Закарпатських народних майстрів "зібрали" в одному каталозі та навіть зняли про них фільм (ФОТО)

Закарпатських народних майстрів "зібрали" в одному каталозі та навіть зняли про них фільм (ФОТО)

В Ужгородському прес-клубі відбулася презентація каталогу та відеофільму про народних майстрів та умільців Закарпаття та Саболч–Сaтмар–Береґ областi, розроблених в рамках проекту «Сприяння розвитку народних промислів та місцевих умільців в Карпатському єврорегіоні» HUSKROUA/1101/163.  

Торпоі Йосип, упорядник книги, директор Центру українсько-угорського регіонального розвитку розповів, що проект сприяння «Сприяння розвитку народних промислів та місцевих умільців в Карпатському єврорегіоні» розпочався минулого року улітку і тривав рік.  Видання, яке підготували у рамках проекту, та презентували в прес-клубі, представляє творчість народних майстрів регіону, біографічні дані, контактну інформацію та на прикладі фотографій демонструє їхній різноманітний автентичний творчий доробок. 

 «Ми підготували Каталог народних майстрів-умільців – це продукт, що можна взяти у руки і подивитися, — каже Йосип Торпоі. – Також дуже важливим елементом нашої роботи були ознайомчі поїздки угорських умільців, налагодилося багато професійних контактів, передалися вміння та навички. Крім того ми організовували і майстер-класи: під час «Берегфесту» зробили цілу вулицю-ярмарок народних майстрів, де представило свої вміння та роботу понад 20 угорських умільців. Таким чином ми відновили ті історичні традиції, які були раніше».

У Каталозі розміщено інформацію українською, угорською та англійською мовами про більш, ніж 140 майстрів та умільців, які займаються різноманітними ремеслами: від бісероплетіння аж до шкіряного виробництва. Представлені всі райони Закарпаття, найбільше майстрів з Ужгородського, Берегівського, Виноградівського, Іршавського району та Ужгорода. Інформації про майстрів із Угорщини менше – їх всього 25. Крім того розміщено у книжці інформацію про творчі центри і спілки, які займаються з дітьми та  проводять майстер-класи.

Щодо відеороботи, то у рамках проекту підготовано 15 фільмів на різних мовах про різних майстрів-умільців.  

Ганус Арпад, голова Асоціації сільського туризму області Саболч-Сатмар-Береґ (Угорщина), зауважив, що вироби, які виготовляють народні умільці, це дуже важливо для розвитку туризму в регіоні.

«Якщо турист відвідує якийсь об’єкт, то хоче взяти щось на пам'ять з регіону, шукає такий продукт, який би був оригінальним, — каже Арпад Ганус. —  І ми намагалися знайти таких людей, які вміють виготовляти такі сувеніри, продукти, які представляють регіон. Це наша історія, наші традиції, ніяка країна не має майбутнього, якщо не буде зберігати традиції».

За словами Арпалда Гануса, в Угорщині зрозуміли, що без державної підтримки народних майстрів чи умільців оригінальні вироби зникнуть і не будуть передані наступному поколінню. Тому у сусідній країні активно підтримують різні творчі організації та спілки.

Людмила Губаль, голова Закарпатського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України зазначила, що Каталог народних майстрів — мільців добрий тим, що направлений на реалізацію тих виробів, які роблять майстри.

«На Закарпатті працює 63 школи мистецтва, коледж мистецтв та художній інститут, які дають підґрунтя для творчості, молодь має змогу навчатися. Але на цьому все обривається, — каже Людмила Губаль. — В Угорщині більше сконцентровано таких центрів, які надають допомогу майстрам, у нас – навпаки». 

За словами голови осередку, у Каталозі зібрано інформацію про професіоналів і тих людей, для яких мистецтво — це хобі.  

«Людину за Каталогом можна знайти, зацікавитися і налагодити з нею контакт, — зазначає Людмила Губаль. —  Глобалізація настільки проникає, що треба треба робити своє, приваблювати туристів тим, що можна купити тільки у нас. Ми будемо нецікаві для Європи та самих себе без збереження наших традицій».

Виданий Каталог можна знайти в Ужгородському та Берегівському турінфоцентрах.

Проект здійснюється в рамках Програми прикордонного співробітництва ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013 і співфінансується Європейським Союзом через Європейський інструмент сусідства та партнерства.

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-02-19
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Гройсманівська брехня....
Патріот (2018-02-19 21:03:21)
но в первую очередь надо стало известно что наш гарант снял иаску и решил не спрося наш украинский народ создать союз с Турцией и Азербайджаном Далее: Это будет конец-надо срочно снимать петра с вл ......
Инна (2018-02-19 19:53:36)
сейчас главное не допустить чтоб жириновский остался у власти ни в каком виде- ни лидером партии и не кандидатом в резиденты потому что произойдет кОНЕЦ. нЕдавно он решил сделать "теневое правите ......
Олег (2018-02-19 10:12:21)
14 апреля 014г жириновский обещал вернуть Януковича в межигорье до 1 мая. Разыскиваемый по подозрению в массовых убийствах Янукович, как считает Жириновский, вернется при определенной «поддержке армии ......
мери (2018-02-19 09:27:23)
дЛЯ ВЕЛИКОБРИТАНИТ СаДИК хАН -МЕР ЛОНДОНА КОТОРОГО ТНАЗНАЧИЛА сАМАНТА НА ЭТУ ДОЛДНОСТЬ- ВАШУ ВЕЛИКОБРИТАНИЮ И РАЗВАЛИТ И ПРИСВОИТ ВСЕ ВАШИ ДЕНЕЖЭКИ ВМЕСТЕ С ЦЧЫГАНСКОЙ саМАНТОЙ-ЭТА ТВАРЬ РИНКАРНИРОВЛА ......
road (2018-02-18 20:47:49)