Прощена неділя передує Великий піст.

Прощена неділя передує Великий піст.

Красива і, начебто, проста традиція — у всіх просити пробачення. А адже вона породжує безліч питань ...

У кого просити в дей день прощення — у всіх підряд або тільки у тих, кому ти напевно заподіяв образу? І як прощати від серця, як дізнатися, простив ти на ділі або тільки на словах? Що робити, якщо сил пробачити ні?

Роз'яснити зміст Прощена неділя і суть прощення ми попросили ієрея Максима Первозванскій.

Як перед смертю ...

— Отець Максим, звідки пішов цей звичай — просити у всіх пробачення в останній день перед Великим постом?

— Це зовсім не якесь породження народного фольклору, це найдавніша церковна традиція. Сам Христос поклав їй початок своїми словами, що звучать в Євангелії від Матвія: «Якщо ви будете прощати людям гріхи їхні, то простить і вам Батько ваш Небесний, а якщо не будете прощати людям гріхи їхні, то й Отець ваш не простить вам гріхів ваших» (Мф. 6:14-15). Це незмінне Євангельське читання в останню неділю перед Великим постом.

Пізніше в Церкві з'явився чин прощення. У Єгипті або Палестині ченці на час Великого посту йшли поодинці в пустелю і, звичайно, не були впевнені, що вона не стане їх останнім притулком. Тому і примирялися один з одним, просячи за все прощення, як перед смертю.

— Ми-то ні в яку пустелю не йдемо… Чому продовжуємо дотримуватися цю традицію і Прощена неділя, як і раніше припадає саме на переддень Великого Посту?

— Тому що входити в немирних стані у Великий піст категорично не рекомендується. Це час очищення, духовного оновлення перед Великоднем, відповідно, потрібно постаратися покласти початок своєму очищенню, звільнитися від тягаря провини перед ближніми, тобто дійсно з усіма примиритися, всіх від серця простити.

Пробачити, а не вибачити

— А що значить — пробачити? Що ми повинні вкладати в це поняття?

— Є два різних слова: «пробач» і «вибач». Це майже синоніми в сучасній російській мові, проте, спочатку це дуже різні за змістом слова [1].

Ви не помічали, що часто набагато легше сказати «пробач», ніж «прости»? «Вибач» — значить, визволь мене з провини, зроби мене невинним, іншими словами, давай будемо вважати, що я перед тобою не винен. Так дитина, який поліз на стіл за цукерками і розбив вазу, може сказати: «Мам, я ось тут розбив твою улюблену вазочку, вибач мене». Тим самим він хоче виправдатися: «Я не винен, так вийшло».

А що таке «прости»? Це означає: я винен, я визнаю свою провину, але відпусти мені її, прийми мене таким, який я є, я постараюсь виправитися.

Тому й у Бога ми просимо не вибачити, а пробачити, а значить — прийняти. Прийняти винуватого, грішного, якого завгодно — але прийняти.

— Точно так само і з людьми: ми просимо їх прийняти нас такими, які ми є?

— Так, і в цьому сенсі прощення здатне якісно поміняти наші відносини. Невипадково у слова «пробачити» є певний зв'язок — і фонетична, і смислова — зі словом «просто». Зверніть увагу, коли відносини між людьми починають псуватися, кажуть, що вони ускладнюються, тобто втрачають свою простоту і ясність: ми не можемо просто подивитися один одному в очі, просто посміхнутися один одному, просто поговорити. А коли хтось із нас вимовляє слово «пробач», це означає наступне: «Я винен, постараюся виправитися, загладити провину; давай усунемо ці складності, давай зробимо так, щоб ми знову змогли дивитися один одному в очі».

Просячи прощення, ми намагаємося спростити наші відносини з людьми і з Богом, визнавши свою провину і відпустивши провину своєму ближньому. З цього і починається наше очищення, з цього починається Великий піст.

За що просити вибачення?

— Батюшка, а чи потрібно в Прощену неділю просити вибачення у всіх, кого хоч мало-мальськи знаєш — за принципом «може, і його чим колись образив, та не пам'ятаю»? Або тільки у тих, кому абсолютно точно заподіяв біль?

— По-перше, ми просимо вибачення у тих, проти кого ми згрішили, кого засмутили, з ким у нас недомовки, складності і проблеми у відносинах.

По-друге, ми повинні просити вибачення і у всіх взагалі людей — як наших братів і сестер — за те, що ми погані християни. Адже ми всі — члени єдиного Тіла Христового. Хворіє один член, погано всьому тілу — це одна з ключових думок Письма. Адам і Єва згрішили — мучиться все людство. Я згрішив — мучиться мій брат.

Крім того, потрібно просити вибачення у людей за те, що ми їх не любимо по-справжньому. Ми покликані любити кожну людину, а замість цього ми з ним «трішки спілкуємося», тому що він нам не цікавий. Нам цікава тільки власна персона і ті люди, які в даний момент нам потрібні. Ось гріх проти людей — у Прощену неділю це корисно відчути.

Таке визначення не означає, що потрібно падати в ноги всім підряд. Але потрібно постаратися цей момент — відсутність в собі любові — відчути і щиро розкаятися.

Як пробачити?

— А як бути, якщо людина відчуває, що не здатний пробачити? А прийшло Прощена неділя — зразок, прощати треба б ...

— Будь-яка людина може пробачити. Говорячи «я не можу пробачити», люди часто мають на увазі, що не здатні забути заподіяну їм біль. Але пробачити — це зовсім не означає забути біль. Прощення і не має на увазі автоматичного і моментального її зникнення. Воно означає інше: «Я не тримаю на заподіяла мені цей біль зла, не бажаю йому відплати, а приймаю його таким, який він є». Болю може і не стати менше, але зате людина зможе прямо дивитися в очі своєму кривдникові, якщо той сам готовий дивитися йому в очі і щиро просити вибачення за завдану їм образу.

— Але якщо кривдник і не думає визнавати свою провину і йти на мирову?

— Тоді, звичайно, миритися важко. Але Господь закликає нас пробачити навіть ворогів і Сам подає нам в цьому приклад. Таке всепрощення здається чимось фантастичним, нездійсненним, проте в Бозі, у Христі це можливо.

Навчаючись прощати, треба пам'ятати ще й ось який момент: часто люди, які заподіюють нам біль, надходять так по потуранню Господа. Не в тому сенсі, що вони не винні, а в тому сенсі, що ця образа піде нам на благо.

Наприклад, якщо ми просимо у Бога така якість, як смиренність, невірно буде очікувати, що воно само собою раптом повалиться на нас з неба. Швидше потрібно чекати, що Бог пошле людину, яка нас скривдить, зачепить, може бути, навіть несправедливо. Зазнавши таку образу, знайшовши в собі сили пробачити — може бути, тільки на 3-й, на 10-й, на 20-й раз — ми потихеньку і будемо вчитися смиренню.

Так що потрібно розуміти, що нічого випадкового не буває і Бог все творить для нашої користі.

Отець Максим, як же визначити, простив я по-справжньому чи ні? На словах можна пробачити, хоч це теж нелегко, в той час як на ділі образа може і залишитися ...

— Справа в тому, що прощення — це не одномоментний процес. Буває, що ми, начебто, все пробачили і забули, а через якийсь час у нас знову спалахує обурення і злість на нашого кривдника.

У чому тут справа? А справа в тому, що непрощення — це пристрасть. А пристрасть, одного разу в нас оселилася, може з часом щільно вкоренитися в душі і, крім того, здатна зачаїтися, до пори до часу не подаючи «ознак життя». Особливо часто так буває, коли нанесена образа була дійсно вкрай болючою і серйозною.

А кому вигідно, щоб ця рана кровоточила знову і знову? Звичайно, лукавому! Він невтомно, всіма силами намагається збити людину зі шляху, і якщо у нас є якесь «хворе місце» — те, через що ми втрачаємо рівновагу, досадуємо, гніваємося — він обов'язково буде на нього тиснути. Є образа — цей «рогач» буде її нагадувати, освіжати в нашій пам'яті неприємні вчинки або слова, сказані на нашу адресу.

Цей шрам зарубцьовується довго — потрібен час, однак необхідно і самому прикладати зусилля, щоб він зарубцювалися.

Треба собі нагадувати, що з Богом можливо все. Христос, випробовуючи на хресті борошна, які нам страшно й уявити, простив своїх мучителів і нам дасть силу пробачити наших кривдників.

pravmir.ru

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Тут уже взрослые люди они едят и видят могут пожаловаться чем их кормят. Я знаю один детский садик в Киеве так там похлеще и дети не могут пожаловаться они не понимают. А воспитатели не скажут боять ......
Андрей (2017-11-19 13:48:36)
Браво патріоти України! Досить терпіти свавілля гешефтників!!!...
Запорожець (2017-11-19 13:32:54)
Тепер треба товкти пики всім ляхам, щоб вони повтікали з України - досить плазувати перед європейським сміттям! Прошу ляха до гіляки......
Веркблей (2017-11-19 13:30:50)
Польща демонструє, що поляки були, є і будуть ворогами України і українців. Досить вже "проєвропейському" уряду плазувати перед ляхами, жабоїдами, макаронниками......
Зоотехнік (2017-11-17 16:13:05)
А тепер теж саме, лише РФ поміняйте на Україну і вийде, що вони не хочуть бачити сильного ігрока на політичний арені! Нам треба розвивати сильну державу, як в військовому так і в соціальному аспекті! ......
Х (2017-11-16 12:09:21)