Закарпатська молодь хоче працювати!

Питання – де, ким і чи дійсно хоче?

43% офіційно нині зареєстрованих безробітних – це молоді люди віком до 35 років. Скільки їх насправді, питання відкрите, адже далеко не всі, хто не має роботи, звертаються до центрів зайнятості, дехто і не може отримати статус безробітного. Молодь нарікає, що після здобуття освіти на роботу їх брати не хочуть, вимагають стаж. А де його взяти випускнику? Спеціалісти говорять і про інший бік проблеми: скільки серед молоді тих, хто бажає працювати?

 

Хочу працювати. А де?

Проблема працевлаштування  для 44% молоді нині є головною. Аби її вирішити, тільки освіти чи якогось чинника замало, тут потрібне комплексне рішення. Про це йшлося під час круглого столу, організованого Комісією з питань молодіжних ініціатив Громадської Ради при Закарпатській ОДА за участі центру зайнятості, центру соціальних служб для сім’ї, кадрових агенцій, роботодавців, молодіжних громадських організацій. «Закарпатка» вирішила послухати експертів, аби почути, чи пропонується щось дієве?

Як зазначив голова комісії Денис Ман, питання дефіциту робочих місць нині актуальне в Україні. «Однак проблема пошуку роботи для молоді є чи не головною, бо саме молодь є найбільш продуктивною верствою. Якщо вона не задіяна, то, відповідно, продуктивність економіки також не може бути максимальною. Не знаходячи можливості знайти собі роботу, молодь виїжджає за кордон, а іноді стає на шлях протизаконних діянь. Так чи інакше, це втрата для держави».

Власне учасники круглого столу говорили про проблеми, що існують у цій сфері, починаючи від системи освіти, що, на їхню думку, не відповідає потребам кон’юнктури ринку праці в краї і закінчуючи пошуком практичних дій стосовно підвищення рівня працевлаштування молоді. Якщо узагальнити, то можна констатувати, що нинішні молоді люди хочуть працювати, але здебільшого перепоною на цьому шляху стає низький рівень оплати праці для молоді, відсутність досвіду роботи, перспективи кар’єрного зростання. Це підтвердила в розмові з «ЗП» й ужгородка Віка: «Я закінчила в УжНУ «соціальну роботу», паралельно здобуваю юридичну освіту. Куди не звертаюся, всюди вимагають досвід роботи! Мої знання нікого не цікавлять!»

Представники молодіжних організацій додають: ситуація з пошуком роботи ускладнена ще й тим, що інформації про вакансії замало чи вона взагалі відсутня. Крім того, коли молода людина шукає собі перше місце роботи, вона далеко не завжди здатна оцінити власні сили, навички. Обов’язкові практичні заняття для студентів, під час яких вони б мали здобувати первинні знання про можливу майбутню роботу чи здобувати певні навички, нині зведені до формальності. Це й призводить до того, що за наявності певного обсягу теоретичних знань, практики у вчорашнього випускника немає.

Експерти говорять ще й про те, що законодавчо молодь захищена лише формально. Бо якщо компанії з сучасним менеджментом воліють обирати персонал на дійсно конкурсній основі, то в багатьох структурах, особливо на Закарпатті, принцип підбору кадрів формується через призму родинних зв’язків, місця проживання чи народження, лояльності до керівництва тощо.  

… Малоосвічені?

Роботодавці та представники кадрових агенцій наводять свою точку зору. Кажуть, знайти роботу можна, причому не з мінімальною зарплатнею, а в рази більшою. Однак часто виникають ситуації, коли знайти відповідну кандидатуру досить складно. Незнання іноземних мов, небажання проходити додаткове навчання, часто відсутність базових знань зі спеціальності, яку освоювали вчорашні випускники вишів, – ось основні проблеми. Виходить, і ніби вчаться, і ніби хочуть знайти роботу, а насправді нічого «за душею» не мають, тобто не можуть запропонувати роботодавцеві. 

Експерти кажуть: починати треба з реформи освіти, бо сучасні виші випускають сотні спеціалістів, які потім не знають, де працювати за фахом. Знайшовши роботу, змушені певний час перевчатися, часто додатково навчатися. Одночасно нині по всій країні не вистачає працівників професійно-технічної ланки, тим більше таких, які готові працювати в сучасних умовах, володіти комп’ютерними технологіями, знати бодай одну іноземну мову. Між тим держава щороку витрачає чималі кошти на освіту. Хоча всі виші скаржаться, що мало, можна й до них поставити питання: скільки насправді фахівців із кожної спеціальності знайшли собі роботу за фахом? Таких одиниці.

Розставляти товари в магазині чи продавати побутову техніку не мають особи з вищою освітою. Для розвинених країн це нонсенс. Однак у нас подібні ситуації є звичним явищем. А тому можемо констатувати, що система освіти дійсно мала б стати більш наближеною до практики, щоб студент, скажімо, 4-5 курсу був готовий до роботи у відповідній галузі, мав практичні навички, що дало б йому змогу швидко зробити кар’єру, відповідно, і більше заробляти.

Ясна річ, гроші в цій сфері є окремим питанням. Але подекуди дивує ставлення вчорашніх студентів до зарплатні у 1200 – 1400 грн. Кажуть: «Це мало, за такі гроші самі працюйте». Але ж якщо людина не має досвіду, навичок, можливо, їй варто з чогось почати, навіть за таку зарплатню? Щоправда, можуть на такі умови погодитися далеко не всі, тим більше, маючи в кишені телефон, що коштує кілька «мінімалок»… До речі, нині в центрі зайнятості 70% вакансій із зарплатою до 2 тис. грн. Ця цифра досить яскраво ілюструє справжню пропозицію на ринку праці.

Який вихід із проблеми?

Зрештою, за круглим столом  виробили низку рекомендацій, які варто було б використати в процесі прийняття рішень у цій галузі на різних щаблях влади. Зокрема це відновлення в області Молодіжного центру праці, на сайті якого б відбувалася реєстрація вакансій з боку роботодавців, започаткування практики соціальної пропаганди основ пошуку роботи, актуальних професій на ринку праці, рекомендувати студентському самоврядуванню проводити періодичні ярмарки вакансій спільно з Регіональним центром праці безпосередньо у ВНЗ з метою додаткового спілкування молоді з роботодавцями. Також слід звернути увагу на необхідність реформування вищої освіти: підвищити частку практичної освіти, держзамовлення робити виключно за потребами ринку тощо.

Віктор Лазорик, «Закарпатська правда»

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-25
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)