Закарпатські капелюхи відомі на увесь світ

Хустську фабрику головних уборів та її директора Івана Луп’яка знають далеко за межами Хуста й України. Саме під його керівництвом підприємство з випуску знаменитих хустських виробів не тільки вийшло з безнадійних мільйонних мінусів, а й відродило славу хустського капелюха. Однак шлях до економічної самодостатності й фінансової незалежності був непростим.

У ХУСТІ ПРАЦЮЮТЬ УЖЕ ДВІ ФАБРИКИ ГОЛОВНИХ УБОРІВ

Був час, коли підприємство з унікальним обладнанням хотіли пустити з молотка — на брухт і будматеріали. Колектив не дозволив. Напрошувалися «інвестори», які з першого дня знайомства прицінювалися, за скільки продадуть майно. Були аферисти, які обіцяли мільйони інвестицій, але хай фабрика перед тим заплатить 50 тисяч у.о., були рейдерські спроби… З усіх випробувань виробник капелюхів не лише гідно вийшов, здобув економічну незалежність, але й модернізував цехи, провів економне опалення, вийшов на пристойні обсяги виробнитцтва – щороку фабрика випускає виробів на 7 мільйонів гривень. Мало того — з минулого року в Хусті працюють уже два «капелюхові» підприємства.

Торговий дім «Хустська фаб­рика фетрових виробів» займається виробництвом напівфабрикатів. Це підприємство створено на базі Хустської фабрики головних уборів у результаті розподілу вироб­ничих потужностей і виробничих функцій. Заготовки для капелюхів користуються чималим попитом на споріднених підприємствах, які не можуть виробляти ковпаки самотужки. Адже для цього потрібне унікальне обладнання та й процес вимагає великих трудозатрат. Тому Торговий дім має можливість продавати сировину не лише «своїм» — фабриці «Хуст-фільц», але й фірмам  за межами Закар­паття й України. За умов дотримання високої якості ТД міг би диктувати свої умови на ринку напівфабрикатів.

Інше підприємство, яке залишилося під началом Івана Луп’яка, – Хустська фабрика фетрових головних уборів «Хуст-фільц» — працює як уже зі згадуваними напівфабрикатами, так і на базі китайської та польської сировини. Для підприємства співпраця з китайцями вигідна, бо вони привозять дешеву сировину із шерсті. Коли з нею попрацювати, то капелюхи майже не відрізняються від кролячих, але собівартість набагато нижча, отже, й ціна доступніша для масового покупця. Обидві фабрики займаються заготівлею кролячих шкурок, пошуком партнерів, але при цьому вони не є конкурентами.

ХУСТСЬКІ КАПЕЛЮХИ КУПУЮТЬ НАВІТЬ ТІ, ХТО НЕ НОСИТЬ ГОЛОВНИХ УБОРІВ

Втім, про пошук партнерів мова майже не йде. Всі фірми Європи й країн СНД давно вже знають про хустську фабрику, тому йдеться виключно про коректування асортименту, обговорення нових моделей, прогнозування моди. Для того партнери й зустрічаються – то приїжджають у Хуст, то приймають у своїх країнах.

— Хуст давно має стабільних замовників, особливо у тих державах, де головний убір є обов’язковим атрибутом, — розповідає Іван Михайлович. — Скажімо, для чеченців, адиге, інгушів. «Чоловік повинен берегти дві речі – шапку й ім’я», — є таке прислів’я у чеченців. Для кожного з цих північнокавказьких народів передбачено свій дизайн шапок, які підкреслюють їхню національну ідентичність. Тому, як би не складалися примхи моди чи якісь фінансові зигзаги, замовлення з цих республік є незмінними кожного року, а отже, ми можемо почуватися впевнено.

Головні убори є обо­в’яз­ко­вими і для єврейських національних та релігійних традицій. Причому кожна група іудеїв носить тільки властиві їм шапки й капелюхи. Одягати головний убір іншої етнорелігійної групи не дозволяється.
Звичайно, перелік країн-замовників хустського капелюха значно ширший. Його закуповують в Угорщину, Польщу, Чехію, Словаччину, Румунію, Австрію, Німеччину, Італію…

І, звичайно, хустську продукцію полюбляють в Україні. Її замовляють підприємці, постійно купують туристи, спеціально заїжджаючи в магазин-салон хустської фабрики. Тут можна собі, не поспішаючи, приміряти один-другий-десятий-двадцятий капелюшок (мова йде, звичайно, про жіночий головний убір) і врешті підібрати потрібну модель. Побували на підприємстві й відомі артисти, кінорежисери, міністри, депутати, їхні дружини, дочки, матері… Скажімо, нардеп і відомий акордеоніст Ян Табачник, або співавтор фільму «Собаче серце», або дружина прем’єр-міністра.

Є й масові закупки для жінок, які працюють на митниці, в міліції. Правда, працівниці мусять замовляти собі головні убори за власний рахунок, оскільки договору з цими організаціями фабрика не має.

Віднедавна хустяни почали випускати й циліндри. Ці головні убори замовляють українські театральні колективи, оперні виконавці. Набули популярності вони і на Львівщині. Там стали модними весільні церемонії в стилі ретро, і для весільної процесії доречними є саме такі головні убори.

Врешті є продукція й для тих, хто не носить капелюхів. На підприємстві почали випускати маленькі сувенірні крисані, з пером та вишиваною стрічкою, як пам’ятку про наш край і про знамениту хустську фабрику.

 

Заголовок

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Есть кто-то, кто может назвать древних греков глупцами?В изначальной версии демократии право голоса имели только те, кто мог ответить за свой голос имуществом. То есть те, кому было что терять. Не Гор ......
Viktor (2017-07-26 12:35:18)
Судяться вони за хабарі,які свого часу роздали,щоб бути монополістом! У нас так весь "бізнес" працює,спочатку хабарі потім схеми і відкати. В автопромі не краще, спочатку лобіюють китайських ......
ХХХ (2017-07-26 12:01:15)
Пенсионер.Подерживаю. Пенсионер может избираться (ну если мудрость есть) но не может избирать. Да, имеет смысл ценз самообеспечения. "Идеальный" избирательный закон смысла не имеет - еще одн ......
Василий (2017-07-25 08:29:01)
И как тебя назвать после этого? Для тех кто тебя не знал ты умер так и не родившись. Очередной герой-нашим вашим за копейку спляшем....
прокуратор (2017-07-24 23:58:14)
Не пенсіонерів треба позбавляти голосу, а нормальний закон про вибори потрібно приймати, щоб ніякою "гречкою" не можна було вплинути на результати волевиявлення громадян.І "гречку" ......
Микола (2017-07-24 22:06:28)