Раз «нелегали» є – значить, комусь вони потрібні

Раз «нелегали» є – значить, комусь вони потрібні

6.30 – незвичний час для по­чатку роботи журналіста, але цілком звичний для інспекторів Укртрансінспекції. Саме в цей час активно курсують їхні голо­вні «клієнти» – рейсові автобуси, а також їх нелегальні «колеги».

 Створена три роки тому ін­спекція мала, зокрема, навести лад у пасажирських та вантажних перевезеннях. Виходить це в них чи ні – питання дискусійне. «Унґвар» просто простежив за робо­тою інспекторів.

 Найкращий «лов» – зранку в понеділок

На годиннику 6.30, за вікном ще темно, а ми з інспектором Андрієм прямуємо на виїзд з Ужгорода. «Але я тебе відразу попереджаю – сьогодні (тоб­то, в середу, 16 квітня. – Авт.) багато роботи не буде, – каже Андрій. – Нелегали серед тижня рідко їздять, тим паче перед Ве­ликоднем. Найкраще їх ловити в неділю ввечері або в понеді­лок зранку – коли до Ужгорода з'їжджаються студенти».

Офіційних перевізників інспек­тори тимчасово не чіпають. Ка­жуть, тим і так важко через ріст цін на пальне. Окремі нібито на­віть подумують знімати свої авто­буси з рейсів.

На виїзді з Ужгорода нас че­кають ще двоє інспекторів, що під'їхали на рейд із Мукачева та в очікуванні «жертв» розказують про свою роботу. «От позавчора і вчора були на Рахівщині, – розка­зує Андрій. – Підходить до мене водій автобуса – радіє. Каже, за ці два дні заробітки в нього зросли. Нелегали, дізнавшись про рейд, поховалися, тому в ле­гальних перевізників пасажирів побільшало. Питає: чи не могли б ви кожен день у нас тут стоя­ти? І що йому скажеш? Що нас 5 чоловік і ми, навіть при всьому бажанні, не можемо постійно ін­спектувати?»

 «Бувало, що водії й плювалися»

 Водії, що працюють офіцій­но, – «друзі» співробітників Укр­трансінспекції. А у «ворогах», звісно ж, «нелегали». Свою про­вину такі водії не визнають ка­тегорично. Інспектори говорять, що неодноразово траплялися й гучні скандали. «Невже й битися лізли?» – питаю. «Ні, до такого не доходило. Бувало, що плю­валися, – згадує мукачівський ін­спектор. – Погрожують, лаються, обіцяють відомстити. І майже за­вжди на захист «нелегалів» ста­ють пасажири. Виявляється, що ніхто з них за проїзд не платив, всі вони родичі або знайомі водія і той просто по доброті душевній робить їм послугу, підвозячи до міста».

Це – чимала проблема для інспекторів. Пасажирам абсолют­но однаково, офіційно працює їхній перевізник чи «лівачить». Тим паче, часто мікроавтобуси в «нелегалів» зручніші та швидші, ніж офіційні «Еталони» чи «Бог­дани». Відповідно, покарати їх не так вже й просто. Інспектор напише протокол, далі – суд. У суді порушник з'являється з дво­ма свідками, які стверджують, що їхали в автобусі безплатно – і все. Справа закрита через від­сутність правопорушення.

Крім того, виїзні рейди дають результат лише в перші години. А як два-три «нелегали» попадуть­ся інспекторам, всі інші розбіга­ються – мобільний зв'язок та по­чуття взаємодопомоги працюють справно.

Але й до «нелегалів» інспекто­ри ставляться по-філософськи. «Нічого на рівному місці не з'являється, – пояснюють. – От чому в Словаччині чи Угорщині немає такого явища? Тому що там чітко налагоджена робота офіційного транспорту. Якщо до якогось віддаленого населено­го пункту немає налагоджено­го автобусного сполучення, бо перевізнику невигідно, значить, його місце обов'язково займе не­легальний водій. І люди будуть їздити, не думаючи про квитки, безпеку руху. Бо їм головне – до­братися, куди треба, а не дотри­мання законів».

 Зухвала «Татра»

 «От би зараз «Татра» їхала, було б вам цікаво й картинку гар­ну отримали б», – раптом гово­рить один з інспекторів. Яка ще «Татра»? Виявляється, їздить по наших дорогах вантажівка на іноземних номерах. Перевозить контрабандний ліс та іншу про­дукцію. Власникам вантажівки виписують штрафи, але оскільки машина транзитна, змуси­ти платити штрафи уповноважена лише митниця. От всі й че­кають, поки мине рік з моменту в'їзду ванта­жівки і вона буде зму­шена повертатися за кордон. І тоді вже водію пред'являть всі вчинені ним та зафіксовані правопо­рушення. Сума там набігла чимала – на кілька десятків тисяч гривень.

«А якщо машина не перетне кордон у визначений термін?» – цікавлюся. «Ну тоді подадуть її в розшук», – каже інспектор. Ота­кий парадокс.

Подібних нонсенсів у роботі Укртрансінспекції вистачає. За три роки існування законодав­ство під роботу служби так і не «підігнали». Про що говорити, коли, згідно з правилами до­рожнього руху, інспектори Укр­трансінспекції не мають права зупиняти транспортні засоби. Постановою Кабміну таке право їм дали, але в ПДР зміни так і не внесли. Тому будь-який водій може висловити претензію (дуже часто вони це й роблять, кажуть інспектори), а за яким правом його, власне, зупинили?

Не зовсім розуміють інспекто­ри, і як виконувати свою роботу належним чином, коли їх лише п'ятеро на все Закарпаття. їзди­ти у рейди змушені на власному автотранспорті, оскільки на всю інспекцію – лише одна автома­шина. Бензину, який виділяється офіційно на поїздки, катастрофіч­но мало, щоб інспектувати всю область.

 «У них», як завжди, краще

 Співробітники служби періо­дично їздять за кордон для ви­вчення досвіду аналогічних структур. Але це хіба викликає за­здрість та гірке усвідомлення, на­скільки нам ще далеко до їхнього рівня. Наприклад, у Польщі, роз­казують, транспортна інспекція регіону, близького за розміром до Закарпаття, має в розпоряджен­ні 6 спеціальних мікроавтобусів, легковий транспорт І навіть спец­обладнання, яке розкладають на бічних дорогах, щоб фіксувати водіїв, які намагаються уникнути перевірки. За ухилення від пере­вірки в Польщі передбачений чи­малий штраф.

Якось поляки в рамках допо­моги українським колегам запро­понували передати їм 6 спеціаль­них мікроавтобусів, які свого часу отримали від Німеччини. Наші службовці вже радісно потирали руки, очікуючи на техніку, але з цього так нічого і не вийшло. Каб­мін Миколи Азарова не спромігся дозволити цим машинам потра­пити на українську територію без сплати мита. А гроші на сплату мита в бюджеті Укртрансінспек­ції, звісно ж, передбачені не були. Врешті, так ніхто польські авто­мобілі й не отримав.

Та при цьому закарпатська служба в 2013 році дала 25% від всіх надходжень до держбюдже­ту за штрафи. Це понад 2 міль­йони гривень. Пояснення просте транзитна територія. Якщо міс­цеві водії намагаються ухилитися від сплати штрафів, то іноземці навпаки. Коли вже попалися на якомусь порушенні, то поспіша­ють заплатити, аби не мати не­сподіваних клопотів на кордоні. Штрафи, які сплачують іноземні водії фур, становлять близько 85% від всіх надходжень.

Того дня за кілька годин ми так і не зловили жодного право­порушника. Але інспектори пора­дили просто приєднатися до них в «активніший» день. Тоді, пообі­цяли, буде нагода і з нелегалами поспілкуватися, і пасажирів, що стають грудьми на їхній захист, побачити, а може, й кілька нових слів вивчити...

Джерело: Іван Нестор, газета "Унґвар"  

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-20
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)