Євген Готько: «Рак серед молоді не настільки поширений, як про це говорять»

Євген Готько: «Рак серед молоді не настільки поширений, як про це говорять»

В минулому номері (газети «Ужгород» — 7Днів) ми писали про те, що на початку червня виповнилося 4 роки з дня створення Ужгородського міського онкологічного центру. І про те, що потребу в цьому продиктувало життя: в місті раком хворіє значно більше людей, ніж загалом по області. Сьогодні ж публікуємо інтерв’ю з керівником центру, завідувачем кафедри променевих методів діагностики та клінічної онкології УжНУ, доктором медичних наук Євгеном Готьком.

 

В Ужгороді жінки найчастіше хворіють раком грудей, а чоловіки – легенів

— Євгене Степановичу, чим пояснюється той факт, що в обласному центрі більше хворих на рак, ніж в інших регіонах Закарпаття?  

— Загальновідомо, що урбанізоване населення страждає онкохворобамичастіше, ніж сільське. Ця тенденція характерна не лише для нашого міста, а й загалом для України і світу. Ужгород, на превеликий жаль, не вийняток. Найперша причина, мабуть, в гірших (порівняно з сільською місцевістю – Ред.) екологічних умовах.

Але це, повторюся, типово. Цікаво інше. Є такийпоказник, як дорічна летальність. Він дає нам інформацію про те, скільки людей прожило менше року з моменту встановлення діагнозу «рак». Це надзвичайно об’єктивний показник, який демонструє всі проблеми в діагностиці і лікуванні хвороби. Так-от, дивно те, що дорічна смертність в Ужгороді вища, ніж у середньому по регіонах області. І це при тому, що в місті й концентрація лікувальних закладів більша, й населення вважається більш прогресивним. Зрештою, поруч кордони – можна поїхати в Словаччину, Угорщину чи Румунію і проконсультуватися в місцевих центрах.

— Тобто проблема саме з виявленням хвороби на ранній стадії?

— Так, і вчасним лікуванням. Коли ми створювали центр, а фактично працівники кафедри УжНУ почали забезпечувати всю його роботу, ми ставили собі за мету також і навчання лікарів. І зараз це робимо.

В медицині існує термін онконастороженість – лікар має завжди пам’ятати, що причиною проблем, з якими людина до нього звертається, може бути і рак. І повинен так провести обстеження пацієнтів, щоб виключити цю ймовірність. Тільки тоді ми будемо мати результат у ранньому виявленні хвороби. А відомо ж: чим раніше виявити рак, тим дешевше, як би це меркантильно не звучало, обходиться і його лікування. І звісно ж, на першому місці користь для пацієнта: якщо виявити рак на ранній стадії, людина має стовідсоткові шанси на одужання.

— До речі, які найбільш поширені захворювання в Ужгороді?

— Як і в інших регіонах України, в Ужгороді жінки найчастіше хворіють раком молочної залози, а чоловіки – легенів.


— Зауважив, що під вашим кабінетом завжди людно. Це стільки нових пацієнтів приходить?

— Не обов’язково. Люди й справді про нас вже знають і звертаються навіть з інших областей (свідком чого став і кореспондент «Ужгорода» — пану Євгену телефонувала і просилася на прийом жінка з Івано-Франківська). А під дверима ви могли бачити пацієнтів, яких ми лікуємо амбулаторно.

Річ у тім, що ми застосовуємо доволі передові європейські і американські технології, завдяки чому вдається інтенсифікувати роботу. Близько 80% наших пацієнтів отримують допомогу амбулаторно. Як би це дивно не звучало, але в онкології це можливо. Такий підхід вигідний і медзакладу, бо менше витрачає грошей, і хворому, бо не залежується в лікарні. Є налагоджена комунікативна система, постійний зв'язок із пацієнтом. Якщо виникають якісь ускладнення, одразу реагуємо і можемо при необхідності його госпіталізувати.

 

Не хочу лякати, але хворих з кожним роком більше

— Коли заходить мова про рак, обов’язково хтось скаже, що він вражає людей значно частіше, ніж раніше. Наскільки таке твердження вірне?   

— Не хотів би лякати ваших читачів, але онкологічної патології зараз і справді дуже багато. І проблема потребує набагато більшої уваги, ніж ми її приділяємо зараз. Не можна говорити, що число онкохворих росте катастрофічно швидко або різкими стрибками. Але доводиться фіксувати щорічний приріст захворюваності на рівні 1-3%.

Окрім того, треба ще зважати і на прихованість перебігу хвороби на ранніх етапах. Складно одразу розпізнати, що це саме онкопатологія, бо вона маскується під що завгодно. Якщо узагальнити, то можна сміливо казати, що 25 років тому раком хворіло вдвічі менше людей. І прогнозувати, що через 25 років їх буде вдвічі більше.

— А чи можна казати, що рак молодшає? І наскільки?

— Однозначно я б такого не стверджував. Я вже казав, що хвороба частішає, в тому числі і в молоді. Але насправді таких випадків не надто багато. Вся справа в тому, що нас вражають і шокують історії, коли хворіють молоді люди. І це завжди на слуху. З особистого досвіду: я оперував 15-річну дівчинку з раком молочної залози. А наймолодшій пацієнтці з тим самим діагнозом, яку оглядав, було 9 років. Я розумію, що це звучить страшно. Але повторюся, таких випадків не так вже й багато.


Стосовно того, наскільки частіше проявляється хвороба… Настільки, наскільки погіршилася екологічна ситуація. Просте пояснення: тільки 10% випадків захворювання на рак – це генетичний спадок від батьків, а 90 % — ми набуваємо собі самі протягом життя. Візьмемо той же часовий проміжок: 25 років тому була одна кількість автотранспорту в Ужгороді, а зараз — зовсім інша. Викиди в повітря – в рази більші. Звідси й прогресування хвороби.

— Ця залежність настільки пряма?

— Ви знаєте, що в Європі продукти згорання дизпалива віднесли до канцерогенів першого порядку? Більше того, зразу помінялася політика. Якщо раніше європейців агітували купувати автомобілі на дизельних двигунах, то зараз вони зовсім непопулярні. Повірте, через 10 років Європа перелаштується так, що там взагалі не буде дизельних двигунів, їх заборонять, бо вже доведено, що вони призводять до проблем. І тоді весь той дизель впаде в ціні, прийде до нас і ми будемо споживати те, що Західній Європі не потрібне. І будемо хворіти та дивуватися – чому…

 

Суперсучасні препарати є і в Україні, але вони страшенно дорогі

— Щоб додати нашій розмові оптимізму, хочу наголосити, що медицина не стоїть на місці і сучасна онкологія надзвичайно розвинена, — продовжує розмову Євген Степанович. — Я  маю право про це судити, бо працюю в цій сфері з 1988 року, тому можу оцінити 25-річний період. Це просто небо і земля!

Наведу приклад: у 1983 році після першого курсу університету, я проходив практику у приймальному покої міської лікарні – реєстрував пацієнтів, які зверталися по допомогу. Першим, якого пам’ятаю, як зараз, бо справив на мене колосальне враження, був молодий 26-річний хлопець, весь жовтий, якого попід руки вели мама з татом. Він через два чи три дні помер у лікарні. Так-от, діагноз, пам’ятаю, був семінома (пухлина – Ред.) яєчка. Тоді, коли ця пухлина виникала, це був стовідсотковий вирок. Зараз навіть на 4-й стадії більш ніж у 50% випадків досягається цілковите одужання, а про ранні стадії навіть не говорю — їх можна стовідсотково вилікувати  Яскравий приклад – скандально відомий (у зв’язку з вживанням допінгу) велосипедист Ленс Армстронг. Він вилікувався від злоякісного новотвору яєчка, після чого став неодноразовим чемпіоном у різних спортивних змаганнях з велосипедного спорту. Це просто колосальний прогрес у лікуванні цього виду злоякісних новоутворень.

Коли я прийшов працювати, був дуже обмежений арсенал засобів боротьби з раком, ми мали 20, може, 25 препаратів. Зараз одна людина не осилить перерахувати всі препарати, які використовуються медициною для боротьби з онкопатологією. 


— Але чи доступні вони для закарпатців?

— Всі ці препарати можна придбати в Україні, але вони страшенно дорогі. На жаль, ми не маємо технології, а тільки кінцевий продукт. Бо мудрі люди не продають технології, вони в себе організовують виробництво, а нам продають готову продукцію. Оскільки в розробку препаратів вкладено сотні мільйонів доларів, ці ліки дуже дорогі.

На жаль, у нас немає страхової медицини, а на Заході вона є. Тому там ці витрати покриває страховка, і пацієнт не стикається з проблемою, де взяти такі шалені гроші. У нього взагалі голова тим не болить…

Але це так, до слова. На завершення розмови, я хотів би наголосити, що треба дуже обережно і зважено підходити до висвітлення теми онкозахворювань і адекватно сприймати проблему. Істерія лише шкодить, бо розвивається загальна канцерофобія і здорові люди починають шукати в себе рак. Особливо це стосується жінок – не вірять ні лікарям, ні родичам, випадають з життя, втрачають інтерес до сім’ї, перестають нормально спілкуватися з чоловіком, діти бачать, що з мамою щось не так…

Наголошую, сучасна онкологія – надзвичайно розвинена. І якщо виявити хворобу на ранній стадії, є всі шанси її побороти. Повторюся, багато хвороб, які раніше вважалися невиліковними, тепер виліковуються на 100 %. Головне – вчасно проходити обстеження і слухати лікарів.  

Розмовляв Ярослав СВІТЛИК, газета «Ужгород»  

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-27
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)