Революція на паях? Євромайдан в Ужгороді організувала щира молодь, а вигоди хочуть цинічні політики

Революція на паях? Євромайдан в Ужгороді організувала щира молодь, а вигоди хочуть цинічні політики

Нічні варти з гітарами біля вогню на Театральній площі, мирні мітинги, загальнооб­ласне віче в Ужгороді, безстроковий страйк студентів УжНУ, багатолюдні марші містом, дві скандальні сесії рад – Ужгородської міської та Закарпатської обласної – далеко не всі знакові події тижня. Упевнені, до них ми ще повертатимемося, як усе вляжеться. А наразі спробуємо, відкинувши емоції, зробити перші висновки.

На чужому горбі зі своїми прапорами

Не будемо переповідати хроніку протесту в Києві – усі чудово знають, що і як там відбувається. Зосередимося на Ужгороді. Закономірно, що наше місто стало епіцентром руху громадського спротиву. І зовсім не тому, що найбільш революційно налаштоване. А через те, що Ужгород – обласний центр, в якому сконцентровані керівні органи обласної влади, до якої після побоїща на київському Майдані у багатьох виникають запитання. І ще тому, що саме тут працює найбільший університет області з десятком тисяч студентів-максималістів.

Про зародження міського Євромайдану «Унґвар» писав у минулому номері. Ми відзначали, що Ужгород у ці дні був справжньою Європою – толерантним, миролюбним і врівноваженим містом, яке має свою позицію і відкрито її висловлює. Але вже тоді ми наголошували, що окремі місцеві політики «вмикають» революційну риторику і влаштовують піар-акції. Як показав час, «наїзди» голови облради Івана Балоги на Партію регіонів під час скликаної ним позачергової сесії, на яку регіонали не прийшли, були тільки квіточками.

І ще раз наголошуємо: проблеми починаються тоді, коли вмішуються політикани. Хоча треба віддати належне організаторам ужгородського Євромайдану: вони до останнього дотримуються слова і закликають політичні сили уникати агітації і приходити на акції протестів без партійної символіки. Крім того, намагаються не вестися на провокації і заклики до дій, які можна було б кваліфікувати як порушення закону. А такі спроби підбурення з боку місцевих політиканів-революціонерів останніми днями лунають усе частіше.  

Важливий нюанс: першими домовленість про невикористання партійної символіки у неділю порушили «свободівці», які на загальнообласне віче в Ужгород звезли своїх партійців із атрибутикою з усієї області. Звісно, націоналісти одразу ж намагалися підігріти, радикалізувати мітинг. У хід пішли класичні гасла і кричалки. Та приємно радує, що ужгородці на це відреагували адекватно – тобто ніяк. До речі, вже в наступні дні партійці Олега Тягнибока активної участі в ужгородських подіях не брали. Очевидно, поїхали в Київ.

Зате швидко активізувалися інші політсили. І якщо «Удар» та «Батьківщина» зосередилися на мобілізації людей і відправленні їх у столицю, то партія з мукачівською пропискою Єдиний Центр свою піар-кампанію будує якраз на рівні області. І, звичайно, міста Ужгорода.

Як Балоги студентів використали

Понеділок розпочався зі студентського страйку. Ще в неділю ввечері з соцмереж стало відомо, що в УжНУ є багато викладачів, які готові припинити навчання. А ближче до півночі ректор Федір Ващук повідомив, що він підтримає страйкарів і підпише відповідний наказ. І в понеділок вранці на сайті УжНУ справді з’явився документ, в якому повідомлялося, що студенти не будуть покарані за невідвідування пар. Логічно, що після цього на Театральній зібрався масовий мітинг. Згодом молодь колоною рушила до ОДА, аби поспілкуватися з її керівником.

Проте Олександр Ледида до людей не вийшов, як його не кликали. Зате вийшов голова облради Іван Балога, хоч до нього ніхто й не звертався. Причому з’явився саме в той момент, коли організатори страйку піднялися на третій поверх, аби запросити Ледиду до мітингуючих. Балога знав, що йому не дадуть слова, і хитро скористався відсутністю організаторів. До речі, його ніхто не представив. І більшість студентів навіть не розуміли, хто це так активно закликає на камери (пробачте за грубість, але з пісні слів не викинеш) «не лизати гузицю Партії регіонів».

А по обіді пристрасті вирували вже не на вулиці, а в сесійних залах. Спочатку – Ужгородської міськради. Прогнозовано, що страйкарів загітували йти на сесію. А вже перед міськрадою, як чорт із табакерки, вигулькнув герой революції 2004 року, невтомний балогівський борець Віктор Щадей. Єдиноцентристи на чолі зі «смотрящим» за Ужгородом Володимиром Чубірком із самого початку намагалися приліпитися до ужгородського Євромайдану. Але їх постійно ввічливо «відшивали» (як і всіх інших), бо ЄЦ уже не раз використовував молодь у власній політичній грі.

Зробити те ж саме на сесії міськради керівники студентського страйку вже не змогли. За великим рахунком, весь ужгородський євромайдан ЄЦу був потрібен лише для того, аби влаштувати цирк на сесіях міської та обласної рад. А керувати шоу в Балоги є кому. До прикладу, на міську сесію ні з того ні з сього з’явилася «солодка пароч­ка» – Володимир Чубірко і Віктор Трикур. Питання: для чого, адже обидва не є депутатами міськради? Відповідь одна: аби наглядати за тим, як голосують ті кілька депутатів, котрі формально ще числяться у фракції ЄЦу. Віктор Щадей, як депутат міськради, виконував свою роль: йому було доручено нагнітати обстановку, розпалювати пристрасті і підбурювати студентів.

Студенти пішли на поводу. На сесії галділи і кричали з приводу і без. Врешті після перерви, під час якої узгоджувальна рада склала текст звернення до Президента, депутати за нього проголосували. Вони засудили жорстоке побиття студентів і закликали Президента відправити уряд у відставку. При цьому багато депутатів максимально грали на публіку, аби сподобатися студентам. Найпоказовішим став момент, коли після заклику встати тим, хто підтримує пропозицію «ударівця» Ростислава Буланова про поіменне голосування, піднялася зі своїх місць купа депутатів. А на табло навпроти позначки «за» висвітився результат – лише 5 голосів. Цирк та й годі.

Майже одразу по завершенні міської сесії відбулася обласна. Тут балогівці спрацювали за аналогічним сценарієм. Крім однієї відмінності. Студенти, розуміючи, що стали фоном для піару ЄЦу, вирішили не приходити на сесію. І ледь не поламали Балозі весь план. Виручив мукачівців Щадей. Досвідчений провокатор, він дезорієнтував невелику частину слабоконтрольованого натовпу студентів, які не знали про подальший план дій страйкового комітету, і заманив кілька десятків молодих людей до облради. Чим і забезпечив гарну картинку для камер каналу «М-студіо» і чутливе до політичних спічів Івана Балоги середовище. Щоправда, у підсумку обласна рада так і не проголосувала за якесь конкретне звернення, тільки засудила побиття мітингувальників у Києві.

Позиція мера Ужгорода: головне – порядок і толерантність

Логічно, що коли в місті відбуваються такі події, особливо важлива позиція міської влади. Із перших днів зародження Євромайдану ужгородський міський голова Віктор Погорєлов став над конфліктом. Мер не слухав тих, хто закликав забороняти мітинги з одного боку, а з іншого – конт­ролював ситуацію, аби Ужгород не перетворився на місто розхристаних емоцій.

Коли в неділю відбувся перший насправді масовий обласний мітинг, міська влада і міліція були напоготові. Насамперед мали недопустити провокацій і зберегти організованість і порядок під час руху колони мітингувальників містом. Завдяки працівникам міської ДАІ акція, як і всі наступні, пройшла без ексцесів.

Коли УжНУ долучився до страйку і протест кількісно суттєво виріс, Віктор Погорєлов звернувся до підприємців, медиків і правоохоронців. Мер попросив бізнесменів допомогти молодим людям, хто чим може – пригощати гарячими напоями та їжею, пускати погрітися в теплі приміщення, туалети. Медиків міський голова закликав бути присутніми на масових мітингах, аби в разі потреби вчасно надали допомогу. А міліціонерів попросив берегти громадський спокій і охороняти наметове містечко вночі, щоб ніхто не спробував влаштувати на Театральній якісь провокації.

Ще на щотижневій нараді в понеділок зранку Віктор Погорєлов сказав: хто хоче мітингувати і їхати в Київ – хай пише заяви на відпустку і їде. Але керівники підрозділів мають знайти цим людям заміну, щоб місто функціонувало в звичайному режимі. А всіх ужгородців міський голова закликав бути толерантними, поважати один одного і пам’ятати, що кожна людина має право на власну думку і на мирне відстоювання своєї громадянської позиції.    

Коментарі

Ярослав Шафарь, депутат Ужгородської міськради, підприємець:

– Міська влада до нашого ужгородського Євромайдану поставилася толерантно. Мабуть, це найточніше слово, яким я можу описати позицію керівництва Ужгорода. Не було тиску, перешкод, провокацій.

Чесно зізнаюся, перед початком позачергової сесії в понеділок я очікував саме такого розвитку подій і такого остаточного рішення. Зважаючи, що ні обласна рада, ні  районні та інші міські ради Закарпаття не підтримали подібних заяв, вважаю, що ми ще раз довели – Ужгород справді європейське містом. Адже депутати міськради проголосували за те, чого вимагають наші люди.

Що стосується Євромайдану в Ужгороді загалом, то наше завдання — консолідування людей на поїздку до Києва. Всім зрозуміло, що доля країни вирішується там, а не в нашому місті.

Студенти, які нині стоять на Театральній, були ще маленькими під час Помаранчевої революції. Це для них перший свідомий прояв громадянської позиції. Дуже добре, що їм дозволили бути присутніми на засіданні сесії міськради. Вони побачили міських депутатів в роботі, отримали досвід, який навчить їх бути відповідальними. Наші студенти отримали серйозну політичну освіту. Саме це я і вважаю головним досягненням ужгородського Євромайдану.   

Віктор Биркович, депутат обласної ради двох попередніх скликань:

– Однозначно, що тепер треба бути дуже обережним, адже для конфлікту в суспільстві достатньо одної іскри. На мій погляд, мер Віктор Погорєлов у цій ситуації зайняв правильну позицію, адже він має думати про все місто, він є представником інтересів усіх ужгородців. Історія доводить, що вчорашні опоненти на завтра знаходять спільну мову, знову спілкуються і, попри різні точки зору, сідають за стіл переговорів. Що б не ставалося – все має відбуватися в демократичних, толерантних межах. Бо крайність – це глупість.

Звичайно, політики, як завжди, дбають про свої інтереси. Хоча дуже прикро, що при цьому намагаються використати молодь. А завдання влади – подбати про порядок у місті і безпеку ужгородців. Нам усім тут жити. І добре, що в мерії людяно поставитися до студентів, які вийшли на страйк. І не лише не забули, що в цих дітей тепер є особливі практичні потреби, а й допомог­ли частину з них вирішити.

Назар Цифра, газета «Унгвар».

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-22
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)