Робота "універсального солдата" - сімейного лікаря

Робота "універсального солдата" - сімейного лікаря

Сімейні лікарі існують у всьому світі. В Україні це порівняно нова практика. Часто сімейних лікарів люди вважають «універсальними солдатами» в боротьбі з цілим рядом недуг, хоча вони не заміняють вузькопрофільних спеціалістів і не проводять операцій. Що собою представляють сімейні лікарі і як їм працюється в період медичних реформ, нам розповів головний лікар амбулаторії загальної практики – сімейної медицини с. Онок Ярослав ЧОНКА.

  – Зараз спостерігається така тенденція, що молоді лікарі не бажають іти працювати в село. А Ви саме в селі розпочали свою трудову діяльність і доволі вдало – свідченням цього є позитивні відгуки вдячних пацієнтів.

– Після закінчення інституту протягом двох років я проходив інтернатуру на базі Виноградівської районної лікарні. І вже в 2004-му очолив Оноцьку АЗПСМ. Саме у той період у країні стала набувати популярності сімейна медицина. У старенькому приміщенні не було ані належних умов праці, ані необхідного для лікування хворих обладнання. Згодом все почало налагоджуватися. Звичайно, починати завжди нелегко, але головне – бажання працювати. А щодо села, то  я сам із Великих Ком’ят, то ж до роботи мені не дуже далеко. Щодо роботи в селі чи місті – всюди люди.  Головне – ставитися до них з повагою і дбати про їх хороше самопочуття. В Оноці кількість населення становить 3100 чоловік, з яких 2280 – дорослі, решта діти. У АЗПСМ 8 медпрацівників. Тож кадрових питань у нас наразі нема.

– З -поміж медичних фахівців професія сімейного лікаря вважається однією з найважчих. Адже йому треба не лише добре знати анатомію людини, а й вміти поставити правильний діагноз, виписати ліки, а, при потребі, направити до лікаря.

– У спілкуванні з пацієнтами, окрім анатомічних знань, треба бути обізнаним і з психологією, знайти правильний підхід до людей різного віку, особливого підходу потребують маленькі діти. Саме немовлятам до року приділяється особлива увага, адже вони найуразливіші до різних вірусів та негативного впливу навколишнього середовища. У маленьких діток слабший імунітет, до того ж в садочку та школі вони більше контактують між собою. На щастя, за останні роки у нас спостерігається природний приріст населення. Загалом сімейний лікар отримує спеціалізовану багатопрофільну підготовку з надання первинної медико-санітарної допомоги членам родини будь-якого віку та статі. Це – комплексний постійний нагляд та турбота за станом здоров'я, проведення первинного обстеження пацієнта, лікування хвороб на ранніх стадіях та негайне надання допомоги за нагальної необхідності, одночасне лікування як гострих, так і хронічних станів пацієнта.

– З якими хворобами до Вас, Ярославе Васильовичу, найчастіше звертаються пацієнти?

– На день буває в середньому по 5-6 викликів. Найбільше у нас спостерігається пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, і не обов’язково старшого віку, адже за останні роки гіпертонічна хвороба помолодшала. Нерідко артеріальний тиск піднімається у молодих людей через нервову роботу, пережиту стресову ситуацію чи певні особистісні переживання. Чимало звертаються із захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Поширеними є і вірусні інфекції і не завжди в осінньо-зимовий період. За останні роки часто звертаються хворі на ГРВІ у літній період, причому влітку лікування проходить набагато важче. Часто звертаються з бронхітами, пневмонією. Повністю здорових людей у нас практично немає, при ретельному огляді у кожного можна виявити ту чи іншу недугу. Просто багато людей звертаються по медичну допомогу уже із запущеною недугою. Таких вилікувати складніше. На жаль, прогресують онкозахворювання та туберкульоз. За останніми проводиться контрольоване спостереження за кожним хворим, у окремих випадках направляються для стаціонарного лікування. Збільшується кількість гіпертонічних кризів, гастрити, гастродуоденіти, язви, холецистити, остеохондрози.

– Проблема гіпертонічної хвороби давно вийшла за межі суто медичної. Сьогодні весь світ визначає її як соціальну проблему, яка впливає на здоров’я суспільства і тривалість життя громадян. Для боротьби з цією недугою уряд запровадив відповідну програму. Чи реалізовується вона на селі?

– За пілотною програмою по артеріальній гіпертензії державою виділяються кошти для придбання препаратів. Це веде до зменшення ризику ускладнень інсультами та інфарктами, які не рідко стають для пацієнта фатальними. Є такі препарати, скидка на які більша за їх реальну вартість і людина може їх взяти безкоштовно. Суттєвий список і дорогих комбінованих препаратів, хоча бажано, аби він був більшим. Людина, яка звикла приймати певний препарат і він їй допомагає, не буде приймати інший, навіть якщо його вартість значно менша. Ця програма є позитивною, єдиний недолік полягає в тому, що до переліку не входять всі медикаменти, до того ж і в аптеках не завжди є необхідні. Доступна ціна на ліки сприяє значному поліпшенню прихильності хворих до систематичного, постійного лікування і підвищенню його ефективності. Нами проводиться робота з профілактики гіпертонічних кризів та інсультів і, як результат, кількість ускладнень зменшується.

– Ярославе Васильовичу, керуючись власним досвідом роботи, скажіть, будь ласка, чи може лікар дійсно бути сімейним: отримавши спеціалізовану багатопрофільну підготовку, надавати первинну медико-санітарну допомогу членам родини будь-якого віку та статі? Які плюси і мінуси сімейної медицини?

– За визначеними Міністерством охорони здоров’я стандартами, сімейний лікар має опікуватися 1200 пацієнтами, проте у нас ці стандарти дещо перевищені, проте працювати можна. Єдине – якби ця кількість на зарплаті відображалася. Зараз кожен хворий обирає свого лікаря. І в мене є сім’ї, котрі звертаються по допомогу із сусідніх населених пунктів. Хоча зберігається і класична система – у селі, в якому я працюю, несу відповідальність за кожного його мешканця. Проте людина може звертатися до того фахівця, до котрого вона хоче, та з обліку в населеному пункті за місцем проживання не знімається.

Щодо плюсів, то вони, в першу чергу, у матеріально-технічному забезпеченні медичного закладу. Коли я прийшов сюди працювати, на амбулаторії не було нічого, окрім одного фонендоскопа. З роками пішла тенденція на збільшення фінансування на медикаменти. За програмою забезпечення амбулаторій медтехнікою ми отримали електрокардіограф, інгаляційний апарат для дітей, акушерське крісло, УВЧ апарат, ампліпульс тощо. Стоматолог працює із своєю стоматустановкою. Загалом Оноцька амбулаторія оснащена досить непогано, в порівнянні з іншими сільськими АЗПСМ. Виділили транспорт. На медикаменти для надання першої невідкладної медичної допомоги виділяються кошти. А нещодавно зробили в амбулаторії косметичний ремонт.

– У чому, на Вашу думку, переваги сімейного лікаря.

– Тепер, коли дитина народжується, сімейний лікар іде в пологове відділення і оглядає немовля. Без цього огляду маму з дитиною з лікарні не виписують. В подальшому проводимо огляд раз на місяць, робимо профілактичне щеплення. На щастя, мамочки від них не відмовляються. З тими, що сумніваються, ми проводимо бесіди, що ін’єкції у нас якісні, одноразові, укомплектовані по одній дозі. Використовуємо не індійські, а французькі та німецькі, ефективність яких висока. Із свого досвіду можу констатувати, що у немовлят не спостерігається навіть підняття температури чи інші негативні реакції на вакцини. Саме в тому, що сімейний лікар «веде» людину з пелюшок, він має чималі переваги, адже знає все про стан здоров’я, алергічні реакції та особистості організму людини. Крім того, людина звикає до лікаря і може більш відверто говорити про те, що її турбує. У кожної людини одна і та ж хвороба протікає по-різному.

– Фармацевтична індустрія не стоїть на місці, кожного року вводять нові препарати. У своїй лікувальній практиці Ви, Ярославе Васильовичу, віддаєте переваги новинкам, чи використовуєте перевірені роками пігулки та ін’єкції?

– Не завжди нові препарати кращі за ті, що вже десятиліттями існують на фармацевтичному ринку. Для цього проводиться чимало тестувань для перевірки їх дієвості. Тому нам, медикам, треба завжди йти в ногу з часом, ознайомлюватися через Інтернет із новими препаратами, вивчати проведені дослідження щодо ефективності їх лікування, і лише так призначати пацієнту. Крім того, організм кожної людини індивідуальний, тому важливо виписати той препарат, який дійсно дасть бажаний результат.

– На завершення нашої розмови що порадите читачам?

– Головне – не відкладати лікування на потім. Якщо вас щось хвилює, негайно звертатися до лікаря. Адже вилікувати хворобу на ранніх стадіях набагато легше, ніж коли вона застаріла і запущена. Лікування проходить і дешевше, і набагато легше як для пацієнта, так і для лікаря.

Наталія КОБАЛЬ, «Виноградів інфо»

Увеличить

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-27
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)