Це потрібно знати аліментникам: ухилення від сплати та його наслідки

Це потрібно знати аліментникам: ухилення від сплати та його наслідки

На сьогоднішній день стягнення аліментів являється одним із найважливіших у соціальному плані видів виконавчого провадження, оскільки в органах ДВС України перебуває значна кількість виконавчих проваджень віднесених до даної категорії справ, яка з кожним роком збільшується.

Слід зазначити, що аліментні правовідносини регулюються насамперед Конституцією України, Сімейним кодексом України та іншими нормативно правовими актами, в яких зазначено, що право на отримання аліментів має той з подружжя хто є непрацездатним та потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя має можливість надати таку матеріальну допомогу. Оскільки аліментні зобов’язання носять особистісний характер, відповідно особи на яких покладено обов’язок сплати аліментів повинні виконувати свої зобов’язання самостійно, тобто даний вид стягнення не може бути «переданий» іншій особі, отже і відповідальність за несплату аліментів боржник несе особисто.

Оскільки в наш час не рідко виникають заборгованості по сплаті аліментів, що зумовлені різними факторами, в тому числі небажання боржником сплачувати аліментні платежі, в такому випадку Законом передбачена відповідальність за ухилення від сплати аліментів.

Отже, якщо у боржника наявна заборгованість зі сплати аліментів, яка перевищує суму відповідних платежів встановлених рішенням суду за шість місяців, це є підставою для звернення державного виконавця до правоохоронних органів з поданням про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів.

Під ухиленням від сплати аліментів розуміються дії або бездіяльність винної особи, спрямовані на невиконання рішення суду про стягнення з неї на користь дитини (дітей) визначеної суми аліментів. Вони можуть проявлятись, як у прямій відмові від сплати встановлених судом аліментів, так і в інших діях (бездіяльності), які фактично унеможливлюють виконання вказаного обов’язку (приховуванні заробітку (доходу), що підлягає облікові при відрахуванні аліментів, зміні місця роботи чи місця проживання з неподанням відповідної заяви про необхідність стягування аліментів тощо).

Слід зазначити, що з приводу вирішення питання, щодо внесення подання про притягнення до кримінальної відповідальності боржника, в чинному законодавстві виникають деякі колізії, оскільки п.10 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, право державного виконавця на звернення до відповідних органів з вищезазначеним поданням, однак з 20.11.2012 набув чинності новий кримінально-процесуальний кодекс України (КПК) яким встановлено, що згідно ч. 1 ст. 477 чинного КПК України, кримінальним провадженням у формі приватного обвинувачення є провадження, яке може бути розпочате слідчим, прокурором лише на підставі заяви потерпілого щодо кримінальних правопорушень, передбачених в тому числі ч.1 ст.164 Кримінального Кодексу України (ухилення від сплати аліментів). Таким чином, законом не передбачений обов’язок державного виконавця витребувати у стягувача заяву про притягнення боржника до кримінальної відповідальності, але з метою прискорення розгляду даного подання правоохоронними органами та прийняття відповідного рішення, державним виконавцем у разі наявності можуть надаватися такі документи:

* заява стягувача про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів;

* довідка про місце проживання стягувача;

* копія свідоцтва про укладення (розірвання) шлюбу;

* копія свідоцтва про народження дитини;

* копія рішення суду про стягнення аліментів, тощо.

Стаття 164 Кримінального кодексу України регламентує, що злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів (аліментів) на утримання дітей, а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні,— карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років.

Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, — карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або

виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.

Ухилення від утримання неповнолітніх, а також повнолітніх, але непрацездатних дітей, що перебувають на утриманні батьків, може полягати у незабезпеченні таких дітей харчуванням, одягом, іншими речами (насамперед, першої необхідності).

Предметом злочину є кошти, що за рішенням суду, підлягають сплаті на утримання дітей, а також кошти, різні предмети (одяг, продукти харчування тощо), які мають надаватися батьками на утримання неповнолітніх, а також повнолітніх, але непрацездатних дітей.

Об’єктом злочину є право неповнолітніх дітей на повноцінне життя та всебічний розвиток.

Потерпілими від цього злочину можуть бути діти, на утримання яких за рішенням суду їх батько чи мати мають сплачувати аліменти, а також неповнолітні чи непрацездатні діти, що перебувають на утриманні батьків. Неповнолітніми дітьми визнаються особи віком до 18 років, якщо згідно з законом вони не набувають прав повнолітніх раніше (наприклад, внаслідок одруження). Непрацездатними є повнолітні діти, які в силу фізичних чи психічних вад позбавлені можливості постійно чи тимчасово працювати (це, зокрема, діти-інваліди 1 та II групи).

Склад злочину, передбачений ст. 164, у формі ухилення від сплати аліментів може мати місце лише за наявності рішення суду, відповідно до якого мати або батько чи інша передбачена законом особа зобов’язана сплачувати аліменти. Водночас наявність рішення суду не є обов’язковою умовою притягнення винного до відповідальності за цією статтею, відповідно вчинення цього злочину у формі ухилення від сплати аліментів і ухилення від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей утворюють цей склад злочину лише у випадку, коло воно є злісним. Поняття злісності належить до оціночних категорій і має бути визначено у кожному конкретному випадку окремо. Визнання судом ухилення — злісним повинно бути належним чином вмотивовано у вироку. Про злісний характер ухилення можуть свідчити тривалість ухилення, продовження ухилення після попередження про необхідність виконання свого обов’язку та неодноразові звернення потерпілого чи інших осіб, тощо.

Не може визнаватися злісним, ухилення від сплати аліментів чи злісним ухиленням від утримання дітей, яке хоча і тривало значний проміжок часу чи мало систематичний характер, але було вимушеним з боку особи, на яку такий обов’язок покладено законом чи рішенням суду. До таких випадків слід відносити несплату аліментів особою через хворобу, через неможливість знайти роботу, не виділення із сімейного бюджету коштів, необхідних для придбання одягу неповнолітній дитині чи для лікування непрацездатної дитини.

Злочин визнається закінченим з моменту, коли зазначене у цій статті ухилення набуло злісного характеру.

 

 

 

Головний спеціаліст відділу організації та контролю за виконанням рішень управління державної виконавчої служби Урумбаєва Л.В.

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)