«Ми намагатимемось більше піклуватись про вступників…»

«Ми намагатимемось більше піклуватись про вступників…»

Цього року умови вступу до Ужгородського національного університету дещо змінилися. Нове керівництво вищого навчального закладу прагне реорганізувати систему вступу та полегшити процес подачі заяв для абітурієнтів. Щоб з’ясувати суперечливі моменти цієї непростої процедури, ми поспілкувалися з проректором з науково-педагогічної роботи та перспектив розвитку Романом Андрійовичем Офіцинським.

Як повідомляє сайт УжНУ  прохідний бал сертифікату було збільшено до 140 (тоді  як минулого року це було 124 бали). Чим зумовлені такі зміни та чи не вплине це негативно на кількість студентів?

Такі зміни були зумовлені  рішенням на рівні міністерства. 140 балів — це мінімальний можливий прохідний бал для сертифікатів з профільного предмету, котрий був запропонований з боку уряду. Прохідний бал — показник, що змінюється в залежності від конкурсної ситуації в університеті. Так, наприклад, у Києві деякі вищі навчальні заклади збільшують прохідний показник до 170 балів. Ми вирішили зупинитися на мінімумі, оскільки в УжНУ є можливість забезпечити місцями близько 3700 абітурієнтів (якщо заповнити стаціонарне та заочне відділення на контрактній та бюджетній основі), тоді як є приблизно 6 тис. випускників шкіл, котрі склали зовнішнє незалежне оцінювання. Виходить, що один наш університет може взяти на навчання усіх, хто реально претендує залишитись навчатись у Закарпатті.

Минулого року вперше стало можливим подати заяву до вступу на будь-який факультет УжНУ через інтернет. Того ж року спочатку звучали запевнення у надійності такого способу реєстрації абітурієнтів, а потім повідомлялося про те, що всім, хто подав заяву у такому вигляді, слід особисто прийти до приймальної комісії, оскільки сторінка реєстрації в інтернеті не працювала належним чином. Чи усунені ці недоліки?

Ці недолки було не тільки усунено, а й докорінно змінено усю систему вступу онлайн. Міністр освіти і науки молоді та спорту звернув увагу на те, що цей рік буде переломним у плані вступної системи у всіх університетах країни. Протягом останнього місяца УжНУ надзвичайно розширило свої технічні можливості: ми готові обробляти документи, щоб усі дані були занесені до єдиної державної бази даних, та реєструвати абітурієнтів через інтернет.

Закарпаття є в числі лідерів по всій Україні, котрі виконали завдання міністерства щодо оновлення та покращення технічної бази. До нас вже звертаються вищі навчальні заклади 1-го та 2-го рівнів акредитації та коледжі, які фактично проігнорували ці вимоги та можуть залишитися без належної кількості вступників. Ми виконали усі нормативи (доречі за їх невиконання Міністерство назначає штрафні санкції) і готові 1-го липня провести тестові випробування системи вступу онлайн для того, щоб абітурієнти змогли без перешкод надсилати заяви через інтернет-сторінку. Отже, ми будемо працювати у подвійному режимі: приймати паперові анкети, що будуть особисто надавати випускники шкіл, та вносити їх у єдину державну базу і приймати заяви онлайн. Також ми розширили штат приймальної комісії, зокрема збільшили кількість технічних секретарів.

Такі заходи організовано, щоб уникнути великих черг та додаткових незручностей, адже зазвичай найбільше заяв подають у перші та останні дні вступної кампанії (цього року вона триває з 2 по 30 липня).        

Взагалі, введення подібної системи реєстрації є дуже позитивним фактором, оскільки це є величезний крок до прозорості та контролю вступної кампанії. Першим етапом було зовнішнє незалежне оцінювання, котре знизило навантаження на працівників університету. Електронна система вступу допомагає при зарахуванні попередити вплив на приймальну комісію, тому що були випадки, коли люди з нижчими балами у сертифікатах опинялися у рейтингу вище ніж ті, у кого ці показники були значно вищі.

Зараз можна спостерігати дуже позитивну для студентів тенденцію — дуже знизились ціни на навчання. Все ж виникає питання: що стало причиною таких змін та чи повпливає це на навчальний процес?

Першою причиною таких змін стало те, що ми витримали конкуренцію у регіоні. Ми даємо якісну освіту, що проявляється у рівні кваліфікації науково-педагогічних працівників. У той самий час ціни на навчання у наших конкурентів нижчі, що часто дуже впливає на вибір вступників, оскільки для більшості родин різниця в оплаті, наприклад, на 2 тисячі гривень, є суттєвою.

Через це у минулі роки був значний перехід випускників шкіл Закарпаття у інші області. Вийшло так, що Ужгородський національний університет проводив не зовсім адекватну цінову політику, таким чином програючи у кількості абітурієнтів, що вступають на контрактне навчання. Ми проаналізували цю ситуацію, залучили керівництва деканатів і прийняли спільне рішення знизити ціни на навчання. Ми звичайно узгодили усе з нормативними актами, що диктують вимоги до цін на навчання.

Знижуючи ціну (при цьому не знижуючи якості освіти) ми розраховуємо на більшу кількість вступників, які закінчили закарпатські школи. Раніше УжНУ свідомо відкидало вступників з незаможних сімей,  які мали змогу вступити лише до філій інших вузів з гіршим  рівнем якості викладання та нижчою акредитацією. Це безперечно є неправильним. Тепер ми вирішили узгодити наші можливості з реальними можливостями людей та їхньою платоспроможністю.

Наскільки нам відомо, зміни щодо процесу вступу відбулись не тільки для абітурієнтів, а й для приймальної комісії. Раніше працівники відповідних факультетів приймали заяви лише на окремий факультет. Зараз члени приймальної комісії будуть розглядати заяви на усі факультети відразу. Чи не створює це зайвої плутанини як для працівників університету, так і для вступників?

Ми прийняли таке технічне рішення у зв’язку з тим, що один вступник зазвичай подає документи відразу на кілька факультетів. Для того, щоб абітурієнт не стояв у чергах по декілька разів, що ніяк не сприяє економії часу та зусиль, ми впровадили ці зміни. Тобто один працівник приймальної комісії зможе зареєструвати заяви на усі факультети, що обрав майбутній студент. Цей раціональний крок, котрий запропонувала приймальна комісія, є логічним та лише допоможе нам покращити умови під час вступу до нашого університету.

Нещодавно було надіслано близько півтори тисячі листів випускникам з медалями, нагородами з олімпіад з запрошенням на навчання в УжНУ. Все це ми робимо для того, щоб абітурієнти, як тільки прийшли в університет, відчули повагу до них.

Однією з найболючіших тем для студентів завжди буде проблема гуртожитків: це і нестача відповідної кількості кімнат для усіх студентів, що приїжджають з районів, і жахливі умови проживання. Чи планується оновлення місць проживання студентів та чи передбачає турбота про вступників і цей аспект?

Насправді в гуртожитках вистачає місця усім студентам, інша справа, що у них проживають люди, котрі вже давно не є студентами УжНУ або ж взагалі ніколи ними не були. Зрозуміло, що оплата в гуртожитку набагато дешевша ніж ціна оренди навіть однокімнатної квартири.

Поки ще тільки починається вступна кампанія, ми хочемо врегулювати подібні випадки та буквально «вичистити» гуртожиток від зайвих людей. Це стосується не тільки мешканців, а й працівників. У гуртожитку раніше процвітала нелегальна підприємницька діяльність, тому там було багато фіктивних мешканців. Створилася така ситуація, що кількість студентів, які мали проживати у ньому, суттєво відрізнялась від реальної ситуації.

Погані умови у гуртожитках є найбільшою «антирекламою» для учбового закладу. У 4-му гуртожитку починаються ремонтні роботи, що спонсоруються інвесторами з Угорщини. З часом ми плануємо оновити усі гуртожитки і хочемо покласти цю відповідальність на деканів факультетів, котрі будуть змушені знайти інвесторів та проконтролювати процес ремонту і збереження студентами належних умов на відповідних поверхах. Також ми плануємо збільшити ціни за проживання, адже до цього у вартість входили суто комунальні послуги. Ми вважаємо це неправильним, оскільки у вартість проживання мають також входити витрати на підтримання належних умов у гуртожитку.

Наразі ми активно долучаємо до цього питання спонсорів, котрі за свій рахунок проведуть ремонт у гуртожитках.

А хіба у бюджеті університету не передбачені певні кошти на подібні витрати? Чому потрібно залучати спонсорів?

На жаль, бюджет так складений, що він не передбачає нічого. Минулий бюджет — бюджет «проїдань» —  був складений так, що ми вийшли на 12 млн боргів. Університет фінансується з двох джерел: бюджету України та спецфондів, що формує сам університет. З бюджету відбуваються надходження коштів, а в спецфонді грошей немає — виникає сильна диспропорція. Причину ми зможемо дізнатись тільки після перевірки КРУ. Зараз ми зобов’язані покривати ті борги, які в нас є наразі, наприклад, за 2011 рік, тобто планування витрат з бюджету для майбутнього розвитку поки що ми собі дозволити не можемо. Попередній ректор приватизував частину навчального корпусу (107 м2 ) і зараз ми робимо все для того, щоб повернути власність університету. Колишнє керівництво вишу думало: «що би собі забрати?», особливо під кінець роботи на відповідних посадах.

Зараз ми робимо те, що можемо. Ми максимально спрямовуємо свою увагу на студентів та створення хороших умов для їх навчання.

Можливо Ви хочете щось сказати  майбутнім студентам УжНУ?

Я закликаю випускників усіх шкіл зупинити свій вибір на УжНУ. Я переконаний, що вони ніколи не пожалкують. А впродовж наступних п’яти років цей університет буде справді європейським — як зовнішньо, так і внутрішньо.  Тому вони мають прекрасну нагоду бути не тільки свідками  перетворень, які відбуватимуться в університеті, а й стати їх учасниками. Ми повинні перетворити Ужгородський національний університет на цивілізований вищий навчальний заклад, який буде конкурувати із провідними університетами Європи, і не тільки на словах, а й своєю матеріально-технічною базою, навчальним процесом, дозвіллям і т.д.

<o:p> </o:p>                                                                  Інтерв’ю підготувала Юлія Юрковецька

<o:p> </o:p>

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)