Закарпатці можуть пройтися місцями слави і поразок Ференца ІІ Ракоці. Угорщина. Частина ІІІ (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Закарпатці можуть пройтися місцями слави і поразок Ференца ІІ Ракоці. Угорщина. Частина ІІІ (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Замок у місті Шарошпоток Угорщини щороку приймає 80-100 тисяч туристів. Це в 6-7 разів більше від кількості населення містечка. До прикладу, мукачівський Паланок 2013 року прийняв 120 тисяч туристів.

Замок Шарошпотока – головний туристичний об’єкт. І не випадково, бо його історія тісно зв’язана з іменем керівника національно-визвольної боротьби угорців за незалежність, національного героя Угорщини Ференца ІІ Ракоці.

Про туристичний шлях «Місцями слави Ракоці» ми розповідали в попередніх двох частинах публікації. Угорською частиною завершуємо перші розповіді про Ференца ІІ Ракоці та маршрути, якими пов’язані Угорщина, Словаччина й Україна, зокрема Закарпаття.

Замок Шарошпотока свого часу належав родині Ракоці. Тут сам Ференц ІІ бував неодноразово. Часи розквіту також припадають саме на період володіння замком родиною Ракоці. Звідси князь вирушив у вигнання після придушення повстання.

Директорка замку-музею Едіт Томаш розповіла, що нині тут кілька експозицій, пов’язаних із тодішнім побутом та особливостями життя Ракоці (на фото).

А в серпні 2014 року на території Шарошпотоцького замку відкрили нову експозицію ливарної майстерні Дьордя І Ракоці (прадіда Ференца ІІ) на місці, де знайшли залишки приміщень гарматної ливарні. Тут відтворено етапи роботи над гарматами та виставлено знайдені під час розкопок елементи литва, ядер, посуду тощо (на фото).

Із Ракоці пов’язаний іРеформатський коледж у Шарошпотоку. Тут сьогодні діє «шкільна» виставка. Серед експонатів і стіл-ліжко (на фото), на якому, свідчать історики, відпочивав Ференц ІІ. Це трапилося в закарпатському селі Завадка, де Ференца ІІ Ракоці застала негода. Два століття стіл знаходився в селі Підполоззя, поки його не забрали до Словаччини.

Транскордонний туристичний шлях «Місцями слави Ракоці» втілюється в рамках програми прикордонного співробітництва ЕІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна (HUSKROUA/1001/049) та фінансується з фондів Європейського Союзу.

На початку проекту відповідальні зіткнулися з тим, що не було переліку об’єктів, пов’язаних з іменем Ференца ІІ Ракоці.Координатор проекту Євгеній Лукша каже, що історична спадщина об’єднала різні країни і сьогодні стала причиною створення нового туристичного бренду. Ідея зародилася в Шарошпотоку, а потім долучилися Словаччина та Україна.

Життя родини Ракоці безпосередньо пов’язане з Закарпаттям, яке належало Австро-Угорщині. Утім роль самого Ференца ІІ Ракоці в розвитку Закарпаття неоднозначна. Мріючи про свободу своїх прав, селяни підтримали вельможу в його визвольних рухах, але розчарувалися, коли Ракоці відмовився надавати їм додаткові права, зокрема звільняти від кріпацтва.

Екскурсовод із понад 30-річним стажемОтокар Касинець розповідає: «Коли Ракоці через Верецький перевал зайшов на Закарпаття, першими, хто підтримав його, були наші люди, русини. Добре знала місцевий люд, який допомагав захищати замок Мукачева, й Ілона Зріні. В Угорщині культ Ракоці. У кожному місті чи селі є вулиця, школа, названі на честь Ракоці. Ім’я Ракоці також збереглося до сьогоднішнього дня в піснях чи назвах населених пунктів і вулиць на Закарпатті».

До слова, вулиця Ракоці є і в Ужгороді. На ній з-поміж іншого розміщене обласне управління МВС.

Відома історія захисту під керівництвом Ілоною Зріні (матері Ференца ІІ) Мукачівського замку, облога якого тривала більше двох років, та історія кохання Ілони Зріні й воєначальника Імре Текелі (другого чоловіка Ілони, вітчима Ференца ІІ), якою оповиті розповіді закарпатського Чинадіївського замку.

Історія під назвою Ракоці тривала й насичена. Вона зоставила багато слідів. Частину з них досі можна побачити власними очима, зокрема й під час транскордонного туру «Місцями слави Ракоці».

Тетяна Лешко для 7dniv.info

Фото автора для сайту 7dniv.infoЗнайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Левочкину повысить тариф дала кляча по имени саманта клинтон.Все проблемы в мире и Украине из-за битвы звезд так называемые звездные войны.одна звезда праматерь индсов турков и хамитов "проксима ......
Margo (2018-03-17 13:09:23)
ВСЕ САМЫЕ ПЛОХИЕ ЗАКОНЫ ПРОТАЛКИВАЮТ УКРАИНЦАМ ЦЫГАНЕ И ТАТАРЫ КОТОРЫЕ ПРЕТЕНДУЮТ НА НАШУ ЗЕМЛЮ И НАШИ ДОМА. Аха́ть Джами́ (тат. Әxәt Cәmi) — зВЕЗДА ПРОРОКА( пРОКСИМА ЦЕНТАВРА) ЭТО соборная мечеть в К ......
marya (2018-03-17 12:52:27)
Ой да ерунда все эти морозы, вы главное краник газовый прикрутите....
Чучундрий (2018-03-15 10:08:25)
Дохазяйнувалися гешефтники-реформатори, що українці вже втікають від їхніх "реформ"... Україні потрібна українська влада, щоб відбудувати країну після юдейського шабаша....
Зоотехнік (2018-03-15 08:46:02)
Не треба нас дурити - українці добре пам"ятають "адвокатську" діяльність польщі за часів речипосполитої. Мало били ляхів Запорожці, мало......
Запорожець (2018-03-15 08:14:49)