Скільки коштує вивчити дитину у ВИШі?

Скільки коштує вивчити дитину  у ВИШі?

Цифри немаленькі, враховуючи те, що провідні виші суттєво підвищили ціну за навчання.

За чотири роки навчання батькам майбутнього юриста чи мiжнародника доведеться викласти 140 тисяч гривень. Мрiя кожного абiтурiєнта — вступити до престижного вищого навчального закладу на бюджетне мiсце. Але мiсць, за якi платить держава, меншає чи не щороку, а кiлькiсть пiльговикiв, навпаки, збiльшується. Тому вступити до вишу на безплатне навчання не завжди вдається навiть абiтурiєнтам, якi склали ЗНО з високими балами, пише  газета «Експрес».

Здобути омрiяну спецiальнiсть у такому разi можна хiба що за грошi. Але цього року деякi провiднi вишi пiдвищили плату за контрактне навчання, тож така вища освiта, особливо на престижних факультетах, влетить у добру копiйку.

Помiтно подорожчало навчання в Київському нацiональному унiверситетi iменi Тараса Шевченка, який минулого року був найпопулярнiший серед вишiв. Тут рiк навчання на деннiй формi (освiтнiй ступiнь — бакалавр) залежно вiд напряму пiдготовки обiйдеться у 15 — 35 тисяч.

Найдорожчi традицiйно спецiальностi, що починаються зi слова «мiжнародний» (мiжнароднi вiдносини, мiжнародне право, мiжнародний бiзнес, мiжнародна iнформацiя) — 35 тисяч гривень на рiк (минулого року було 30 тисяч гривень). У тiй же цiнi й правознавство. Тобто за чотири роки навчання батькам майбутнього юриста чи мiжнародника доведеться викласти 140 тисяч гривень!

Трохи дешевше у цьому ВНЗ обiйдеться студiювання iноземних мов (англiйська, французька, нiмецька, шведська та iншi) й журналiстики — 30 тисяч гривень на рiк. Цього року цi спецiальностi також збiльшилися у цiнi на 5 тисяч гривень.

Природничi науки (бiологiя, географiя, хiмiя, екологiя) та фiзико-математичнi коштують 20 тисяч гривень, туризм — 25 тисяч, менеджмент, облiк та аудит — 22 тисячi гривень на рiк. Найдешевше ж у Шевченковому вишi вартує навчання за напрямом «соцiальна пiдготовка» — 15 тисяч гривень.

Удвiчi, а за деякими напрямами i втричi, дешевше навчання в одному з найстарiших ВНЗ України — Львiвському нацiональному унiверситетi iменi Iвана Франка. Наприклад, журналiстика тут коштує 10 тисяч 192 гривнi (бакалавр), мiжнародне право i правознавство — 18 тисяч 100 гривень, облiк i аудит — 10 тисяч 192 гривнi. Майбутнiм бiологам i психологам на платному за рiк доведеться викласти 11 тисяч 422 гривнi, хiмiкам — 5 тисяч 623 гривнi, iсторикам, фiлологам (українська мова та лiтература), математикам — 7 тисяч 732 гривнi.

Якi ж цiни на навчання у технiчних вишах? Цiкаво, що деякi технiчнi вишi, як-от Нацiональний технiчний унiверситет України «Київський полiтехнiчний iнститут», у Правилах прийому на 2015 рiк вказує вартiсть навчання станом на 2014-й. Але зауважуючи, що в умовах прийому можливi змiни. Якщо все-таки цей виш залишить цiни на рiвнi минулорiчних, то навчання на контрактнiй основi за напрямами гiрництво, металургiя, електромеханiка, радiотехнiка вартуватиме 10 тисяч 800 гривень, а iнформатика, комп'ютернi науки — 12 тисяч 300 гривень.

Iз медичних спецiальностей найдорожча стоматологiя. Скажiмо, у Нацiональному медичному унiверситетi iменi О.О. Богомольця рiк навчання цiєї спецiальностi коштуватиме 22 тисячi 464 гривнi. Фармацiя трохи дешевша — 17 тисяч 436 гривнi, лiкувальна справа — 15 тисяч 852 гривнi на рiк, педiатрiя — 14 тисяч 530 гривень.

Яким же чином вишi формують цiни на контрактне навчання?

«Переважно з огляду на два фактори: популярнiсть програми й унiверситету, а також можливiсть ВНЗ демпiнгувати цiни, — розповiдає Єгор Стадний, виконавчий директор Аналiтичного центру CEDOS. — Демпiнгують здебiльшого великi унiверситети, якi можуть дозволити собi поставити нижчi цiни завдяки бiльшому набору. Водночас реальна собiвартiсть деяких програм явно занижена, скажiмо, на природничих, фармацевтичних, технiчних спецiальностях, бо унiверситети бояться вiдлякати високими цiнами студентiв на не дуже популярнi природничi напрями.

Також специфiка української вищої освiти в тому, що загалом на пiдготовку одного контрактника вишi отримують у два-три рази менше, нiж на одного бюджетника вiд держави. У це важко повiрити, та насправдi держава фактично дотує навчання контрактникiв. Хоча в нас склався стереотип, що цiни на контрактне навчання високi».

7dniv.info за матеріалами Лесі ЯСИНЧУК, Експрес

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-26
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)