Про новий Кримінально-процесуальний кодекс

Нам обіцяли, що 20 листопада прокинемось у новій країні — вступив у дію новий кримінально-процесуальний кодекс. Однак складається враження, що й ті, кому його виконувати, ще не дуже знають, що до чого і навіть, зміни їм на краще, чи на гірше. Принаймні, таке враження склалося після прес-конференції верхівки правоохоронних органів Закарпаття, яка відбулася на початку цього тижня.

Політики ж тлумачать КПК, як їм самим хочеться. Опозиціонери стверджують, що розроблений він з метою легшої розправи з неугодними чинній владі, представники влади, природно, наполягають на його прогресивності. До прикладу, керівник Головного управління з питань судоустрою АП Андрій Портнов стверджує, що законодавство запроваджує змагальну модель кримінального провадження європейського типу, а правозахисник Дмитро Гройсман побоюється, що новий КПК може порушувати права на захист людей. Проблему Гройсман бачить також і в тому, що присяжні призначаються органами місцевого самоврядування, тобто фактично за власними заявами. Очевидно, правозахисник вважає, що таким чином присяжними ставатимуть «потрібні» люди.

А як кодекс розцінюють фахівці – юристи? Розтлумачити основні відмінності нового кодексу від старого «Час Закарпаття» попросив викладачів юридичного факультету УжНУ.

 

Ярослав Лазур: Новий КПК встановлює якісно нові принципи побудови кримінального процесу

 

«Як на мене, переоцінити нову редакцію кримінально-процесуального кодексу важко, –говорить Ярослав Лазур, директор центру нормотворчості при юридичному факультеті ДВНЗ «УжНУ», доктор юридичних наук. – В правовій державі, на статус якої претендує Україна, права людини, їх захищеність є першочерговим для законодавчого процесу в будь-якій сфері, а особливо в галузі кримінального права. Переконаний, що саме критерій дотримання прав людини має стати індикатором успішності новоприйнятого КПК.

З цих позицій хто би що не казав, незважаючи на ряд проблемних питань, необхідно визнати, що новий КПК привносить нову філософію у відносинах між людиною і так званими карними органами, встановлює якісно нові принципи побудови кримінального процесу.

До очевидних позитивів сучасного КПК, я б відніс віднесення виключно до компетенції суду обрання запобіжного заходу, ліквідація можливості відправлення справи на додаткове розслідування (що раніше призводило до необґрунтованого затягування розгляду справ). Це, до того ж, зобов’яже суд приймати конкретне рішення щодо притягнення до відповідальності особи.

Кодексом передбачено, що всі негласні слідчі дії, пов’язані з обмеженням конституційних прав громадян на таємницю приватного життя («прослуховування»), можуть здійснюватися виключно при розслідуванні лише тяжких або особливо тяжких злочинів. Сторони захисту та обвинувачення матимуть рівні можливості щодо отримання доказів, а суд зможе ґрунтувати свої висновки виключно на тих показаннях, які він безпосередньо отримав від сторін кримінального провадження у судовому засіданні, або які були надані слідчому судді у судовому засіданні під час досудового розслідування, ліквідації такого визнання вини (чим часто зловживали правоохоронці).

Як  на мене, дискусійними в КПК є положення про створення Єдиного реєстру досудових розслідувань, ліквідація стадії порушення кримінальної справи, абсолютна керівна роль органів прокуратури у процесі розслідування і так далі. Є побоювання, що ці позиції в умовах «українських реалій», відверто низького рівня правової культури, а часто просто елементарної неповаги до людини як з боку правоохоронних органів так і з боку захисту, можуть призвести до порушення конституційного принципу презумпції невинуватості, та інших зловживань, які призведуть до порушення прав людини.

Отже, окрім подальшої роботи над удосконаленням законодавства, вважаю, що першочерговим завданням для держави є правоосвітня діяльність. Знання і повага до закону як з боку правоохоронців та адвокатів, так і з боку громадян – єдиний шлях до успішності нововведень в цій сфері».

 

Іван Сливич: Кодекс суттєво поліпшить забезпечення прав людини

 

«Новий кодекс суттєво поліпшить забезпечення прав людини в Україні, сформує впевненість як особи, так і суспільства в дієвості принципу верховенства права, підвищить рівень довіри до органів внутрішніх справ, – вважає Іван Сливич, доцент кафедри кримінального права юридичного факультету ДВНЗ «УжНУ», кандидат юридичних наук. – КПК передбачає дороге технічне переоснащення судів, зокрема можливість здійснення процесуальних дій у режимі відеоконференції. На сьогоднішній день ця норма КПК виконана лише частково.

Буде створено Державне бюро розслідувань (ДБР) – новий орган, якому перейде розслідування злочинів, скоєних високопосадовцями, співробітниками правоохоронних органів і суддями. Крім того, у нового КПК, є два напрямки – декриміналізація низки статей Кримінального кодексу та криміналізація ряду статей Кодексу про адміністративні правопорушення.

Також за новим кодексом захисниками можуть стати тільки адвокати, зареєстровані в реєстрі. До цих пір в цей список можна було включати родичів і близьких. Ця норма не торкнеться тих захисників, які приступили до своїх обов’язків до 20 листопада.

Новий КПК вводить поняття угоди зі слідством. Одна з них – визнання провини в обмін на пом’якшення покарання, друга – угода з потерпілим.

Відмінності між старим та новим кодексами очевидні. Перша відмінність – це змагальність процесу. У старому кодексі більше прав надавалось обвинуваченню та слідству, а новий надає такі самі права захисту.

Якщо є потреба заявити про допит свідка, це клопотання має бути задоволене в суді. Його незадоволення є підґрунтям для скасування вироку обвинуваченому. Ще одна відмінність полягає в тому, що досі певні слідчі дії могли бути проведені без погодження з судом. За нового Кримінально-процесуального кодексу пропонується наступна модель: будь-які дії, спрямовані на обмеження конституційних прав, можуть бути вчинені лише з дозволу суду. Наприклад, якщо за старого КПК особа, яку викликали на допит, відмовлялася з’явитися до слідчого, до неї можна було застосувати примусовий привід. Тепер дозвіл на примусовий привід можна буде отримати лише за дозволу судді, а до суду з’явиться й особа, яку викликають на допит, бо їй надійде повістка.

Революційним кроком вважаю нові правила оцінки доказів. Згідно з ними, будь-які показання, отримані не в суді, не є доказами. Катування та застосування всього арсеналу середньовічних способів вибити зізнання не матиме сенсу, бо без підтвердження в суді жодне показання не може бути покладено в основу вироку. При цьому суд за підсумками процесу зможе винести тільки два вироки: виправдувальний та обвинувальний. Якщо вини людини не довели — вона вільна. Повернути справу на додаткове розслідування, змусивши обвинуваченого раз у раз проходити через судово-міліцейські жорна, буде неможливо».

Словом, за оцінками юристів КПК має цілий ряд переваг саме для громадян, а не для правоохоронців. І в цьому випадку можна говорити про його прогресивність. А як вже він втілюватиметься в життя й чи не примудриться корупційна правоохоронна система повернути собі на користь, покаже час.

Юрій Лівак

Джерело: Час Закарпаття

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-26
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)