Наймастабніший медіа-моніторинг презентували в Ужгороді

 

3 жовтня в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація результатів загальнонаціонального та регіонального моніторингу ЗМІ на предмет якісного інформування виборців та рівного доступу до ЗМІ суб’єктів виборчого процесу, який проводять Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» в рамках Спільної програми Ради Європи та Європейського Союзу (проект «Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі»).

 

Це наймасштабніший в історії України медіа-моніторинг. Вибірка охоплює 227 ЗМІ, серед яких провідні загальнонаціональні медіа, а також телеканали, газети та інтернет-сайти АР Крим й усіх областей України.

Ірина Бреза, експерт з моніторингу Асоціації «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» розповіла, що у рамках моніторингу аналізують 9 загальнонаціональних та 56 регіональних телеканалів (інформаційні та підсумкові телепрограми), 7 загальнонаціональних та 84 регіональних газети, 5 загальнонаціональних та 66 регіональних Інтернет-сайтів, у тому числі, звичайно, закарпатські ЗМІ.

Суб’єктами моніторингу є Партія регіонів, ВО «Батьківщина», Партія УДАР, Комуністична партія, «Україна-вперед», «Свобода». Період моніторингу— 30 липня — 23 вересня 2012 року.

У результаті, з’ясовано, що на понад 65-ти найбільших загальнонаціональних і регіональних телеканалах Партія регіонів представлена майже у 15 разів активніше “Батьківщини” (264 години проти 18-ти). Водночас Партія регіонів утричі більше представлена в негативній тональності. 

Преса збалансованіша за телебачення і більш плюралістична — у 91 найбільших загальнонаціональних та регіональних газетах представлення Партії регіонів переважає “Батьківщину” більш, ніж удвічі, однак Партію регіонів у пресі критикують учетверо більше. 

Найзбалансованішим є Інтернет – на 71 з найбільших загальнонаціональних та регіональних Інтернет-сайтів представлення Партії регіонів та “Батьківщини” майже однакове за нейтральною тональністю. Водночас показники позитивної та негативної тональної у Партії регіонів більші удвічі.

На телебаченні за співвідношенням влада-опозиція чинна влада у 18 разів випереджає опозицію та майже вчетверо — опозицію та непарламентські партії разом узяті. Водночас у негативі влада також представлена втричі більше.

У пресі влада майже тричі представлена активніше за опозицію. Водночас у негативі влада також представлена учетверо більше

Щодо телебачення, то найкращий баланс симпатій медіа та електоральних симпатій демонструють провідні загальнонаціональні та регіональні Інтернет-сайти.

 

Щодо Закарпаття, то за останній місяць вересень (моніторинг розпочався з серпня) закарпатська преса почала активніше висвітлювати виборчі події у порівняні з попереднім періодом, коли кампанія тільки-но стартувала. «З’явилися публікації позначені як «політична реклама», але частіше тексти подавалися  без цієї позначки, чи просто у розділі «Вибори», — зауважила Ірина Бреза. — Можна відзначити кілька напрямків з виборчої тематики, які висвітлювали друковані ЗМІ:  приїзд лідерів партій та відомих політичних партійців і висвітлення їхніх вояжів по області, замовні статті із штабів головних політ сил, та висвітлення діяльності мажоритарників ( останні доволі активізувалися: як у діяльності так і у присутності у ЗМІ). Місцеві політики почали частіше вдаватися до чорного піару стосовно своїх конкурентів. Більше чіткіше прослідковується політична заангажованість преси на прикладі розміщення тих чи інших публікацій. Мінімально висвітлюється діяльність уряду у будь-якій тональності. Президент чи міністри фактично відсутні на шпальтах газет. Зате закцентовано увагу на діяльності місцевої влади».

Ситуацію з висвітленням виборчої тематики у ЗМІ прокоментували  також Віктор Пащенко, політолог, Сергій Федака, професор, Федір Шандор, к.с.н, проректор УжНУ.

За словами Федора Шандора, показники представлення у ЗМІ Партії регіонів пояснюються тим, що це партія влади. Щодо ЗМІ, то найбільш демократичним є інтернет-простір.   «Якоїсь насправді серйозної передвиборної дискусії на рівні, як це мабуть у європейських державах при парламентських виборах, такого нічого у нас і близько не має, — каже Сергій Федака. — У цьому плані Україні ще дуже далеко до цивілізованого суспільства, а дана кампанія і характер її висвітлення у ЗМІ – це показує. Що стосується окремих персоналій, тих же кандидатів по мажоритарних округах, то це відбувається більше в інформативному плані: або повідомлення про благодійну діяльність того чи іншого кандидата, або про той же самий факт, але у протилежного табору пресі називається вже брутальний підкуп виборця, і суди як хочеш».

За словами Сергія Федаки, позиції,програмніідеї– чому кандидат йде парламент, які він закони хоче продукувати і що змінювати у законодавстві, то про це і близько нічого не має на змістовій стороніу мас-медіа.«А якщо формально– то так, певний баланс дотримується на Закарпатті. Не має грубого переважання якоїсь сили. Партійні газети є і більше про свій табір пишуть, менше про інших. А щодо відносно незалежних ЗМІ – можна сказати, що баланс у поданні інформації таки є. Змістовної дискусії як такої нема і це дуже жаль».

Політолог Віктор Пащенкозазначив: «Таку ситуацію у ЗМІ, особливо у місцевих, спровокував закон «Про вибори», який нині реально діє і спрямовує обговорення саме в таке локальне русло. Я думаю, що одна із цілей цього закону і було якраз перетворити вибори в таке досить незрозуміле дійство. Якщо на загальнонаціональному рівні ще можна помітити дискусії про партії, хоча вони абсолютно неякісні: якщо ми дивимось ролики двох основних конкурентів, то бачимо одну і ту ж тезу – «Вони – погані». Практично ніяких позитивних сигналів суспільству немає. Справді програмних тез нема, тому фактично і нема що обговорювати і за чим спостерігати».

Звичайно, каже політолог,буде смішно виглядати якщо кандидат-мажоритарник приїде у село Рахівського чи Берегівського району і буде говорити про вступ у Євросоюз чи про євроінтеграцію, то люди його не зрозуміють. «Вони питатимуть його чи бачив він по яких дорогах їхав, що у них нема каналізації і так далі. Тобто сьогодні сама кампанія виходить із запиту, а правила гри формує закон, — додав Віктор Пащенко. — Ми не бачили такого бруду у ЗМІ на жодних з останніх виборів. Мабуть, який є попит, такою є і пропозицію». 

 

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2017-07-26
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Якщо це лобіює Супрун,то треба змінити назву на : " Нові ліки від СНІДу будуть випробовувати на українцях!" Бо іншого від цієї дурепи очікувати даремно!...
555 (2017-07-26 20:58:07)
Кому будет интересно нашёл отличный Торрент плеер с возможностью быстрого поиска любого торрент файла буквально за считанные секунды по всему ру-нету, а так же удобный и простой плеер для просмотра фи ......
JFXgoant (2017-07-26 18:34:28)
Есть кто-то, кто может назвать древних греков глупцами?В изначальной версии демократии право голоса имели только те, кто мог ответить за свой голос имуществом. То есть те, кому было что терять. Не Гор ......
Viktor (2017-07-26 12:35:18)
Судяться вони за хабарі,які свого часу роздали,щоб бути монополістом! У нас так весь "бізнес" працює,спочатку хабарі потім схеми і відкати. В автопромі не краще, спочатку лобіюють китайських ......
ХХХ (2017-07-26 12:01:15)
Пенсионер.Подерживаю. Пенсионер может избираться (ну если мудрость есть) но не может избирать. Да, имеет смысл ценз самообеспечения. "Идеальный" избирательный закон смысла не имеет - еще одн ......
Василий (2017-07-25 08:29:01)