У закарпатському селі отруйні змії лізуть в дім

У закарпатському селі отруйні змії лізуть в дім

У житловий будинок після зсуву через численні тріщини вільно заповзають отруйні змії

Біда, як кажуть, не приходить одна. Мало того, що будинок у високогірному селі Чорна Тиса Рахівського району ледь не зруйнував зсув, так там ще завелися й змії! Кілька тижнів тому гадюка, що заповзла в хату, вкусила жінку похилого віку, яка 12 днів провела в реанімації. Лікарям ледве вдалося врятувати її життя.

«Почувся гул із тріском, і протягом трьох хвилин на нашу хату рушила величезна гора...»

Сім’я Манівлець змушена жити в надзвичайних умовах уже 5 років. Влітку 2008-го крайня хата в с.Чорна Тиса опинилася в зоні зсуву – її мало не накрила величезна гора мокрої землі.
– Все почалося всередині літа, у липні, – розповідає господар Василь Манівлець. – Цілий тиждень ішли проливні дощі, від яких намоклий ґрунт провалювався під ногами, як торфовище. Зсув активізувався серед білого дня. Спочатку почувся гул із тріском, потім дуже швидко, протягом якихось трьох хвилин, на наш будинок рушила величезна гора. Ось тут, за хатою, раніше був рівний майданчик, на якому росли яблунька й слива. Збоку стояли курник, коптилка, трохи далі – погріб. Усе це за лічені хвилини було поховано під землею – кури загинули, припаси в погребі пропали. Гора землі зруйнувала й місток через потік біля нашої хати, потім я відновив його власноруч.
Зсув зупинився за якихось півтора метра від стіни, пошкодивши фундамент і зрушивши хату з місця. Один її бік, фактично, висить у повітрі, між залишками фундаменту й дерев’яною стіною виникла прой­ма, в яку вільно влізе собака. По всьому периметру фундаменту утворилися тріщини розміром із долоню, стеля на краях відстала від стін, вікна перекосилися, через що потріскалося скло. Протилежний від зсуву край хати нахилився вниз, тому господареві довелося підбити крайні ніжки столу, крісел і ліжка 5-сантиметровими підставками. Електрику в коридорі й на кухні Василь відключив сам, оскільки порушена проводка почала тліти й могла спричинити пожежу.
Але головне, що зсувний процес не зупинився повністю, він триває й далі.
– Ось тут щодня з’являються нові брили глини, – показує господарка Ганна на край хати. – Вдень ми лопатами відкидаємо їх убік, а за ніч з’являються нові. Коли спимо, чуємо, як потріскують стіни – це через рух ґрунту. Нам уже давно страшно ночувати всередині, а податися нікуди...
Влітку 2008 р. у зоні кількох зсувів опинилися ще два будинки Чорної Тиси. Сім’ям, що жили там, менш ніж за рік за рахунок держави побудували нові будинки в низинній частині села. У родини Манівлець ситуація найкритичніша, але їм ніякої допомоги не надали. Господарка вважає: винна в цьому сільрада, що затягнула з оформленням документів. Жінка сама кинулася по різних інстанціях від Києва до Ужгорода, однак користі від цього практично ніякої.
– Ось, подивіться, – показує Ганна на купу різноманітних документів. – Довідка геологів, що хата знаходиться в зоні зсуву, підраховані завдані збитки. Ось висновок про необхідність відселення сім’ї, документи з МНС та інших інстанцій. Я їздила в Адміністрацію Президента, там наше питання взяли на контроль (ось відповідний штамп). І нічого! В Києві сказали, що це компетенція Закарпатської облдержадміністрації, в Ужгороді (я двічі була на прийомі в губернатора) – що це питання Рахівської РДА, а в районі кажуть, що в них немає грошей.
За останні кілька років Василь із Ганною самі, за мінімальної сторонньої допомоги, почали будувати хату в іншій частині Чорної Тиси. Але закінчити будівництво у них немає ні коштів, ні сил. Тому сім’я так і живе в постійному страху бути заживо похованою під землею.

«Взяла поліно, щоб закинути «мотузку» в піч, а вона мене як тяпне!..»

Однак зсув, що мало не зруйнував хату, – це ще не все. Після його сходження тут завелися різноманітні лісові «звірятка». Спочатку канаву під навислою над землею стіною, яка постійно наповнюється підземними водами, облюбували жаби, які дошкуляли господарям своїми безперервними нічними «концертами». Утім, скоро жаби зникли через дуже серйозну причину – до хати приповз­ли змії.
– У нашій міс­цевості змії були завжди, в тому числі карпатська гадюка (так тут називають гадюку звичайну, отрута якої прирівнюється до отрути гримучої змії. – Авт.), – каже Василь. – Але не тут, а далі, в горах. Сюди вони приповзли лише останнім часом. Кілька днів тому я косив біля хати й натрапив на цілий гадючий виводок. А скинуті зміїні шкури ми часто знаходимо прямо в дворі. Фундамент у нас весь у тріщинах, через які змії заповзають і в хату. Минулого тижня я вбив карпатську гадюку в себе на кухні. Заходжу туди й чую якесь шипіння. Подивився вниз, а там змія з тріщини в підлозі підняла голову й намагається вибратися цілком. Я схопив палицю й кількома ударами забив її. Тут так – або я її, або вона мене...
Господарі не завжди можуть простежити, чи не з’явилися в хаті непрохані повзучі гості. Минулого місяця через якусь щілину пробралася гадюка і вкусила в руку 82-річну маму Василя Теодозію Манівлець. Літня жінка досі згадує це з жахом.
– Я ватру хотіла розпалити в печі, – розповідає Теодозія. – Зір у мене вже слабкий, але побачила, що з пічної дверки щось звисає. Подумала, що це кінець мотузки. Взяла поліно, щоб закинути її в піч, а вона мене як тяпне в ліву долоню! Я тут і впала. А змія назад заповзла в піч. Вона чорна була й звисала вниз сантиметрів на тридцять. Я б ніколи не подумала, що це гадюка… Прибігла Ганночка, стала мазати рану якоюсь маззю – нічого не допомагає. А рука болить і напухає, за кілька хвилин вона збільшилася в розмірах утричі! Поки мене довезли до районної лікарні, я вже нічого не розуміла… Нікому не бажаю пережити таке. Щоб ці змії пропали від мене й від людей...
Жінка провела в реанімації дванадцять днів. Лікарі попередили рідних, що через слабкий імунітет вона може й не вижити, проте, на щастя, все закінчилося добре.
Рівно через день після укусу Теодозії Ганна на свій жах виявила змію… в духовці печі.
– Відриваю духовку, а там змія, – розповідає Ганна. – Скрутилася кільцями, підняла голову й на мене дивиться. Я кинулася з хати, на крик прибіг Василь і схопив поліно. Але змія вже встигла сховатися в одній із тріщин, які з’явилися в печі після сходження зсуву. Можливо, це та сама, що вкусила маму, – я не знаю. Вона, напевно, досі в печі. Може, їх там цілий виводок. Ми і часник у духовку клали, і солярку лили (кажуть, змії не переносять цей запах). Піч уже не розпалюємо, вона й так уся в тріщинах, через які хату заповнює дим. Їжу готую на електроплиті. А спимо цілу ніч із ввімкненим світлом – якщо якийсь гад заповзе, то хоч побачимо, а не наступимо на нього. Сусіди дивуються, як у таких умовах взагалі жити можна. А що нам робити, куди податися?..

Кіт розуміє, що змії дуже небезпечні, тому одразу ловить їх за голову й відгризає її

Чи не єдиний помічник від зміїної напасті – домашній кіт Маркіз. Судячи з усього, це унікальний у своєму роді кіт, який навчився полювати на змій. Тому йому давно слід було дати іншу кличку, наприклад, Рікі-Тікі-Таві.
– Кіт узявся ловити змій, як тільки вони тут з’явилися, – каже Василь. – У тому числі карпатських гадюк. Він розуміє, що вони дуже небезпечні, тому зразу хапає змію за голову й відгризає її. Дуже розумна тварина. Багато змій повбивав уже, тільки за останні три дні – сімох. Що цікаво, він їх не їсть, тільки ловить і вбиває. А вони все одно повзуть і повзуть.
– Маркіз і вчора зловив змію, – емоційно каже Ганна. – І приніс її до хати! Виходжу в коридор, а кіт у зубах несе темно-коричневу гадину, яка ще хвостом махає. І прямо до мене. Я в крик: «Маркіз! Геть із хати! Пішов звідси!» А він зупинився й ніби запитує з подивом: «Ти що, хазяйко? Подивися, яку здобич я приніс!» Якби Маркіз був у хаті, коли сюди заповзла гадюка, він нізащо не дозволив би їй вкусити маму. Але не було його, ходив кудись у своїх справах.
Господиня бере Маркіза на руки і, показуючи перед фотокамерою, ніжно гладить, примовляючи: «Розумний котик, хороший Маркізик...» Однак коту, судячи з реакції, явно приємніша зміїна компанія, а не увага преси – він так і норовить утекти в якийсь закуток.
Надій на одного кота для людей, що постраждали від зсуву й змій, звичайно, замало. Їм би перебратися на нове місце, поки не почалися осінні дощі. І в цьому могла би допомогти влада.
– Ми знаємо про проблему сім’ї Манівлець, я виїжджав до них у хату й бачив усе на власні очі, – коментує ситуацію голова Рахівської райдержадміністрації Дмитро Андріюк. – У районі є ще вісім подібних будинків, хоча й не в такому критичному стані. Намагаємося допомогти родині – торік виділили їй шифер для перекриття нової хати, завезли цемент, щебінь, крім того, спонсорську допомогу надав держлісгосп. Цього року допоможемо з внутрішніми роботами, шукаємо для цього кошти в підприємців, депутатів. Разом із цим хочу сказати, що люди мають звикати страхувати своє житло. Тому що в держави немає коштів на фінансування всіх надзвичайних ситуацій, які постійно виникають. Ми дійсно допомагає­мо, чим можемо, але грошей у районному бюджеті не вистачає – такі, на жаль, реалії...
Реалії районного бюджету – слабка втіха для потерпілої сім’ї.
– Йде осінь, почнуться дощі, і зсув знову активізується, – з відчаєм каже Ганна Манівлець. – А зимувати тут у жодному разі не можна. Минулої зими все тепло з печі видувало через тріщини в стінах, температура в хаті трималася від 3 до 5 градусів. Маму накривали п’ятьма ковдрами, щоб не замерзла. А тепер через тріщини навіть піч не можна розпалити. Ми самі звели нову хату, стараємося, як можемо, але закінчити будівництво без допомоги ніяк не вдасться. Тільки підвести світло (для цього необхідно поставити три стовпи) коштує 12 тисяч гривень! У нас таких грошей немає. А ще вікна, двері, внутрішні роботи… Нам би хоч одну кімнату й кухню впорядкувати до холодів, щоб переселитися, а далі вже поступово якось. То невже ніхто не допоможе, і нас залишать тут в аварійній хаті зі зміями?..
P.S. Можливо, хтось із читачів газети відгукнеться й допоможе потерпілим від зсуву. Контакти та банківські реквізити сім’ї Манівлець знаходяться в редакції.
Ярослав Галас, «Закрпатська правда»

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)