У ВР буде з десяток закарпатців, із них шестеро – представники провладної партії

У ВР буде з десяток закарпатців, із них шестеро – представники провладної партії

Завершилися чергові українські вибори. Чи не вперше в історії України партія влади змогла не лише відстояти свої електоральні позиції, а й на окремих територіях (як-от на Закарпатті. – Авт.) навіть покращити свої показники. І це попри те, що практично всі політичні сили йшли на вибори, використовуючи нищівну критику влади.

Загалом же перемога Партії регіонів засвідчила правильність курсу влади. Виборці під час голосування зважили на вкрай важку економічну та політичну ситуацію в державі, яка була на момент приходу до влади команди Віктора Януковича. Не забули люди й 5-річний період (2005 – 2009 роки) хаосу та анархії в країні. Цей час запам’ятався постійними чварами поміж Президентом Ющенком, прем’єром Тимошенко та Верховною Радою. А ще – панікою в населення під час обвалу гривні чи епідемії свинячого грипу, незрозумілими та вкрай непрозорими оборудками з російським газом, масовою втечею іноземних інвесторів тощо.

Натомість в останні 2 роки Партія регіонів змогла відновити масове будівництво в країні – доріг, мостів, лікарень, шкіл, успішно провела футбольний чемпіонат Євро-2012, витримала фінансову та економічну світові кризи, змогла реалізувати низку соціальних проектів. Усе це разом і призвело до високого рівня довіри населення до Партії регіонів. 

Вибори поміж партій: регіонали беруть рекордну висоту 

На парламентських виборах у 2012–му Партія регіонів у Закарпатській області набрала 30,94%. Це – найкращий результат серед усіх політичних сил краю. У числовому еквіваленті за регіоналів проголосували 145 258 виборців. Це також рекордний показник. Для порівняння, у 2007-му Партія регіонів під час дострокових виборів до парламенту здобула 19,76 відсотки (97 152 голоси), а в 2006-му – 18,65% (107 664 голоси). Тому результат, отриманий на цьогорічних виборах, –  беззаперечний успіх і самого Олександра Ледиди, і Партії регіонів. Ще раз відзначимо, що досягнуто його було не лише без сторонньої допомоги, а й попри шалений опір «сім’ї» Балог, який спостерігався упродовж усієї передвиборчої кампанії.

Закарпатська «Батьківщина», яка посіла друге місце на цьогорічних виборах до парламенту, втратила, порівняно з минулими виборами, 11 953 своїх прихильників. Не останню роль у цьому відіграла відсутність у списку партії Юлії Тимошенко та хаотична боротьба за лідерство всередині обласного осередку цієї політичної сили (з приходом до керівництва «Батьківщини» Арсенія Яценюка, «фронтовики» почали масово витісняти з керівних посад корінних членів «Батьківщини». – Авт.). 

Політичній силі УДАР, завдяки вдало проведеній виборчій кампанії та постійному заперечуванню причетності родини Балог до їхньої політичної сили вдалося показати доволі пристойний результат – третє місце з двадцятьма відсотками голосів виборців (загалом це 93 946 «галочок»). Це – гарні стартові позиції для проведення наступних виборчих перегонів та продовження партійного будівництва.

Здивували під час цих виборів «Свобода» та Комуністична партія України, які посіли четверте та п’яте місця відповідно і здолали символічний 5-відсотковий бар’єр. Жодна з цих політичних сил не персоніфікована – навряд чи хтось із широкого загалу назве бодай п’ятірку лідерів цих обласних осередків. Вдалий результат («Свобода», порівняно з 2007 роком, збільшила чисельність своїх прихильників у 14,5 раза – з 2 670 до 39 182, а КПУ – в 2,7 раза) пояснюється виключно розчаруванням певних категорій виборців («Наша Україна», Соціалістична партія України) та вдало проведеною промо-кампанією.

Мажоритарка: успіх є, до бенефісу не дотягли 

Особливістю парламентських виборів по мажоритарних округах на Закарпатті стало протиборство кандидатів від Партії регіонів та «Єдиного центру». У цьому принциповому протистоянні насамперед варто відзначити перемогу першого заступника голови ОДА Івана Бушка над головою Закарпатської облради Іваном Балогою в 73-му виборчому окрузі. Значний 5-відсотковий розрив між кандидатами – достатньо сильний удар по амбіціях одного з лідерів «ЄЦ». Інші регіонали – Василь Ковач та Михайло Ланьо в 68-му та 70-му округах – перемогли завуальованих кандидатів від «Єдиного центру» Павла Чучку та Олександра Кеменяша відповідно. Відзначимо, що Ковачу вдалося здобути перемогу в найважчому з виборчих округів із центром в Ужгороді, де у політичних змаганнях також брали участь чимало сильних кандидатів. А Михайло Ланьо переміг діючого нардепа Кеменяша з величезним відривом – 24 відсотки (майже 24 тисячі голосів).

Результат В’ячеслава Шутка (14,2%) в 69-му окрузі відверто здивував. Молодий і досі майже невідомий широкому загалу регіонал за короткий передвиборчий час зумів здобути прихильність виборців, посівши друге місце на виборах та залишивши «за спиною» сильного кандидата Пересту та діючого мера Мукачева Ленд’єла. Зрозуміло, що на рівних конкурувати з господарем цього округу Віктором Балогою, в активі якого є значний адмінресурс, ЗМІ та армія залежних від його бізнесу працівників, – важко. Але в особі Шутка виборець побачив альтернативу «сім’ї», і це гарний стартовий показник для подальшої  політичної боротьби Партії регіонів у Мукачеві та Мукачівському районі.

У причинах поразки кандидата від Партії регіонів у 72-му окрузі, який завжди вважався оплотом регіоналів на Закарпатті, слід розбиратися окремо. Тячівські регіонали за всіма показниками провалили виборчу кампанію до Верховної Ради. Кадрові висновки, очевидно, не забаряться. Щодо 71-го округу, то тут долю виборів вирішуватимуть у суді. Мінімальний розрив між Степаном Деркачем та Павлом Балогою при  численних порушеннях виборчого законодавства з боку останнього залишають питання визначення переможця відкритим. 

Поламані списи, або Для чого Балогам необхідно було критикувати владу? 

Відзначимо, що на Закарпатті регіоналам перемога далася набагато важче, аніж у цілому по Україні. Адже партії влади тут довелося змагатися не лише з опозиційними конкурентами, а й із… іншою владою – в особі міністра з надзвичайних ситуацій та куратора краю, голови обласної ради, діючого депутата Верховної Ради України та облради. Усі ці люди останні роки намагалися працювати в команді Віктора Януковича. Тому багатьох виборців відверта опозиційна риторика з уст родини Балог за 1,5 місяці до виборів відверто шокувала. Щоправда, були й такі, хто пригадав причетність цих людей до команди «любих друзів» Ющенка, які без брехні не могли прожити ані дня.

Балога до боротьби з регіоналами підключив усі свої ЗМІ – телебачення, газету, інтернет-ресурси. До Мукачева для участі у виборах також приїхала ціла  делегація столичних піарників, журналістів, соціологів.  Упродовж тривалого часу Віктор Балога в Києві намагався домовитися про своє лідерство в опозиційному таборі. Коли це не вийшло, вдався до відвертого обливання брудом Партії регіонів та паплюження її кандидатів у депутати. При цьому навіть шанувальники «таланту» Балоги не встигали орієнтуватися – за яку партію ж треба голосувати на виборах? Бо закарпатський міністр-надзвичайник мало не щодня змінював свої погляди, агітуючи то за «Свободу», то за «Батьківщину»,  то за УДАР, а то й просто вимагаючи від своїх прибічників голосувати проти Партії регіонів.

Така поведінка куратора Закарпаття під час передвиборчої кампанії була зрозумілою – будь-що завдати нинішньому губернатору краю Олександру Ледиді поразки. Причин для цього у Балоги було декілька. По-перше, Ледида не погоджувався грати за його правилами – призначати лояльних до «сім’ї» людей на керівні посади, скеровувати фінансові потоки з Державного бюджету до фірм із мукачівською пропискою, закривати очі на кримінальні діяння окремих членів «Єдиного центру». По-друге, Ледида влітку не пристав на пропозицію Віктора Івановича розділити мажоритарні округи на Закарпатті між Партією регіонів та «ЄЦ» за принципом: 3 на 3 в обмін на допомогу на виборах.

Результати виборів показали правильність рішення Олександра Ледиди. Губернатор Закарпаття одночасно зумів вирішити кілька стратегічних питань. Річ у тім, що Віктор Балога на виборах уже допомагав Партії регіонів та її лідеру Віктору Януковичу (в другому турі президентських виборів 2010 року). Чим це закінчилося – усі пам’ятають: на Закарпатті перемогла Юлія Тимошенко, хоча в першому турі (без участі Балоги) перемогу святкував Янукович. Експерти тоді відзначали, що на такий результат лідерів регіоналів насамперед вплинув негативний імідж родини Балог, результати їхнього майже десятирічного господарювання в області. Те саме могло відбутися і зараз – причетність родини Балог до виборчої кампанії Партії регіонів негативно позначилося б на результатах Партії регіонів, а відповідати за кінцеві показники все одно довелося би губернаторові. 

Ледида – переможець. Балога втрачає позиції… 

Для Балоги результати виборів до парламенту можуть мати вкрай негативні наслідки. З дня на день він позбудеться свого міністерського крісла і статусу куратора Закарпаття. Керівництво держави не залишить поза увагою масу критичних висловів на свою адресу. З цілої когорти офіційних та завуальованих кандидатів від «Єдиного центру» Балога  отримає 3 депутатські мандати – у кращому випадку. Вирішувати якісь глобальні питання на рівні Києва з таким «багажем» – розраховувати не доводиться. Максимум, вдасться отримати якісь преференції для бізнесу. Про зазіхання на право називатися «господарем Закарпаття» йому просто доведеться забути. 

Джерело: Закарпатська правда

 

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-20
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)