Бійся «Жигуля» у п’ятницю, або Особливості ДТП в Ужгороді

Бійся «Жигуля» у п’ятницю, або Особливості ДТП в Ужгороді

69 аварій з потерпілими, 7 людей загинуло, 74 травмовані – такі «підсумки» трагедій на дорогах в Ужгороді за 2013 рік. Це майже шість ДТП щомісяця, тобто одна кожні 5 днів! Але є ще сотні аварій – зіткнень, наїздів на машину, яка стоїть, чи «поцілунків» із деревом, стовпом, будівлею. Таких в Ужгороді, якщо виводити середню цифру, – майже півтори щодня. І хоча щодо них у статистичних звітах у графах про загиблих і травмованих стоять нулі, однак це теж шок, стрес, які не проходять безслідно для здоров’я. Крім того, зазвичай це ще й чималі гроші. І не тільки для винуватців, а й для постраждалих.

 «Унґвар» нещодавно аналізував, де і чому в місті під колеса машин потрапляють пішоходи. На жаль, уже в перші дні нового, 2014 року, трапилися три ДТП, в яких постраждали діти. Аби водії ще раз повчилися на чужих помилках (принаймні мали таку можливість!), цей матеріал – про основні тенденції, які вимальовуються з аналізу аварій в Ужгороді торік.

Одразу зазначимо: статистика не за весь 2013-ий, а лише за 10 з половиною місяців – із 1 січня до 19 листопада – з даними на таку дату ми отримали відповідь на свій інформаційний запит. Однак 449 ДТП, погодьтеся, не мало, аби робити висновки.

Ми не «відкриваємо Америку». Багато хто, можливо, скаже: та це і «коню понятно». Просто хочеться, щоб у ті кілька секунд, коли за кермом треба прийняти миттєве – і єдине та правильне (!) рішення, організм спрацьовував на рівні підсвідомості. І статистика ДТП була не настільки безжальною.

 «Мерседеси» потрапляли в аварії майже так часто, як ЗАЗи

 В Ужгороді з населенням близько 116 тисяч автовласник – практично кожен третій: у місті зареєстровано близько 35-40 тисяч машин. Скільки ще приїздить щодня, статистика не ведеться, але точно дуже багато, оскільки наше місто – обласний центр. Крім того, якщо постояти на вулиці, можна підрахувати, що кожне 4-5-те авто – на іноземних номерах, переважно на словацьких, і хоча більшість власників таких транспортних засобів закарпатці, офіційна статистика їх не фіксує.

Найчастіше в ужгородських ДТП фігурують ВАЗи, або ж «Жигулі» – 146 за аналізований період. Відтак «рейтинг» такий: «Wolksvagen» – 66, «Skoda» – 47, «Daewoo» – 46, «ЗАЗ» – 35, «Mitsubishi» – 35, «Mercedes-Benz» – 34, «Ford» – 31, «Opel» – 28, «Toyota» – 24, «Renault» – 23, «Hyundai» – 21, «Peugeot» – 19, «Chevrolet» – 17, «Mazda» і «Audi» – по 15, «Fiat» – 14. Решта марок потрапляли в різні ДТП до 10 разів. Це аж ніяк не свідчення надійності чи навпаки конкретних марок. Крім того, може бути пов’язано і з кількістю тих чи інших авто у місті.

Цікава ситуація з «китайцями» – на ужгородських вулицях їх чимало, а в статистиці ДТП – мізер: по 9 «Сhery» та «Geely», незважаючи на усталену думку, що ці машини дуже ненадійні у разі аварії. Можливо, саме цей стереотип і змушує їхніх власників бути особливо уважними та обережними.

Для більшості ужгородців машина – насамперед засіб пересування. І пересування найперше на роботу і назад (із завозом у дитсадок-школу дітей). Бо саме до цього режиму прив’язані піки аварій – найбільше ДТП у будні дні й коли містяни їдуть на роботу, повертаються з неї та в обідню пору.

Якщо судити із загальної кількості ДТП, найбільше автоаварій сумарно за весь день у четвер-п’ятницю, коли вже накопичується втома (таблиця). Хоча найбільше в одну годину, виявилося,  – в обід середи – аж 22. Не даремно також нарікають, що понеділок – день важкий: скажімо, вже о 10-ій ранку понеділка, за наданою нам статистикою, було 14 ДТП, о 16-ій – 12. А у вівторок о 10-ій вже 18, о 14-ій – 17. У суботу багато хто встає рано – більшість аварій із 8-ої та аж до 16 години. У неділю пік о 7-ій, а потім – о 14-15-ій. Можна припустити, що це пов’язано з виїздом за місто (друга хвиля після обіду) або з поверненням із ринків. Помітна також тенденція, що в нічних аваріях у суботу-неділю частіше фігурують дорогі іномарки: очевидно, це наслідок того, що «розслабляються» ті, хто має гроші собі це дозволити.

За датами чітка тенденція не вимальовується, тобто пов’язувати якось ДТП із п’янками після «получки», повним місяцем чи магнітними бурями підстав нема.

 Коли і з якою машиною є ризик «поцілуватися»

Дуже цікаві висновки з аналізу зіткнень (малюнок). Зокрема, хоч Ужгород не Москва і навіть не Київ, проте і у нас уже помітний фактор «сну буржуя» – власники дорогих іномарок довше сплять, пізніше починають робочий день, відтак і ведуть справи довше офіційного (до 17-18 год.) робочого дня.

Найчастіше «цілуються» машини середнього класу. Перший (і дуже чіткий) пік таких аварій – після 8 години і до 9-тої. Наступний – максимальний – із 12-тої (час обідньої перерви). Щойно вона закінчується, після 14-ої, таких ДТП різко меншає. Далі – водії машин середнього класу мають проблеми приблизно о 17.30 – 18.30. Мабуть, коли їдуть з роботи. Наступні небезпечні для «середнячків» години – 20-21-ша. І ще один, незначний сплеск зіткнень – біля 23-ої. Дозволимо собі зробити висновок, що ввечері люди їдуть на відпочинок чи в гості, а близько 23-ої поспішають додому.

Одна «хвиля» власників машин нижчого цінового класу робочий день починають раніше – після 7 години. Другий сплеск ДТП – після 9-тої. Чітко простежується і зростання кількості зіткнень таких машин близько 16-ої та після 18.30. Ще одна «небезпечна година» для цієї категорії – між 22-ою та 23-ою, можна припустити, що тоді багато хто їде на нічну зміну або ж машини потрапляють у руки молодого покоління.

Власники дорогих іномарок теж потрапляють в ДТП близько 7 години, тобто відносно рано, хоча їх небагато. Мабуть, йдеться про дуже високих чиновників або лікарів, топ-менеджерів підприємств, які працюють з 8-ої години. Значно зростає кількість зіткнень за їхньою участю близько 10-ої. Наступний пік, «обідній» – близько 14-ої. Очевидно, з роботи такі водії їдуть біля 19-ої, а після 23-ої, як і власники машин середнього класу, повертаються з якихось відпочинкових закладів.

 Не факт, що знайдеш машину такою, якою припаркував

Наступна категорія автоаварій досить поширена в Ужгороді – наїзд на транспортний засіб, що стоїть. Це майже кожна четверта з усіх за аналізований нами період. Як відомо, хаотичне паркування, численні «олені» – одна з найбільших проблем обласного центру. Ужгород – більш ніж тисячолітнє місто з вуличками, не розрахованими на нинішню кількість машин. З одного боку нас підпирає кордон зі Словаччиною, тому об’їзні для розвантаження бодай центру особливо прокладати немає кудою. Проблема і з місцями для паркування – навіть якщо їх облаштовувати, то нема де, як обабіч вулиць, звужуючи проїжджу частину. Інвесторів на підземні паркінги, попри багаторічні розмови, наразі так і не знайшлося, допомоги держави чи області для цього теж катма, а за кошти міського бюджету це наразі нереально. Тому де б власник не залишив машину, ризик, що в неї хтось в’їде, дуже великий.

 Таких аварій багато у нежитлових кварталах, зокрема, біля ринку на Краснодонців, «п’яного базару», на Корятовича, проспекті Свободи, поблизу банків, офісних центрів, залізничного вокзалу, навіть біля КПП «Ужгород», на набережних.

Особлива ситуація і з супермаркетами. Якщо «Епіцентр», «Нова лінія» та «Велмарт» розташувалися у досить віддаленій частині міста, то інші, насамперед продуктові, «втиснулися» переважно на уже давно і щільно забудовані території. Відтак біля більшості з них або невеликі майданчики для паркування, або ж із них складно вклинюватися на прилеглі вулиці. Наприклад, «Сільпо» на Швабській зовсім не має місць для паркування, а біля «Дастора» хоч їх і багато, однак через інтенсивний рух і деяку складність виїзду, торік там сталося чимало різних ДТП. Це аварії переважно денні, а з наближенням теплої пори року вони все більше зміщуються і до вечірніх годин. Тоді як інший вид аварій – наїзд на перешкоду – переважно фіксується у вечірньо-нічний час.

 І що ж робити?

 Найперша порада, хоч і найбанальніша, – бути уважними і обережними, не поспішати і поважати інших водіїв та пішоходів. Але часто шофери справедливо нарікають: навіть коли ти й надпринциповий у дотриманні правил дорожнього руху, то нема ніяких гарантій, що не нарвешся на дурня.

Очевидно також, що Ужгороду – стратегічно – треба йти шляхом європейських міст. По-перше, розвивати велоструктуру. До речі, влітку навіть нинішній головний ДАІшник міста Олексій Співак їздить на роботу на двох колесах. Можливо, якщо буде втілено проект по створенню велодоріжок, який стартує в цьому році, більше ужгородців нададуть перевагу можливості проїхатися на роботу та назад «із вітерцем».

Другий напрямок – вдосконалювати якість послуг громадського транспорту. В європейських містах він їздить за чітким графіком, із продуманими інтервалами і має на дорогах перевагу перед автівками. Аж до того, що тим, хто приїздить у місто з-поза його меж, зручніше залишати машини на стоянках при в’їзді й далі пересуватися саме громадським транспортом.

Якщо в наших маршрутках (чи якомусь іншому транспорті) буде достатньо комфортно, безпечно, не треба буде тиснутися, як оселедцям у банці, ввічливо поводитимуться водії, ціна за проїзд буде адекватною і на «громадських колесах» можна буде швидше дістатися до потрібної точки міста, тоді, можливо, багато хто не користуватиметься власною машиною щодня. Один із кроків у цьому напрямку, який вже запроваджується, – оголошення конкурсу на суб’єкта господарювання, який встановить на всі маршрутки GPS-навігатори, що дозволить контролювати, а відтак і дисциплінувати міських перевізників.

Лариса Подоляк, газета «Унґвар»Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-06-17
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)