В Ужгороді відкриється виставка тропічних метеликів

В Ужгороді відкриється виставка тропічних метеликів

У Закарпатському музеї народної архітектури і побутуз 1 по 30 вересня проводитиметься виставка тропічних метеликів. Екзотичний показ зініційований і організованийаспірантом білогогічного факультету УжНУ Євгеном Ажипою, який вже кілька років займається вивченням українських та закордонних метеликів, та його колегою з Києва Ярославом Романкевичем.

Загалом на виставці молоді вчені планують представити закарпатській (ба, надіються, що не тільки) громадськості 30 видів живих тропічних метеликів – представників фауни Філіпін, Індонезії, Північної та Південної Америки. Показуватимуть по 10 нових щотижня.

За словами Евгена, залу заповнять у більшій мірі денними метеликами. Серед них найбільше представників родини Парусникових ( Papilionoidea). З нічних на виставці буде лише аттакус атлас (Attacus atlas) – метелик із родини Павлиноглазок (Saturniidae),  який вважається найбільшим у світі нічним метеликом (розмах його крил сягає 24 – 26 сантиметрів).

Аттакус атлас (Attacus atlas)

Організатори виставки обіцяють відвідувачам справді захоплююче дійство – окрім помилувати око порхаючими красенями та відзняти побачене на фотоапарат, метеликів можна буде відчути на дотик. “Може декому захочеться фотосесію на кшталт “все обличчя, чи там рука у метеликах одного чи кількох видів” – зробимо і таке”.

Євген відкрив і таємницю організації цього екзотичного заходу у стінах ужгородського музею. “ У середині галереї буде розміщено павільйон з метеликами та горщиковими листяними рослинами, які слугуватимуть “домівками” порхаючим. Павільйон буде у формі куба, обтягнутого сіткою, аби метелики не розліталися. Вже у нього ми запускатимемо людей – по одному, чи по кілька”. Ранішні відвідувачі, ті, хто завітав на виставку до 10 години, матимуть змогу спостерігати за народженням метеликів з лялечок. Чи побачать гості заходу трапезування порхатих організатори наразі вирішують. “Може зробимо годівнички для метеликів – розчин сахару та води у потрібному для них відсотковому співвідношенні. Найкращі для цих комах годівниці з меду – у ньому є і сахароза, і глюкоза. Але думаю, що у невеликий термін в умовах павільйону, вони добре почуватимуть себе і без підгодівлі”.

Відвідини цього екзотичного раю, за попередньою інформацією Євгена Ажипи, коштуватимуть для однієї особи у межах 30 гривень. Зібрані гроші підуть на розпочатий вже з кілька років проект Євгена по відновленню українських видів метеликів, які зникають. Ще у минулому році молодий вчений ділився із “Зеленим Закарпаттям” своїми планами організувати на Закарпатті “ферму” метеликів, яка б зберегла, якщо не всіх, то хоча б тих, що ще залишилися, представників нашої лепідофауни, а також була б хорошим досліджувальним об'єктом для осіб, які захоплюються екотуризмом. Однак, як і 2 – 3 роки тому, так і тепер, інтузіастів, зацікавлених у підтриманні подібних природохоронних проектах, на жаль, одиниці.

Lasiocampa quercus – вид метеликів, відновлений Євгеном Ажипою в Іршавському районі

А крилаті, за словами пана Євгена, зникають все з більшою частотністю і, звісно, з невідомих через невивчення науці причин. “Більше 40 видів метеликів в Україні підлягають охороні – аполлон карпатський (Parnassius apollo), сатурнії спіні (Saturnia spini), махаон (Papilio machaon) тощо. За моїми спостереженнями, вони локально почали зникати у Виноградівському, Іршавському районах за дуже швидкий термін. І замість того, щоб з'ясовувати причину їхнього вимирання і спробувати відновлювати популяції — їх заносять до охоронних книг”. Молодий науковець каже, що з 3 – 4 роки не помічав на більшості територій області такий вид денних порхатих як кропивниця (Aglais urticae) – колись на Закарпатті його було немало. Затратність процесу відновлення видового складу лепідофауни Євген не приховує, однак запевняє, що результат вартує зусиль. “ Все життя складається з маленьких елементів. Просто за своїми буденними проблемами ми перестали помічати красу у дрібницях. Ще на зникненню популяції бурого ведмедя чи ще якихось видів великих тварин ми акцентовуємо увагу, а комахи, як правило, для всіх однакові і ніякого значення немають”. Вже цієї зими Євген планує створити зі своїми товаришами-біологами організацію, яка б займалася вивченням і відновленням зникаючих представників закарпатської фауни, у тому числі метеликів. А поки вся увага Євгена зосереджена на успішній організації виставки у стінах обласного музею. Каже, що це буде першим кроком до реалізації справи про яку мріє вже багато років.

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Щось нагадує? Так, протести в США! І,ЩО ЦЕ ЇМ ДАЛО? Цікаво, у нас теж будуть "карту" протестів розігрувати, коли нинішні "керОвники" програють,чи отримають менше запланованого?...
Ukr (2017-09-25 13:19:27)
Здравствуйте,Если вы деловой человек или женщина? Если вы испытываете какой-либо финансовый стресс или вам нужны средства, чтобы начать свой бизнес? Вы должны кредитовать погашение долга или оплату сч ......
mr scott (2017-09-23 16:49:26)
І всі ці люди хочуть жити з Рабиновичем - гомосексуалізм розповсюджується з неімовірною швидкістю......
Гардистон (2017-09-21 16:20:40)
Дуже влучне порівняння, я якраз недавно прочитала про тюльпаноманію яка була в Європі, коли вперше зявилися ці квіти. А причина тюльпаноманії і біткоїноманії в одному і тому ж - існує дефіцит того і і ......
Natalia91 (2017-09-21 11:05:10)
Не было среди иудеев знаменитых полководцев, а иуды были......
Гардистон (2017-09-21 09:06:41)