Політичний бандитизм. У що і чому вироджуються у нас революційні зміни

Політичний бандитизм. У що і чому вироджуються у нас революційні зміни

«Не так пішло», – зітхали чимало ужгородців у 20-х числах лютого, коли благородний порив змінити і очистити владу перейшов у брутальні приниження, кидання гранат і підпали авто. «Не так треба», – нарікали, коли міняли владу в Ужгороді і велися битви за входження до складу виконкому. «Не так складається!» – волають політики, які планували інший сценарій «післяреволюційного» життя на Закарпатті.

 Знову зухвалий напад

Новина, яка збурила Ужгород цього тижня – напад на секретаря міської ради, в.о. мера Віктора Щадея. За повідомленням міліції, у вівторок увечері, після 21 години, Щадей під’їхав у «Паб-хаус» на Минайській. Неподалік помітив невідомого, який розмовляв по телефону. Прямуючи в бік бару, відчув різкий біль в попереку зліва та помітив, що цей самий чоловік відійшов від нього, перебіг проїжджу частину дороги та зник у невідомому напрямку.

Міліціонери стверджували, що Щадей отримав легкі тілесні ушкодження, рана непроникаюча і справу порушено за ч.2 статті 125 Кримінального кодексу України (умисне легке тілесне ушкодження).

Коментар дав земляк і по одній з партій колега Щадея – головний лікар УМЦКЛ Іван Курах, який наголосив, що рана значно серйозніша: «Діагноз: проникаюче ножове поранення в заочеревинний простір поясничної ділянки зліва. Глибина пошкодження близько 8 см, на шкірі розріз шириною 1,5-2 см». За словами медика, удар був нанесений професійно, дуже гострим предметом (вірогідно ножем) який пройшов через курточку, щільний піджак та сорочку… І тільки за щасливим збігом обставин внутрішні органи не пошкоджено.

Пізніше прокуратура області нагадала, що постраждала посадова особа і тому: «після отримання додаткової доказової інформації прокуратурою було дано вказівку слідчому міліції про зміну кваліфікації даного злочину на замах на умисне тяжке тілесне ушкодження (ст.15 та ч.1ст. 121 КК України)… Прокуратура не виключає можливість, за наявності достатніх підстав, змінити кваліфікацію на замах на умисне вбивство».

Завжди на «передовій»

Звичайно, в усіх на устах – припущення, хто стоїть за нападом на Щадея, кому і чому це потрібно. Екс-мер Ужгорода Сергій Ратушняк, як завжди, висловився прямо. На своїй сторінці у Фейсбук написав: «Кримінальна зграя братів Балог… влаштували самонапад на самопроголошеного т.ч.в.о. голови (хоч і без голови) м.Ужгорода – Щадея В. Це їхній же покидьок, що й мати рідну продасть за владу і гроші… Єдино, що Балога виродив під впливом весняного загострення, – т.б. не розрахував, – повідомив про напад в інтернеті ще до нападу».

А всі взялися згадувати бурхливу біографію юного посадовця. Вперше Ужгород почув про Щадея у зв’язку з «мутною» історією, коли в середині 2000-х СБУ нібито знайшла у нього зброю, а хтось спалив йому машину.

А на початку 2005-го він, будучи активістом «Пори», кидав яйця в тодішнього міського голову Віктора Погорєлова. Цей випадок навіть розглядався в суді, однак Погорєлов відкликав позов, аби хлопчина не сів надовго.

За кілька місяців після того Щадея з посади свого радника звільнив тодішній голова ОДА Віктор Балога. Офіційне пояснення: Щадей занадто вільно трактував перебування на робочому місці. «Якщо кожен із 1 400 осіб, які працюють у цьому будинку, йтиме з роботи коли завгодно, то це буде анархія».

Відтак молодий політик став депутатом обласної ради – прийшов на місце трагічно загиблого ректора університету Володимира Сливки. А на виборах 2010-го активно підтримував на виборах міського голови знову Віктора Погорєлова. У новій команді в мерії зайняв другу за значимістю посаду – секретаря.

Проте навесні 2012-го погляди Погорєлова та Щадея почали настільки розходитися, що мер ставив питання про зміну свого тезки. А Щадей заявляв, що має піти мер. Відтак у травні 2012, увечері, коли Щадей повертався додому, на нього нібито напали невідомі у масках і побили. Синці були дуже красномовні. А відставка – Щадея – зрештою, таки сталася, але аж у серпні.

Тоді почався новий виток боротьби Щадея проти міського голови Ужгорода. Уже неприховано з платформи головного піарщика мукачівського нардепа Віктора Балоги. До послуг Щадея були всі інформаційні ресурси – «М-студіо», інтернет-сайти, газета «Старий Замок».

Коли відбувся злам у євромайданівських революційних подіях – навіть несподівано для лідерів ужгородського майдану натовп захопив будівлю ОДА, Щадей різко вийшов на передній план.

На відео отримання показів у тоді ще начальника Чопської митниці, коли посадовця прив’язували до стовпа і так отримали від нього зізнання про корупційні дії, Щадей постійно у кадрі. Він очолював походи в обласну прокуратуру, на опечатування кабінетів міської ради, «розправу» над портретами у приміщенні Міндоходів області, пікетування представництва Держказначейства. Було зрозуміло, що саме під нього звільнятимуть крісло міського голови Ужгорода.

24 лютого це і зробили, щоправда, надто брутально – депутатів по одному дві години збирали дзвінками і погрозами на сесію, а потім змусили «таємно» голосувати – показуючи бюлетені «представникам громадськості» у камуфляжі.

Негатив від такого нагинання депутатів «через коліно» і настільки скандально одіозного в. о. мера спробували пом’якшити заявою Щадея: мовляв, у майбутніх виборах він участі не братиме. Але таким і був задум – Щадей мав «розчистити» шлях до крісла мера «смотрящєму» за Ужгород від Балоги Володимирові Чубірку

Проте уже перші кроки Щадея на посаді вразили – наступного дня після обрання новий в.о. міського голови з групою підтримки навідався до сільського голови Баранинців, де влаштував бійку. «Розборки» були за те, що колись сільрада за протестом прокуратури позбавила Щадея та ще майже півтори сотні претендентів надії на отримання земельної ділянки.

Словом, революція, яка мирно пройшла на За­карпатті і, зокрема, в Ужгороді, почала вироджуватися в контрре­волюцію, а відтак у від­вертий політичний бандитизм.

Карта не лягла

На пригоду зі Щадеєм одразу ж відреагував політичний шеф Віктор Балога. На своїй сторінці у соцмережі Фейсбук він написав: «Нападали з-за спини, почерк чисто бандитський – щоб залякати, але залишити в живих. І за останній тиждень це уже другий напад на політиків Закарпаття»...

Напад справді не перший – у вихідні невідомі ввірвалися в помешкання ректора УжНУ Миколи Вегеша, побили битами його дружину, кулю в живіт отримав їхній син. Тиждень тому згоріло авто проректора УжНУ Юрія Перести, який від Балог свого часу перейшов до регіоналів, стріляли в колишнього голову Хустської РДА, гранату кидали в будинок тоді ще міського голови Віктора Погорєлова.

Але ключова фраза у дописі Балоги – як і належить – остання: «Перекрашені все зіпсують, зупиняйте терміново цей бандитизм».

У цій фразі – невдоволення Балоги кадровими призначеннями в області. Мукачівський політик спочатку сподівався, що Закарпаття віддадуть йому. Для цього у буремні лютневі дні раптом з’явився на віче в Ужгороді і буквально призначив сесію облради, яка наступного дня обрала Народну раду Закарпаття.

Потім були сподівання, що керівником Закарпаття стане голова обласної ради, а на цій посаді, як відомо, Іван Іванович – брат Віктора Балоги. Для цього активно намагалися скасувати обласну адміністрацію.

Паралельно, на всякий випадок, якщо центральна влада не відмовиться від своїх представників в областях, у Києві Балога-старший лобіював призначення «губернатором» свалявського Олександра Кеменяша. А Іван Балога настійливо писав листи новим міністрам про те, що всі призначення потрібно погоджувати з обласною радою і навіть заявив на зустрічі із журналістами, за яких трьох умов потисне руку новому начальнику обласної міліції Василю Турдаю і перерахував колишніх керівників УМВС, які, мовляв, були б кращі.

Проте все для Балог пішло не так. Головою ОДА призначили молодого колишнього «фронтовика», а тепер БЮТівця Валерія Лунченка. Не «в жилу» їм і потенційні призначення інших керівників силових структур. Іван Балога навіть заявив, що… війна у Криму – через те, що нова влада не скасувала ОДА.

Стосовно новопризначеного голови ОДА Валерія Лунченка Балога теж був не у захваті, сказав, добре, що це закарпатець, а надалі залежить як працюватиме. «Якщо буде повторювати помилки Ледиди, який дивився в рот Клюєву і Януковичу, – нічого доброго не буде».

Віктор Балога у Фейсбуку пішов ще далі – запропонував навіть поки що не зважати на Конституцію: «Чому у Януковича були проблеми з Галичиною? Бо він постійно присилав туди своїх губернаторів. Те саме і зараз. Якщо Київ діятиме тими ж методами, несприйняття на Сході та Півдні, і не лише там, гарантоване… нова Конституція повинна передбачати право обласних та районних рад створювати виконавчі комітети, які на 3/4 переймуть функції державних адміністрацій… Але, впевнений, нічого не заважає застосовувати такий підхід, не чекаючи змін до Конституції. Кадрову політику в регіонах вже зараз можна і треба проводити з урахуванням цих принципів: тобто призначати губернаторів, яких облради своїми рішеннями будуть рекомендувати центру».

Оскільки Балоги вже встигли переформатувати під себе більшість в обласній раді, вони хотіли б повністю повернутися до своєї безроздільної – феодальної – влади над усім Закарпаттям. Однак не складається, а в такому разі найлегше, за звичкою, «колотити воду».

Назар Цифра, газета «Унґвар».
Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-06-17
2018-06-16
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)