Андріана Сушко: "Подбаємо про всіх, хто цього потребує"

Андріана Сушко: "Подбаємо про всіх, хто цього потребує"

Рівень  держави визначається за дуже багатьма показниками. Один з найважливіших – це державна допомога тим, хто не здатний самостійно подбати про себе, – так званим соціально незахищеним громадянам. Можливо, було б самовпевнено стверджувати, що за цим показником Україна лідирує, однак незаперечним є факт: соціальні виплати невпинно зростають уже кілька років поспіль, і нині соціально незахищеним живеться, хай трохи, але все ж легше, ніж колись.

В Ужгороді цими питаннями опікується міське управління праці та соціального захисту населення під керівництвом Андріани Сушко. Останнім часом усе більше людей схвально відгукуються про управління, адже для них важливі не лише гроші, а й дбайливе, чуйне ставлення спеціалістів соцзахисту. Нині тут із цим усе в порядку. А про зміни та майбутні плани у сфері соцзахисту «Ужгороду» розповіла сама пані Андріана.

«Ветеранам – понад 2,5 тисячі щомісяця»

– Дедалі частіше в Україні постає питання реформування соціальної сфери. Якими є його прояви в Ужгороді?

– Одним з основних завдань, що стоять перед нами сьогодні, є координація діяльності установ, які здійснюють обслуговування громадян похилого віку, інвалідів, багатодітних сімей та інших соціально незахищених верств населення. Це територіальні центри соціального обслуговування, Пенсійний фонд, центри зайнятості і благодійні громадські організації.

Плідна співпраця уже налагоджена з Центром соціальних служб для молоді, який опікується проблемами молодих сімей, що опинились у складних життєвих обставинах. Ми сподіваємося, що на місцевому рівні до кінця року ця структура буде приєднана до управління праці та соціального захисту населення. Також віднедавна розширено перелік соціальних послуг, які може надавати Ужгородський міський територіальний центр соціального обслуговування, відповідно до Закону України «Про соціальні послуги». Основний стратегічний напрямок роботи тепер полягає у наданні соціальних послуг як на державному, так і на волонтерському рівні, залучення благодійних та громадських організацій, співпраця з закордонними партнерами. Ми орієнтуємося на стандарти соціальної роботи європейського рівня.

– Розкажіть про останні зміни в пенсійній сфері, адже ваше управління здійснює контроль за правильністю призначення і перерахунку пенсій.

– На сьогодні вже ухвалено закон, який вступить у дію з 1 січня наступного року. Згідно з ним багатодітні батьки-одинаки, які виховали п’ятьох і більше дітей за відсутності матері, отримують право на пенсію за особливі заслуги. Також ухвалено низку Постанов Уряду, відповідно до яких збільшилися розміри підвищень до пенсій інвалідам Великої Вітчизняної війни 2-ої та 3-ої груп і учасникам бойових дій, що досягли 85-річного віку. Зростуть вони до рівня підвищення інвалідам 1 групи, тобто на 447 грн. З 1 травня 2013 року учасники бойових дій та інваліди Великої Вітчизняної війни отримують мінімум 2547 грн.

«123 тисячі – за третю дитину»

– Андріано Антонівно, а чи відбулись якісь зміни в законодавстві щодо призначення і надання різних видів соціальної допомоги?

– Держава надає адресну допомогу сім’ям з дітьми. Різновидів такої допомоги є на сьогодні близько двадцяти. Основні з них – це допомога у зв’язку з вагітністю і пологами, одноразова допомога при народженні дитини, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, допомога дітям-інвалідам тощо. Їх розміри визначаються Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік. Кажучи конкретно, у бюджеті держави на 2013 рік передбачене збільшення всіх видів соціальної допомоги. Здебільшого це відбуватиметься за рахунок зростання прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, працездатних осіб та осіб, які втратили працездатність.

У 2013 році прожитковий мінімум збільшився з 1 січня та ще зросте з 1 грудня. З початку року допомога при народженні першої дитини становить 29 160 гривень, другої – 58 320, третьої – 116 640 гривень. З грудня допомога на першу дитину зросте до 30 960 гривень, а на другу і третю – до 61 920 і 123 840 відповідно.

– Завжди турбує доля дітей, що з тих чи інших причин залишилися без одного чи навіть обох батьків, адже у них і так важке дитинство, тож без допомоги держави – ніяк...

– Згодна з вами, і ми завжди пам’ятаємо про таких діток. Допомога на дітей, що перебувають під опікою, становить два прожиткових мінімуми на дитину відповідного віку, з 1 січня 2013 року для дітей дo 6 років – 1944 гpн., вiд 6 до 18 рокiв – 2420 грн. Якщo на дитину виплачують призначенi в установленому порядку пенсію, стипендію, аліменти, державну допомогу, тo розмір допомоги визначають як різницю мiж двома прожитковими мінімумами на дітей відповідного віку та розміром призначених вищезгаданих соціальних виплат.

Державна допомога нa малят самотнім матерям чи татам, самотнім усиновителям, які мають дітей вікoм дo 18 років, дoрівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму на дитину вiдповідного віку та середньомісячним cукупним доходом сім'ї в розраxунку на одну особу зa попередні шість місяців. Але її розмір не повинен бути менший ніж 30% вiд прожиткового мінімуму для дитини відповідногo віку. Державну соціальну допомогу на дітей-інвалідів дo 18 років визначено в розмірi 70% від прожиткового мінімуму для осіб, якi втратили працездатність.

Окрім того, одному з батьків, який не працює і фактично доглядає за дитиною, виплачують надбавку на догляд – 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. З липня ж поточного року надбавка по догляду за дитиною-інвалідом підгрупи «А» встановлюється в розмірі 100% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

«Виплати  потребують і контролю за використанням  грошей»

– А  як щодо родин, які не здатні заробити самотужки достатньо для проживання?

– Підвищено у 2013 році і розмір допомоги малозабезпеченим сім’ям. Призначається вона сім’ям, які постійно проживають на території України і мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім’ї. Право родини на цю допомогу залежить не лише від доходів, а й від її майнового стану, зайнятості працездатних членів сім’ї тощо.

Стосовновизначення права особи при призначенні допомоги малозабезпеченим сім’ям можу сказати, що з 2013 року рівень забезпечення у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення теж зміниться. Для працездатних осіб воно становитиме 21%, для дітей – 75%, для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів – 100% відповідного прожиткового мінімуму. Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у 2013 році не може перевищувати 75% від прожиткового мінімуму для сім’ї. На сьогодні на обліку нашого управління перебуває близько 9,5 тис. ужгородців, які отримують різні види соціальної допомоги, їх кількість збільшується з року в рік. Це свідчить, зокрема, і про зростання рівня народжуваності в обласному центрі, і про підвищення соціальних стандартів у цілому. Так за 6 місяців поточного року ми профінансували соціальну допомогу на дітей на 50 млн. 809 тис. грн.

– А чи здійснюється контроль за використанням коштів на дітей батьками, адже, погодьтеся, сума виплат, за статистикою (а це тільки «дитячих» виплат) понад 50 млн. – немала…

– В управлінні працює відділ державних соціальних інспекторів. Відділ тільки за останнє півріччя провів понад 1000 перевірок матеріально-побутових умов проживання сімей, вибіркову перевірку 255 справ по контролю за правильністю призначення соціальної допомоги; перевірив 230 організацій, які видавали довідки про заробітну плату того чи іншого отримувача соціальної допомоги. Спільно з дитячою міською лікарнею та дільничними терапевтами ми виявляємо сім’ї, в яких діти не проходять планові обстеження. До таких батьків вживаються відповідні заходи.

Інша річ, коли можливість вплинути на ту чи іншу сім’ю не належить до компетенції соцзахисту. Аби запобігти таким порушенням, сьогодні на рівні уряду ініціюється створення окремої соціальної інспекції на місцях. Цей орган контролював би цільове використання коштів, у першу чергу на народження дитини, і виплат самотнім мамам. Робота за цими напрямами триває.

Розмовляла  Іннеса МАНЗУЛИЧ, газета «Ужгород».

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)