
У США в університеті Дюка похвалилися новою розробкою – технологією, яка перевіряє факти в режимі реального часу, наприклад у ток-шоу або на телеінтерв'ю. Якщо хоча б один телеканал скористається нею, то це назавжди змінить ставлення до політики, виборів, кандидатів і всього уряду
Розбираємося, що це за програма, як працюватиме і в чому, власне, проблема.
Що таке система фактчекінга і система перевірки фактів
Фактчекінг – перевірка написаних або озвучених даних на достовірність. Найчастіше перевірка відбувається до публікації або, відповідно, оприлюднення цих фактів. Такий процес дозволяє уникати звинувачень у заангажованості, наклепі або, наприклад, дискредитації.
Проте деяким ораторам властиво вдаватися до деяких неточностей, зміщувати наголоси, перебільшувати або узагальнювати. Через це інформація сприймається зовсім інакше.
Система фактчекінга, розроблена в США, перевірятиме озвучені в ефірі телебачення заяви і зіставляти їх з базами даних (наразі це Politifact, Factcheck.org і The Washington Post). І сповіщати глядачів, якщо сказане не відповідає дійсності, урізано або спотворено.
Як працюватиме система
Система є повністю автоматизованою. Її запрограмовано реагувати на певні слова, озвучені політиками. На перевірку фактів потрібна лише хвилина, тому мінімальний зсув прямого ефіру дасть можливість перевіряти правдивість слів політиків у той самий момент, коли їх буде озвучено.
Створена система перевірятиме висловлювання, озвучені в ефірі телеканалу. Якщо політик з якихось власних міркувань вирішить прикрасити правду, повернути факти в більш зручне для нього русло або занадто сильно узагальнити, система виведе на екран спливне пояснення, в якому вкаже, що озвучені факти неправдиві, або запропонує матеріал, який краще розкриває суть питання.
Нині ця система майже готова – вона з'явиться найближчим часом.
Мінуси системи
Оскільки в контролі правдивості та достовірності людина в рамках цієї системи не бере участі, алгоритм сам вибирає, яку інформацію показувати і на яке висловлювання реагувати. Тому не виключають і варіанту помилки.
Але те, що цілком можна було би виправити до випуску в друк, наприклад, не вдасться "врятувати" під час виходу в ефірі в онлайн-режимі. Неправильна інформація, що з'явилася на екранах тисяч глядачів, може спровокувати великий скандал. Саме тому телевізійні компанії, незважаючи на позитивний результат системи у фокус-груп, поки не квапляться купувати технологію фактчекінга.