П'ять реалістичних прогнозів майбутнього збіднілої Європи

П'ять реалістичних прогнозів майбутнього збіднілої Європи
Євросоюз зводиться тільки до зони вільної торгівлі, невеликої кількості країн, які вдалося затримати, і єдиної валюти. Демократичні процедури та верховенство права в цій частині Європи існують тільки на папері, і автократичні режими швидко поширюються навіть на Західних Балканах. Континент стає все більш залежним від Росії, Китаю і Туреччини

 

«Колишній європейський проект глибокої інтеграції європейських демократичних країн зазнав краху», - йдеться на закінчення першого варіанта розвитку подій.
У перше десятиліття цього століття побутував такий жарт: «Європейський Союз? Коли ми увійдемо, він вже розпадеться».
З першого серпня 2013 року Хорватія - член Європейського Союзу. І більше нікому не смішно.
Черга криз
Євросоюз, стрясається цілою низкою криз, піддається, м'яко сказати, перевірці на міцність. У хаосі, нібито став втіленням найнеймовірніших фантазій журналістів місцевих таблоїдів, Великобританія залишає ЄС. На Хорватії розширення Європейського Союзу зупинилося. Зростає тиск з боку Росії. Президентом США став Дональд Трамп, і трансатлантичне партнерство (разом з такими дрібницями, як верховенство права і здорового глузду) чахне на очах.
В Європі переживають підйом популістські рухи і радикальні праві, які ставлять під сумнів саму суть європейського проекту. У деяких країнах, особливо в Угорщині та Польщі, ліберальну демократію асоціюють з сумнівними справами і ослабленим соціальним порядком.
Майбутнє Центральної Європи
Яким буде або що залишиться від Європейського Союзу всього за кілька років - питання, відповісти на яке непросто. Нещодавно це спробували зробити в журналі «Вишеград інсайт», який видає аналітичний центр «Рес Публіка», що базується в Польщі. За допомогою американського аналітичного центру «Німецький фонд Маршалла Сполучених Штатів» в світ вийшов спеціальний випуск «Майбутнє Центральної Європи», в якому на підставі прогнозів ряду фахівців з даного регіону (з університетів, бізнес-, медіа- та політичних кіл) описані п'ять варіантів майбутнього цієї частини Європейського Союзу, де дуже часто відбуваються різкі історичні повороти.
Розглядалися чотири центральноєвропейські держави: Польща, Чехія, Словаччина та Угорщина - і часовий період найближчих семи років, коли можуть проявитися майбутні тенденції розвитку цих країн. Процеси в цих країнах, швидше за все, позначаться на долі інших держав Центральної Європи і Європейському Союзі в цілому. До речі, в подібному висновку немає нічого сенсаційного. Зовсім недавно всі погляди в Європі були прикуті до виборів в Польщі, що переконливо доводить, наскільки потенційно важливі політичні зміни в цих країнах. Ознайомившись з цими п'ятьма сценаріями, хорватський читач може подекуди розрізнити і основні риси нашого власного суспільства, в якому, незважаючи на деякі місцеві особливості, присутні майже всі тенденції, про які йде мова.
Тріумф антилібералізму
Перший сценарій називається «Тріумф антилібералізму», і звучить він цілком реалістично. В Угорщині та Польщі партії з антиліберальними схильностями вже стоять при владі і дуже впливають на верховенство права, неурядовий сектор і вільні ЗМІ в цих країнах. У найближчі сім років ця політика може узяти гору з кількох причин. Санкції за недотримання приписів Європейського Союзу ні до чого не привели, оскільки країни, проти яких санкції були спрямовані, успішно користувалися правом вето і своїми зв'язками.
Економічне зростання даного регіону продовжилося, проте, перш за все, завдяки інвестиціям інших неліберальних держав і великих геополітичних гравців, таких як Росія, Туреччина і Китай. Успіх Польщі та Угорщини привернув до них нових союзників в країнах Європейського Союзу, а також сприяв піднесенню правих популістів на Заході. Об'єднаний рух прихильників суверенітету домігся максимальних результатів на виборах до Європейського парламенту в 2019 році. Держава все більше втручається в рутинне життя громадян, і політика щодо мігрантів стає все більш радикальною. Розширення і поглиблення інтеграції ЄС йде на другий план, і багато країн остаточно відмовляються від євро.
Brexit пройшов без особливих проблем (це, я повторю, один з вигаданих сценаріїв майбутнього), тому все більше країн-членів погрожує виходом з Європейського Союзу. Наслідки: Євросоюз зводиться тільки до зони вільної торгівлі, невеликої кількості країн, які вдалося затримати, і єдиної валюти. Демократичні процедури та верховенство права в цій частині Європи існують тільки на папері, і подібні автократичні режими швидко поширюються навіть на Західних Балканах. Континент стає все більш залежним від Росії, Китаю і Туреччини. «Колишній європейський проект глибокої інтеграції європейських демократичних країн зазнав краху», - йдеться на закінчення першого варіанта розвитку подій.
Розколота Центральна Європа
«Розколота Центральна Європа» - так називається другий сценарій. У ньому ЄС під керівництвом Німеччини та Франції, обновили германо-французьке партнерство, вдається впоратися з більшою частиною криз, з якими він зіткнувся. Однак неліберальні демократії в Центральній Європі, виявляється, глибоко вкоренилися через історично успадковану антипатію до Заходу або через жорсткий режимний контроль над ЗМІ та суспільством взагалі. У Польщі партія «Право і справедливість» поступово втрачає контроль над своїми інструментами політичної влади, і в країну надходить все більше інвестицій із Заходу.
Тим часом Угорщина виявляється в політичній ізоляції. «Фідес» Віктора Орбана виключили з Європейської народної партії, і підійшли до кінця часи економічного процвітання цієї країни. Орбан, опинившись в хиткому положенні, зробив ставку на радикальне рішення і оголосив референдум про вихід з Європейського Союзу. Державна пропаганда доклала всіх зусиль для того, щоб на референдумі питання про вихід вирішилося позитивно, і це вдається з невеликою перевагою голосів. Угорщина виходить з Європейського Союзу. За тим же шляхом йде Чехія, де підтримка членства в Євросоюзі нижче середнього.
Посилюється євроскептицизм, і, незважаючи на аргументи про те, що в економічному плані Чехія дуже вигравала від членства в Євросоюзі, євроскептики перемагають на референдумі про вихід з ЄС. Однак, на відміну від Угорщини, Чехії вдається домовитися про те, що вона залишиться в єдиному ринку за моделлю, якою сьогодні користується Швейцарія. Словаччина, в свою чергу, як і Польща, залишається вірна Європейському Союзу. Більш того, Словаччина виграє від того, що, на відміну від нестабільної Чехії та Угорщини, є сприятливим місцем для інвестицій. Тому в Словаччині зростає економіка, тоді як по іншу сторону кордону посилюється економічна і інша нестабільність.
Мимовільні шлюби
Третій сценарій названий Shotgun Wedding ( «Шлюб мимоволі»). Європейський Союз виявляється під зростаючим тиском зовнішніх загроз. США під керівництвом Трампа відходять в сторону, і Європа розуміє, що вперше з 1945 року залишилася одна. ЄС тут же починає діяти (я вже говорив, що це гіпотетичний сценарій?). Реформа єврозони завершується, і зміцнюється фінансова стабільність і солідарність. Зміцнюються зовнішні кордони, скорочується кількість мігрантів, а ті, хто вже перебуває на території Європейського Союзу, перерозподіляються між країнами-членами. Зміцнюються сили НАТО, завершується формування енергетичного союзу і єдиного цифрового ринку.
Прийнято прагматичне рішення відмовитися від покарання країн Центральної Європи через порушення ними правил Європейського Союзу, а вони, в свою чергу, пообіцяли не заважати поглибленню інтеграції інших. Така Центральна Європа знову стає периферією Європейського Союзу. Зростає напруженість. Слід серія нових криз. Білорусія з ініціативи Лукашенка зближується з Заходом, і Кремль організовує там державний переворот і відправляє війська в цю країну. Україна на виборах знову підтримує європейське майбутнє, а російські сили переходять в наступ. Мільйони українських біженців наповнюють Центральну Європу. Поставки газу зі сходу припиняються. Однак за допомогою НАТО Євросоюз відповідає кіберударом по російським інтересам, забезпечує Центральну Європу газом і рівномірно розподіляє біженців між країнами-членами.
Мало того, в світі відбувається чергова рецесія, яка викликана, в першу чергу, торговими війнами Трампа і особливо гостро відчувається саме в Центральній Європі через структури місцевих економік. Європейський Союз вливає величезні гроші, щоб допомогти їм, в обмін вимагаючи тільки одну дрібницю: щоб Угорщина, Польща і Чехія прийняли євро до 2025 року. Ця допомога країнам Центральної Європи також сприяє тому, що в них зростає підтримка європейського проекту, до якого ці країни знову повертаються обличчям. (Я точно вже говорив, що це гіпотетичний сценарій?)
Центральноєвропейська весна 2.0
«Центральноєвропейська весна 2.0» - четвертий сценарій можливого розвитку подій. Ключову роль в ньому грають молоді громадяни цих країн, які звикли до переваг, які у них були і є завдяки об'єднаній Європі. Незабаром конфлікт між поколіннями загострюється. Держави, де у 2022 році як і раніше правлять націоналістичні і популістські сили, обмежують права громадян і все менше виділяють на освіту і науку, а економіка знову починає відставати від західної.
Молодих людей, однак, все більше обурює закритість і нерівність в їх суспільствах. Корупційний скандал або чергова економічна криза виводять конфлікт поколінь на перший план. Спочатку в Польщі, де часто, принаймні в даному регіоні, з'являються нові соціальні тенденції. Молодь і технологічно освічені поляки проводять по всій країні серію протестів, в яких народжується загальнонаціональний рух. Воно домагається вражаючих політичних успіхів і отримує більшість місць в парламенті. Таких же успіхів досягають аналогічні рухи в трьох інших розглянутих країнах, і нова влада в них повертають до життя ідеї повної європейської інтеграції.
Вакуум безпеки
Нарешті, п'ятий сценарій майбутнього Центральної Європи в найближчі сім років носить назву «Вакуум безпеки». Парасолька, який НАТО розкрив над Європою для її безпеки після Другої світової війни, закривається. Недовіра, торгові війни, недостатні витрати європейських країн на оборону змушують США байдуже поставитися до російських апетитів в Європі, і те саме робить Росія, не перешкоджаючи американським інтересам в інших частинах світу. Складається вкрай несприятлива ситуація для Центральної Європи
Польща намагається залишити у себе якомога більший американський контингент, але при цьому піддається китайському впливу, щоб обмежити російське. Орбан, в свою чергу, максимально зближується з Путіним і Росією, перетворюючись в її гравця в ЄС. Чехія і Словаччина виходять з НАТО. Загальну нестабільність в сфері безпеки посилює тиск держави на суспільство: режими посилюють контроль над ЗМІ, освітою, громадянським суспільством, правосуддям ... Складається ситуація, яка дещо нагадує стан Центральної Європи між двома світовими війнами в минулому столітті, викликане безпорадністю міжнародних організацій, слабким захистом від Заходу , залежністю від зовнішніх сил і зміцненням авторитаризму.
Самі автори стверджують, що деякі сценарії бажані, а інші - катастрофічні. З тривогою можна зробити висновок, що варіанти, які передбачають більш нестабільний і збіднілий світ, здаються неймовірно реалістичними.
Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2019-06-16
2019-06-15
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)