Вигоди від асоціації з ЄС: щастя буде, лиш не нараз

Вигоди від асоціації з ЄС: щастя буде, лиш не нараз

 – Что же из этого следует?

– Следует жить! Шить сарафаны и легкие платья из ситца.

– Вы полагаете, всё это будет носиться?

– Я полагаю, что всё это следует шить!

Прем’єр Микола Азаров днями на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук написав, що після підписання угоди про асоціацію України з ЄС ціни на більшість товарів знизяться. Бо ключова складова угоди передбачає Зону вільної торгівлі з країнами Європейського Союзу, тобто скасування або зменшення всіляких митних платежів. 

Оце вже конкретно, а не загальні фрази про інтеграцію/диверсифікацію/оптимізацію та всілякі інші –ації, які годі зрозуміти. «Унґвар» спробував розібратися, то з чим же прокинемося вранці 30 листопада ми, закарпатці, якщо саміт у Вільнюсі 28-29 буде успішним і нашій державі дадуть просунути у двері до Європи бодай хоч пів ноги.

Глибока та всеосяжна Зона

1. Детальніше про приємне – ціни. Урядовці кажуть, що мито на 97% усього валу імпортних товарів буде скасовано, тому вони в Україні коштуватимуть дешевше. А далі – ланцюжок: зросте конкуренція, наші виробники змушені будуть пропонувати на внутрішній ринок кращі товари і, знову ж, дешевші. Тим більше, що для їхнього захисту ще 5 років діятимуть умови перехідного періоду. 

2. Доведеться прийняти західні стандарти якості товарів та послуг. А тому у вітчизняних  підприємців вибір принциповий: або модернізувати виробництво, запроваджувати інновації, або «прикривати лавочку».

3. Зміняться умови не лише імпорту, а й експорту: Україна зможе постачати товари в країни ЄС на більш ліберальних умовах. Зараз для багатьох наших товарів встановлено дуже високі податки.

Якщо саміт у Вільнюсі для України буде успішним, за підрахунками експертів, українські виробники зможуть економити щороку 487 мільйонів євро, які раніше йшли на митні платежі, а європейці щодо нас – 391 мільйон. Діятимуть додаткові квоти на українські товари з нульовими митними платежами. Наприклад, на українські зернові квоти поступово навіть зростатимуть. Особливо великі надії – на експорт сільгосппродукції.

Очікується що, для нас доступнішими мали б стати і ринки країн Африки, Латинської Америки, Близького Сходу, Азії, які найближчим часом розвиватимуться найбільш динамічно.

4. Прийдуть інвестиції, будуть нові робочі місця (щонайменше 170 тисяч), виростуть зарплати, тобто доходи і добробут. І не лише в обраних.

До Закарпаття це мало б дійти найшвидше – під час недавнього візиту в область міністр доходів та зборів Олександр Клименко зазначив, що Західні регіони України, і зокрема наш край, є «драйверами» просування України в ЄС, а наша економіка уже в «дифузії» з європейською. У «дифузії» і ми всі, бо вже третій десяток років, із часів незалежності, їздимо у сусідні країни, тягаємо торби то туди, то звідти – як коли вигідніше. Ну і заодно набираємось вражень, досвіду і навіть трохи їхнього менталітету.

5. Європейський Союз обіцяє допомогу на розвиток українських реформ. Для початку ніби є 45 млн. євро. Але наші урядовці сподіваються ще й на фінансову допомогу для адаптації технічних стандартів ЄС до вітчизняних. Прем’єр Азаров каже, на це треба близько 10 років і приблизно… 165 млрд. євро(!). Крім того, сподіваються, що можна буде дешевше і з меншими зусиллями позичати, наприклад, у того ж МВФ. Будуть і ширші можливості брати участь у програмах, що фінансуються ЄС.

Жити стане краще, жити стане веселіше. Без фіґлів!

6. Ріст ВВП прогнозують щонайменше на 1,5-2%, а в окремих галузях, зокрема у сільському господарстві, аж до 10%. Значить, добре житиме держава загалом. 

7. Краще стане й від запровадження європейських стандартів – дотримання законодавства, прав людини, демократичних процесів, усунення тиску на бізнес, подолання корупції, чесних виборів, прозорої державної політики, врахування в усіх новаціях громадської думки, розширення можливостей місцевого самоврядування, децентралізації влади, чесних судів і правоохоронці, які забезпечують безпеку громадян. І все це не на рівні декларацій, а на рівні юридичних зобов’язань. До національного законодавства Україна повинна ввести більше 300 норм ЄС, дві третини з них – у найближчі 2-5 років із часу підписання Угоди про асоціацію. Наприклад, начальник УМВС області Василь Варцаба на недавній прес-конференції сказав, що тільки щодо роботи міліції планується внести зміни до 1300 наказів.

Та що там казати про громадян, якщо у сусідніх країнах є, наприклад, вимоги будувати мости через автостради для безпечного переходу диких тварин, фермерів зобов’язують забезпечувати коровам масаж і приємну музику, а свиням купувати іграшки.

8. Зміняться вимоги до безпеки праці, соціальної захищеності, екологічної безпеки довкілля. Скажімо, щодо екології в Угоді про асоціацію, а це загалом більше 1000 сторінок, йдеться і про вимоги до чистоти повітря, і до якості автомобільного пального, наприклад, заборонено вміст у ньому свинцю, особливі вимоги до лаків і фарб, дитячих іграшок.

 Є вимоги і до дорожнього руху. Визначено, де ставити обмежувачі швидкості, скільки можна перебувати за кермом без відпочинку, обов’язкові техогляди авто і медогляди водіїв, запровадження у вантажівках записуючих пристроїв тощо.

9. Зростання якості освіти. Зокрема, за рахунок модернізації навчальної бази, ширших контактів із європейськими вишами, партнерського діалогу викладачів зі студентами, використання принципів Болонського процесу, які, правда, у нас вже так дискредитували на практиці, що сприймаються, як лайка.

10. Багато роботи і в енергетичній сфері. Треба забезпечити прозорість ринку енергоносіїв, реальну конкуренцію між постачальниками, що мало б призвести до зниження цін і поліпшення якості. Україна зобов’язалася імплементувати до національного законодавства 13 директив, регламентів та рішень Єврокомісії у сферах газу, електроенергії, довкілля та поновлюваних джерел енергії. Інвестиції в енергетику, зменшення залежності від інших країн, експорт енергоресурсів – від цього вже нікуди не дітися. І буквально цього вівторка Україна підписала угоду з американською компанією Chevron про розробку газових родовищ Львівщини та Івано-Франківщини, раніше – із Shell про видобуток сланцевого газу на Сході, відтак керівництво країни уже заявило: до 2020 року забезпечимо державу газом власного видобутку!

11. Незабаром почне діяти угода «Відкрите небо», Україна інтегрується до Спільного авіаційного простору (САП), в якому вже 40 країн. Це відкриє нам доступ до європейських авіалоукостів.

Терпіння, терпіння і ще раз терпіння. І зусилля

Але все це не настане раптом і вже наступного дня після саміту у Вільнюсі. Чимало буде і проблем, можливе закручування гайок із соціальними виплатами. Уже не теоретично, а практично йдеться про підвищення тарифів на газ, хай поки і для найбагатших. 

Навіть того, на що всі найбільше сподіваються – відміни віз – поки не буде. Україна все ще, із 2008 року та за поправками 2010-го, виконує – як не надто старанна школярка – європейське «домашнє завдання», яке має наблизити нас до безвізового режиму з країнами ЄС.  Поки ж отримання віз тільки лібералізують (спрощують) і лише для окремих категорій громадян.

Уранці 30 листопада, навіть якщо саміт буде успішним (а невиконаного Україною ще чимало і Тимошенко за ґратами), тільки почнеться нова ера – трудитись і ще раз трудитись. І за півроку-рік теж не будемо жити, цілком як у ЄС. До речі, у величезному тексті Угоди абсолютно не йдеться  про можливість членства нашої держави у Європейському Союзі. Це тільки можливість перейти до глибших рівнів інтеграції, шанс, який можемо і проґавити.

Як сказала «Унґвару» директор регіонального філіалу Національного інституту  стратегічних досліджень в Ужгороді Світлана Мітряєва (особливе спасибі за допомогу у складанні наведеного переліку – авт.), це – «момент істини, цивілізаційний вибір, зробивши який, Україна визначить вектор свого розвитку на десятиріччя вперед».

Світлана Іванівна наголошує: будуть і труднощі. Наприклад, вільна торгівля з таким потужним партнером як Європейський Союз означатиме для українських компаній більшу конкуренцію, якої можуть не витримати слабші фірми.

Можна говорити про виграші тільки у майбутньому. Підписання Угоди про асоціацію вимагатиме від кожного з нас наслідування «європейського стилю» життя на всіх рівнях – усвідомлено, наполегливо, у свята і в будні, на роботі і вдома. Словом, до праці!

Лариса ПОДОЛЯК, газета «Унґвар»

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)