистецьке — найбільш повне зібрання репродукцій творів з колекції обласного художнього музею («Закарпатський обласний художній музей ім. Йосипа Бокшая»). 

Один рукопис епістолярного жанру, це — збірник оригінальних документів, що стосуються життя й діяльності видатного політичного й культурного діяча Закарпаття Августина Волошина «о. Августин Волошин. Вітальна кореспонденція». По-одному мемуарному та фольклорному: М.Волощук «На зламі епох» (Спогади, роздуми, рефлексії) та О.Гаврош «Легенди Срібної Землі».

Серед поетичних творів своєї долі чекають І.Козак з твором «Передзвін», збірки віршів для дітей Ю.Драгун «Карпатська цілюща криниця» та М.Матоли «Петрик грушу малював».

Відтак, під час  дискусії представники експертної ради дійшли висновку, що в умовах обмеженого фінансування з обласного бюджету (на 2014 рік передбачено всього 100 тис.грн.) доцільно видати знакові твори закарпатських авторів. Мова йшла про видання до 200-річчя від дня народження Шевченка книги «Зоря Шевченка над Карпатами», до 100-річчя Василя Свиди – художній  фотоальбом та 100-річниці Михайла Томчанія – його творчої спадщини.

За словами Андрія Сербайла, мета експертної ради – відібрати ті твори, які дійсно заслуговують дійти до читача. Відтак, перший заступник голови ОДА звернувся до голови закарпатського осередку Національної спілки письменників Василя Густі визначити, які твори сьогодні потребує молодь, і які актуальні в суспільстві. Також рекомендовано управлінню культури ОДА створити раду меценатів та благодійний фонд для видання книг закарпатських авторів. Що стосується підготовки рукописів, то їх, в першу чергу, потрібно подавати на розгляд експертної ради з відповідною фаховою рецензією. А для цього можна було б залучати літературознавців та мовознавців з УжНУ.

Також Андрій Андрійович запевнив присутніх, що на черговій сесії облради підніме питання щодо внесення змін до обласного бюджету краю, аби збільшити видатки на видавництво книг у краї.

 Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА
Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2017-08-21
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Правова допомога, безкоштовна первинна консультація сайт: http://deportation-advocate.info/:- скасування заборони в’їзду, депортації з Польщі, Чехії, Німеччини, Швеції, Італії та інших країн Шенгенськ ......
Володимир 201716S (2017-08-21 16:12:12)
В нормальной стране,деньги потребовали бы вернуть,а чиновников на "покой" домой, по статье,причем и тех кто насчитал такие зарплаты! И только в "европейской" Украине, они задумалис ......
Вау (2017-08-21 16:05:03)
Да потому что все знают, что очень многие из бойцов АТО возвращаются с поломанной психикой, агрессивные, неадаптированные к социуму - зачем такие люди Польше? Они ведь не должны заботиться о трудоустр ......
iralivin (2017-08-21 15:54:55)
О, чудесная новость! Давно мечтаю побывать в Южной Корее, даже как-то узнавала в посольстве по поводу визы, но там всё оказалось так сложно, что я отказалась от этой идеи... Если бы ввели упрощенный в ......
iralivin (2017-08-21 15:52:09)
От якби легалізували б все це діло то нікого б і вивозити не прийшлося б і бюджет країни б краще виглядав,хто зна може і взагалі не прийшлося б клянчити в інших країн.А що до подібного дозвілля то я ......
Сашка (2017-08-21 12:12:39)