Військові оборонні споруди на Закарпатті приваблюють туристів (ФОТО)

Військові оборонні споруди на Закарпатті приваблюють туристів (ФОТО)

      Останнім часом військовий туризм, або як його інакше називають мілітарітуризм, став досить популярним, а Закарпаття підходить для цього більш ніж достатньо. Загалом у нашому краї нараховується 6 ліній оборони: 2 чехословацькі (Лінія Бенеша та Лінія Масарика) і 4 угорські ( Лінія Гуняді, Лінія Ласло, Лінія Святого Іштвана та Лінія Арпада).

                                                   Лінія Арпада    

     Саме Лінія Арпада є однією з найбільших оборонних споруд, які збереглися до нашого часу і яка, до речі, входить до «7 чудес України». 

     Потужний військово-оборонний комплекс часів Другої світової війни простягався вздовж старого кордону, через весь        карпатський хребет на 600 кілометрів. Крайніми точками Лінії Арпада були перевал Дукля на заході та Яблунецький на сході.  На цій системі укріплень, що отримала свою назву на честь князя Арпада, який у 889 році об'єднав угорські племена та заснував угорську державу, загалом було побудовано 99 опорних пунктів, 759 ДОТів, 394 ДЗОТи, 135 км. протитанкових споруд, 439 відкритих вогневих рубежів та 400 км. окопів і траншей.

     Хронологічні рамки будівництва цього потужного оборонного комплексу з точністю встановити важко, оскільки весь військовий  угорський архів при наступі Червоної армії в 1944 році був спалений, а дати які ми знаходимо в інтернеті розбігаються.  Однак можна сказати, що будівництво розпочалося приблизно в 1939 році і тривало до 1944 року. Роботи проводила угорська окупаційна влада. 

   Будували Лінію Арпада військовополонені та прості громадяни, яких зганяли у трудові табори, які ще називали «мункосазод» (робочий батальйон). 

                               Бункер в селі Верхня Грабівниця

     Лінія Арпада не була суцільною лінією оборони, як вважає більшість туристів, а складалась з окремих вузлів.

      Саме таким оборонним вузлом і є бункер в селі Верхня Грабівниця (Воловецький р-н.). Це найкраще збережений і найбільш цінний в історичному розумінні об'єкт оборонних укріплень Лінії Арпада. Існує думка, що бункер мав використовуватись як командна ставка 1-ї угорської армії, але з точністю сказати не можливо, оскільки військовий архів був спалений.

   Загалом бункер в селі Верхня Грабівниця являв собою 1,5-2 км. тунель із боковими відхиленнями. Тунелі від вузьких (шириниа дозволяє пройти тільки одній людині) до широких (проїхався б сучасний автомобіль) йдуть то вгору то вниз. Тут можна було зберігати амуніцію, зброю та харчові запаси. Є чотири виходи: три вертикалні і один горизонтальний. Це був військовий об'єкт, в якому були всі необхідні умови, щоб довго тримати оборону. Крім того це був не просто один із вузлів оборони — бункер був важливим  стратегічним об'єктом, оскільки тоді тут проходила єдина дорога з Нижніх Воріт на Мукачево. Після закінчення будівництва військовополонених та «мункосазодовців» розстріляли, хоча декому вдалося втекти.

    Після війни НКВС проводило підривні роботи, а ті об'єкти, які підірвати було важко, просто залили бетоном. Таким чином бункер отримав теперішній вигляд.

                                            Музей «Лінія Арпада»

    Місцевий підприємець із смт. Жденієво Олександр Тербан має намір відкрити тут музей, за що йому окреме спасибі, оскільки тепер цінний історичний об'єкт закритий від «непроханих гостів». 

   Взявши об'єкт в оренду Олександр встановив нові двері та закрив виходи, а також відремонтував підлогу та електрифікував приміщення. Олександр каже, що найближчим часом планує обладнати приміщення експонатами. Зараз тут в одній із кімнат є винний дегустаційний зал де можна скуштувати 18 сортів чудового вина.

Фото автора.

Юрій Оскар

7днів
Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2017-03-23
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

AgoraVox (http://www.agoravox.fr/), оказывается и не газета и даже не СМИ, а интернетное блогохранилище, переполненное днровской пропагандой и антиукраинского бреда. За фразу о "разваливающейся У ......
Прохожий (2017-03-23 18:17:18)
Не видать вам Украины,как своих ушей.Хоть завывайте,хоть пророчьте,всеравно сдохнете, собаки(пусть простят меня животные за сравнение)....
Виктор Тор (2017-03-23 16:51:32)
Статья выше является ретрансляцией российской пропаганды....дешёвка...
Гость2 (2017-03-23 15:45:54)
Вот вопрос к этому интернет-сайту?: зачем ретранслировать подобную лабуду типа "французкие СМИ" написали. Дебилу понятно, что и как, как-нибудь и без французских типа СМИ....
Вася (2017-03-23 14:59:04)
Много оптимизма. А какая продукция может быть затребована в России и не составить там конкуренции местному продукту? Уголь российский много дешевле, например. Если Россия присоединит республики, то и ......
Гость (2017-03-23 14:52:37)