Закарпатцям доведеться заплатити податок за гаражі та хліви

Закарпатцям доведеться заплатити податок за гаражі та хліви

Зміни до Податкового кодексу, які набрали чинності з початку року, серйозно змінюють правила оподаткування нерухомості. Депутати не наважилися ввести тотальне оподаткування — адже спочатку платити за свої квадратні заходи хотіли зобов'язати всіх без винятку. Не важливо, чим володіє людина — хрущовкою або справжніми хоромами. Але в підсумку прийшли до компромісу: від податків звільнили власників невеликого житла: квартир до 60 кв. м і будинків до 120 кв. м. Сумарно пільга надається на 180 кв. м, пише Оксана Гришина на business.vesti-ukr.com.

Скільки доведеться викласти

До прийняття змін до Податкового кодексу фізособи не платили податок на міські квартири з житловою площею до 120 кв.м, будинки до 250 кв. м, а якщо у власності будинки і квартири — на сумарну площу житла до 370 кв. м. Тобто якщо площа була більше — податок фактично сплачувався на те, що «зверху».

Ставку визначали місцеві ради, причому для квартир до 240 кв. м і житлових будинків до 500 кв.м вона не могла перевищувати 1% розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв.м, а для житла ще більшої площі — 2,7% мінімальної заробітної плати. Отже, за максимальною ставкою податок становив 11,47 грн за квадрат при площі квартири від 120 до 240 м або будинку 250-500 м, і 30,79 грн. за квадрат для житла більшої площі.

Тепер же обкладатися податком буде не житлова, а загальна площа нерухомості. «У місті будуть враховуватися не тільки метри квартири, але і місця в паркінгах (а це біля 20 квадратів), і комори. Але особливо істотно збільшиться кількість платників у сільській місцевості, адже податком будуть обкладатися всі будови — від гаражів і сараїв до альтанок і літніх кухонь», — пояснює партнер юридичної компанії «КПД Консалтинг»Владислав Кисіль. У місті ж під оподаткування потрапляють не тільки квартири і будинки середнього класу, а й банальні трикімнатні хрущовки.

Так що одноосібний власник будинку 80 кв. м в селі, якщо у нього при цьому ще є гараж 20 кв. м, хлів 50 кв. м, пташник 20 кв. м, погріб 8 кв. м і альтанка в 12 кв. м., з точки зору Податкової тепер володіє нерухомістю 190 кв. м. При цьому, оскільки податкова пільга зменшена до 60 кв. м для квартир і 120 кв. м для житлових будинків, або до сумарних 180 кв. м, платити йому доведеться за площу 80 + 20 + 50 + 20 + 8 + 12-120 = 70 метрів.

Ставка податку знаходиться в компетенції місцевого самоврядування і не може перевищувати 2% від мінімальної заробітної плати за 1 кв.м. (24,36 грн). Так що наш селянин платитиме за новими правилами 70 * 24,36 = 1705,2 грн. за рік.

Але це тільки у випадку, якщо власник нерухомості один. А якщо він володіє квартирою (будинком) спільно з дружиною, то пільгових 60 м (120 м) передбачено кожному. Тобто якщо вищеописаний будинок + пташник + альтанка + погріб належать обом з подружжя, то за цю нерухомість платити не доведеться, адже 190 кв. м менше їх сумарної пільги — 120 + 120.

Якщо ж ви одноосібно володієте квартирою в 65 кв. м і будиночком, що залишився в спадок від бабусі у селі загальною площею в 50 кв.м. з сарайчиком в 30 кв.м і погребом в 10 кв.м., то податків платити вам теж не доведеться — сумарна площа 65 + 50 + 30 + 10 = 155 квадратів менше передбаченої неоподатковуваної пільги в 180 кв.м. А от якби у вас була тільки квартира, платити довелося б за 5 «зайвих» метрів (за ставками 2015 року — 121,8 грн. за рік).

Пільгу дає сільрада

До речі, органи місцевого самоврядування (міська, сільська чи селищна рада) можуть не тільки встановити ставку податку, мало відмінну від нуля, але і збільшити пільгову площу, скажімо, з 120 кв.м. до 500 кв.м. для дому.

Більш того, в їх компетенції встановити таку пільгу для окремої фізичної особи на підставі даних про його матеріальний стан і доходи. «З одного боку, це досить прогресивна і гуманна норма, яка повинна зрівняти оподаткування особи з його доходами, зробити винятки із загального правила для осіб, які дійсно не можуть платити великі податки. З іншого боку, ми навіть не здивуємося, якщо, скажімо, який-небудь сільська рада під Києвом встановить ставку оподаткування в 0,1% від мінімальної заробітної плати за 1 кв.м. оподатковуваного нерухомості (в 20 разів меншу, ніж максимально допустима законом). Що фактично звільнить власників майна в такому населеному пункті від сплати податку на нерухомість», — зізнався юрист компанії «Де-юре»Андрій Павлишин.

Правда, органи місцевого самоврядування не можуть встановлювати пільги для об'єктів, площа яких перевищує п'ятикратний розмір пільги, встановлений законодавством (300 і 720 м2, відповідно) або які використовуються для отримання доходу (оренда, готельний бізнес, лізинг та інша підприємницька діяльність). Тобто якщо чиясь квартира перевищує 300 м або в ній влаштований хостел, ніяких зайвих пільгових метрів її господарям не бачити.

Дитячі будинки звільнили

Як і раніше, не буде обкладатися цим податком нерухомість державної та комунальної форм власності. Але тепер до списку, що не підлягають оподаткуванню, додалася аварійна нерухомість, будівлі дитячих будинків сімейного типу, гуртожитки, а також об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частині, що належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, що виховуються матерями (батьками) -одиночки (але не більше одного об'єкта на дитину).

Ставки визначать до 1 лютого

Визначитися зі ставками податку та нормі пільги місцеві ради повинні до 1 лютого. На підставі цього рішення місцеві податкові повинні до 1 липня надіслати фізособі повідомлення про нарахований податок, а власник нерухомості повинен сплатити податок протягом 60 днів після отримання такого повідомлення.

У цікавій ситуації опинилися іноземці: податкове повідомлення їм висилається за місцем розташування нерухомості.

До речі, податок нараховується виключно на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який розпочав роботу лише 1 січня 2013 року. Тобто в ньому є тільки дані про угоди, укладені пізніше цього строку, а також дані про власність, внесені за бажанням самих власників нерухомості. А значить, якщо ви самі не вносили до реєстру інформацію про покупку квартири, здійсненої до 2013 року, листа з Податкової ви можете і не отримати. «Думаю, цього року активізується перенесення у Держреєстр даних про власників нерухомості з електронних версій реєстрів БТІ, які в більшості міст почали діяти з 2003 року», — вважаєВладислав Кисіль.

7dniv.info

 

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2017-07-26
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Якщо це лобіює Супрун,то треба змінити назву на : " Нові ліки від СНІДу будуть випробовувати на українцях!" Бо іншого від цієї дурепи очікувати даремно!...
555 (2017-07-26 20:58:07)
Кому будет интересно нашёл отличный Торрент плеер с возможностью быстрого поиска любого торрент файла буквально за считанные секунды по всему ру-нету, а так же удобный и простой плеер для просмотра фи ......
JFXgoant (2017-07-26 18:34:28)
Есть кто-то, кто может назвать древних греков глупцами?В изначальной версии демократии право голоса имели только те, кто мог ответить за свой голос имуществом. То есть те, кому было что терять. Не Гор ......
Viktor (2017-07-26 12:35:18)
Судяться вони за хабарі,які свого часу роздали,щоб бути монополістом! У нас так весь "бізнес" працює,спочатку хабарі потім схеми і відкати. В автопромі не краще, спочатку лобіюють китайських ......
ХХХ (2017-07-26 12:01:15)
Пенсионер.Подерживаю. Пенсионер может избираться (ну если мудрость есть) но не может избирать. Да, имеет смысл ценз самообеспечения. "Идеальный" избирательный закон смысла не имеет - еще одн ......
Василий (2017-07-25 08:29:01)