68 років тому в Москві у присутності Сталіна Чехословаччина й СРСР підписали договір «Про Закарпатську Україну»

68 років тому в Москві у присутності Сталіна Чехословаччина й СРСР підписали договір «Про Закарпатську Україну»

 В історії Закарпаття є події, які круто змінювали його політичну долю, а відтак і соціально-економічне становище, державно-правовий статус тощо. До таких подій належить і день підписання Радянсько-Чехословацького договору «Про Закарпатську Україну».

Якщо 10 вересня 1919 року в Сен-Жермені визначили долю нашого краю на наступні роки після Першої світової війни у складі Чехословаччини, то 29 червня 1945 року – у складі Союзу РСР. Переможний наступ Карпатами Як усе відбувалося? З 9 вересня по 28 жовтня 1944 року військами 4-го Українського фронту генерала армії Івана Петрова була здійснена Карпатсько-Ужгородська наступальна операція.

Після запеклих боїв в умовах бездоріжжя і важкодоступної гірської лісистої місцевості радянські війська до 18 жовтня оволоділи Руським, Ужоцьким, Верецьким, Яблуницьким та іншими перевалами; 20 жовтня – досягли радянсько-чехословацького кордону; 24 жовтня – визволили Хуст, 26 жовтня – Мукачеве, 27 жовтня – Ужгород, 28 жовтня – останній населений пункт сучасної території України – село Чоп.

У ході цієї військової операції серйозної поразки зазнала німецька 1-ша танкова армія, було повністю розгромлено угорську 1-шу армію і остаточно визволено сучасну територію України від німецько-фашистських загарбників. Переможне для Радянського Союзу закінчення Великої Вітчизняної війни створило умови для завершення процесу возз’єднання українських земель у єдиній державі. З поступовим визволенням краю утворювалися органи перехідної народної влади – сільські, міські та окружні народні комітети.

Подальші політичні події відбувалися за сценарієм політвідділу 4-го Українського фронту. Микита Хрущов, який слідом за наступальною ходою радянських військ побував у Мукачеві, згадував: «Наш фронт тоді мав свої види на Закарпаття». 26-го листопада 1944 року в Мукачеві, у кінотеатрі «Скала» (пізніше – «Перемога»), відбувся перший і останній з’їзд Народних Комітетів Закарпатської України (663 делегати). Він прийняв Маніфест, яким одностайно ухвалено рішення «возз’єднати Закарпатську Україну зі своєю великою матір’ю Радянською Україною і вийти зі складу Чехословаччини».

Потім було проведено широку агітацію за підписання Маніфесту з боку партійних організацій. За різними джерелами, документ підписали від 250 до 300 тисяч осіб. Підписи ставилися на зворотному боці самого тексту Маніфесту. Радянізація У березні 1945 року уряди СРСР і Чехословаччини розпочали переговори, які відбувалися з перервами й закінчилися 29 червня 1945 року підписанням у Москві Договору про Закарпатську Україну.

У першій статті радянсько-чехословацького договору (складається з двох статей українською, російською і словацькою мовами) зазначалося: «Закарпатська Україна (що носить згідно з Чехословацькою Конституцією назву Підкарпатська Русь), яка на підставі Договору 10 вересня 1919 р., укладеного в Сен-Жермені ан Ле, увійшла як автономна одиниця в межі Чехословацької Республіки, возз’єднується у згоді з бажанням, виявленим населенням Закарпатської України, і на підставі дружньої угоди обох Високих Договірних Сторін зі своєю споконвічною батьківщиною – Україною і включається до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки».

Договір по суті започаткував установлення на Закарпатті іншого, мало відомого більшості населення суспільно-державного (соціалістичного радянського типу) ладу. За час, що минув від приходу радянських військ (кінець жовтня 1944 р.) до моменту підписання Договору між СРСР і ЧСР, у краї відбулися зміни, котрі іменуються як радянізація – політика запровадження в усіх сферах життя населення радянської моделі.

Вона передбачала докорінну зміну політичних і соціально-економічних відносин, перебудову їх на комуністичних засадах: установлення однопартійної диктатури, націоналізацію промисловості, колективізацію сільського господарства, культурну революцію, репресії та депортації щодо «класових ворогів» тощо. Відповідно до радянсько-чехословацького договору впорядковувалися кордони.

Зокрема зазначалося, що кордони між Словаччиною і Закарпатською Україною, які існували до 29 вересня 1938 р., стають, зі внесеними змінами, кордонами між СРСР і Чехословацькою Республікою, згідно з картою, котра додавалася. До речі, уряд Чехословаччини за період 1919–1939 років так і не спромігся встановити чіткий кордон між Підкарпатською Руссю і Словаччиною за етнічним принципом. Уряд СРСР у 1945 р. також не бажав через русинів-українців Східнословацького краю (близько 150 тис. чол.) та русинів-українців Румунії (близько 35 тис. чол.) псувати відносини з Прагою, Братиславою і Бухарестом.

Без змін залишався і кордон з Угорщиною (як у жовтні 1938 р.). Колишній чехословацько-румунський кордон став радянсько-румунським, колишній чехословацько-угорський – радянсько-угорським, колишній чехословацько-польський – радянсько-польським; і, нарешті, демаркаційна смуга між Підкарпатською Руссю і Словаччиною (до 14 березня 1939 р.) тепер із деякими змінами стала радянсько-чехословацьким кордоном (протяжність 98,5 км). Згідно з окремим Протоколом (складається з п’яти статей) до Договору, жителям Закарпаття чеської і словацької національностей надавалося право оптації, тобто отримання чехословацького громадянства. Це саме стосувалося українців чи росіян, що служили в Чехословацькій армії.

Натомість українці й росіяни, котрі перебували в Чехословаччині, могли переселитися на Закарпаття. Всі організаційні питання оптації були визначені в постанові РНК СРСР від 30 грудня 1945 р. та відповідній постанові РНК УРСР від 29 січня 1946 р. Таємниці маніфесту Договір про Закарпатську Україну був підписаний у Кремлі за уповноваженням Президії Верховної Ради СРСР заступником голови РНК СРСР наркомом закордонних справ В’ячеславом Молотовим, за уповноваженням Президента Чехословацької Республіки главою уряду ЧСР Зденеком Фірлінгером і державним секретарем МЗС Володимиром Клементісом. При підписанні Договору від ЧСР були присутні міністри Національної оборони генерал Людвіг Свобода, Народної освіти проф. Зденек Неєдли, міністри Губерт Ріпка, Л. Прохазка; від радянської сторони – заступник народного комісара закордонних справ Андрій Вишинський, посол СРСР у ЧСР Валеріан Зорін (1945–1947), представник уряду Української РСР Петро Рудницький.

Акт підписання договору своєю присутністю удостоїв Йосип Сталін. 22-го листопада 1945 р. радянсько-чехословацький договір про Закарпатську Україну був ратифікований Тимчасовими зборами ЧСР, а 27-го листопада – Президією Верховної Ради СРСР. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22 січня 1946 р. у складі Української РСР була створена Закарпатська область, до якої ввійшли міста Ужгород, Мукачево, 13 округів (у 1954 р. перейменовані у райони): Берегівський, Великоберезнянський, Воловецький, Волівський (Міжгірський), Іршавський, Мукачівський, Перечинський, Рахівський, Свалявський, Севлюський (Виноградівський), Тячівський, Ужгородський, Хустський. 24-го січня 1946 р. Президія Верховної Ради УРСР ухвалила Указ, у якому сказано, що «у зв’язку з ратифікацією Договору між СРСР і ЧСР про Закарпатську Україну та утворення внаслідок цього Закарпатської області у складі Української РСР Президія Верховної Ради УРСР постановляє: ввести з 25 січня 1946 р. на території Закарпатської області законодавство Української Радянської Соціалістичної Республіки».

Безперечно, що, незважаючи на значущість в історії Закарпаття і його населення радянсько-чехословацького договору, багато фактів, пов’язаних із подіями від 29 червня 1945 року, досі не розкриті, а окремі залишили слід таємничості. Чи є правдою те, що мукачівський Маніфест був складений у Москві й перекладений у Києві? Куди поділися документи з підписами населення краю за Маніфест? Чому тогочасні уряди СРСР і УРСР знехтували волею русинсько-українського населення Східної Словаччини й Румунії бути разом із закарпатцями у складі Радянської України?

Куди поділися статистичні відомості про оптаційний період, який тривав відповідно до Протоколу радянсько-чехословацького договору? Чому ніхто з керівництва Закарпатської України – наприклад, голова Народної Ради Закарпатської України, а пізніше перший очільник Закарпатської області Іван Іванович Туряниця (1901–1955) – не був запрошений до Москви на церемонію підписання історичного для краю договору?

Чи були порушені міжнародні правові норми при укладенні договору? Перелік можна продовжувати. Незважаючи на всі тіньові моменти й таємничості, возз’єднання Закарпаття з Україною було історично обумовленим і на той час політично виправданим актом. Федір Брецко, вчитель історії та правознавства Ужгородської гімназії, газета «Ужгород»

На фото з сайту Держкомархіву: Липень 1945 р. Президія мітингу в Ужгороді з нагоди возз’єднання ЗУ з УРСР. Другий зліва – І. Туряниця, за ним – голова міського народного комітету С. Стасев.

газета «Ужгород»

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)