Церква вшановує пам'ять Феодорівської ікони Божої Матері.

Церква вшановує пам'ять Феодорівської ікони Божої Матері.

 

Феодоровская — Костромська ікона Божої Матері написана євангелістом Лукою і близька по іконографії до Володимирської ікони Божої Матері.

Назву свою ікона отримала від великого князя Ярослава Всеволодовича (+ 1246), батька святого Олександра Невського, який носив у святому хрещенні ім'я Феодор — на честь святого Феодора Стратилата. Знайдена вона була, за переказами, його старшим братом, святим Юрієм Всеволодовичем (+ 1238, пам'ять 4 лютого), в старій дерев'яній каплиці поблизу старовинного міста Городця — пізніше на тому місці був влаштований Городецький Феодорівської монастир.

Ярослав-Феодор залишив значну про себе пам'ять у російській історії. Найближчим сподвижником і продовжувачем його державного справи був син, святий Олександр Невський.

Чудотворна Феодорівська ікона Божої Матері — благословення батька — постійно перебувала при святому Олександрі, була його молінь чином. Після його смерті ікона, на згадку про нього, була взята його молодшим братом Василем.

Василь Ярославович був «Мізін», тобто молодшим, сином Ярослава Всеволодовича. У 1246 році після смерті батька (князь був отруєний у столиці Монголії — Каракорумі), п'яти років від роду, він став князем костромського спадку — найменш значного у володіннях його батька. Але в 1272 році Бог судив йому стати великим князем Володимирським. Кілька років вів він війну за Новгород з непокірним племінником Димитрієм Олександровичем. Тому, ставши великим князем, Василь не поїхав у Володимир, а залишився під захистом чудотворної ікони в Костромі, вважаючи це місце більш надійним на випадок нових усобиць.

Довелося йому захищати Русь і від зовнішніх ворогів. У 1272 році при черговому татарською набіг російське військо виступило з Костроми їм назустріч. За прикладом діда, святого Андрія Боголюбського, який брав із собою в походи чудотворну Володимирську ікону Божої Матері, князь Василь рушив у бій з чудотворною іконою Феодорівської. Яскраві промені виходили від святого образу, попалила ворогів; татари були розгромлені і вигнані з Руської землі.

У 1276 році князь Василь завершив свій життєвий шлях, найважливіші віхи якого були восени благословенням Феодорівської ікони Божої Матері. Він помер в Костромі і там же знайшов місце останнього спочинку. Свята ікона перебувала з тих пір у Костромському соборі святого Феодора Стратилата.

Відновлення пам'яті Феодорівської ікони Божої Матері та широке розповсюдження її шанування по всій Росії пов'язано з подіями початку XVII століття — припиненням Смутного часу. У 1613 році чудотворної Феодорівської іконою з Костромського собору був благословенний при обранні на царство Михайло Романов. В пам'ять про цю історичну подію було встановлено повсюдне святкування іконі Феодорівської Богоматері 14 березня. З'явилися численні списки з Костромської Феодорівської ікони, один з перших був замовлений і принесений до Москви матір'ю царя Михайла — черницею Марфою. З другої половини XVII століття набувають поширення ікони Феодорівської Божої Матері з клеймами, що зображають події з історії чудотворного образу.

У 1670 році ієродиякон Костромського Іпатіївського монастиря Лонгін написав «Сказання про явище і чудеса Феодорівської ікони Богоматері в Костромі»

Феодорівська ікона — двостороння. На зворотному боці — образ святої великомучениці Параскеви, зображеної в багатому княжому вбранні. Припускають, що поява образу Параскеви на звороті ікони пов'язано з дружиною святого Олександра Невського.

pravmir.ru

 

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2017-05-28
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

любой формат лишь бы без Пети. Пока не поздно надо называть уеркви именем Иоанна Богослова и ставить ему памятники -потому что на него (он бессмертный, но его могут уничтожить все равно) началась ох ......
Анна (2017-05-29 01:16:39)
И претензии к этому банку будете отправлять тоже в "облако" и в суд пойдёте с "фотографией айбокса"! Вот жидята не угомонятся! А как здорово сказано в статье про персонал, как буд- ......
ХХХ (2017-05-28 18:35:41)
В 2014г у меня пенсия была 300у.е., обвалили долл. в 3 раза. А теперь верните назад мне мои 300у.е., 8тис.грвн мне хватит, и не надо мне ни унизительные субсидии, ни осовременивание украденных пенсий....
пенсионер (2017-05-28 17:34:21)
иди на х уй укрочебурек ...
КРЫМ РОССИЯ (2017-05-28 14:24:34)
Та не тільки про Порошенка-Гройсмана треба мовити - треба відверто оголосити про агресію сіоністів проти України та виганяти агентів сіонізму!...
Запорожець (2017-05-28 07:50:06)