«Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять»

 «Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять»

 

З метою навести порядок в місті і налагодити процес збору твердих побутових відходів (ТПВ) міська влада уклала угоду з ТОВ «АВЕ Ужгород». Згідно з рішенням виконкому Ужгородської міської ради № 357 від 15 жовтня 2012 року, з 1 січня 2013 року фірма почала вивозити сміття в Ужгороді. Як відбуватиметься процес збору ТПВ далі, що пропонує «АВЕ Ужгород» своїм клієнтам і чи підвищуватимуться тарифи на вивезення сміття – у розмові з керівником товариства Сергієм Воробцем.

– Якою була перша реакція мешканців Ужгорода на ваш прихід?

– Наше товариство розпочало тут свою роботу за тиждень до того, як ми стали повноцінним надавачем послуг. Угоду укласти з нами можна було вже з 10 грудня 2012 року, та, скажу відверто, реакція з боку мешканців спершу була надто слабкою. Люди, не маючи уявлення про те, ким ми є, якими будуть умови надавання нами послуг і наскільки наша робота відрізнятиметься від роботи минулого розпорядника, тобто КШЕПу, не горіли бажанням переходити на наше обслуговування. За період з 10 грудня до 1 січня було укладено всього 1556 угод із мешканцями міста. Що стосується юридичних осіб, то з ними робота пішла значно краще. Вони набагато легше пішли нам назустріч, пристали на умови, які ми їм запропонували. Мабуть, вагомим чинником у цьому випадку стало саме те, що керівником відділу збуту є людина, яка свого часу керувала КП «Уж»і яка в цій сфері має вже певний досвід роботи. До того ж, гадаю, юридичні особи ставляться до нашої діяльності зацікавлено – вони б хотіли отримувати послуги вищого рівня, ніж їм пропонують. З ними за останні три тижні року укладено близько 500 угод. Справа підписання договорів з городянами зрушилася з місця вже 1 січня, коли ужгородці на власні очі побачили контейнери, встановлені на вулицях міста. Процес пішов і, сподіваюся, далі все буде тільки краще і краще.

– Якими є відмінності вашої роботи від роботи КШЕПу?

– Відмінностей багато. По-перше, це те, що ми працюємо за допомогою сучасної техніки. Пригадаймо, якою була техніка, що прибирала Ужгород до нас. Коли вона була виготовлена? За часів Другої світової війни? Коли я вранці, виїжджаючи з дому, бачив ці машини, мені ставало соромно. Крім того, на відміну від КШЕПу, ми не є відділом саночистки і не працюємо у сфері міського благоустрою. Ми надаємо послуги зі збору і вивезення сміття, маємо своїх клієнтів, котрі нам довіряють і з котрими ми співпрацюємо. В Мукачевому АВЕ запрацювало раніше, і результативність їхньої роботи є значно помітнішою, ніж результати роботи тут. Після року роботи ТОВ «АВЕ Мукачево» на території міста кількість інфекційних захворювань зменшилася на 21%.

– Чим спричинений такий спад захворюваності?

– Коли тверді побутові відходи довго накопичуються в одному місці, потім частково завантажуються відкритим способом до спецмашин, а згодом у відкритій машині транспортуються через усе місто до сміттєзвалища, говорити про якусь санітарію і позитивну екоситуацію недоречно. За ці кілька хвилин до атмосфери надходять мільярди бактерій, котрими ми дихаємо і, відповідно, через які хворіємо. Також не можна забути і про гризунів, які є одними зі збудників інфекційних хвороб. Вони бігали містом аж дотепер. Контейнери ж, котрі пропонуємо ми, – нові, модернізовані. Вони герметично закриваються, і накопичення відходів стає екологічно безпечним. Забираючи сміття, спеціалізоване авто перевертає смітник так, щоб усе сміття одразу потрапляло до бункера, який теж герметично зачиняється. 

– Чи встановлюватимуться по місту контейнери загального користування?

– Зимовий період не є надто зручним для нововведень і якихось радикальних змін. Саме тому ми на цей час перебрали на себе всі контейнерні майданчики, що числилися у міськвиконкомі, за схемою, згідно з якою працювали наші попередники. Тепер, поступово забезпечуючи приватний сектор індивідуальними контейнерами і ліквідовуючи ті, котрі розміщуються там, змінюватимемо схему їх розташування. Там, де є багатоповерхівки, ми відслідковуємо ті місця, де є найбільше накопичення ТПВ, де потрібно додати контейнерів чи навіть створити ще один контейнерний майданчик. Напевно, цей процес триватиме аж до весни. Тоді ж ми вже вноситимемо структурні зміни до обслуговування населення. На нових майданчиках, поряд з контейнерами для залишкових відходів, будуть встановлені конструкції для селективного збору. Спершу це буде картон, папір і пластикові пляшки, а потім також встановимо контейнери для скла, металевих банок і т. ін. Але це буде потім, оскільки аби почати селективний збір, потрібно підвищити екологічну освіченість наших мешканців. Розповсюджуватимуться різні флаєри-довідки про нашу діяльність. На самих контейнерах є наліпки, які інформують, який із контейнерів розрахований на відходи зі скла, а до якого потрібно кидати макулатуру. З часом люди зрозуміють, як це зручно і чому потрібно робити саме так, адже майже всі наші мешканці вже бували за кордоном і бачили, якими чистими є тамтешні вулиці.

– Яким є штат працівників «АВЕ Ужгород»?

– У нас функціонують три основні відділи: абонентний, відділ збуту і технічний відділ. Відділ збуту працює над укладанням договорів із юридичними особами, надсилає рахунки та повідомляє їм про заборгованість. Абонентний відділ виконує ті ж функції, що й відділ збуту, але працює він тільки з фізичними особами. А технічний відділ відповідає за  збір відходів. Я думаю, що в нас усе тільки починається, і сподіваюся, що ми затримаємося тут надовго.

– Скільки одиниць техніки здійснюватимуть роботу з вивезення ТПВ в Ужгороді?

– На сьогодні у власності товариства «АВЕ Ужгород» є п’ять одиниць спецтехніки. Серед них сміттєзбиральні машини німецького виробництва МАН, є автомобільVolkswagenCrafterдля розвезення контейнерів і збору великогабаритних відходів. І один автомобіль – для сервісного обслуговування спецтехніки.

– А скільки контейнерів уже розміщені в місті?

– На цей час ми вже встановили 460 металевих контейнерів. У місцях, де можливе виникнення стихійних сміттєзвалищ, розміщуються великі п’ятикубові баки. 200 пластмасових контейнерів ми роздали юридичним особам і установам. На нашій базі також є 1064 контейнери ємністю 240 літрів і понад три тисячі 120-літрових контейнерів, які здебільшого встановлюватимуться на підприємствах малого бізнесу й у приватних домогосподарствах. Для комунального сектору ж підготовлені контейнерні майданчики загального користування.

– Які ділянки в Ужгороді найпроблемніші?

– До таких належать майданчики на вулиці Лавріщева, навпроти ФМК, на розі вулиць Шумної і Герцена, на вулицях Благоєва, Чорновола, 8 Березня. Ці майданчики розміщені в темних, неосвітлених куточках, куди можна викинути будь-що – і ніхто нічого не побачить. Туди мешканці міста і району можуть звозити безкінечну кількість відходів, не оплачуючи їх вивіз. І зламати цей стереотип дуже важко, подекуди навіть неможливо. Саме тому ці контейнерні майданчики ліквідовуватимуться першочергово. Нашим завданням є показати мешканцям багатоповерхівок правильний шлях. Ми повинні пояснити їм, що набагато краще буде, коли кожен будинок матиме свій новенький контейнер, який уранці очищуватиметься нашими працівниками і де завжди буде порядок. І тоді, коли ми індивідуалізуємо накопичення відходів, коли кожен будинок матиме свій контейнер, його мешканці самі вже слідкуватимуть за тим, хто і які відходи туди викидає.

– Чи підніматимуться тарифи на ваші послуги, порівняно з тарифікацією вивезення сміття КШЕПом?

– Порівнювати техніку, за допомогою якої здійснювали свою роботу працівники КШЕПу і з якою працюємо ми, – марна справа. До того ж ця техніка європейського стандарту обходиться нам куди дорожче, аніж така в Австрії чи Німеччині, оскільки ми за неї сплачуємо ще й мито. Відповідно й амортизація її коштує немало. Ці кошти і затрати, без вкладання яких неможливо працювати, змушені десь відображатися в тарифах на вивіз сміття. Крім того, у кожного з наших працівників є сім’ї, які треба  годувати і одягати, тому варто подумати і про безперебійну виплату їм заробітних плат. Ми хочемо, аби наші працівники працювали з повною віддачею. Для населення, тобто для фізичних осіб, значного підвищення, яке б відчутно вдарило по гаманцях, не буде, але цього не можу сказати про юридичних осіб. Вони сьогодні обслуговуються за надто низькими тарифами, тож надавати в безкоштовне користування їм контейнери й обслуговувати за минулими цінами з нашого боку просто нерентабельно і дуже збитково. Ми не хочемо робити швидкий бізнес і не будемо завтра різко збільшувати плату. Ми всього-на-всього намагатимемося зробити так, аби витрати і прибутки нашого підприємства хоча б балансували на одному рівні. Всім нам варто пам’ятати одне золоте правило: чисто не там, де прибирають, а там, де просто не смітять. Крім того, всі ми – маю на увазі ЖКГ, дорожньо-експлуатаційні служби й інші підприємства – повинні працювати пліч-о-пліч. Тоді ми працюватимемо на спільний результат.

 

Від чого залежить чистота міста, «Ужгород» запитував у його мешканців.

Олександр, 32 роки:«Чистота міста насамперед залежить від тих людей, котрі там проживають. Ніхто ж не думає, що пластикова пляшка, яку щойно ми кинули просто на дорогу, за кілька років дасть про себе знати. І відіб’ється це саме на нашому здоров’ї. Ми самі повинні подумати про наше завтра».

Олена, 45 років:«Чисто не там, де прибирають, – чисто там, де не смітять. Ось те, над чим ми повинні подумати. Не потрібно сподіватися на те, що світ стане кращим і без нашого втручання. Не варто, викидаючи папірець просто під ноги, тішити себе думкою, що я не перший, адже тут вже смітили до мене і смітитимуть після мене. Це неправильно, адже світ потрібно починати змінювати зі себе і власним прикладом підштовхувати до правильної поведінки інших людей. Тільки тоді ми через кілька років побачимо наш Ужгород чистим європейським містом».

Ірина, 41 рік:«Звісно, чистота міста залежить від його мешканців, але не варто скидати з рахунків і фірми, котрі прибирають вулиці. Тепер мова йде про нових надавачів послуг із вивозу сміття. Але чи зможе ця фірма виконати те, що обіцяє, побачимо за деякий час. Сподіватимемося, що їхні обіцянки не будуть порожніми і вже скоро результат їхньої роботи стане помітним».

Віктор, 19 років:«Щоб місто стало чистим, потрібно підвищити саму культуру людей. Коли спостерігаєш картину, як із першого-другого поверхів на голову людям летять недопалки і фантики від жуйок, складається враження, що культура декого взагалі ще перебуває на рівні неандертальців і цивілізація для них є чужою. Їх потрібно перевиховувати, і це є справою влади».

Іннеса МАНЗУЛИЧ, «Ужгород»

 

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-04-19
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)