В Ужгороді відкриється виставка тропічних метеликів

В Ужгороді відкриється виставка тропічних метеликів

У Закарпатському музеї народної архітектури і побутуз 1 по 30 вересня проводитиметься виставка тропічних метеликів. Екзотичний показ зініційований і організованийаспірантом білогогічного факультету УжНУ Євгеном Ажипою, який вже кілька років займається вивченням українських та закордонних метеликів, та його колегою з Києва Ярославом Романкевичем.

Загалом на виставці молоді вчені планують представити закарпатській (ба, надіються, що не тільки) громадськості 30 видів живих тропічних метеликів – представників фауни Філіпін, Індонезії, Північної та Південної Америки. Показуватимуть по 10 нових щотижня.

За словами Евгена, залу заповнять у більшій мірі денними метеликами. Серед них найбільше представників родини Парусникових ( Papilionoidea). З нічних на виставці буде лише аттакус атлас (Attacus atlas) – метелик із родини Павлиноглазок (Saturniidae),  який вважається найбільшим у світі нічним метеликом (розмах його крил сягає 24 – 26 сантиметрів).

Аттакус атлас (Attacus atlas)

Організатори виставки обіцяють відвідувачам справді захоплююче дійство – окрім помилувати око порхаючими красенями та відзняти побачене на фотоапарат, метеликів можна буде відчути на дотик. “Може декому захочеться фотосесію на кшталт “все обличчя, чи там рука у метеликах одного чи кількох видів” – зробимо і таке”.

Євген відкрив і таємницю організації цього екзотичного заходу у стінах ужгородського музею. “ У середині галереї буде розміщено павільйон з метеликами та горщиковими листяними рослинами, які слугуватимуть “домівками” порхаючим. Павільйон буде у формі куба, обтягнутого сіткою, аби метелики не розліталися. Вже у нього ми запускатимемо людей – по одному, чи по кілька”. Ранішні відвідувачі, ті, хто завітав на виставку до 10 години, матимуть змогу спостерігати за народженням метеликів з лялечок. Чи побачать гості заходу трапезування порхатих організатори наразі вирішують. “Може зробимо годівнички для метеликів – розчин сахару та води у потрібному для них відсотковому співвідношенні. Найкращі для цих комах годівниці з меду – у ньому є і сахароза, і глюкоза. Але думаю, що у невеликий термін в умовах павільйону, вони добре почуватимуть себе і без підгодівлі”.

Відвідини цього екзотичного раю, за попередньою інформацією Євгена Ажипи, коштуватимуть для однієї особи у межах 30 гривень. Зібрані гроші підуть на розпочатий вже з кілька років проект Євгена по відновленню українських видів метеликів, які зникають. Ще у минулому році молодий вчений ділився із “Зеленим Закарпаттям” своїми планами організувати на Закарпатті “ферму” метеликів, яка б зберегла, якщо не всіх, то хоча б тих, що ще залишилися, представників нашої лепідофауни, а також була б хорошим досліджувальним об'єктом для осіб, які захоплюються екотуризмом. Однак, як і 2 – 3 роки тому, так і тепер, інтузіастів, зацікавлених у підтриманні подібних природохоронних проектах, на жаль, одиниці.

Lasiocampa quercus – вид метеликів, відновлений Євгеном Ажипою в Іршавському районі

А крилаті, за словами пана Євгена, зникають все з більшою частотністю і, звісно, з невідомих через невивчення науці причин. “Більше 40 видів метеликів в Україні підлягають охороні – аполлон карпатський (Parnassius apollo), сатурнії спіні (Saturnia spini), махаон (Papilio machaon) тощо. За моїми спостереженнями, вони локально почали зникати у Виноградівському, Іршавському районах за дуже швидкий термін. І замість того, щоб з'ясовувати причину їхнього вимирання і спробувати відновлювати популяції — їх заносять до охоронних книг”. Молодий науковець каже, що з 3 – 4 роки не помічав на більшості територій області такий вид денних порхатих як кропивниця (Aglais urticae) – колись на Закарпатті його було немало. Затратність процесу відновлення видового складу лепідофауни Євген не приховує, однак запевняє, що результат вартує зусиль. “ Все життя складається з маленьких елементів. Просто за своїми буденними проблемами ми перестали помічати красу у дрібницях. Ще на зникненню популяції бурого ведмедя чи ще якихось видів великих тварин ми акцентовуємо увагу, а комахи, як правило, для всіх однакові і ніякого значення немають”. Вже цієї зими Євген планує створити зі своїми товаришами-біологами організацію, яка б займалася вивченням і відновленням зникаючих представників закарпатської фауни, у тому числі метеликів. А поки вся увага Євгена зосереджена на успішній організації виставки у стінах обласного музею. Каже, що це буде першим кроком до реалізації справи про яку мріє вже багато років.

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2017-05-25
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Краще б голосували за петицію що до кримінальної відповідальності за неякісне будівництво та ремонт ДОРІГ....
Миколайович (2017-05-25 13:35:49)
Це що? Чоловіче добрий, ви писали не з бодуна?...
leo (2017-05-24 16:32:41)
мы тоже не хотим таких союзников которые хотят заселить всякими иноплеменниками нашу Христианскую страну. Президент Венесуэлы Николас Мадуро продолжает свое движение к изменению конституции, несмотря ......
Dthf (2017-05-24 14:11:26)
вернее сказать- язычесва. потому чо коммунизм это все ветвь язычества, поклонения умершим злым духам.А знаете почему турия наложила ВЕТО а участие Австрии в программах военного сотрудничества НАТО. По ......
Вера (2017-05-24 09:49:41)
Очередная шутка: Как у Дэвида гЕтты в песне -становится очень опасно, если превентированный удар не будет у странам хамитов, то страны Иафетов и симитов могут быть уничтожены уже этим летом в самое бл ......
Fkmaf (2017-05-24 08:53:29)