Син судді Конституційного суду Андрія Стрижака став акціонером банку за підробленими документами?

Володимир Антонов — маловідома широкій українській публіці особистість.

Тим часом у Литві, Росії та інших європейських країнах його добре знають фінансисти. У віці 26 років Антонов побудував бізнес, який через чотири роки перетворився на справжню бізнес-імперію. Належна йому компанія Convers Group розрослася до величезних масштабів, що дозволило бізнесменові до початку фінансово-економічної кризи в 2008-му скуповувати медійно-спортивні активи різних форматів в Європі і країнах СНД, дражнити публіку раптовими інвестиціями та дорогими спортивними авто.


Рівно рік тому, у свої 36, він втратив все. Литовська влада в один день націоналізували його банк Snoras, звинувативши власника в незаконному привласненні коштів у великих розмірах та підробці документів. Володимир Антонов встиг попросити притулку у Великобританії, де сьогодні перебуває під підпискою про невиїзд. Витрати колишнього мільярдера обмежені сумою в п'ять тисяч євро на тиждень, а дні схожі один на інший, через що Антонов порівнює себе з головним героєм фільму «День бабака».

Він вважає, що дії відносно його банку — політична розправа, ініційована литовським президентом Далею Грібаускайте. І з нетерпінням чекає парламентських виборів у Литві, які відбудуться в жовтні: якщо виграє опозиція, Антонов сподівається, що справу закриють. Якщо ж цього не станеться, не виключено, що опального бізнесмена посадять: на кінець року намічений суд по його екстрадиції.

Паралельно Володимир Антонов судиться зі своїми колишніми друзями і партнерами по всьому світу, які всі як один, за його словами, скориставшись ситуацією навколо банку Snoras, зрадили його. Зокрема, він злий на менеджмент Конверсбанка в Україні (це фінустанова нещодавно провело ребрендінг і стало іменуватися CityCommerce Bank). Банк відомий у нашій країні величезною рекламою на даху бізнес-центру «Парус» у центрі Києва (правда, її вже демонтували), сверхдінамікой фінансових показників та наполеонівськими планами увійти до двадцятки провідних українських фінінститутів. Про це «Експертові» свого часу розповів співвласник Конверсбанка Рейніс Тумовс (див. «Великі літери на" Парусі "»). У тому ж інтерв'ю Тумовс стверджує, що Антонов продав банк і нові власники йому більше нічого не повинні. Однак Антонов так не вважає.

Він — людина непроста, здрастуй і лихий. Сьогодні його мова рясніє одкровеннями і гострими оцінками. У нього тепер немає бізнесу в Україні, тому ніщо не заважає йому рубати правду-матку про українських фінансових владах і порядках. В ексклюзивному інтерв'ю «Експертові» Володимир Антонов розповідає про те, як з успішного бізнесмена перетворився на загнаного емігранта і що має намір робити далі.

— Скільки грошей ви втратили в результаті націоналізації урядом Литви банку Snoras?

— У Snoras пропало до 40 мільйонів євро моїх особистих коштів. Ще 15 мільйонів я втратив в Latvijas Krajbanka (Латвія). Є в мене ще дружок в Росії, Сергій Менделєєв, колишній голова правління Інвестбанку, який за підробленими документами викрав у мене пристойну суму грошей з цього банку. Мій найкращий друг в минулому — сьогодні власник Сберкредбанка і хокейного клубу «Спартак».

— Скільки ви втратили по всім вашим активам?

— За різними оцінками, Convers Group оцінювалася в суму до двох мільярдів доларів. Треба розуміти, що всі банки та інші спортивно-медійні активи належали мені безпосередньо, тобто це були мої гроші, що лежать не у вигляді депозиту, а у вигляді капіталу. Все це втрачено.

У доларах це мільярда півтора. Втім, я знаю багатьох, хто втратив ще бoльшие суми.

— Лондон — відоме притулок для емігрантів з країн СНД, з різних причин переслідуваних владою у себе на батьківщині. В Англії ці люди якось діляться по шарах, наприклад, в залежності від капіталу, який вони зуміли зберегти?

— У цій тусовці немає шарів. У кожного своя історія, як правило — сумна. Ці люди зробили для себе певні висновки: гроші — це важливо, але є ще така штука, як відносини.

Я не хотів їхати з Росії, але в 2009 році там мало не вбили мого батька. Тому за рекомендацією всіх моїх друзів і партнерів я виїхав разом з родиною.

— А скільки таких, як ви, в Лондоні?

— Вихідців з колишнього СРСР на території Великобританії проживає близько півтора мільйона осіб.

— Зі скількома з них спілкуєтеся особисто ви?

— Їх близько ста осіб — недурні люди, які вміють робити додану вартість. На жаль, в останні роки їх кількість збільшується. З України я мало кого знаю. Хіба що іноді спілкуюся з Денисом Горбуненко (колишній голова правління Родовід Банку. — «Експерт»).

Спецоперація Snoras

— Повернімося до історії, яка привела вас сюди. Литовська влада в момент націоналізації банку Snoras заявили, що в його фінансах виявлена ​​«діра» — нестача активів на суму понад один мільярд літів. Що це за гроші і куди вони, за вашою версією, поділися?

— Я бачив різні цифри в литовській пресі. Найбільша з них — близько п'яти мільярдів доларів — перевищувала всі активи банку. Хоча ні, в одній з литовських газет я прочитав, що ми вкрали з банку вісім мільярдів. Плюс до цього у мене є три європейських ордера на арешт, де всі цифри різняться.

Поки я не бачив жодного доказу, що з банку було щось вкрадено або кудись списано. Мені складно коментувати, скільки там зникло активів. У Литовській Республіці є закон про націоналізацію, який чітко регламентує цей процес. За цим законом виходить, що подія — не захоплення власності, а обопільне рішення акціонерів банку, які більше не в змозі їм управляти у зв'язку з тією чи іншою ситуацією, що виникла з ліквідністю і / або з капіталом банку.

— Глава центробанку Вітас Васіляускас сказав, що гроші в Snoras ходили по колу і збільшення статутного капіталу відбувалося за рахунок коштів самих вкладників. Це так?

— Почнемо з того, що пан Васіляускас, людина приблизно мого віку, був призначений керівником Банку Литви 16 квітня 2011 ...

— При чому тут дата його призначення?

— Поясню. До його призначення до керівника центрального банку республіки я міг потрапити по дзвінку, якщо людина не перебував у відрядженні або на засіданні уряду. До пана Васіляускас я потрапив тільки 19 липня, хоча Snoras був найбільшою приватною банківською групою регіону. Тоді ж, 19-го числа, вдалося зустрітися з усім правлінням центробанку, але в досить дивній атмосфері.

— Що значить «дивною»?

— Зустріч була більше схожа на агресивний монолог, ніж діалог.

Ми довго дискутували: чому банк такий, а не інший. Розмова також зайшла про те, що необхідно збільшувати капітал банку і незрозуміло, навіщо нам Snoro Media, якій належать 34 відсотки акцій в капіталі видавця найбільшої литовської газети Lietuvos rytas. Це був не розмова професіоналів, а наша спроба відбитися від нападів.

Моя реакція була дуже простою. З 2008 року, коли вибухнула криза по всій Європі, банк став вважатися бізнесом умовно. І якщо ви хочете його відібрати, зробіть це цивілізовано. Ми всі вам покажемо-розповімо, і я піду в футбол грати або на машині кататися.

Що цікаво, на початку жовтня відбулася зустріч, де нам з Раймондасом Баранауськаса (колишній голова правління Snoras. — «Експерт») продовжили дозвіл на володіння банком.

— Опишіть хронологію: як відбувалася націоналізація Snoras, і де в цей момент знаходилися ви?

— Я перебував у Києві, оформляв угоду з купівлі двох банків в Південній Європі. До речі, ми їх так і не набули. Напередодні того, що сталося, відбулася секретна нарада в литовській прокуратурі та супердемократіческом литовському уряді. Наш арешт повинен був виглядати наступним чином. У п'ятницю після наради в Банку Литви, де нам зареєстрували новий капітал на суму 55 мільйонів євро, ми з Баранауськаса повинні були відзначити це діло. Потім мій партнер по традиції проводжав мене в аеропорт. За планом мене повинні були «прийняти» на смузі в бізнес-джет, затримавши екіпаж. Мають право затримати на 48 годин, відібравши телефони.

Після цього нас повинні були доставити в якесь місце в 60 кілометрах від Вільнюса, де знаходиться сама жахлива в'язниця, яку тільки можна знайти на території колишнього СРСР, — Укмерге.

— З якою метою?

— Щоб до понеділка ми були не в дуже хорошому морально-технічному стані і підписали б усі.

— Значить, план зірвався. Що ж відбулося насправді?

— Дуже інформована медійна група Lietuvos rytas, що належала нам, по своїх каналах дізналася про те, що задумала влада. У середу, 16 листопада, газета на першій шпальті опублікувала матеріал з детальним описом цього плану. До слова, Lietuvos rytas з тиражем 220 000 при населенні три мільйони чоловік дуже хотіли купити собі консерватори, оскільки вплив газети на громадську думку колосально.

— Вас не здивувало, що ваш власний медійний актив опублікував текст про власника, та ще з таким сюжетом?

— Я спочатку не повірив. Подзвонив главреду і розкричався на нього, що зробив марно. У день виходу статті ми були в контакті з хлопцями з литовської влади. Генеральна прокуратура, центробанк і адміністрація президента випустили спростування, проте вже наступного дня, 17 листопада, о 11 годині ранку ці хлопці націоналізували банк. У них просто здали нерви у зв'язку з галасом, тому план не спрацював.

Сьогодні ми оскаржуємо все це справа в судах, вони намагаються оскаржувати зворотне. Я готуюся до цивільним позовом проти Литви як громадянин Росії.

Сказ про недобудови

— Є версія, що банк усвідомлено готувався до банкрутства, і що забезпечення активів здійснювалося за рахунок недобудованих об'єктів нерухомості в Москві.

— Ні, на нас постійно чинився тиск з приводу фінансування російських компаній, були відповідні приписи, які забороняли нам це робити. Загальний ризик на Росію не перевищував 10-13 відсотків кредитного портфеля.

— І все ж чи не було це аферою, затіяної спільно з Сергієм Полонським, власником збанкрутілої Mirax Group (тепер — група компаній Nazvanie.Net)? Подейкують, що один із вас замінив в Snoras фіктивні активи на високоліквідні недобудови в Москві, що належали Mirax. А другий таким чином вивів за кордон значну частину свого капіталу, що складається з грошей ошуканих російських пайовиків і кредиторів. Прокоментуйте, будь ласка.

— Та ні, все добудовано. Недобуд в Росії не можна закласти, оскільки має бути свідоцтво, реєстрація об'єкта. Нехай в балансі (що розповсюджено в українській банківській практиці) є якісь майданчики, їх в Литві не можна класифікувати як заставу. Необхідно свідоцтво про іпотеку, а для цього об'єкт незавершеного чи завершеного будівництва повинен мати свідоцтво про реєстрацію.

Що стосується Mirax Group, то з 75-мільйонного кредиту Mirax погасив три чверті. Оскільки Сергій Полонський є моїм добрим приятелем і не падлюка, як багато інших знайомі, він свої зобов'язання чітко виконує.

Ну і головне: активи групи були в тисячу разів більше, ніж кредит Полонського. Запорукою були приміщення, які були в сто разів дорожче, — у вежі «Федерація». За рахунок продажу цих приміщень Mirax більшу частину цих кредитів і погасив. І друга частина застави — комплекс «Золоті ключі-2».

До того ж більшість російських позичальників як і раніше обслуговують свої кредити в нормальному режимі. Так що брешуть. Як брешуть про моїх дорогих тачках і квартирах у Вільнюсі. У мене там ніколи не було квартири. Я завжди жив у готелі, і жодна людина в литовській столиці не скаже, що я їздив на дорогих авто. У мене була всього одна машина, на якій катається адміністратор, — Bentley 2002 року випуску. Баранауськаса їздив на Mercedes такого ж віку.

— Це той автомобіль, в якому їхала його дружина, коли її на трасі висадили литовські правоохоронці і відібрали машину?

— Так, той.

— Ваші опоненти стверджують, що ви будували свій бізнес за принципом піраміди, що гроші запозичувалися шляхом кредитування технічних фірм-одноденок під нічим не забезпечені застави, найчастіше «сміттєві» цінні папери. А у випадку, якщо виникали проблеми, прогалини одного банку затикати за рахунок коштів іншої.

— Це неправда. У Литві таке неможливо чисто технічно. У цій країні є центральна база виданих кредитів, і в неї автоматично потрапляє будь позика, яку ви видаєте. Таким чином, банк знаходиться в стані суцільної перевірки. А оскільки керівник банківського нагляду, пан Рамонас, був дуже розумним і у хорошому сенсі злою людиною — що в Литві, що в Латвії нереально видати кредит компанії-одноденки.

Люди кажуть, що я вкрав гроші зі свого ж банку, який будував десять років, і тепер навіщось сиджу в Англії. Це означає, що мене не в тюрму потрібно садити, а в психлікарню. Якщо я реально вкрав мільярд, то перший варіант: я до цього готувався. А другий: це значить, я повинен був би зараз сидіти не в Англії, а в Російській Федерації, звідки не екстрадують своїх громадян. Або лежати десь на пляжі в Латинській Америці з коктейлем мохіто в руках.

— Відомо, що у Snoras були великі російські клієнти — структури, пов'язані з Сулейманом Керімовим, Олегом Дерипаскою. Хто з українських бізнесменів обслуговувався в литовському банку, і як з ними йдуть справи?

— У Snoras був один мільйонам клієнтів, 900 тисяч активних емітованих карток, тому скільки і яких клієнтів обслуговувалося в Snoras з України або іншої країни я поняття не маю.

— Гаразд, великих-то клієнтів ви напевно знали в обличчя ...

— З великих українських клієнтів нікого назвати не можу. У вас в Україні навіть немає компаній такого розміру, які могли б обслуговуватися в цьому банку. До того ж у великих українських груп є свої кредитні установи.

— Банкрутство Snoras нагадує крах Parex banka, але латвійський банк «ліг» в кризові дні і його власники не сидять у в'язниці. А з вами ситуація інша. Чому?

— А мене це найбільше і дивує! Я знаю власників Parex banka, вони абсолютно не винні в тому, що сталося. Такою була ситуація на ринку. Латвійський уряд в тому випадку повело себе цивілізовано і коректно. Так, люди позбулися бізнесу, але так склалося. При цьому банк був розділений, врятований, і можна сперечатися вже на тему: професійно це було зроблено чи ні?

У нашій ситуації нас розорили. Крім того, немов слони в посудній лавці, роздерибанили всю решту групи. А тепер ось хочуть посадити.

— А садити-то навіщо, якщо нічого не залишилося?

— Щоб сховати кінці у воду. У групи була вартість, і її легко довести. Структура Zolfo Cooper (консалтингова компанія — тимчасовий адміністратор у Snoras після націоналізації. — «Експерт») — компанія з нізвідки, що отримала вже сотню мільйонів доларів за свою роботу. Я добре знаю цей світ, що б не говорив Cooper і його подільники. Якщо до вас у двері постукав адміністратор, це кінець. Адміністратора хвилює тільки одне: як вас кинути подалі і щось з цього отримати собі.

Велика політика

— У цій історії ви себе ким відчуваєте: невдахою фінансистом, жертвою кризи, лузером політичних інтриг, недалекоглядним експатом, що інвестували не в ту країну?

— Лохом. Ця абревіатура народилася за часів непу і розшифровується як «особистість, обікрадена хуліганами». Розумію, чому вони хочуть нас посадити: знають, що ми з Баранауськаса будемо боротися і далі. При цьому боротьба зі мною стoіт вже набагато дорожче, ніж можливість з мене щось отримати.

— Назвіть порядок цифр. Нещодавно на прохання адміністратора Snoras англійський суд дав вказівку заарештувати ваше майно на суму 492 000 000 євро.

— Вони брешуть. Компанія Zolfo Cooper подала позов на півмільярда, ніяких активів немає. Через їх незграбних дій була знищена та вартість у півмільярда та більше. Зараз це не стoіт нічого або ж має негативну вартість. Через їх грубих дій ми втратили Конверсбанк, Banco Transatlantico в Панамі і Домініці, Байкалінвестбанк і банк «Єнісей» в Росії, контроль в Інвестбанку і так далі. Ми змушені були продати невеликий банк в Панамі за три копійки, щоб туди не ввійшла інтервенція.

— «За три копійки» — це за скільки?

— За срібний долар. У мене навіть є договір. Адже там живі люди працюють. Мені цим банком вже не володіти, а у них була б головний біль.

Чому я відчуваю себе дурнем? Мені треба було думати: адже я ж росіянин!

— І що це означає?

— Для Литви я — уособлення тієї самої «руки Кремля», яку досі ніхто не бачив, але з якою всі активно продовжують боротися. Так, коли у вас в країні громадянин Росії володіє найбільшою фінансово-промисловою групою з великою кількістю грошей, це, мабуть, небезпечно.

— Наскільки великим?

— У групі було сім з гаком мільярдів активів. Крім того, ми контролювали медійний ресурс не тільки в Литві, але і в Латвії (зокрема, газету «Телеграф»).

Lietuvos rytas — медійний ресурс номер один в Литві. До нього завжди відносилися з пієтетом, і власники ніколи не втручалися в роботу редакції, не цензурували і не вказували, що і як писати.

Один з чиновників литовського уряду одного разу сказав мені: «Слухай, rytas дуже погано пише про Далю, вона скаженіє. Зробіть так, щоб журналісти цього не робили ». Я здивувався і відповів, що зробити цього не можу, ми ж не в СРСР.

antiraid.ua

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-06-19
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)