Ейфорія, що тягне в прірву

Ейфорія, що тягне в прірву

 

У стані ейфорії всі негаразди здаються дрібницями. З часом доза збільшується і частіше виникає відчуття, що вона є просто життєво необхідною. Вживання наркотиків і речовин наркотичної дії – опію, марихуани, барбітуратів, заспокійливих – викликає хімічну чи наркотичну залежність. Є речовини, при вживанні яких залежність може сформуватися вже з перших спроб. Наркоманія – це не тільки медичний діагноз. Якого б ви спеціаліста не запитали – психолога, соціолога, медика чи фізіолога, – кожен дав би своє визначення цього явища. Наркоманія зачіпає всі сфери буття людини. Вона викликає проблеми і психологічні, і соціальні, і медичні, а в багатьох випадках навіть юридичні. Якою є ситуація з наркоманією в Ужгороді, ми дізнавались увиконувача обов’язків начальника відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків Ужгородського міського відділу УМВС у Закарпатській області Романа Тягура і головного лікаря Закарпатського обласного наркологічного диспансеру Василя Кручаниці.

«Робота з нашими «клієнтами» вимагає від працівників ВБНОН дуже багато сил і професіоналізму, – розповідає Роман Тягур. – Тут можуть працювати тільки ті люди, котрі вже пройшли певну школу в карному розшуку чи в УБОЗі. Наші представники повинні вміти знаходити спільну мову з категорією громадян із наркотичною залежністю».

–       Як добути наркотики в Ужгороді?

–       Для того, аби роздобути дозу самостійно, без посередників, людина вже повинна бути в системі. Щоправда, є наркотики, які можна придбати без будь-яких зайвих клопотів, – це та ж марихуана чи метамфетамін, котрі продаються просто в Інтернеті. Ці наркотики, за інформацією електронних джерел, не викликають сильної залежності. Говорити про неї можна в разі, якщо людина вживає опій екстракційний (ацетильований). Викликають залежність і «аптечні» види наркотиків із вмістом знеболювального «Седалгін», морфіну чи ефедрину, які використовуються для усунення болю, при оперативних втручаннях, важких формах лікування. Гадаю, якщо людина вже взяла в руки шприц, – це перший крок до прямого й умисного самогубства. 

–       Яка категорія громадян найчастіше стає наркоманами?

–       Здебільшого в Ужгороді «на голці» сидять або раніше судимі, котрих не лякає «зона», або ті, хто зовсім не бажає працювати. Та, чесно кажучи, від цього не застрахований ніхто. Знаю випадки, коли наркоманами ставали діти досить впливових людей, яким ніколи і ні в чому не відмовляли. Батьки ж, коли з’ясовували, що син чи донька вживають наркотики, намагалися всіляко допомогти їм позбутися цієї смертельно небезпечної звички – направляли їх на лікування в дорогі клініки, пробували розв’язати проблему тим, що не давали своїм нащадкам кишенькових грошей Та здебільшого це було марним. Підлітки вдавалися до крадіжок чи пограбувань задля отримання грошей на необхідну їм дозу. На такі вчинки відповідно реагували представники правоохоронних органів: спершу притягали їх до адміністративної відповідальності, а подекуди справа доходила навіть до кримінальних проваджень і відбування строку у в’язниці. Одного разу ми затримали хлопця з марихуаною. Через деякий час узяли його вдруге – з амфетаміном. Яким буде майбутнє цього парубка, якщо він не полишить згубної звички, – невідомо.

–       Як наркотики потрапляють у наше місто?

–       Амфетамін транспортують сюди наші сусіди-словаки. Екстазі їде з Голландії, де його можна придбати безперешкодно. Марихуана, гідропоніка теж транспортуються сюди з-за кордону.

–       Наведіть один з прикладів роботи вашого відділу.

–       У лютому цього року нами був затриманий мукачівець, який продавав тут метамфетамін за ціною 800 гривень за 1 грам. Відносно цієї людини була заведена оперативно-розшукова справа, було проведено оперативну закупівлю, після чого його заарештували. Того ж вечора ми затримали і людей, котрі постачали йому товар. 1 квітня нами була завершена операція «Батискаф», метою якої була перевірка всіх легальних установ, що розповсюджують наркотики за «червоним» рецептом від лікарів.

–       А чи є в Ужгороді нарколабораторії?

–       Уже протягом трьох років ми постійно виявляємо тут масштабну нарколабораторію біля пожежної частини на вул. Тургенєва. Історія така, що один чоловік залишився без хати, і брат, аби йому допомогти, впустив його жити до цих гаражів. Згодом там розгорнувся справжній «Клондайк». Те, що вони творили там, тільки Господу Богу відомо. Коли їх узяли «на гарячому», ми зрозуміли, що ця справа далеко не з простих. У ході розслідування з’ясували, що там варилися наркотики сильної дії, і людина за скоєне отримала п’ять років в’язниці. Хочу наголосити, що кримінальна відповідальність за статтею 313 Кримінального кодексу України чекає і на тих, хто зберігає в себе обладнання, необхідне для виготовлення наркотиків.

–       Які найкриміногенніші райони Ужгорода можете відмітити?

–       Щодо Ужгорода, то тут на кожен вид наркотику є свій район. По марихуані найчастіше у справах значиться Радванка. Екстазі, марихуана й амфетамін асоціюються з Новим районом.

–       Чи проводиться роз’яснювальна робота з підлітками?

–       Так! Цього року ми спільно з дитячою кімнатою міліції організували зустріч зі школярами. Ми пояснили їм, якими можуть бути наслідки від вживання наркотиків.

Як впливають на людину наркотичні речовини і якими можуть бути наслідки від їх вживання, розпитуємо у головного лікаря Закарпатського обласного наркологічного диспансеру Василя Кручаниці.

–       Хто може стати наркозалежним?

–       Наркозалежною може стати будь-яка людина. Ніхто не починає вживати наркотик, щоб стати наркоманом. Все починається з першої спроби, перенесеного стану ейфорії. Але вже перша спроба може стати фатальною при миттєвому формуванні психічної залежності в окремих осіб, через можливе передозування, зараження ВІЛ, вірусним гепатитом (при ін’єкційному вживанні наркотику), токсичному ураженні органів. Найбільш «наркотично вразлива» категорія – це, звичайно, молодь. Бажання пізнати світ у всіх його проявах, цікавість, безтурботність та ще багато чого, притаманного цьому віку, роблять молодих людей тою категорією, що вважається найуразливішою.

–       Наскільки часто наркоманами стають люди, котрі щоденно стикаються з явищем наркоманії?

–       Якщо поряд споживач наркотиків, то ймовірність того, що людина також почне вживати наркотики, зростає на цілих 15%.  

–       Чи впливає фактор матеріального становища громадянина на його схильність до вживання наркотиків?

–       Схильність до наркозалежності безпосередньо пов’язана з генетикою, а добре чи недобре матеріальне становище громадянина однаковою мірою можуть підштовхнути до початку вживання. Для прикладу, за даними одного з міжнародних досліджень («Здоров’я і поведінкові орієнтації дітей шкільного віку»), в якому брала участь і Україна, достаток сім’ї не пов’язаний з впливом на вживання на індивідуальному рівні, однак цей вплив простежується на макрорівні: рівень розповсюдженості та вживання каннабісу виявився загалом вищим у заможніших країнах.

–       Які наркотичні препарати викликають миттєву залежність, а які мають уповільнену дію?

–       Законодавство України не розділяє наркотичні засоби на легкі і важкі. Посилаючись на статтю 307 Кримінального кодексу України, можу сказати, що за вживання, зберігання, перевезення, виготовлення та продаж будь-яких наркотичних засобів передбачається кримінальна відповідальність. Зазвичай важкими наркотиками називають кокаїн, героїн, «ширку» (опіум),амфетаміни,а легкими – план, екстазі, LSD, токсичні речовини. Але чи можна назвати наркотик легким, якщо від нього помирають (наприклад, від екстазі, токсичних речовин) або втрачають розум (наприклад, від «грибів» або LSD)? Від наркотику можна відмовитись лише один раз: коли його пропонують уперше!

–       А якими є наслідки вживання наркотиків?

–       Вони відображені вже в самому діагнозі: розлади психіки і поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин. Велика кількість наукових робіт присвячена проблемам ураження внутрішніх органів та систем при різних видах наркоманії. Важкість цих уражень залежить від речовини, кількості, в якій вона вживається, а також від тривалості вживання. ВІЛ-інфекція, туберкульоз, гепатити – це хвороби, котрі завжди поруч із наркоманією. Насправді вживання наркотиків викликає не тільки медичні наслідки. Споживання наркотиків поступово змінює людину, змінює її спосіб життя. Міняється коло спілкування та соціальні зв’язки, які притаманні звичайній людині. Спосіб життя наркозалежної людини продиктований цією ж залежністю. Навіть якщо це епізодичне вживання, – цю речовину потрібно десь придбати. Необхідність чергової дози вимагає наявності коштів, які з часом стає все складніше знаходити. З розвитком залежності втрачається здатність працювати. Рано чи пізно частина наркозалежних починає добувати ці кошти злочинним шляхом.

–       Як лікується наркотична залежність?

–       Залежність – це хронічне рецидивне захворювання. І говорити треба не про цілковите одужання, а про можливість досягнення тривалої ремісії, тобто періодів без вживання психоактивної речовини, та якість життя під час такої ремісії. Як при будь-якому хронічному захворюванні, треба навчитись його контролювати. Повноцінне лікування від наркоманії ділиться на кілька етапів.Перший етап – детоксикація – позбавлення від фізичної залежності й очищення організму від наркотиків. Терміни детоксикації – від 5 до 12 днів. Другий етап – безпосередньо реабілітація. Спочатку реабілітаційні методи спрямовані на підтримку у хворого високого рівня мотивації. Реабілітація містить у собі комплекс методів для відновлення психічної, соціальної і духовної сфер людини, спрямованих на соціалізацію і духовне зростання пацієнта, повернення його в суспільство повноцінною людиною, що відчуває гармонію зі самою собою і навколишнім світом.

У комплексі детоксикація з наступною реабілітацією є досить ефективними. Інший вид лікування – замісна підтримувальна терапія – для ін’єкційних споживачів наркотиків опійної групи. Тут використовуються синтетичні препарати з властивостями, що нагадують дію морфіну чи героїну. Їх треба застосовувати в правильному дозуванні, яке практично знімає потяг до наркотиків, але не дає ефекту ейфорії, розслаблення або ж знеболення.Пацієнт, що вживає адекватну дозу, за своїми психофізичними характеристиками майже не відрізняється від інших людей. Він може вести звичний для більшості спосіб життя: ходити на роботу й навчатися, а також виховувати дітей. Прийом препаратів-замінників усуває потребу в нелегальних опіатах («вуличні наркотики»), оскільки вони в певному сенсі замінюють дію останніх і підтримують стабільний стан пацієнта. Звідси й назва – замісна терапія. Але замісна підтримувальна терапія не обмежується тільки видачею медичного препарату. Це комплексне лікування з цілим спектром соціально-психологічних послуг. Це і психологічне консультування (групове та індивідуальне), і допомога в пошуку житла, працевлаштування й отримання необхідних документів. Дуже серйозним завданням також є профілактика ВІЛ-інфекції/СНІДу й інших інфекцій, що передаються через кров, а також участь у проведенні лікування СНІД-асоційованих інфекцій та СНІДу.

Іннеса МАНЗУЛИЧ, «Ужгород»

 


Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-06-21
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)