Як знищується підприємство на Закарпатті

Як знищується підприємство на Закарпатті

У 70-і — 80-і роки Закарпатське вертолітне об’єднання (колишній машинобудівний завод) у гірському селищі Дубове Тячівського району було процвітаючим підприємством. За директорства шанованого в нашому краї Дмитра Дмитровича Подольського це було високотехнологічне підприємство авіабудівної промисловості із сучасною інфраструктурою, яке випускало високоякісну продукцію та товари широкого вжитку. 

Тут були забезпечені роботою і пристойною зарплатою близько п’яти тисяч мешканців Дубового та навколишніх сіл найбільшого у Закарпатті Тячівського району, значна увага адміністрацією спільно з профкомом приділялося оздоровленню працюючих та членів їх сімей, культурно – масовій та спортивній роботі.

Мені добре відомі ті часи, оскільки я народився у Дубовому, а з 1974 року працюю на підприємстві: учнем слюсаря, слюсарем – інструментальником, майстром цеху, інженером, а нині – начальником відділу кадрів. У травні 2011 року мене було обрано головою профспілкового комітету підприємства.

Слід сказати, що після завершення директорства нині покійного Д. Подольського, під керівництвом інших очільників, вертолітне об’єднання, яке є державним підприємством, почало занепадати, у чому були об’єктивні та суб’єктивні причини. До перших можна віднести розпад колишнього СРСР, різке скорочення державного фінансування підприємств оборонного комплексу, зменшення замовлень і, як наслідок, скорочення працюючих.

Але головною причиною, на мою думку, була недолуга фінансово – економічна стратегія новопризначених вищестоящими органами керівників нашого підприємства. Не буду вдаватися до бездарних дій колишнього директора А. Козубенка, який за неповні два роки своєї діяльності на підприємстві 9 місяців знаходився у відрядженні у місті Києві.

 

Після його звільнення з роботи на підставі висновків комісії з представників Міністерства, ЦК профспілки авіабудівників України, Закарпатської обласної і Тячівської районної державних адміністрацій Наказом Міністерства промислової політики України №149-Д від 10 листопада 2010 року виконання обов’язків директора ДП «Закарпатське вертолітне виробниче об’єднання» було покладено на нашого колегу – земляка В. Когута, з яким ми пов’язували надії щодо виходу з кризи і розвитку підприємства.

Але менше ніж через місяць – 8 грудня 2010 року Мінпромполітики України видає новий Наказ за №168-Д, згідно якого новим виконуючим обов’язки директора призначається А. Шаров, який, будучи першим заступником попереднього директора Козубенка, практично керував підприємством протягом його багатомісячної відсутності у Дубовому. Інша кандидатура трудового колективу щодо призначення керівника не була взята до уваги вищестоящими інстанціями.

Новопризначений директор Шаров в основу своєї «діяльності» поклав методи роботи попереднього директора, спрямовані на поступове знищення підприємства та масовий продаж металобрухту. Варварським шляхом було знищено котельню, обладнання компресорної дільниці, ремонтно — механічного цеху, розпочато демонтаж металоконструкцій цехів. І це в той час, коли згідно з Постановою Кабінету Міністрів України у грудні 2010 року ДП «Закарпатське вертолітне виробниче об’єднання» було включено до складу Державного концерну «Укроборонпром», який у той час очолював нинішній Міністр оборони України Д. Саламатін.

Усі звертання працівників підприємства до вищестоящих структур щодо варварських дій керівництва підприємства, погашення заборгованості з виплати заробітної плати знову залишилися без відповідного реагування.

У травні 2011 року на профспілкових зборах мене було обрано головою профкому нашого об’єднання. Добре знаючи ситуацію, яка склалася, заручившись підтримкою людей, я поставив собі за мету припинити знищення підприємства, домагатися відновлення виробництва, погашення зарплатного боргу тощо.

Першим кроком в цьому напрямку стало підписання 1 червня 2011 року Мирової угоди між кредитором – трудовим колективом і боржником – адміністрацією «Про реструктуризацію заборгованості по заробітній платі перед трудовим колективом ДП «Закарпатське вертолітне виробниче об’єднання». В ній, зокрема, було передбачено, що існуюча заборгованість у сумі майже 700 тис. грн. (станом на 1 травня 2011 року) буде погашена за рахунок коштів від реалізації продукції та інших грошових надходжень протягом одного року. Згідно затвердженого графіка погашення боргів по зарплаті щомісячно працюючим мало виплачуватися 58 тис. грн.

Однак, як показала практика, керівництво підприємства і не думало виконувати свої зобов’язання, продовжуючи курс на знищення об’єднання і вивезення для продажу металобрухту, хоч у листі тодішнього Генерального директора Державного концерну «Укроборонпром» Д. Саламатіна від 28 листопада 2011 року було категорично зазначено, що у зв’язку з передачею майна «наказуємо призупинити списання майна підприємства та інших матеріально — технічних цінностей, які входять до складу основних фондів, у тому числі брухту чорних і кольорових металів до закінчення процедури передачі…».

Зрозуміло, що профспілковий комітет розглядав на своїх засіданнях ситуацію, що склалася, як кажуть, бив на сполох у всі можливі інстанції щодо дій керівництва об’єднання, невиплати зарплати, тощо. Зокрема, інформували владні структури, депутатів різних рівнів, профспілкові органи про те, що на підприємстві відсутня будь – яка програма відновлення виробництва та збереження виробничого потенціалу, вивезення металобрухту ведеться шляхом знищення цілих будівель цехів, стін, вікон, дверей, ці роботи ведуться з грубими порушеннями техніки безпеки. При заготівлі металобрухту відсутній будь – який бухгалтерський облік, металобрухт не оприбутковується відповідно із складеними актами списання основних засобів, це відбувається без участі матеріально відповідальних осіб цехів та дільниць, що є грубим порушенням бухгалтерського обліку.

Усі ці дії здійснювалися під особистим керівництвом двох осіб — виконуючого обов’язки директора А. Шарова, який знаходиться на підприємстві лише кілька днів на місяць, решта — у відрядженні, та начальника відділу матеріально – технічного постачання Ю. Стрельницького, який паралельно є начальником служби охорони(!). Парадокс, та й годі!

В той же час зростає заборгованість по зарплаті, яка станом на 1 вересня 2012 року становила понад 1 млн. грн., а заборгованість профспілковій організації по зібраних профспілкових внесках – близько 30 тис. грн. Аби приховати реальну заборгованість по зарплаті, адміністрація підприємства подає владним структурам значно зменшені показники заборгованості.

Закарпатською обласною радою профспілок протягом тривалого періоду відслідковувався стан виплати заробітної плати на ДП «Закарпатське вертолітне виробниче об’єднання». Відповідна інформація щоквартально надавалася Федерації профспілок України для розгляду на засіданні Президії та звернень до Уряду. Щодо значної і тривалої заборгованості з виплати заробітної плати та надання фінансової допомоги підприємству облпрофрадою було направлено телеграму Прем’єр – Міністру України М. Азарову.

Адміністрація підприємства проігнорувала звернення профкому щодо укладення колективного договору на 2012 рік, який міг би додатково захистити соціально – економічні права та інтереси працівників.

Аби стати на перешкоді незаконному вивезенню металобрухту, я разом з членами профкому у квітні цього року організував чергування на прохідній підприємства, оскільки згідно вищезгаданого листа концерну «Укроборонпром» списання майна та інших матеріально – технічних цінностей було припинено. Нами встановлено, що усього протягом місяця з території підприємства 9 автомобілями незаконно вивезено 27 тонн чорних і кольорових металів. Крім того, знято та вивезено листовий алюміній з покрівлі філії «Інструментальний завод» площею близько 500 м2 та із складів матеріально – технічного забезпечення — площею понад 1000 м2. Незаконні оборудки здійснено за телефонними або усними вказівками Шарова і Стрельницького. Про все це нами інформовано владні структури та правоохоронні органи Тячівського району. Як повідомив у своєму листі профкому голова Тячівської райдержадміністрації М. Шелевер, готується звернення депутатів до Прем’єр – Міністра України щодо розірвання контракту з виконуючим обов’язки директора об’єднання А. Шаровим.

Позицію профкому щодо зміни виконуючого обов’язки директора об’єднання, призначення на цю посаду місцевого керівника, який би користувався довір’ям трудового колективу, підтримує й Профспілка авіабудівників України. Отримавши листа профкому щодо вкрай критичної ситуації на підприємстві, Голова галузевої Профспілки Я. Жугаєвич відразу ж звернувся до керівництва Державного концерну «Укроборонпром», аби з’ясувати обставини і можливі шляхи виходу з кризи. 

На жаль, відповідь профспілці нового Генерального директора концерну Д. Перегудова втішила нас мало. Як зазначено в ній, профіль діяльності підприємства, яке спеціалізується на випуску крісел пілотів для літаків, деталей прив’язних систем та рефлекторів супутникового зв’язку, не дозволяє наразі задіяти його в кооперації з іншими підприємствами Концерну. До того ж, запропонований варіант передачі підприємства до сфери управління Агентства державного майна, якому підпорядковані підприємства авіаційної промисловості, може реалізовуватися досить тривалий час. 

Але ж на порядку денному лишаються інші нагальні питання: зміни керівництва об’єднання, притягнення до відповідальності керівників, які сприяли знищенню підприємства, незаконному вивезенню металобрухту всупереч директиві Державного концерну «Укроборонпром», допустили заборгованість з виплати заробітної плати на суму понад 1 млн. грн., по профспілкових внесках, тощо. А якою буде подальша доля 60 нині працюючих працівників підприємства?

На думку профкому, усі ці питання потребують першочергового вирішення, адже йдеться про конкретне ущемлення законних прав та інтересів людей, їх конституційного права на своєчасне отримання заробітної плати, грубі порушення діючого законодавства керівниками об’єднання. Як нам бути далі?

Василь Мадар,

голова профспілкового комітету

ДП «Закарпатське вертолітне

виробниче об’єднання»

Джерело: Новини Закарпаття

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-04-24
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)