«За чашкою чаю» зустрілися з Державним Секретарем Словаччини науковці та експерти Закарпаття

«За чашкою чаю» зустрілися з Державним Секретарем Словаччини науковці та експерти Закарпаття

Днями відбулася зустріч науковців та експертів краю з Державним Секретарем Міністерства закордонних та європейських справ Словацької Республіки ПетеромБуріаном у  форматі спілкування «за чашкою чаю».

Співорганізатором цієї зустрічі виступило Генеральне консульство Словацької Республіки в Ужгороді (Генеральний консул Янка Буріанова).

Як уже повідомляв «7 Днів» Петер Буріан є фаховим дипломатом та урядовцем. 

Світлана Мітряєвапривітала Петера Буріана на словацькій мові, коротко відрекомендувала його учасникам заходу і навпаки та розпочала розмову з запитання щодо політики нового Президента Словаччини по відношенню до України.

Петер Буріанзазначив, що наразі важко прогнозувати співробітництво нової влади Словаччини з Україною, однак висловив впевненість, що новий Президент Словаччини буде підтримувати співробітництво у форматі В4+ з Україною, яке наразі є досить успішним.Також Державний Секретар підкреслив, що Словаччина буде відігравати роль незалежного арбітра в ситуації, яка склалося у відносинах між Україною та Росією. «Ми осуджуємо анексію Криму, дії Росії на Сході України та порушення міжнародних норм Росією загалом» — зазначив він. «Разом з чеськими партнерами ми домовилися про спільну підтримку України в ситуації, в якій вона опинилася, в т.ч. і шляхом стимулювання ЄС до більш рішучих дій» — додав він. «Ми підтримуємо питання візової лібералізації для громадян України. Маємо зробити Шенгенської простір більш дружнім для ваших туристів та підприємців. Ми отримуємо вигоди від цього. Ми нічого не втратимо, а тільки виграємо» — додав П. Буріан. Він зазначив, що для України важливо здійснити децентралізацію влади і саме цей шлях, на його думку, є кращим у порівнянні з федералізацією. 
Петер Буріан також торкнувся питання реверсної поставки газу в Україну зі Словаччини. «Реверсні поставки не загрожують енергетичній безпеці, однак потрібно дивитися на цей процес ширше. Ми не хочемо робити те, що порушить наші газові контракти з Росією. Ми значно залежні від Росії в цьому аспекті» — сказав він. Окремо П. Буріан відзначив активність Генерального консульства в Ужгороді в розбудові двосторонніх добросусідські відносин між Україною та ЄС.
Петер Буріан звернувся до учасників з пропозицією спільно визначити сфери, в яких Словаччина може допомогти Україні в цій ситуації, як склалася.

Юрій Бідзіля(завідуючий кафедри журналістики філологічного факультету УжНУ) торкнувся питань комунікації та інформації. «Нещодавно інформаційні ресурси Польщі зазнали інформаційною атаки зовні» — зазначив він і запитав чи відчуваються відповідний інформаційний тиск в Словачині. В продовження піднятої інформаційної тематики, п. Бідзілія також поцікавився у Держсекретаря «Чи проводиться політика щодо створення кращого інформаційного іміджу України в Словаччині і навпаки?» Щодо інформаційної безпеки П. Буріан зазначив, що інформаційні війни та кібернетична безпека є новими феноменами і особливо небезпечними є настрої щодо блокування процесів виробництва та постачання енергетичної, ядерної енергій тощо. «Словаччина робить все можливе у протистоянні кібернетичним та інформаційним загрозам»- підкреслив він. Також п. Буріан погодився з необхідність покращення інформаційного іміджу як України в Словаччині, так і Словаччини в Україні. «Повністю погоджуюся з тим, що не вистачає такої інформації Хотілося б більше представити інформацію щодо досвіду Словаччини у питаннях вступу та членства в ЄС. Це б могло значно допомогти Вам у просуванні до ЄС» — зазначив Держсекретар. На думку п. Буріана в Україні варто представляти більше інформації про вигоди членства в ЄС. Він виділив проект «Національний Конвент України щодо ЄС», співорганізатором якого був НІСД і в рамках якого було проведено обмін саме такою інформацію та досвідом. Однак зустрічі в рамках цього проекту відбувалися переважно в Києві. Безпосередні контакти між простими людьми більш важливі, ніж контакти між посадовцями. Краще один раз побачити, ніж 100 раз почути» — сказав П. Буріан.

Іван Вовканич(завідувач кафедри країнознавства Інституту економіки та міжнародних відносин УжНУ) звернувся до пана Державного секретаря з наступною думкою та питанням: «Україна знаходиться в дуже важкому положення фактично в стані війни. Путін почав війну за геополітичний перерозподіл світу. Він витратив на це вже 700 млрд доларів і зрозуміло ще це не локальний конфлікт. На скільки далеко це зайде? Сьогоднішня ситуація несе загрозу європейській цивілізації. Чи є розуміння у наших сусідів, що це не тільки війна України? Наразі можливі два варіанти розвитку подій: або Росія нас поглине разом з вами, або ми спільно зупинено Путіна на певному етапі війни і розвалимо його імперію. Всі інші питання є другорядними».
Державний Секретар висловив прогноз про подальше погіршення економічної ситуації Росії. Він підкреслив, що «Ми як члени ЄС та НАТО не підтримуємо порушення міжнародного права. Відбулося знехтування і фактично ліквідація цілої системи безпеки, може привезти до повного колапсу та безконтрольності міжнародних безпекових питань. Ця дискусія дуже складна в рамках ЄС. Ми виставили санкції і будемо їх збільшувати. Думаю, що Росія зрозуміє що це шлях до пекла і потрібно повертатися назад. Ми готуємося і в рамках НАТО до більш радикальних дій».
Мирослава Лендьел(в.о. проректора УжНУ, директор Інституту Центральної Європи УжНУ) перевела розмову в досягнення в словацько-українському співробітництві в освітній та науковій сфері. «Для мене позитивом є те, що міністр освіти та науки України зробив свій перший візит саме до Словаччини і підписав угоду про визнання дипломів. У нас багато договорів про співробітництво між нашими університетами. Наразі ми маємо шанс готувати спільні магістерські і докторські програми. Для нас це дуже важливо. Готування нових кадрів спільно допоможе закласти основи для подальшого співробітництва між країнами, тоді не буде виникати питання «а де кордони?», не буде дієвим інструмент інформаційної війни. Зняття візового режиму створить унікальні можливості для подальшого співробітництва. Яким чином Ваше міністерство може сприяти у підготовці кадрів в Україні щодо європейської інтеграції?» — запитала Лендьл М.
П. Буріан, відповідаючи на питання, підкреслив – «наші країни будуть співпрацювати плідно й надалі. Ми вітаємо рух України в ЄС, але це має бути вибір українців. Освіта — це одна з найважливіших сфер співробітництва і підготовки кадрів для майбутнього». Оскільки наразі Словаччині не вистачає кадрів з вищою освітою, програми обміну студентів, магістерські та докторальні програми — це дієвий шлях у вирішенні цієї проблеми». Україна важливий партнер Міжнародного Вишеградського Фонду, який пропонує велику кількість стипендій для українців. «100 студентів наразі вчиться з України за підтримки цього Фонду. Це не тільки стипендії, це зустрічі молоді, наукові зв'язки. Ми збільшує фінансування цього Фонду так як він продемонстрував себе ефективним інструментом» — зазначив пан Державний секретар. «Через наше консульство можна отримати детальну інформацію щодо можливостей цього Фонду» — додав він.
Світлана Пахомова (завідувач кафедри словацької філології філологічного факультету УжНУ) підтримала бесіду щодо освітнього на наукового співробітництва та поінформувала П. Буріана про діяльність кафедри словацької мови УжНУ і підкреслила, що така кафедра є єдиною не тільки в регіоні, але і в цілому пострадянському просторі. «Ми готуємо студентів-словакістів, але також здійснюємо науково-дослідну роботу та роботу по налагодженню стосунків між нашими країнами» — зазначила вона.  С. Пахомова подякувала за підтримку, які надає Словачина Україні, в т.ч. через фінансовий механізм Slovak Aid, транскордонним проектам по налагодженню контактів між молоддю та ін., чимало яких вже реалізовані її структурою, Регіональним філіалом НІСД в Ужгороді спільно зі Словацькою асоціацію зовнішньої політики та відзначила важливу роль Генерального консульства Словаччини в м. Ужгороді загалом в налагодження добросусідських відносин.
 

Володимир Приходько(директор НДІ державного управління та регіонального розвитку УжНУ) поділився своїми думками щодо того, який досвід Словаччини для України є цікавим. «Ми акцентуємо увагу на досвіді Словаччини в прориві економіки, створенні кластерів та індустріальних парків» — зазначив він. В. Приходько запропонував вийти з ініціативою більш локального Єврорегіону – українсько-словацького або українсько-словацько-польського, оскільки Карпатський Єврорегіон наразі не відіграє належну роль. «Ми намагаємося культивувати таке послання – «Немає значення розмір крани – важливо, які стандарти і якість життя забезпечені для кожного громадянина. В цьому контексті Словаччина має хороші результати» — підкреслив В. Приходько.

Петер Буріанпідтримав пропозиції В.Приходька і зазначив, що «важливо побудувати систему верховенства права і не має значення напрям руху України — європейський чи якийсь інший, підвищити роль громадянського суспільства, як основи демократії та партнеру уряду» зазначив він. «Перед Україною стоять важливі процеси. Ми це знаємо з досвіду трансформації в 80х роках і реструктуризації нашої економіки. Цей шлях має пройти і Україна. Якщо правильно до цього підійти, то цей шлях може бути дуже швидкий» — додав П. Буріан.

На «Чай з Державним Секретарем» Світлана Мітряєва та Янка Буріанова також запросили Олега Адамчука — Почесного консула Словацької Республіки в Україні, Отто Ковчара — Співголову українсько-словацької Ділової Ради, Віце-президента Торгово-промислової плати України, Президента Закарпатської Торгово-промислової палати, Ігора Стрічика — в.о. начальника Чопської митниці Міндоходів України, Ольгу Єгорову і Ганну Гайтанжи — експертів РФ НІСД в м. Ужгороді, а також представників місцевих ЗМІ.

Завершуючи зустріч, Світлана Мітряєва проінформувала Державного Секретаря про плідну співпрацю РФ НІСД в м. Ужгороді з Словацькою асоціацією зовнішньої політики (мм. Братислава, Пряшів) в рамках якої було реалізовано чимало проектів, зокрема “SUREC”, підкресливши, що в їх рамках Словаччина передавала свій досвід євроінтеграції Україні, просуваючи європейську ідею серед учасників цих проектів, яких було залучено понад 2 тис. Вона також підкреслила, що експерти відносять візову політику та практику Словаччини до «дружньої», про що свідчить вже сьомий етап Моніторингу візової політики і практики консульських установ країн ЄС на території України, в т.ч. і Закарпатської області.

Світлана Мітряєваподякувала Державному секретарю за цікаву дискусію та час, який він виділив на спілкування з експертною елітою краю, враховуючи напружений графік та насичену програму його перебування в м. Ужгороді і зазначила, що РФ НІСД в м. Ужгороді планує продовження такого формату спілкування.

 

 

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-04-20
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)