Думка закарпатських експертів щодо видачі українцям угорських паспортів

Думка закарпатських експертів щодо видачі українцям угорських паспортів

 

Другого жовтня Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо громадянства». Зокрема закон встановлює, що неподання або несвоєчасне подання повнолітнім громадянином України, який добровільно набув іноземне громадянство, заяви про це та копії документа, що підтверджує набуття ним іноземного громадянства, — тягне за собою накладення штрафу від 10-ти до 30-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті ж діяння, вчинені службовими особами органів державної влади та органів місцевого самоврядування, тягнуть за собою накладення штрафу від 50-ти до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.  Як відомо, на Закарпатті існує проблема, пов'язана з видачею іноземних паспортів урядами Угорщини та Румунії. Незважаючи на те, що законопроект ще не підписаний президентом, його прийняття Верховною Радою України вже викликало здивування угорського уряду. У зв'язку з цим захотілося почути думки закарпатських вчених та експертів.

 

Про видачу закарпатцям угорських паспортівСергій Федака – доктор історичних наук, аналітик:

 Зараз у Європі дуже багато таких прикордонних територій, де тісно проживають різні народи. Це є потенційні зони кордонних конфліктів, головним питанням яких є «кому історично належить ця земля?». Однією з таких територій є сучасне українсько-угорське пограниччя. До вирішення цієї проблеми треба підходити максимально делікатно. Якщо в Європейському Союзі проблем з кордонами немає, то на межі Шенгенської зони це питання залишається. Час від часу воно з політичною метою загострюється. Ця проблема із закордонними паспортами, а фактично – подвійним громадянством, вона є не тільки з Угорщиною, а й з Румунією, в Криму – з Росією. Тому на цю проблему не можна закривати очі. Штраф введений за отримання другого паспорта  є символічним і фактично він легалізує подвійне громадянство в Україні.

 

Сергію Дмитровичу, як Ви оцінюєте поведінку української влади у цьому питанні?

- За двадцять років незалежності Міністерство закордонних справ України ні в чому особливо себе не проявило. Можна констатувати, що ця проблема з паспортами є наслідком провальної зовнішньої політики держави.

Володимир Фенич – кандидат історичних наук:

«Якщо враховувати загальну соціальну, політичну атмосферу в Україні за часи незалежності, то чи є право в Києва, який не надто піклується в повному розумінні своїми громадянами, перешкоджати їм набувати громадянство інших держав? В даному випадку можна лише привітати ті країни, які намагаються законним шляхом надати статус громадянина громадянам сусідніх держав. Але часто це виглядає як втручання у внутрішні справи держави. Я не вірю в те, що всі ті, хто отримав угорські паспорти, знають угорську мову, або ж є угорцями з другого чи третього покоління. Багато хто з них не знають угорської мови навіть на побутовому рівні. Для чого ж тоді це робиться? Ми добре знаємо, що тенденція народонаселення в Угорщині не надто втішна. В останні часи частка угорців в загальній пропорції населення поступово зменшується. Можливо, через надання цих паспортів закарпатцям Угорщина хоче компенсувати зменшення кількості етнічних угорців в середині держави». 

Олександр Солонтай – політолог, експерт, керівник програми практичної політики Інституту Політичної Освіти (м. Київ)

Олександре, що Ви думаєте про видачу закарпатцям угорських паспортів?

 -  Будьмо відвертими, багато закарпатців розглядають можливість взяти угорський паспорт як ключик до кращого життя. Була би в Україні інша ситуація, то таке явище було б відсутнім, але через рівень життя людина стає як риба, яка шукає де глибше (сміється).

Ви слідкуєте за політикою… Не помічали якихось звернень українських посадовців до угорського уряду? Чи були офіційні звернення зі сторони українського уряду?

-  На початку цього року було засідання РНБОУ на якому розглядалося це питання. Адже не тільки на Закарпатті проявилася проблема, але і в інших областях, які межують з Румунією, а також в Придністров'ї та в Криму. Люди в різних регіонах України беруть чужі паспорти, але не віддають українські. Таким чином порушується режим одного громадянства для України, виникають проблеми в міждержавних відносинах.

-  Ви не в курсі чим закінчилося те засідання РНБОУ?

- Здається, дорученням уряду підготувати відповідні зміни в законодавстві.

-  Як Ви оцінюєте введення штрафів за подвійне громадянство?

-  Нормально. Знову Україна показала себе як дуже демократична та вільна країна з точки зору нових неврегульованих питань. Адже були наполягання і на кримінальній відповідальності, також інші варіанти, але загалом мені здається, що штраф — це досить правильний підхід в сучасних умовах.           

-  Але ж Ви знаєте, що за законодавстом України набуття другого громадянства є однією з причин втрати українського громадянства. Чи не вважаєте Ви, що таким чином (встановивши штраф) ВРУ легалізувала подвійне громадянство?

-  Сподіваюся, що ні. Наявність штрафу і є доказом, що українське громадянство втрачається. Це тільки перший законодавчий крок до вирішення проблеми. Держава зробила крок, це дуже важливо. Відповідно до статті 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Згідно зі статтею 2 Закону України „Про громадянство України”, одним з основних принципів, на яких ґрунтується законодавство України про громадянство, є принцип єдиного громадянства – громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Таким чином, законодавством України не визнається подвійне громадянство. Ситуація з угорськими паспортами зумовлена, у першу чергу, недосконалістю законодавства України в цій сфері через наявність у ньому «дірок».

Чи регулюється якось питання подвійного громадянства міжнародними законодавчими актами?   

- У Європейській конвенції про громадянство, ратифікованій Законом України від 20 вересня 2006 року № 163-V, відзначено, що кожна держава може вільно вирішувати, які наслідки має в її внутрішньодержавному праві факт набуття її громадянином іншого громадянства, або його належності до іншого громадянства (преамбула). З логіки уряду бачимо, що встановлення штрафів – це перший крок до запровадження повної автоматичної втрати громадянства особами, які набувають громадянство іншої країни. Також звертаю увагу, що наразі це тільки законопроект Верховної Ради. Він був проголосований 2 жовтня, а 15 жовтня відправлений на підпис Президенту. Янукович досі вирішує, чи підписувати його, чи ветувати, але наступного тижня він вже має дати свою відповідь.

Михайло Тиводар – вчений-етнолог, професор

-         Михайле Петровичу, як Ви ставитеся до видачі закарпатцям угорських паспортів?

-  Треба враховувати хто при владі в Угорщині. Сьогодні це крайні угорські націоналісти, які вчепилися за «ідею фікс» – відродження Великої  Угорщини. Сам принцип видачі угорських паспортів закарпатцям несе велику деструктивну роль. Він загострює міжетнічні протистояння. Врешті-решт, угорський уряд має ідею, що етнічні меншини угорців, спираючись на ці паспорти, домагатимуться автономії певних територій, а від автономії за принципом, наприклад, Косова – проголошення незалежних квазі-держав, або ж об’єднання в складі Великої Угорщини. Проблема з угорськими паспортами стосується також Словаччини і Румунії. Різниця в тому, що уряди цих країн, на відміну від нашої держави, зайняли чітку позицію. Окрім того, я б поставив  угорським націоналістам і угорському уряду питання: «Як би ви відреагували, якщо б словаки, серби, німці, що проживають в Угорщині, почали отримувати відповідно словацькі, сербські та німецькі паспорти?». Звичайно, це породжує наростання сепаратистських рухів. Я до цієї ідеї ставлюся негативно. Мене дивує, що наш уряд та дипломати відносяться до цієї проблеми якось байдуже.

-  Скажіть як етнолог, чи багато на Закарпатті справжніх угорців?

-   Відносно небагато, 150 тисяч. В порівнянні з 1 200 000 українців це небагато. Звертаю вашу увагу, що багато кандидатів у народні депутати ставлять перед собою завдання домагатися особливого статусу для Закарпаття – самоврядності. Це підтверджує ту ідею угорських націоналістів та угорського націоналістичного уряду, про яку я вже сказав. Хоча ця ідея і не нова, вона носить відкритий сепаратистський характер.

 

Максим Молнар для 7 днів

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-06-22
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)