Темна сторона Facebook

Темна сторона Facebook

Занадто багато друзів? Автори дослідження в області психології виявили зв'язок між Фейсбук (і іншими соціальними мережами) та деструктивною поведінкою.

Автори одного з досліджень по психології прийшли до висновку, що фейсбук та інші соціальні мережі створюють підгрунтя для надмірної самозакоханості та поверхневої дружби.

Дослідники встановили пряму залежність між кількістю друзів на фейсбуці та ступенем «антисоціального, агресивного» нарцисизму. Це підтвердило побоювання багатьох скептиків щодо шкоди соціальних мереж.

Було відмічено, що у тих, хто показував високі результати в особистісному опитувальнику по виявленню нарцисизму (Narcissistic Personality Inventory), було багато друзів на фейсбуці, вони частіше коментували і оновлювали свої новинні стрічки.

Дослідження з'явилося в той час, коли виявляється все більше і більше свідчень, що серед молодих людей зростає рівень нарцисизму і самозамилування, а дружні стосунки стають все більш поверхневими.

Недавня робота, опублікована в журналі Personality and Individual Differences, також підтверджує, що люди з нарцисовим розладом особистості агресивніше реагують на несхвальні коментарі на свою адресу, отримані «на стіні» у соціальній мережі, і частіше за інших змінюють фотографії в своєму профілі.

Зв'язок між нарцисизмом і Фейсбук відзначалася і в більш ранніх дослідженнях, але останнім одним з перших підтвердило прямий взаємозв'язок між великою кількістю друзів на фейсбуці і найбільш руйнівними елементами нарцисичного розлади особистості.

Вчені з Університету Західного Іллінойсу вивчили поведінку на фейсбуці 294 студентів у віці між 18 і 65 роками і оцінили у них рівень двох «соціально деструктивних» елементів нарцисизму — ексгібіціоністськими потреби в увазі (ПВ) і експлуататорського стилю міжособистісних відносин (ЕО).

Ексгібіціоністськими потреба в увазі включає в себе «егоцентризм, пихатість, почуття власної переваги і схильність до ексгібіціонізму». Людям з високим балом по цьому аспекту нарцисизму постійно необхідно бути в центрі уваги. Вони часто говорять шокуючі або занадто відверті речі, оскільки для них нестерпно залишатися непоміченими або упустити шанс на саморекламу.

Експлуататорський стиль відносин полягає в «потреби завоювати повагу інших людей і прагненні маніпулювати ними і використовувати їх в своїх цілях».

Автори дослідження виявили, що чим вищий у людини кількість балів по ексгібіціоністськими потреби в увазі, тим більше у нього друзів на фейсбуці. У деяких учасників їх число перевищувало 800 чоловік.

За даними дослідження, люди з високим балом за ексгібіціоністськими потреби в увазі і експлуататорському стилю міжособистісних відносин також частіше брали запити від незнайомих людей і додавали їх в друзі, а також зверталися за підтримкою соціуму, в той час як самі когось підтримували набагато рідше.

Керол Крейг, соціолог і директор Центру довіри і благополуччя (Centre for Confidence and Well-being) вважає, що молоді люди у Великобританії все більш і більш схильні до нарцисизму, і фейсбук надає платформу для розвитку цього розладу особистості.

«У наш час в школі все частіше робиться акцент на важливості самооцінки — того, як діти виглядають в очах оточуючих. Ми запозичили такий метод навчання в США: «все залежить від тебе!»

Фейсбук дає людині платформу для самореклами: там можна постійно змінювати фотографії в профайлі і показати всім, скільки в тебе друзів. Я знаю деяких людей, у яких їх більше 1000 ».

Доктор Вів Вігноулс, старший викладач соціальної психології в Університеті Суссекса, говорить, що американські дослідження виразно доводять, що у студентів коледжів зростає рівень нарцисизму.

Але при цьому додає:

«Чи можна те ж саме сказати щодо студентів інших вікових груп, а також щодо молодих людей в інших країнах, наприклад, у Великобританії, — питання, наскільки я знаю, поки відкритий».

Без розуміння причин, які призвели до історичних змін серед студентів коледжів у США, не вийде розібратися, чи є дані причини факторами, характерними переважно для американської культури — такими, як політичний акцент на підвищенні самооцінки людей в кінці 80-х рр… — Початку 90-х рр.., Або ж ми говоримо про більш глобальні чинники, а саме про появу нових технологій, наприклад, мобільних телефонів і Фейсбук.

За словами Вігноулса, відносний характер останніх досліджень означає, що поки складно однозначно стверджувати, чи спричинені певні моделі поведінки на фейсбуці індивідуальними проявами нарцисизму, або ж, навпаки, це моделі поведінки на фейсбуці призводять до розвитку індивідуальних проявів нарцисизму, або і те, і інше разом.

Автор дослідження Крістофер Карпентер говорить:

«У цілому« темна сторона »Фейсбуку потребує більш докладному аналізі, який дозволить краще розібратися в позитивних і негативних аспектах даного явища для суспільства, щоб розвивати перші і нейтралізувати другі.

Якщо фейсбук буде тим місцем, куди люди приходять, щоб вилікувати зачеплене самолюбство і отримати підтримку соціуму, нам життєво необхідно вивчити потенційно негативні способи комунікації, з якими можна зіткнутися на фейсбуці, і типи людей, схильні ними користуватися. Було б чудово, якби люди писали на фейсбуці для інших, а не для себе ».

Чим фейсбук може бути корисний або шкідливий для душі? Своїми припущеннями з ПРАВМІРом поділилися священики — активні користувачі цієї соціальної мережі.
Ігумен Спиридон (Баландін), клірик Саранський і Мордовської єпархії: Фейсбук — розтрата часу і цінне спілкування
Ігумен Спиридон (Баландін), клірик Саранський і Мордовської єпархії

Ігумен Спиридон (Баландін), клірик Саранський і Мордовської єпархії

Шкода Фейсбуку я бачу в розтраті часу. Дуже складно залишатися в рамках необхідності — багато в стрічці цікавого, забавного, гостросоціального; люди, думки, суперечки… Все це затягує, як правило, більш ніж.

Користь Фейсбуку я бачу в можливості миттєвого обміну з друзями новинами та цікавими матеріалами з Мережі, як наслідок — інтенсивне спілкування з різними людьми. Це збагачує, робить життя цікавішим, насиченішим.

Особисто я використовую фейсбук як доповнення до ЖЖ, в парі ці два інструменти цілком задовольняють мою аффіліатівную потреба.
Священик Димитрій Свердлов: Фейсбук — школа смиренності
Священик Димитрій Свердлов

Священик Димитрій Свердлов

Фейсбук, як будь-яке творіння рук людських має в собі як світлі, так і темні сторони. Світлі сторони спілкування у Фейсбуці очевидні — це саме спілкування, однодумці, інформація. Темна — це провокації на найрізноманітніші пристрасті.

Є такий феномен, який стосується не тільки ФБ, але і будь-яких соціальних мереж — знеособлене спілкування. Опосередкований, віддалений діалог дуже багатьох провокує говорити такі речі і таким чином, який ти б не дозволив собі в іншій ситуації по причинах моральним або просто не став би висловлювати особисто.

Для мене ФБ, серед іншого — це школа, в якій я намагаюся вчитися не відповідати злом за зло. Буває, я зустрічаю на свою адресу грубість або хамство. Тоді я бачу для себе завдання не розмовляти цією мовою. У мене це не завжди виходить, але мета така присутня.
Священик Костянтин Кобелєв: Фейсбук об'єднує і роз'єднує
Священик Костянтин Кобелєв

Священик Костянтин Кобелєв

Можливості Фейсбуку великі, відповідно, і користь від спілкування в соціальній мережі може бути різна.

У фейсбуці є можливість створити групу по інтересах, причому формат спілкування заводиш тільки ти: можна створити групу, учасники якої будуть сперечатися, а можна — в якій спілкуватися будуть тільки свої. Студенти часто створюють групи для обміну інформацією по навчанню.

За допомогою Фейсбуку часто виявляється допомога: збирають гроші нужденним і так далі.

При цьому фейсбук зручніше для використання, ніж гостьова книга сайту.

Як священик бачу величезну користь від соціальних мереж. З кимось в реальному житті не встигаєш щось обговорити, а тут можна розмова закінчити, поспілкуватися: хтось фотографії покаже, хтось ролик небудь. Буває навпаки: з кимось спілкувався в мережі, а потім ця людина приїжджає в храм, приходить на сповідь, просить поради у вирішенні якихось своїх питань і проблем.

Одним словом, фейсбук — це справжнє спілкування і плюси від нього такі ж, як від будь-якого справжнього спілкування.

Що стосується недоліків та небезпек спілкування у фейсбуці, то їх теж чимало. По-перше, часто люди захоплюються, і віртуальне спілкування для них стає важливіше реального, забувають про питання: «Хто мій ближній?» І ось поруч, може бути, є людина, якій потрібно масло, вино і пластир для ран, а їм знехтували заради віртуальних контактів.

Ще одне спостереження від спілкування у фейсбуці. Буває, що в суперечці народжується істина, люди приходять до якогось єдиної думки. Але дуже часто, на жаль, в мережевих діалогах ніхто нікого не чує. Навпаки, у учасників розвивається гордість, безапеляційність, у людини вже немає ніяких авторитетів, елементарної поваги до співрозмовника (наприклад, священику), він начебто ставить запитання, а ніяких відповідей не чує.

Такі спори дуже заважають світу в душі. За словом апостола, ми повинні безнастанно молитися, завжди радіти, за все дякувати Бога. А тут людина занурюється з головою в проблеми, які він в реальному житті і не торкнувся б ніколи.

Все це призводить до колосального розділенню серед людей. Люди сваряться на абсолютно не значущою для реального життя грунті.

Дуже страшно, коли ненависть і поділ відбуваються між віруючими, тобто всередині Церкви. Церква повинна бути єдиним цілим.

Літургія — це спільна справа. Коли градус дискусій особливо високий, часто хочеться запитати: як ти будеш стояти з цією людиною на літургії, поряд з Безкровної Жертвою, якщо ти переписуєшся з ним або пишеш про нього з такою ненавистю?

Так що фейсбук може як об'єднувати, так і роз'єднувати, залежно від того, як ним користуватися. Мій духовний батько любив приводити такий приклад: от ножа — їм можна відрізати шматок хліба і нагодувати голодного, а можна вдарити людину.

Фейсбук як спосіб обміну інформацією, спілкування інтелектуального — дуже корисний. Але є духовне і душевне спілкування, яке може сильно страждати. За літерами можна не побачити живу людину. Це небезпечно.

Якщо ми помічаємо в собі неправильна поведінка, ми повинні каятися: я когось образив, образив, засмутив — яка різниця, що це сталося у віртуальній реальності, якщо це жива людина? Ми не повинні вважати, що ми християни тільки в храмі, а за комп'ютерами перестаємо ними бути.

pravmir.ru

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-26
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)