Обираючи котел для опалення, зважте чи... довго спите

Обираючи котел для опалення, зважте чи... довго спите

Страшилка, якою багато років тільки лякали, стала реальністю: газ дорожчає, а тепер його ще й обмаль. Закарпатці перші й досі єдині в Україні «до кінця» позбулися централізованого теплопостачання, а тепер, вочевидь, будуть «піонерами» переходу на альтернативні джерела енергії.

Ще в квітні Кабмін повідомив, що ціна на газ зросте більш ніж удвічі – на 101,6%, але за три рази. Обіцяли у травні цього року – підвищення на 40%, наступного травня – ще на 20%, і у 2017 ще на стільки ж. Хоча вже в цьому році реально підвищили вартість на 51,1%.

А минулого тижня – шокуюча новина від «Нафтогазу України»: відомство не виключає встановлення вже в 2014 році єдиної ціни на природний газ для всіх споживачів України, що призведе до подорожчання палива для потреб населення в 4 рази.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості висунуло трохи іншу пропозицію щодо населення: у 4 рази вищу ціну встановити за газ, спожитий понад норму. При цьому які ж ці норми, наразі не зрозуміло. Можливо, виходитимуть із тих, що встановили з 1 жовтня для обрахування надання пільг:

– за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 9 куб. м на одну особу на місяць;

– за наявності газової плити та газового водонагрівача – 18 куб. м на одну особу на місяць;

– у разі використання природного газу для індивідуального опалення – 7 куб. м природного газу на 1 кв. м опалювальної площі на місяць в опалювальний період.

Аби в цьому мороці був хоч промінчик світла, уряд заявив про виділення 500 млн. гривень на реалізацію муніципальних програм переходу на альтернативні джерела енергії. Зокрема, міністр Кабміну Остап Семерак в одній із телепрограм сказав: «Уряд виділив на це 500 млн. гривень з бюджету, передбачивши серед них 50 млн. на компенсацію кредитних коштів, і тим самим мультиплікувавши приблизно 200 млн. додаткових коштів для заміни газових котлів».

За словами Семерака, Кабмін також запропонував гнучку тарифну політику для тих споживачів, які з газу готові перейти на електрику або альтернативні джерела енергії.

Інша ідея урядовців: фізична особа отримує кредит в державному «Ощадбанку», який, в свою чергу, формує реєстр позичальників та подає до Держенергоефективності. Ця установа адресно відшкодовуватиме позичальнику до 20% тіла кредиту, але не більше 5 тис. грн.

Деревина і соняшники як альтернатива

Ще три роки тому керівник фірми, яка встановлювала на Закарпатті установки для негазових систем опалення, «Solar Karpathy» Сергій Паскаль із досвіду прогнозував: якщо газ та електроенергія ще трохи подорожчають, окупність альтернативних пристроїв значно скоротиться – до 2-3 років. За нинішніх умов досить активно почав відмовлятися від газу закарпатський бізнес, для якого ціна вже у 4 рази вища, ніж для населення.

Детальніше про перехід на один із видів – пристрої для твердого палива «Унґвару» розповів директор ужгородського підприємства «Термотранс» Андрій Добей.

– Закарпатці звикли опалювати дровами, це нам «рідне» і зрозуміле, а тому досить популярне. До різновидів твердопаливного обладнання відносять також устаткування, яке працює на пелетах, брикетах, вугіллі. Ми пропонуємо котли різних виробників, але відзначу, що не так давно у такій же ситуації, як зараз Україна з Росією, опинилася Хорватія з Сербією – і вони за надзвичайно короткий час зуміли налагодити виробництво ефективного твердопаливного обладнання.

Однозначно радити якісь певні марки обладнання не можу – в кожному випадку треба аналізувати багато факторів: тепловтрати приміщення, особливості його розташування, результат, якого хочеться досягти, режим роботи, і навіть який персонал працює.

Пелетні системи відрізняються від тих, що на дровах, тим, що мають автоматизовану подачу, бункер для «сировини», автоматичний підпал та автоматичне затухання, займають менше місця, захищені від перегріву.

Вони значно комфортніші в обслуговуванні: автономність досягає 4-5 діб, тобто втручання людини потрібно приблизно раз на тиждень. Тоді як котел на дровах треба «обслуговувати» кожні 6-8 годин, адже вони дуже швидко згорають. Якщо на фірмі є персонал, який може це робити – дешевше використовувати систему на дровах, якщо ні – пелети.

Крім того, зазвичай системи на дровах утворюють надмірне тепло, яке десь треба зберігати, потрібен буфер-акумулятор, а він займає місце.

Перевага пелет, серед іншого, в тому, що з них, порівняно з дровами, дуже мало відходів – золу можна використовувати як добриво, вона однорідна. Однак треба звертати увагу і на калорійність пелет, співвідношення тепловіддачі з ціною. Соняшникові, а їх виробляють у центральній Україні, є більш ефективними.

До слова, Україна виходить на провідні позиції з експорту пелет в Європу. Але зараз, думаю, буде потужний «ривок» і в бік внутрішнього ринку.

Однак пелетні котли приблизно вдвічі дорожчі за ті, що працюють на дровах, і самі пелети дорожчі, ніж дрова.

Якщо йдеться про порядок цін, то пелетне устаткування на 25-30 кіловат обійдеться у 3-3,5 тисячі євро. Говорити при цьому про площу, на яку його вистачить, складно – залежно від коефіцієнту тепловтрат кожної будівлі різниця може сягати подвійного розміру. Тобто ця потужність може бути і на 300 кв. м, і на 600 у дуже добре утепленій будівлі.

Ціна систем на 50-70 кіловат – 5-7 тисяч євро. Важливо, що зростання ціни не пропорційне, а чим вища потужність, тим повільніші тем-
пи підвищення вартості.

За розрахунками, для комерційного сектору використання пелет вигідніше більш як вдвічі, ніж газ. Наприклад, дуже цікавляться пекарні – у них високе споживання газу, а є можливість ставити в ті самі печі пелетний пальник, додавати бункер, автоматизовану подачу – і не лише не буде залежності від газу, а ще й хліб пахнутиме «дровами».

Новий котел – не панацея

Людям, які обдумують зміну системи опалення вдома, Андрій Добей звертає увагу на наступне. Котел на дровах чи пелетах не можна вимкнути, як газовий, миттєво, наприклад, ідучи на роботу. Але можна керувати системою – припинити відбір теплоносія від котла чи від буфера, де зберігаємо тепло; змінити температуру теплоносія, швидкість обертання циркуляційних насосів. Тому при плануванні переходу на альтернативні види опалення слід враховувати не тільки вартість самого котла, але й гідравлічної обв’язки, допоміжного обладнання та засобів керування.

Також потрібно мати на увазі, що недостатньо змінити джерело тепла, бо це дасть в найкращому випадку лише половину ефекту – потрібне вдосконалення всієї системи опалення. Просто краник на батареї – не вихід, рекомендується встановлювати радіаторну термостатичну голівку, що здатна підтримувати постійну температуру повітря в приміщенні. Це дозволить не тільки забезпечити комфорт, але й зекономити в деяких випадках до 20 % теплової енергії. Важливі й такі, здавалося б, дрібниці, як встановлення відбивних екранів за радіаторами, регуляторів, які запобігають надмірній перевитраті теплоносія.

Дрова варто використовувати із твердих порід деревини – бук, дуб, вони мають вищу тепловотворну здатність. Каміни – гарна, «романтична» річ, але вони ефективно працюють в однооб’ємних приміщеннях. А загалом пан Добей не радить облаштовувати каміни відкритого типу, бо у них вкрай низький ККД, краще з закритою топкою – чавунною чи сталевою, там коефіцієнт корисної дії – до 80%. У пелетних же камінів – 96% ККД, тобто майже як у газового котла. Це ідеальний варіант для садових будинків, дач, комерційних об’єктів, наприклад, ресторанного залу. Треба звертати увагу і на те, щоб топка у каміна була не декоративна, а призначена для тривалого використання. Часто ставлять те, що красиве, але швидко починаються проблеми.

Проте найперша рекомендація – теплоаудит будинку і максимальний захист від втрат, інакше гроші на котел, яким би крутим він не був, підуть на вітер.

Андрій Погорєлов:

– Років 10-15 тому всі закарпатці багато в чому собі відмовляли, позичали гроші, тільки щоб перевести свої квартири та будинки на якісне, ефективне, індивідуальне забезпечення теплом. Здавалося б, можна зітхнути з полегшенням. Але ситуація в країні змушує, щоб не залишити свої родини в холоді, не платити щомісяця астрономічні суми, знову змінювати системи опалення та обходитися без газу.

Мудро і далекоглядно підійшла до цього міська влада Ужгорода у два-три попередні роки, коли міським головою був Віктор Погорєлов. Кошти з бюджету для малозабезпечених мешканців міста, які об’єктивно не змогли самотужки змінити опалення, надавали виключно для встановлення електричних, а не газових систем.

Зараз дуже важко абсолютній більшості населення, тому влада повинна фінансово заохотити місцеві органи та власників житла, які вкладають кошти, щоб забезпечити тепло без використання газу. Потрібно, щоб заяви про виділення півмільярда гривень для розвитку альтернативної енергетики і справді доступні кредити, вигідні відшкодування тим, хто купує обладнання, якомога скоріше перейшли в площину дій і виконувалися без тривалих бюрократичних процедур.

Газета «Унґвар»

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-27
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)