Музей, де серед експонатів -- лайка. Фотоекскурсія

Музей, де серед експонатів -- лайка. Фотоекскурсія

З одного боку дороги зовсім «наші» старі закинуті корівники, віддалені від села. З іншого – сучасна споруда, модернова фортеця з баштою. Це — унікальний музей рідної мови наших сусідів-угорців неподалік містечка,  розділеного після  Другої світової війни кордоном на два – словацьке та угорське. З угорського боку, біля Шатораляуйгей, знаходиться територія Сейпголом (прекрасний пагорб), де колись був маєток  реформатора, просвітителя, творця сучасної угорської літературної мови Ференца Казінці. Зараз це місце паломництва багатьох угорців, щороку сюди приїздить 30-40 тисяч відвідувачів. Тут і відрився музей мови, який днями, завдяки ініціативі Генерального консульства Угорщини в Ужгороді, оглянула і група закарпатських журналістів.

Ференц Казінці (1759-1831) угорський письменник, перекладач, громадський діяч, ідеолог угорського просвітництва і реформатор мови, вважається творцем її сучасної літературної норми. У маєтку він прожив майже чверть століття, після того як відбув 6 з половиною років тюремного ув’язнення за участь в антиурядовій змові «угорських якобінців», так званого заколоту єпископа Мартиновича. Казінці засудили до смертної кари та замінили її на численні тюрми, зокрема, близько року він  провів і в неволі у Мукачівському замку.

25-річним юнаком Ференц Казінці став членом масонської ложі в Мішкольці під іменем Орфей. Таку ж назву мав і перший літературно-суспільний, журнал який згодом він почав випускати. Пізніше був інший, більші відомий — «Угорський музей».

Кілька років Казінці працював інспектором національних шкіл по  Кошицькому округу, потім змушений був піти у відставку, але багато писав, перекладав на угорську, у тому числі й Мольєра, Гете, Цицерона, Ларошфуко, трагедії Шекспіра. Переписка Казінці з друзями, однодумцями – це 23 томи листів. Серед його побратимів був і автор тексту угорського гімну Ференц Кьолчеї. У 1828 році Казінці брав участь у запровадженні Угорської академії наук і став її першим членом-кореспондентом.

Ференц Казінці та його друзі, як розповіла педагог Штулф Імре Марія взяв за основу угорської літературної мови діалект саме північно-східного регіону – від долини Ужа до Бодрока. Наголошувалося, що угорська простого люду є не другосортною і мужицькою, а літературною, що пізнавати її треба також з давніх писемних джерел, до неї додавали багато новотворів, запозичень від літераторів інших держав. Тоді ж розробляли і граматику, адже писали в країні латиною. Згодом під впливом цього руху урядовці навіть дозволили в деяких школах користуватися угорською, хоча офіційною письмовою мовою держави залишалася латина.

Як повідомляє Вікіпедія, помер Казінці у 1831 році від холери. У парку на території його маєтку встановили на місці будинку, що не зберігся, меморіал, який нагадує грецький храм. Тут трепетно зберігають усе, що пов’язано з родиною аристократа, навіть волосся самого Ференца та його дружини Софії. Неподалік серед дерев — могили мовознавця та його близьких.

А поруч сучасна споруда музею мови, який торік навіть отримав статус Національного. Здавалося б, які експонати можна в ньому представити? Та подивитися є на що. Професіоналізми, синоніми, студентський сленг, іноземні запозичення, «лайтова» лайка, слова, які характеризують 20-те століття (комунізм, фашизм, націоналізація тощо) – все на численних стендах. Перші рукописні книги, їх друковані наступниці; численні букварі, серед яких й із зображенням Леніна та Сталіна; пристрої, що відтворюють мову – комп’ютери, програвачі і навіть сучасні мобілки. Повсюди електронні планшети, з якими можна вчити мову, дізнатися про її цікавинки, послухати діалекти різних регіонів країни. Або,  скажімо, карта, як у різних куточках Угорщини називають кукурудзу.

Тут постійно проводяться конкурси на краще знання угорської, читців, декламаторів, у них уже брали участь навіть угорці Бразилії. Та й просто, навіть у будні, в  музеї  повно дітей, які весело шумлять, розглядають експонати, зосереджено займаються з планшетами.

Не так давно біля музею «виросло» дерево споріднених мов. Наразі угро-фінської групи. Консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Ендре Саліпські каже, що дипломати висунули ідею сформувати тут сад мов і наступним деревом з їхньої ініціативи може «вирости» дерево слов’янських мов, зроблене на Закарпатті.

Наразі ж пропонуємо читачам «7Днів» пройти фотоекскурсією місцями славетного Ференца Казінці та оглянути експозицію угорського Національного музею мови.

 

Пам’ятник Ференцу Казінці в центрі міста

Сучасна споруда музею угорської мови

 

 

 

Поруч – звичні для багатьох з нас колишні занедбані корівники

Різноманітна лексика представлена в музеї

 

 

Лагідно-лайливі угорські слова

Перші, хто фіксував усне слово на папері — монахи

 

Дітей не відірвати від планшетів, де можна послухати діалекти різних частин Угорщини, вивчати мову інтерактивно

 

Перші персональні комп’ютери теж уже експонати музею

 

А потім мова оселилася в мобілках

 

Такі сторінки колись були в угорських абетках

 

 А вчили літери за такими партами

 

Із літер мови можна творити мистецтво

 

 

Будинок, зроблений на зразок того, в якому жила родина Ференца Казінці

 

У парку погруддя дружини Ференца Софії

 

І монумент самому літератору

 

У меморіальній кімнаті Казінці – безліч вінків зі стрічками кольорів угорського прапора

 

Картина, де Казінці зображений зі своїми друзями – завдяки їм викристалізувалася сучасна угорська літературна мова

 

Лавровий вінок на могили батьків від доньки Казінці Євгенії

 

 Мукачівський замок у списку фортець, де Казінці провів один із семи років тюрми за участь у якобінському русі

 

Волосся дружини Казінці Софії, яке зберігається в меморіальній кімнаті

 

І самого Ференца

Посмертна маска Казінці

 

Могили родини Казінці

 

Дерево споріднених мов, серед яких і угорська

 

 

Літера, яка є лише в кількох угорських словах

 

7dniv.info

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Укроскакуны вы все поголовно такие дебилы млять))) проснитесь от алкоголя, на дворе 3-е тысячелетие и новая технология))) просто смешно когда майдауны скачут в в неизвестную пропасть гейуевропы)))...
санитар (2017-01-17 12:45:50)
Чому б московитам не зробити кисло в борщ у відповідь. Війна так війна, а ми у відповідь на війну якесь незрозуміле АТО протиставляємо. Щоб отримати 1 млрд. кредитів від МВФ наші очільники руйнують ек ......
Кость (2017-01-17 12:05:05)
так вы 50 лет ни хрена не делали этой техникой.только языком трепали.А теперь нужны как обычно бабки,чтоб раздерибанить....
михал потапыч (2017-01-17 09:49:15)
Забрехався Порох і йому ніхто не довіряє, а ні в державі, а ні за кордоном. Ганьба та презирство його супутники....
СВМ, Дніпро (2017-01-17 01:19:30)
28 ноября, 2016 Львівський історик Ярослав Грицак: “Декомунізація в Україні є нечесною. Ми засуджуємо радянський тоталітарний режим, але нічого не говоримо про націоналізм, який теж був тоталітарною і ......
Aleks (2017-01-16 19:50:03)