Церква вшановує пам'ять праведного Софії, княгині Слуцької.

Церква вшановує пам'ять праведного Софії, княгині Слуцької.

 

Праведна Софія була останньою княгинею славного роду князів Слуцьких і Копильському, нащадків великого князя Ольгерда з роду Рюриковичів. Деякі з цього роду сиділи на Київському престолі, інші були князями Новгорода Великого.

Блаженна Софія народилася 1 травня 1585. У тому ж році померла її мати, а 6 травня наступного року помер і батько, князь Юрій Семенович. Опіку над сиротою взяли на себе далекі родичі.

Обидва опікуна юної Софії заборгували князям Радзівілам значні грошові суми і хотіли використовувати свою опіку: за рахунок величезних маєтків єдиною прямої спадкоємиці багатого роду звільнитися від боргів, помноживши при цьому власний стан. З цих міркувань Ходкевич і князі Радзивілли уклали письмову угоду щодо видачі князівни Софії після досягнення нею повноліття за Януша Радзивілла, князя Несвижського.

Князю Янушу дозволено було бачитися з юною Софією, що жила тоді в віленському будинку Ходкевичей. Княжні було тоді одинадцять років.

Після деякого часу Радзивілли раптово наклали заборону на маєток Ходкевича Копиль під Оршею в рахунок оплати старого боргу. Розгнівані боржники негайно заборонили побачення князя Януша з княжною Софією; ні та, ні інша сторона не думала поступатися, всі готувалися до міжродової війні. У самому центрі міста готувалося страшне кровопролиття, однак відправлені королем посланці зуміли запобігти підготовлюване бій і схилити обидві сторони до миру.

Нова світова угода була укладена на наступних умовах: анульовані всі грошові претензії Радзивілів до Ходкевича, яким були також видані свідоцтва про правильність ведення справ з опіки над маєтком князівни Софії.

Коли княжна досягла віку, який дозволяв вступити в шлюб, Януш Радзивілл звернувся 20 липня 1600 до Римського папи з проханням про дозвіл йому як католику укласти шлюб з княжною Софією Слуцької, що залишається в Православ'ї і поставила непорушну умову, щоб діти від цього шлюбу були неодмінно православними .

Чи не солодка було життя княжни Софії під опікою корисливих Ходкевичей, не стала вона солодший і в заміжжя. Єдиною втіхою і розрадою була для княгині Слуцької православна віра: у всіх печалях своїх з самого раннього дитинства зверталася вона до Бога. До всіх же негараздам ​​життєвим додалося ще одне горе, що затьмарило собою особисті скорботи княгині: церковна унія з Римом, оголошена в західноруські краї з 1596 року.

У період укладання унії Слуцьк належав княгині Софії. Саме вона і стала захисницею православних святинь, охоронницею народу від уніатського насильства. У молодої княгині знайшли православні велике моральне вплив, духовну і матеріальну підтримку, що дали жителям міста можливість згуртуватися під покровом своїх святинь в Слуцьке Преображенське Братство з метою захисту Православ'я.

У діяльності Братства праведна Софія брала саме діяльну участь як високоіменітая братчиця. Свого чоловіка в бутність його католиком наполегливо переконала вона випросити у польського короля грамоту про заборону благочестивих (тобто православних) примушувати до унії.

Вплив праведної княгині було настільки велике, що навіть чоловік її князь Януш Радзивілл згодом видавав грамоти на підтримку православ'я, глибоко шануючи заповідані благочестивої Софією традиції.

Крім юридичного захисту Православ'я княгиня Софія завжди піклувалася про матеріальне забезпечення монастирів, церков і причтів, щедро жертвувала на храми Божі, власноруч виготовляла дорогі, вишиті золотом і сріблом священицькі облачення, виділяла кошти на будівництво церков. Місто поступово ставав релігійним і церковно-адміністративним центром, біля якого групувалися патріотичні сили Білої Русі.

Блаженна Софія померла 19 березня 1612 від перших пологів мертвонародженою дочки у віці 26 років. Нетлінні останки княгині Слуцької Софії спочивають нині відкрито в Свято-Духовому кафедральному соборі Мінська.

pravmir.ru

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-01-21
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

главное другое. известно что сакашвили не хочет чтобы его депортировали до 30 января (и вызывает всех на 22 января собраться чтобы опят попробовать совершить снова переворот )потому что 30 января мож ......
рита (2018-01-21 15:50:53)
все эти циклоны и ураганы оказывается могут вызываться колдовством если почитать обряды древних язычников то там это описано. Мы конечно не верим в колдовство и колдуны этим пользуются. августе 1997 ......
Инна (2018-01-21 15:14:53)
Отак сіоністи розікрали, "реформували", "інтегрували" і "чесно приватизували" Україну, що вже не може Україна вилізти з боргів... Кошерно......
Веркблей (2018-01-20 20:51:33)
Так ось воно як "жити по-новому"... Тобто обібрати Україну і українців і жирувати за кордонами зруйнованої України......
Запорожець (2018-01-20 20:48:29)
В этом что-то есть. Раньше я думал иначе, спасибо за помощь в этом вопросе. --- Я думаю, что Вы не правы. Я уверен. Предлагаю это обсудить. Пишите мне в PM, пообщаемся. спортивное питание интернет маг ......
anemVerM (2018-01-17 10:45:58)